Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[projekt] LGeneral - Podstawka, dodatki i krótki poradnik.
Autor Wiadomość
dixie
St. sierżant

Wysłany: Śro 18 Lis, 2009   [projekt] LGeneral - Podstawka, dodatki i krótki poradnik.

Witam pasjonatów strategicznych gier turowych!
...a w szczególności fanów legendarnej serii Panzer General, bo to głównie z myślą o Was publikuję poniższy projekt. 8)
LGeneral, to otwarto źródłowa i darmowa wersja PG1 (a raczej napisany od podstaw klon wzorowany na klasyku).
Więcej o niej można poczytać tutaj: http://lgames.sourceforge...roject=LGeneral
W poniższym poradniku skupiłem się na wersji 1.1 dla Windows.
Niestety, bardziej dopracowana (pomimo tego, że wersja beta) 1.2 pracuje tylko z Linuksem i "rodziną". Niektóre dystrybucje zawarły ją nawet w swoim repozytorium.
Ze swej strony dodałem ponad setkę scenariuszy napisanych przez graczy PG1 i skonwertowanych przeze mnie do formatu LG.
(źródła: http://panzerfather.freepage.de/pg/scenarios.html http://www.angelfire.com/.../Downloads.htm)

1) Instalacja wersji podstawowej
Polecam instalację automatyczną, choć rozpakowanie gry z archiwum zip też nie powinno stwarzać problemu.
http://lgames.sourceforge...l-1.1-win32.exe
Pozostałe pliki z pobieralni są istotne dla użytkowników innych systemów operacyjnych.
Jeśli ktoś natrafi na problemy przy ich korzystaniu, to służę pomocą.
W wersji podstawowej mamy w katalogu PG do dyspozycji 37 scenariuszy z oryginalnego PG1.

2) Instalacja dodatkowych scenariuszy
http://lgames.sourceforge...l&sub=Scenarios
Polecam kampanie: "New Campaign 1.0" i "Nicolas 1.0".
Powinny po rozpakowaniu pojawić się w katalogach o adekwatnych nazwach.

Paczki "APP-6A 1.0" i "Civwar 1.0" to tylko mapy i ikonki (Civwar ma nawet dźwięki ;) ). Nie testowałem jeszcze w grze (nie moja "branża"), ale może ktoś lubi te klimaty i się skusi na wdrożenie :)

Pojedyncze scenariusze (niebieskie nagłówki) też są godne polecenia. Z tego co zauważyłem, to przynajmniej część z nich jest konwersją z PG1. Ich umiejscowienie jest właściwie dowolne, byle w katalogu "../LGeneral1.1/scenarios" (ja tak zrobiłem).

3) Dodanie scenariuszy konwertowanych + pliki nowych ikon, sprzętu, definicji jednostek i państw.
http://fromex.republika.pl/TIS/Konwersja-PG.zip (3,55 MB)
Tak jak powyżej, należy przekopiować pliki z archiwum do odpowiednich katalogów gry z zachowaniem ich struktury.
Do dyspozycji są katalogi:
- Awaria - wrzuciłem jako ciekawostki. Przykład, czasem efektownych, błędów w scenariuszach. Czekają na pomysły...
- Konwersja - 115 scenariuszy pisanych przez graczy PG1 i konwertowanych do LG, sprawdzonych pod kątem grywalności i poprawności wyświetlanych ikon sprzętu (oj, potrafiło się to porozjeżdżać...). Zakres tematyczny, to od I do II WS z kilkoma atrakcjami pośrodku. Oczywiście nie wszytkie są historyczne :P
- NewCampaign - scenariusz polecany w pkt.2 Dodałem polskie tytuły.
- Testy - kilka scenariuszy w rozpracowaniu operacyjnym :) Z czasem trafią albo do Konwersji, albo do Awarii, a beznadziejne przypadki do /dev/null. Niestety kilkanaście scenariuszy tak skończyło. Widocznie ich autorzy zarzucili prace nad nimi, bo wyglądały na niedokończone lub nie do końca przemyślane.
Niektóre scenariusze mają też nazwy robocze, z uwagi na zagadkowo-symboliczne podejście ich autorów do tej kwestii.

Generalna zasada przy "instalowaniu" dodatków:
Może to truizm, ale, żeby nie było, że nie ostrzegałem... Należy bezwzględnie pilnować struktury katalogów dla rozpakowywanych plików. Jeśli jakiś plik nie trafi tam gdzie powinien, to w najlepszym wypadku scenariusz nie będzie widoczny z poziomu aplikacji.
Pomocą w znalezieniu "zguby" może być plik stderr.txt do którego gra zapisuje logi błędów.

4) Plany na przyszłość.

Gdy uporam się z testami i nie znajdę nowych scenariuszy, to chcę zoptymalizować katalog plików ikon sprzętu. Niestety, większość konwertowanych scenariuszy ma własny plik ikon (taka uroda konwertera), co bardzo "pogrubia" ten katalog.
Wszystkie bazują na zestawie pg.bmp, więc mniejszym lub większym nakładem pracy da się tę ilość zredukować do kilku specyficznych zestawów dla np konkretnego TDW. Np. dla takiej Okinawy musiałem część ikon malować od nowa, bo oryginalne były ledwo widoczne. Poza tym widok Tygrysa na wyspie był raczej mało prawdopodobny, nawet biorąc pod uwagę zjawisko fatamorgany :P więc da się odchudzić także wielkość plików, usuwając sprzęt nie występujący w danej grupie scenariuszy. Niestety pozostałe scenariusze azjatyckie nadal czekają na poprawki sprzętu japońskiego.

Poza tym, mam zamiar sukcesywnie dopisywać komentarze do scenariuszy, tak jak to jest zrobione w katalogu "pg".

Pomoc pasjonatów bogatych w czas wolny jest mile widziana. Inni pasjonaci, cierpiący na deficyt owego czasu, na pewno będą wdzięczni :D

OSTRZEŻENIE: gra uzależnia! :>

Życzę wielu wygranych bitew!

dixie
St. sierżant

Wysłany: Wto 13 Kwi, 2010   

Witam po dłuższej, niż planowałem przerwie... W ramach mocno spóźnionego w tym roku "zajączka" publikuję paczkę wielu poprawek do gry.
Najważniejsze zmiany:
- dodałem brakujące nacje, czyli taka Islandia ma własną flagę, a nie norweską, czy Portugalia polską :lol:
- scenariusze pierwszowojenne mają wreszcie flagi odpowiadające okresowi historycznemu, czyli Niemcy mają flagę "kaizerowską", a Austro-Węgry też jakąś swoją mozaikę. Podobnie z hiszpańską Wojną Domową. Teraz dopiero czuć klimat scenariusza ;)
- Scenariusze "pacyficzne" mają własny plik ikon sprzętu, dla którego wprowadziłem inną konwencję graficzną od pozostałych TDW. Ponadto został on odchudzony ze sprzętu nie występującego na tym teatrze.
- Dodałem brakujące ikony sprzętu do podstawowego pliku ikon pg.bmp (żeby np. Ił-2m3 nie był za bardzo podobny do Pe-2, a Po-2 do P-11c :twisted: )
- Usunąłem katalog "Awaria"
- Zredukowałem o połowę liczbę plików ikon sprzętu. Część scenariuszy została przepisana do ustawień pliku pg.bmp (dalsze prace trwają)
- Zacząłem eksperymentować z nowymi ikonami. Na razie jest to Swordfish, Hurricane i Beaufighter. Ciekaw jestem opinii innych graczy, bo moje odczucia są... mieszane. Wg mnie należało by ujednolicić konwencję.
- w ramach eksperymentu dodałem trakcję kolejową. Pociąg pancerny - tego jeszcze nie grali 8) . Polecam scenariusz Dunkirk-train.txt Nie ukrywam, że to i kilka innych testowanych modyfikacji, jest przymiarką do pewnego poważniejszego projektu.
Coraz bardziej podoba mi się ta podstawka, choćby ze względu na "modyfikowalność". Zaczynam dłubać w silniku :roll:

Ponieważ zmiany są znaczne, pozwoliłem sobie zamieścić wszystko w jednej paczce, którą należy rozpakować do katalogu LGeneral1.1(albo innego, wg uznania).
http://fromex.republika.pl/TIS/LGeneral1.1.zip (4,7 MB)
... i gotowe.

Odpowiedz do tematu