Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Polska 1939] - scenariusz "1 września"
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 21 Sty, 2010   

To ciekawa teza. Proponuje Armię "Poznań" Rezmera, tam jest dokłądnie wyjaśnione jaką rolę miała ta armia w jakich datach.
przypominam też o istrniejącym planie zajęcia Poznania przez desant powietrzny 7 DSpad. i atak od zachodu w wykoaniu 10. DPanc. (cos na wzór Rotterdamu)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Archanioł napisał/a:
I tak idzie i tak idzie :) Ja Gdyni nie zdobywam :) Zresztą PZ możesz przyznać - na koniec gry.

A ja dobywam :)
Dlatego własnie lubie rozmowy o grach.

Archanioł
Podpułkownik

Niedawno skończyłem. Rezmer tez podaje, że Armia "Poznań" w założeniach Planu Zachód" miała być armią odwodową do manewru na korzyśc Armii Łódź lub Pomorze. Ustalenia Rezemera w tej mierze zgodne są ze studium Godlewskiego oraz twierdzeniami Rómmla ("Za honor i Ojczyznę).

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Powstają zatem dwa pytania:
1. Czy często się zdaża, że armia odwodowa jest na pierwszej linii frontu od pierwszego dnia wojny?
2. Czy armia ta była takowana przez nieprzyjaciela od pierwszego dnia wojny.

Pytania sa retoryczne więc odpowiem:
1. Żadko lub nigdy
2. była atakowana.

Armia ta jako odwód nie spełniła swojego zadania (ba chyba nawet żadnego). Co ciekawe spełniała swoje zadanie z inną armią - "Pomorze", a co do tej na pewno nie można powiedziec że była odwodowa.

Karol3414
Major

Odnośnie PZ, Wojtku obiecałeś kiedyś opracowanie PZ dla wariantu ze zmienną datą wejścia ruskich. Udało się coś opracować?

Archanioł
Podpułkownik

WZ napisał/a:
Powstają zatem dwa pytania:
1. Czy często się zdaża, że armia odwodowa jest na pierwszej linii frontu od pierwszego dnia wojny?
2. Czy armia ta była takowana przez nieprzyjaciela od pierwszego dnia wojny.

1. Jest coś takiego jak "bierny odcinek frontu" i takim była Wielkpolska.
2. Napisz przez kogo była atakowana - przez pułki Grenschutzu.

WZ napisał/a:
Pytania sa retoryczne więc odpowiem:
1. Żadko lub nigdy
2. była atakowana.

1. "Rzadko lub nigdy" wzajemnie się wykluczają :) Zasadnym byłoby użycie "albo". Istnieję pojęcie "ściągania odwodów" , "koncentrowania odwodów". No i wreszcie nie bardzo sensowne byloby wydzielania sił dla osłony granicy w odrębny związek operacyjny tylko po to aby A "Poznań" była w drugiej linii :)
2. Przez kogo? Straż Graniczną. Jakie sukcesy Niemcy odnieśli? Te ataki jakoś nie przeszkodziły Kutrzebie projektowac zwrotu zaczepnego na korzyść Armii Łódź siłami 2 DP i 1-2BK na 5 września.

WZ napisał/a:
Armia ta jako odwód nie spełniła swojego zadania (ba chyba nawet żadnego). Co ciekawe spełniała swoje zadanie z inną armią - "Pomorze", a co do tej na pewno nie można powiedziec że była odwodowa.

Nie spełniła. Podobnie jak Odwodowa Armia Prusy.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Karol3414 napisał/a:
Odnośnie PZ, Wojtku obiecałeś kiedyś opracowanie PZ dla wariantu ze zmienną datą wejścia ruskich. Udało się coś opracować?

Musiałem zapomnieć, prawde mówiąc zmienianie daty wejścia Rosjan to istna makabra w logistyce. Czy to ja na pewno obiecałem? :)

Karol3414
Major

WZ napisał/a:
Karol3414 napisał/a:

Musiałem zapomnieć, prawde mówiąc zmienianie daty wejścia Rosjan to istna makabra w logistyce. Czy to ja na pewno obiecałem? :)

WZ napisał/a:
Policzę, ile punktów zwycięstwa historycznie mieli Niemcy na 16 września i podam tę wartośc na forum, to ciekawy apsekt, choć może wywołać ostra dyskusje nad planszą, wśród niecierpliwych :)

No raczej, ale nie żebym się czepiał :D

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Poddaje się :) :
Muszę to zliczyć, i wymyślic koncepcję, jak to rozegrać. Na razie zrobiłem w Taktyce nr 30 "Plan Wschód" to dopiero jest jazda na całego.

Karol3414
Major

WZ napisał/a:
Poddaje się :) :
Muszę to zliczyć, i wymyślic koncepcję, jak to rozegrać. Na razie zrobiłem w Taktyce nr 30 "Plan Wschód" to dopiero jest jazda na całego.

Jest już w EMPiK-u? Muszę się wybrać.
Sprawa nie jest prosta, bo trzeba by chyba też zróżnicować ruskich siły w zależności od daty wejścia. Bo podejrzewam, że np. 10-09 nie byli gotowi w takim samym stopniu jak 17-09. Trzeba by opracować uzupełnienia dla różnych wariantów.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Dam znać w temacie"Taktyka nr 30" jak tylko wyślę do Mpiku

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pią 04 Mar, 2011   

Pytanie jeszcze odnośnie ataku DPnac Kempf. Jednostki zmotoryzowane nie mogą przekraczać krawędzi z bagnami ale mogą przez nie atakować. Lekka sprzeczność. Aby przeciwnika zmusić do odwrotu to najlepiej dojść do jego pozycji i zaatakować wręcz. Ewentualnie na bliski dystans i ostrzelać. Ale bagna to uniemożliwiają, szczególnie czołgom. Ostrzał z kilku kilometrów jest bezsensowny, szczególnie przez broń lekką. Ciężko w takim razie zmusić do odwrotu przeciwnika.

Kragdob
Major

Wysłany: Pią 04 Mar, 2011   

usgrant napisał/a:
Pytanie jeszcze odnośnie ataku DPnac Kempf. Jednostki zmotoryzowane nie mogą przekraczać krawędzi z bagnami ale mogą przez nie atakować. Lekka sprzeczność. Aby przeciwnika zmusić do odwrotu to najlepiej dojść do jego pozycji i zaatakować wręcz. Ewentualnie na bliski dystans i ostrzelać. Ale bagna to uniemożliwiają, szczególnie czołgom. Ostrzał z kilku kilometrów jest bezsensowny, szczególnie przez broń lekką. Ciężko w takim razie zmusić do odwrotu przeciwnika.

Dywizja pancerna to nie tylko czołgi. Jednostka jest w stanie walczyć z przeciwnikiem, ale jako całość się nie przeprawi, więc możesz zmusić przeciwnika do wycofania, ale w pościg nie pójdziesz bo musiałbyś zostawić ciężki sprzęt.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Sob 05 Mar, 2011   

Wiem ale też czołgi to główna siła uderzeniowa dywizji pancernej. Atakując przez taka krawędź można spokojnie zredukować siłę o 2/3, walczy tylko piechota a tej nie jest za dużo przecież.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

W praktyce DPanc. Kempf nie przeszła przez błota Niemycje. Nikt tez po bagnach Polesia nie szalał czołgami. Przepis oddaje właśnie te realne zachowania jednostek czołgów a nie ich teoretyczną możliwość poruszania się wąskimi groblami w masowej skali.

Kragdob
Major

usgrant napisał/a:
Wiem ale też czołgi to główna siła uderzeniowa dywizji pancernej. Atakując przez taka krawędź można spokojnie zredukować siłę o 2/3, walczy tylko piechota a tej nie jest za dużo przecież.

Ciężki sprzęt to nie czołg - dywizja pancerna to kilkaset pojazdów, gdzie czołgi to mały procent. Artyleria potrzebuje ciągników, czołgi taboru zaopatrzeniowo-naprawczego, żołnierze kuchni polowych.

Do tego dochodzi możliwość dowozu zaopatrzenia, amunicji itp. dlatego taką masą sprzętu nikt się w taki teren nie pchał.

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Wto 28 Cze, 2011   

Wydaje mi się, że gdzieś to było, ale nie mogę za .... tego znaleźć. Jakie jest rozstawienie dla scenariusza 1 września sztabów:
GO Bielsko
GO Śląsk (Katowice?)
GO Piotrków
(Przy okazji pytanie, trochę nie w tym temacie co trzeba, czy sztaby te uczestniczą też w scenariuszu 9 września?)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 29 Cze, 2011   

GO Bielsko - Bielsko
GO Śląsk - Katowice
GO Piotrków - Piotrków
To już wedle uznania graczy, jesli zechce ich uzywać, to razem z dywizjami, z którymi zaczynały grę lub dowolnymi jednostkami im podporządkowanymi

radarro
Kadet

Wysłany: Pią 12 Sie, 2011   

Witam, jako , że zakupiłem i rozstawiłem "pionki" chciałbym zapytać, czy przypadkiem w scenariuszu 1IX nie należy wykonać ataków 1IX zgodnie z rozkazami historycznymi. Mamy przewagę ponad 70 lat i setki książek, stąd atakujący wie, gdzie należy od razu szukać dziur.

pzdr

Radarro

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 12 Sie, 2011   

Obowiązku ataków nie ma, to gracz decyduje gzie i jak uderzy.Wszystkow jego rekach i umyśle

Odpowiedz do tematu