Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Polska 1939] - scenariusz "1 września"
Autor Wiadomość
Derenga
Chorąży

Wysłany: Nie 17 Sty, 2010   

WZ napisał/a:

Jeśli bagna stanowią krawędź między strefami to nie można atakować prze taka krawędź.

A między Działdowem a Żurominem bagna stanowią krawędź stref

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

WZ napisał/a:
Jednostki zmotoryzowane nie mogą przechodzić przez bagna.

To chyba właściwsza interpretacja.

maciunia
Podporucznik

WZ napisał/a:
W ostatni piątek rozegraliśmy pierwszą częśc kampanii od 1 do 9 września. W starciu udział wzięli:
Piet - GA Północ - Niemcy
Janek - GA Południe - Niemcy
Maciunia - 14 Armia - Niemcy
Mashadow - Armia Karpaty i Kraków - Polacy
wz - pozostali Polacy

To te moje kwadraciki to 14 Armia była ? :roll:

Potwierdzam, byłem w tym składzie, grało mi się w finalną Polskę39 całkiem fajnie i będę do tej gry jeszcze wracał. O tym co mnie w grze irytuję pisałem już wcześniej i zdania nie zmieniam. Nie jest to gra lekka, choć same przepisy są proste. Układ atak-ruch odpowiada mi bardzo. Na pewno fanów Września cieszy akcent położnony na historyczność. Jak stwierdził Janek na odchodne, gra chyba najlepiej chodzi w czwórkę. Blitzkrieg jak najbardziej wychodzi, nie wierzcie życiowym malkontentom :)

Derenga
Chorąży

WZ napisał/a:
WZ napisał/a:

To chyba właściwsza interpretacja.

To teraz wszystko jasne:)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Z mojego skromnego doświadczenia dość jednoznacznie wynika, że osoby, które nigdy nie grały w daną grę mają o niej najwięcej do powiedzenia (w sensie negatywnym). Te, które raz zagrały i poniosły sromotną klęskę, troszkę mniej narzekają. Zaś Ci, którzy zagrali kilka razy doceniają publikację.
To normalne zachowania. Z tym nie da się walczyć.
Blitzkrieg jest w POLSCE 1939 jak najbardziej możliwy, tylko należy go umieć zrealizować. Wymaganie ode mnie bym na talerzu podawał rozwiązania jest nieroztropne, do pewnych rozwiązań warto dojść samemu. Ale ja zawsze chętnie zagram z każdym.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Pon 18 Sty, 2010   

WZ napisał/a:
Jeśli bagna stanowią krawędź między strefami to można atakować prze taką krawędź, ale nie wolno prowadzić takimi jednostkami pościgu.

Przecież atak to też forma ruchu. Te dwa zdania się wzajemnie wykluczają. No i z instrukcji nie wynika aby atak był dozwolony przez bagna dla zmotów i zmechów ;)

Asarchadon
Kadet

Wysłany: Śro 20 Sty, 2010   Chohliki.

Witam,

nie to, żebym się czepiał, ale...

Archanioł ma rację i znowu wynikło to o czym próbowałem napisać wcześniej. Instrukcja ma byc jasna i klarowna. Zrozumiała dla tego co ją weźmie pierwszy raz do ręki. Ma być pozbawiona elementów do interpretacji.
To że osobom, które napisały i stworzyły grę wydaje się, że coś jest oczywistą oczywistością, dla innych wcale taką być nie musi.

Teraz z innej beczki.
Blitzkrig jest możliwy. tylko trzeba umieć zagrać Niemcami odważnie. Tak samo jak możliwe jest zagranie twardo Polakami, tylko nie należy bać się strat.

I na koniec. Kurczę, czy nie można byłoby poważnie porozmawiać o tej grze. Tak otwarcie. Gdzie dyskutuje się o wadach i zaletach. Gdzie na żywym organiżmie testuje się nowy, dobry, produkt, po to, aby dopracować go i stworzyć coś na miarę ikoną. Aby stała się wyznacznikiem na przyszłość dla gier strategicznych.

Czołem Żołnierze i Bojownicy.
Ostatnio zmieniony przez Asarchadon Śro 20 Sty, 2010, w całości zmieniany 1 raz  

Asarchadon
Kadet

Wysłany: Śro 20 Sty, 2010   Wątpliwości.

Teraz odniosę się do twardości gry Polakami. Jeżeli ułożyliście grę tak, że trzeba trzymać pewne punkty terenowe w odpowiednim czasie to Polakami nie można oszczędzać pododdziałów. One mają się bronić i utrzymywać - Częstochowę do 3.09, Poznań do 9.09 itd. A później mają się kryć w twierdzach i wytrzymać do 27.09. Ot i cała filozofia.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 20 Sty, 2010   

No cóż każdy gra tak jak uwża za stosowne
Wg mnie taka metoda jest bez przyszłości, ale to już pana wybór.

Asarchadon
Kadet

Wysłany: Śro 20 Sty, 2010   trele morele

A teraz do uwag Archanioła.

Jak to w końcu jest z atakiem przez krawędź z bagnami? NIedawno WZ napisał, że atak jest niedozwolony, później, że dozowolony, ale pościg już nie.

Kolega Asarchadon postanowił odpocząć sobie od forum.
Życzenie zostało spełnione.

BB

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 20 Sty, 2010   

Wg mojej wiedzy można atakować, ale nie można ścigać.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Czw 21 Sty, 2010   

WZ jest autorem i wykładnia autorska w zasadzie powinna być obowiązująca. Jedynie co mozna zrobic to polemizować z tą wykładnią :)

Karol3414
Major

Wysłany: Czw 21 Sty, 2010   Re: Wątpliwości.

Asarchadon napisał/a:
Teraz odniosę się do twardości gry Polakami. Jeżeli ułożyliście grę tak, że trzeba trzymać pewne punkty terenowe w odpowiednim czasie to Polakami nie można oszczędzać pododdziałów. One mają się bronić i utrzymywać - Częstochowę do 3.09, Poznań do 9.09 itd. A później mają się kryć w twierdzach i wytrzymać do 27.09. Ot i cała filozofia.

WOW :shock: cztery posty i cztery ostrzeżenia. Dobry jest :lol:

A w temacie, Żeby ta filozofia była tak prosta jak się koledze wydaje. Na sucho to może i działa ale życie płata figle.

Archanioł
Podpułkownik

Ale dobór pkt do zdobycia przez Niemców na planszy jest fatalny.

Archanioł
Podpułkownik

Ano dlatego, że na mapie oznaczono jak PZ punkty które mają znaczenie taktyczne przy realizacji konkretnego planu, albo takie, które żadnego znaczenia nie miały. W ten sposób punktuje się Wiznę, przyczółki mostowe na Narwii czy Kielce albo Rzeszów, Poznań (wystarczy zajrzeć do I tomu "Dziennika" Haldera i zobaczyć, ze już 2 września zrezygnowano ze zdobywania tego miasta) czy Hel albo Gdynia , które żadnego znaczenia operacyjnego nie miały.

Archanioł
Podpułkownik

Nie miały nawet politycznego. Wystarczy zajrzeć do Haldera. Hitler ze względów politycznych chciał szybkiego zajęcia Poznania i miano użyć do tego celu dwóch odcinków straży granicznej oraz dwóch DP. Przekonano go, ze Poznań nie ma żadnego znaczenia,a szybkie zwycięstwo będzie miało lepszy efekt polityczny niż zajmowanie nieistotinych operacyjnie punktów.

Archanioł
Podpułkownik

Prowadzi także do rozproszenia si niemieckich czyli efektu odwrotnego od historycznego.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

PZ zwycięstwa służą temu by gracze nie opuszcali pewnych rejonów i by te odcinki nie były bierne.
Wyobraźmy sobie, że Gdynia nie jest PZ, wtedy gracz nie kieruje na nią zadnych wojsk i idzie 207 na Warszawę.
Wtedy dopiero byś krzyczał,że to niezgodne z prawdą historyczną :)
Wyznacz własne PZ i graj wg nich, ja ci nie bronię.

Archanioł
Podpułkownik

Dla polskiej też nie. Armia Poznań była armią odwodową. Doskonale zdawano sobie sprawe z tego, że Poznania nie miał kto atakować.

Archanioł
Podpułkownik

WZ napisał/a:
PZ zwycięstwa służą temu by gracze nie opuszcali pewnych rejonów i by te odcinki nie były bierne.
Wyobraźmy sobie, że Gdynia nie jest PZ, wtedy gracz nie kieruje na nią zadnych wojsk i idzie 207 na Warszawę.
Wtedy dopiero byś krzyczał,że to niezgodne z prawdą historyczną :)
Wyznacz własne PZ i graj wg nich, ja ci nie bronię.

I tak idzie i tak idzie :) Ja Gdyni nie zdobywam :) Zresztą PZ możesz przyznać - na koniec gry.

Odpowiedz do tematu