Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gettysburg 1863 - artyleria
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Pon 31 Sie, 2009   

:arrow: korpuśne brygady artylerii uzbrojone były co do zasady z 12-funtowe Napoleony (do 12-16 sztuk) i 10-funtowe gwintowane Parroty (podobna liczba), wyjątkiem był I korpus, który zamiast Parrotów miał 3-calowe działa riffle ordnance (gwintowane odprzodowe M 1861.

:arrow: Armijna rezerwa artylerii uzbrojona była w:

- 46 Napoleonów 12-funtów
- 46 dział 3-calowych
- 2 haubice 12-funtowe
- 10 Parrotów 10 funtów
- 6 Parrotów 20 funtów

Teraz garść danych o wagomiarach i zasięgach przy strzelaniu bombami (czyli granatami na dzisiejsze):

- M1857 12-pdr. Napoleon - masa granatu 12,3 funta, zasięg maksymalny ok 1200-1400 m,
- M1861 3-inch Ordnance Rifle - masa granatu 9,5 funta, zasięg maksymalny ok 3800 m
- M1841 12-pdr. Howitzer (haubica 12-funtowa) - masa granatu 8,9 funta, zasięg maksymalny ok 970 m,
- M1861 10-pdr. Parrott Rifle (Parrot 10-funtowy) - masa granatu 9,5-10 funtów, zasieg maksymalny ok 5600 m
- M1862 20-pdr. Parrott Rifle (Parrot 20-funtowy) - masa granatu 20 funtów, zasieg maksymalny ok 1300 m.

Zatem pod względem siły ognia jednostkowo (nie globalnie rzecz jasna) artyleria "polowa" Armii Potomaku nie różniła się od siły ognia artylerii korpuśnej, wyposażona była w zasadzie w ten sam sprzęt, w połowie o mniejszym i w połowie o większym zasięgu (dwu i więcej razy), z tym, że:

- armijna brygada Ransoma uzbrojona była w 24 Napoleony (zasięg 1,4 m),
- armijna brygada Tafta uzbrojona była w 4 3-calówki (3,8 km zasięgu), 2 haubice 12-funtów (980 m zasiegu) i 6 20-funtowych Parrotów (1,3 km zasiegu),
- armijna brygada Huntingtona uzbrojona była w 18 3-calówek (3,8 km zasiegu) i 4 10-funtowe Parroty (5,6 km zasięgu),
- armijna brygada Fitzhugh uzbrojona była w 12 Napoleonów (1,4 km zasięgu), 12 3-calówek (3,8 km zasięgu) i 6 10-funtowych Parrotów (5,6 km zasiegu),
- armijna brygada McGilvery'ego uzbrojona była w 10 Napoleonów (1,4 km zasiegu) i 12 3-calówek (3,8 km zasięgu).

Zatem poza armijną brygadą Huntingtona, która można nazwać dalekosiężną (przy założeniu, że uzbrojona była w działa o różnych zasięgach maksymalnych), resztę federalnych żetonów artylerii można wywalić do kosza.
Korpuśna nie jest polowa, tylko wg Waszych kryteriów w połowie polowa w połowie dalekonośna, to samo dotyczy reszty brygad armijnych.

Przy czym siła rażenia zarówno Napoleonów jak i Parrotów będzie zbliżona (podobna masa granatu), tylko róznica będzie dotyczyła zasięgu i celności ( :!: :!: :!: Parrot miał lufę gwintowaną).
http://www.civilwarartillery.com/tables.htm

http://civilwartalk.com/R...ieces-a175.html

Ilość i rodzaj dział z gry Berga Three Days of Gettysburg (ze stajni GMT Games).

Pytanie do autora/wydawcy:

Na jakiej podstawie opracował żetony artylerii federalnej i konfederackiej oraz skąd wziął się podział brygad artylerii na Dalekonośne i Polowe?

Aby nie dublować tematów wątki zostały scalone.
B.

usgrant
Chorąży

:arrow: Korpusy II,III,VI oraz XI również miały na stanie 3-calowe rifles.

:arrow: Czyli najlepiej wydrukować jeszcze raz żetony artylerii ale tym razem z podziałem na gładkolufowe oraz gwintowane.

:arrow: Również punkty siły całkowicie mijają sie z tym co jest napisane pod tabelami ostrzału w magazynie. 1 punkt siły to 4-5 dział. Czyli niektóre brygady federalne powinny mieć nawet 6 punktów siły.

:arrow: Całkowicie na nowo zrobić artylerię konną. W grze każda dywizja ma sztucznie przydzielony jeden żeton. W rzeczywistość były to dwie brygady, Robertsona i Tidballa razem liczące 44 działa. Buford miał tylko jedna 6-działową baterię Calefa. Reszta towarzyszyła pozostałym dwom dywizjom i dowódcy korpusu kawalerii.

:arrow: Napoleony strzelając kartaczami na bliską odległość były niesamowicie zabójcze. Pod tym względem były zdecydowanie lepsze niż gwintowane działa. Należałoby to w tabelach też uwzględnić.

Archanioł
Podpułkownik

W obecnym kształcenie w zasadzie żaden podział nie jest możliwy. trzeba by sie albo bawic w baterie, ale w grupy baterii i dzielić je wedle typów artyleii - polowa i dalekonośna.

Gość

Problem (znany mi z TDG) polega na tym, ze o ile u federalnych baterie byly co do zasady jedno-typowe, to u konfederatow w jednej baterii potrafilo sie spotkac dziala dwoch - trzech roznych typow. W tej skali sie tego nie odda...

Gość

W brygadach federalnych był podział zadaniowy - pi razy drzwi pól baterii to Napoleony i drugie pół to działa gwintowane - najczęściej Parroty.

To samo dotyczyło zarówno brygad korpuśnych jak i armijnych.

Archanioł
Podpułkownik

Oczywiście, że nie Sławku. Skład baterii był jednolity w armii federalnej doby Gettysburga. Odmiennie właśnie było w bateriach konfederackich, gdzie nawet 3 typy dział były w jednej baterii.

Gość

Archanioł napisał/a:
Oczywiście, że nie Sławku. Skład baterii był jednolity w armii federalnej doby Gettysburga. Odmiennie właśnie było w bateriach konfederackich, gdzie nawet 3 typy dział były w jednej baterii.

Polska język trudna język.

Chodziło mi o to, że w brygadzie ok połowy dział to była broń gładka, a druga połowa to gwintowana.
Zatem ok połowa baterii w brygadzie miała broń silniejsza o krótszym zasiegu, a druga połowa słabsza o dłuższym zasiegu.
Ostatnio zmieniony przez Gość Pon 31 Sie, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

Archanioł
Podpułkownik

No to trza się precyzyjnie wyrażać :)

usgrant
Chorąży

Wysłany: Wto 01 Wrz, 2009   

Profes79 napisał/a:
Problem (znany mi z TDG) polega na tym, ze o ile u federalnych baterie byly co do zasady jedno-typowe, to u konfederatow w jednej baterii potrafilo sie spotkac dziala dwoch - trzech roznych typow. W tej skali sie tego nie odda...

Według mnie problem nie istnieje. W grze i tak nie ma podziału na poszczególne baterie więc co stoi na przeszkodzie aby u Konfederatów zrobić dwa żetony z batalionu dział? Dajmy na to batalion Jonesa z dywizji Earlyego, na stanie ma 8 Napoleonów oraz 8 dział gwintowanych. Wystarczy zrobić Jones 1(Napoleony) oraz Jones 2(gwintowane) i po kłopocie... :D

Gość

usgrant napisał/a:
Profes79 napisał/a:

Według mnie problem nie istnieje. W grze i tak nie ma podziału na poszczególne baterie więc co stoi na przeszkodzie aby u Konfederatów zrobić dwa żetony z batalionu dział? Dajmy na to batalion Jonesa z dywizji Earlyego, na stanie ma 8 Napoleonów oraz 8 dział gwintowanych. Wystarczy zrobić Jones 1(Napoleony) oraz Jones 2(gwintowane) i po kłopocie... :D

Tak samo trzeba potraktować artylerię federalną.
A tam, gdzie brygda miała jednolity sprzęt (np. same Napoliony), to i tak można brygadę podzielić dla równego rachunku.

Gość

Ale to byly 2 Parroty 10 i 6 3` Rifled - czyli dziala o roznych charatkerystykach jak wyzej pokazal Zulus.

Zreszta popatrz na artylerie z dywizji Andersona:
- 5 Parrotow 10
- 1 2` Navy Rifle
- 3 3` Navy Rifle
- 5 haubic 12 funtowych
- 3 Napoleony

Jak to poskladac do kupy?

Z federalnymi jest latwiej bo w zdecydowanej wieksosci przypadkow maja tylko trzy rodzaje dzial - Parroty, Napoleony i 3` Rifled. Rzadko sie zdarzaja inne typy.

W najgorszym razie faktycznie trzeba po prostu wydzielic na jeden zeton artylerii Napoleony i haubice a na drugi Parrotty, Rifle i inne gwintowane dziala o duzej donosnosci.

Co do listy Slawka:

Ransom: ok
Huntington: ok (moje zrodlo wskazuje tyko 16 3-calowych dzial)
Fitzhugh: 10 Napoleonow, reszta ok
McGilvery: ok

Najwieksza zagwozdke mam z Taftem. Zrodla nie wykazuja co miala na stanie 1st CT Heavy. Natomiast reszta baterii miała w sumie 6 Parrott 20; 4 4,5 cala Rifled, 2 haubice 12 i 4 James Rifled guns - artyleria oblężnicza jak się doszukałem. 3 calowych dzial nie mam wcale ( moze to te gdzie mam luke).

Na pewn zgodze sie ze Napoleony powinny byc mordercze w bezposredniej walce ( w TDG szybko sie nauczylem - atak na baterie napoleonow od frontu - nie, nie i jeszcze raz nie.

Gość

Profes79 napisał/a:

Na pewn zgodze sie ze Napoleony powinny byc mordercze w bezposredniej walce ( w TDG szybko sie nauczylem - atak na baterie napoleonow od frontu - nie, nie i jeszcze raz nie.

Szkoda, że ja Cię tego nie nauczyłem ;-)

Ja spisywałem dane artylerii z gry Berga, więc jakby co, to opierałem się o jego źródła informacji.

W HPS-ie chyba jest nieco inaczej.

usgrant
Chorąży

Brygada Tafta, według moich informacji, miała na stanie 8 - 4,5" Rifles, 4 - 14 pdr James, 2 - 12 pdr haubice oraz 6 - 20 pdr parrotów. Z tym, że dwie baterie ciężkie, 1st Connecticut Heavy B oraz M, nie wzięły w ogóle udziału w bitwie. Jedna była w Taneytown a druga w Westminsterze. Działa gładkolufowe oraz haubice jeden żeton a wszelkiej maści gwintowane to drugi żeton. Jakieś uproszczenie musi być.

:arrow: Huntington miał 18 dział 3".
:arrow: Fitzhugh miał dwie baterie po 6 Napoleonów każda, razem 12 dział.

Archanioł
Podpułkownik

Dzielenie artylerii konfederackiej osłabi jej efektywność.

Gość

Cytat:
W HPS-ie chyba jest nieco inaczej.

Nie korzystam z HPS :) Natomiast zrodla nie wkleje bo kiedys sciagnalem plik z oob obu stron; kilka razy mialem okazje sprawdzac jego pokrywanie sie z danymi ksiazkowymi w roznych aspektach i generalnie jest ok a jak sa roznice to niewielkie.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009   

Ale bez dzielenia artylerii Konfederatów chyba się nie obejdzie jeżeli chcemy bardziej realistyczne przepisy.

Odpowiedz do tematu