Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomysły na nowe przepisy......
Autor Wiadomość
stanley
Porucznik

Wysłany: Nie 22 Paź, 2017   

To są moje pytania dotyczące zasad
Dwa pytania:
1. Faza zaopatrzenia i pogody to jedna faza, czy jak w KOCKU dwie osobne fazy?
2. Przełamanie jednostek pancernych ile podczas tego przełamania posiadają te jednostki punktów ruchu?

A to odpowiedzi p. Wojciecha Zalewskiego
1, dwie
2, 12 PR - czołgi i z tego korzystają

Grisznak
Podporucznik

Modyfikator przesunięcia, z 2:1 do 3:1 itd przy wsparciu ataku. Przy wsparciu obrony jest DRM.

Nie, tak jak w W39, lotnictwo jest tam abstrakcyjne.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Komendant
Plutonowy

To coś jest nie tak. Jednostka taka jak wykona dwa razy pościg to ma już bonus w poruszaniu się oraz może dwa razy ignorować strefy kontroli.
Z tymi 12PR dodatkowymi to jakiś feler i przesada. W instrukcji nic takiego nie ma.

stanley
Porucznik

punk 12.31
w czasie pościgu możliwe jest stosowanie rajdów pancernych

a RPanc polega rozjeżdżaniu jednostek kosztem PR z tego rozumiem że podczas pościgu niemieckie j panc nie przesuwają się o ilość heksów o którą wycofali się Polacy ale wykorzystuje swoje PR?

Komendant
Plutonowy

Jak się to ma do [12:24] gdzie napisane jest, że PJP podlega zasadom walki, pościgu i ucieczki?
Wiem, że na forum pisano o przydzielaniu PR w ramach PJP ale nie było to 12PR. Bo jak to jednostka normalnie bez walki poruszając się ma 12PR. Wykonując przełamanie ma 12PR z fazy ruchu i jeszcze 12PR z PJP. Czyli atakując dzień się wydłuża?
Jest tu jakaś nieścisłość.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Masz 12 PR w fazie ruchu. Potem robisz PJP. I jak się przełamiesz to wykonujesz normalny pościg i masz możliwość w trakcie tego pościgu zrobienia rajdu pancernego zgodnie z kosztami w [12.31].
Tak to ja rozumiem.

Lampon
Kapral

Pozwoliłbym też wykonywać dodatkowy ruch po walce polskiej kawalerii (jeżeli wygra starcie) z możliwością niszczenia artylerii i sztabów przeciwnika. Myślę ze to trochę pozwoli na pokazanie ruchliwości tej jednostki.

Komendant
Plutonowy

Radosław Kotowski napisał/a:
Masz 12 PR w fazie ruchu. Potem robisz PJP. I jak się przełamiesz to wykonujesz normalny pościg i masz możliwość w trakcie tego pościgu zrobienia rajdu pancernego zgodnie z kosztami w [12.31].
Tak to ja rozumiem.

Tylko chodzi o to od czego te koszty się odlicza? Od pól pościgu? Jak wypadło B5 to jednostka robiąca PJP ma 5PR?

Wojtek-kob
St. szeregowy

Komendant napisał/a:
Wojtek-kob, Muszę przyznać, że świetny pomysł bazując na czymś co już w grze jest (czyli Dezorganizacja). Tylko zamiast 30 to będzie 42km/dzień (12x3,5). Pomysł i spisane przepisy mi się podobają i zapisuję. Dzięki.

Jeżeli faktycznie Masz rację i 1 heks reprezentuje odległość 3,5km to jednak bym by nie zwiększał szybkości poruszania się jednostek niezmotoryzowanych po drodze głównej nawet o jeden heks, a w trakcie marszu forsownego zamiast 1/2 punktu ruchu powinien być bonus +1 pole za każde przebyte wzdłuż drogi głównej 2 heksy.
Wtedy po drodze głównej w trakcie zwykłego ruchu piechota poruszałby się z prędkością 6 heksów (21 km), a w trakcie marszu forsownego 9 pól (31,5km), analogicznie kawaleria w zwykłym ruchu miała by zasięg 9 heksów (31,5km), w trakcie MF 12 heksów (42 km).

[ Dodano: Nie 22 Paź, 2017 ]
Zgadzam się z Komendantem, coś jest nie tak w tych zasadach dot. PJP, nigdzie w przepisach nie jest napisane wprost, że w trakcie PJP oddziały dysponują dodatkowymi PR.
W pkt. [12.31] podano, że ,,w czasie pościgu możliwe jest stosowanie rajdów pancernych opisanych w pkt. [12.10]”, tylko, że rajdy pancerne wg. instrukcji stosuje się w fazie ruchu a nie w czasie pościgu!!!

Poza tym nie bardzo potrafię to sobie wyobrazić. Jednostki panc. poruszające się na tyłach /nie niepokojone przez nikogo/ wykorzystują tylko 12PR a oddziały zaangażowane w walkę /zmęczone, zmieszane/ mają do wykorzystania 12PR w fazie ruchu i 12PR w fazie walki?! Przecież to by było bez sensu, jeśli już to powinno być na odwrót i to oddziały nie walczące powinny mieć więcej PR.

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pon 23 Paź, 2017   

We wspominanym już przeze mnie France 40 też jest taka zasada, ale rajd pancerny można tam wykonać wyłącznie w fazie ruchu.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Pon 23 Paź, 2017   

@komendant
Odlicza się tylko od niszczonych w ten sposób jednostek. Niszczy się je gdy są na trasie pościgu i spełniają warunki dla rajdów pancernych.

Komendant
Plutonowy

Wysłany: Wto 24 Paź, 2017   

Czyli jest tak, że:

Jeśli na trasie pościgu są jednostki, które mogłyby być zniszczone w rajdzie pancernym to uznaje się je za zniszczone. Czyli jak pościg byłby o 3 pola i na 2 polach stałyby jednostki o sile 1PS każda to rozjeżdżamy wszystkie dwie, czy rozjeżdżamy tylko jedną jeśli płacimy PR?

Sytuacja:

silne zgrupowanie pancerne (przy ataku na 1PS zawsze ponad 10:1)-> pościg o trzy pola -> 1 pole: puste / 2 pole: 1PS / 3 pole: 1PS

(1PS to jednostka o sile 1PS)

to ile w pościgu taka jednostka pancerna rozjedzie jednostek 1PS?

Radosław Kotowski
Podporucznik

Myślę że to będzie tak:
- 1 pole za darmo
- 2 pole koszt + 3 PR ( z puli 12)
- 3 pole koszt +3 PR (z pozostałych 9 zostaje 6 PR)

Zastanawiam się czy w trakcie RP (rajdu pancernego) wykonywanego w trakcie pościgu powinno się uwzględniać koszt wejścia na dany teren.

Komendant
Plutonowy

Aaaa... w taki sposób. Punkty ruchu są wydawane nie na ruch, a na rajd. Przyznam, że bym na to nie wpadł. W rajdzie uwzględnia się teren, więc i tu powinno.

[ Dodano: Śro 25 Paź, 2017 ]
Po rozmowie z Lamponem odnośnie siły polskich oddziałów pancernych i jego zakwestionowania tego co miałem w tabelach opracowałem metodę wyznaczania siły kompanii pancernych.
Naturalnie wyszło przejście na poziomy siły.
Na podstawie ilości czołgów danego typu w dywizji i w oparciu o składy etatów wypisałem skład poszczególnych kompanii i na podstawie tego ich siłę. Każda dywizja ma indywidualne podejście.

Tak samo potraktowałem oddziały rozpoznawcze i teraz jednostki piechoty.

Czyli wszystkie tabele na nowo :/ ale bardziej sensownie to wygląda.

---

Jaki bonus powinien być za koncentrację dywizji i w jakim obszarze powinna ona występować?
Bonus byłby na zasadzie np. +1PS za batalion?

stanley
Porucznik

Wysłany: Śro 25 Paź, 2017   

moim zdaniem niemieckie j. panc wykonujące na koniec Fazy Walki przełamanie jednostek pancernych oraz w trakcie niego rajd pancerny za wejście na każdy heks wykorzystują swoje punkty ruchu tak jak podczas fazy ruchu

Odpowiedz do tematu