Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Teleexpres , środa 9 lipca i Sherman
Autor Wiadomość
jaacek777
Kapral

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   Teleexpres , środa 9 lipca i Sherman

Trafiłem na koniec reportażu i coś było mówione o Shermanie i Polsce. Może mi ktoś powiedzieć o co to chodziło w tym reportażu?

Bormac
Sierżant

Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

Sam też możesz obejrzeć:

http://www.tvp.pl/tvpinfo...o/09072009-1700

8)

Ogólnie chodziło o to, że w Gdańsku stoi jako pomnik T-34/76, który rzekomo pierwszy wjechał do miasta gdy to było zdobywane w 1945. W rzeczywistości on wjechał pierwszy, ale do Gdyni. :roll:

Zaraz po wojnie w Gdańsku stał pomnikowy Sherman, ale jako imperialistyczny został przerobiony na żyletki i postawiono nam w zamian teciaka.

W Teleexpresie uświadamiają o tym społeczeństwo, a jakby nie patrzeć zdjęcie dla zainteresowanych było znane już dużo wcześniej - było np umieszczone w albumie pt "Był sobie Gdańsk 1945".

W ramach tematu "czołgi w Gdańsku" dorzucę jeszcze zdjątko "podziemnego" Tygryska Bengalskiego z ulicy mojego miasta. Pewnie każdy już zna, ale mam do niego jakiś sentyment. :)

Obydwa zdjęcia pochodzą z forum Odkrywcy: http://www.odkrywca-onlin...k.php?id=419462

jaacek777
Kapral

Dzięki wielkie , szczególnie za to drugie którego nie znałem. Czyżby Niemcy chcieli zastosować nową , podziemną taktykę :D ?

Paweł Sulich
Podporucznik

OT: czy Donald Tusk nie napisał dawno temu jakiejś książki o walkach o Gdańsk w 1945?

Bormac
Sierżant

Pośrednio zgadza się. Donald Tusk jest jednym z autorów serii albumów. Wydano 5 części "Był sobie Gdańsk" (zawierających zdjęcia Gdańska sprzed 1945) oraz jeden album pt "Był sobie Gdańsk 1945" - ten zawiera zdjęcia po zdobyciu i zniszczeniu miasta przez wojska radzieckie. Oprócz tego opublikowano też albumy o poszczególnych dzielnicach, ale szczegółów nie podam, bo tych niestety nie posiadam w biblioteczce.

Niestety nic nie wiem, czy premier pisał coś osobnego o samych walkach o Gdańsk.

Rozwijając OT, jeżeli ktoś jest zainteresowany walkami o Gdańsk w 1945 to polecam: http://www.pomorze.gd.pl/

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Pią 10 Lip, 2009   

Wielkie dzięki Bormac, będzie co robić w weekend :)

Odpowiedz do tematu