Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Żołnierze wyklęci i stosunek do nich
Autor Wiadomość
R. Lee
Sierżant

Wysłany: Nie 14 Cze, 2009   

Piett napisał/a:
R. Lee napisał/a:
I żeby nie było, ja wcale nie myślę tylko o złocie, ale staram się myśleć racjonalnie, oni wcale ludości POLSKIEJ nie pomogli bo niby czym, zabiciem kilkuset polskich obywateli?

Wiesz ale mówimy o zwykłych obywatelach lub niskich rangą żołnierzach KBW czy też np. o kolaborantach i konfidentach, którzy albo jak tylko wkroczyli Rosjanie to usłużnie dla nowej władze zdradzali swoich sąsiadów? Czy też np. o tzw. "Polakach" w rzeczywistości byli przede wszystkim pochodzenia rosyjskiego/żydowksiego i przyjechali z ZSRR budować zbrodniczą władzę? Wiem że zabrzmi to mocno kontrowersyjnie ale można równie dobrze pewnie spytać po co likwidowano podczas wojny konfidentów i nasłanych na nas rzezimieszków typu Franz Kutschera? Dla podziemia raczej nie miało znaczena czy konfident bądź jakiś oficer służyli władzy niemieckiej bądź radzieckiej bo dla nich to była tak samo kolaboracja.

O ludziach pokroju Kutschera nawet nie myślałem, chodziło mi jak najbardziej o zwykłych obywateli, którzy nie doszli do władzy i nie mieli wiele wspólnego z żadną stroną a którzy ucierpieli na wskutek walk do jakich dochodziło jeszcze długo po wojnie. Wystarczy pojechać w Bieszczady (na przykład) i porozmawiać z ludźmi pamiętającymi tamte czasy. Tak się składa iż miałem taką okazję i wierzcie, ludzie ci wcale nie wspominali NSZ zbyt dobrze, wiele strachu się przez nich najedli (i na pewno nie chodziło w tym momencie o UPA gdyż wyraźnie mówili o Polakach), nie obawiali się tak władzy, co pacyfikacji wiosek przez tzw patriotów

maciunia
Podporucznik

R. Lee, u mnie masz wielki plus za głoszenie poglądów niezgodnych z obecną wersją historii i dodatkowo obronę ich na naszym forum. Inna optyka na czasy powojenne, nie znaczy fałszywa optyka.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ale w tym przypadku poruszyłeś strunę, która może fałszować z definicji.
Mogłeś rozmawiać z Ukraińcami, a wtedy mamy zupełnie zafałszowaną relacje. W samych Bieszczadach raczej trudno o Polaków, którzy przetrwaliby okupacje niemiecką i wycieczki ukraińskie.

Może być i inna sprawa, całkiem realna. Żaden chłop nie chciał oddawać ani Niemcom ani partyzantom gaci, zatem jak tylko pojawiła się nowa władza, to czemu nie wydać partyzanta co to ciągle na głodnego przychodził się najeść. Chłop ma własny łeb, bez względu na epokę

R. Lee
Sierżant

WZ napisał/a:
Ale w tym przypadku poruszyłeś strunę, która może fałszować z definicji.
Mogłeś rozmawiać z Ukraińcami, a wtedy mamy zupełnie zafałszowaną relacje. W samych Bieszczadach raczej trudno o Polaków, którzy przetrwaliby okupacje niemiecką i wycieczki ukraińskie.

Może być i inna sprawa, całkiem realna. Żaden chłop nie chciał oddawać ani Niemcom ani partyzantom gaci, zatem jak tylko pojawiła się nowa władza, to czemu nie wydać partyzanta co to ciągle na głodnego przychodził się najeść. Chłop ma własny łeb, bez względu na epokę

Zapewniam cię Wojtku, że rozmawiałem z Polakami i to nie jednym czy dwoma, podobnie było zresztą na Podhalu (stamtąd pochodzi moja rodzina więc czasem tam bywam) a tam ukraińców na pewno wielu nie było.

Co do chłopów to się zgadzam ale sam zauważ że takich było jednak dużo w kraju, ci partyzanci dla nich wcale nie walczyli o jakąś wielką sprawę. Dla nich najważniejsze było aby ten koszmar się już skończył. Pomagając partyzantom wcale nie doprowadziliby tego do szybkiego końca, między innymi dlatego wstępowali do milicji a nie koniecznie dla tego że byli gorliwymi komunistami. Czy dlatego, że chcieli w końcu zaznać spokoju po latach udręki należy uważać ich za kolaborantów, zdrajców i mordować (bo tak rozumowali AKowcy)?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Bo dla chłopów częstokroć "patriotyzm" kończył się na płocie podwórka.

R. Lee
Sierżant

Po części jest to wina władz II RP które nie zadbały o należyte wykształcenie polityczne i patriotyczne swoich obywateli (a chłopi do nich także należeli), więc nie należy im się jednak dziwić zwłaszcza po doświadczeniach z wojny

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

No chłopi tez byli różni - patrz Bartosz Głowacki i tysiace tych niepatriotycznych

R. Lee
Sierżant

WZ napisał/a:
No chłopi tez byli różni - patrz Bartosz Głowacki i tysiace tych niepatriotycznych

Ależ oczywiście, podobnie było i z innymi klasami jak robotnicy czy inteligencja. Nie można oceniać ludzi według rasy czy klasy (ale sie zrymowało :D ), każdy kto tak robi jest .........(ocenzurowane), czyli zwykłym rasistą

Pan P.
Kapitan

raczej klasistą.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

R. Lee
Sierżant

Pan P. napisał/a:
raczej klasistą.

Czy to nie wychodzi na jedno?

Nietoperz
St. sierżant

Cytat:
Bo dla chłopów częstokroć "patriotyzm" kończył się na płocie podwórka.

Ja takich przypadków nie znam, a wiem bo jestem synem rolnika i wielokrotnie słyszałem od starszych ludzi opinie, które sugerowały co innego.
Cytat:
Po części jest to wina władz II RP które nie zadbały o należyte wykształcenie polityczne i patriotyczne swoich obywateli (a chłopi do nich także należeli), więc nie należy im się jednak dziwić zwłaszcza po doświadczeniach z wojny

Rządy komunistyczne skończyły z chłopkami i panami, podejrzewam na dłuższy czas.

R. Lee
Sierżant

Nietoperz napisał/a:

Rządy komunistyczne skończyły z chłopkami i panami, podejrzewam na dłuższy czas.

No miejmy nadzieję kolego Nietoperz, choć kto odgadnie do czego dojdziemy w przyszłości, Napisałem "chłopi" w kontekście II RP

Viking
Major

Wysłany: Pon 15 Cze, 2009   

R. Lee napisał/a:
Piett napisał/a:
R. Lee napisał/a:
I żeby nie było, ja wcale nie myślę tylko o złocie, ale staram się myśleć racjonalnie, oni wcale ludości POLSKIEJ nie pomogli bo niby czym, zabiciem kilkuset polskich obywateli?

Wiesz ale mówimy o zwykłych obywatelach lub niskich rangą żołnierzach KBW czy też np. o kolaborantach i konfidentach, którzy albo jak tylko wkroczyli Rosjanie to usłużnie dla nowej władze zdradzali swoich sąsiadów? Czy też np. o tzw. "Polakach" w rzeczywistości byli przede wszystkim pochodzenia rosyjskiego/żydowksiego i przyjechali z ZSRR budować zbrodniczą władzę? Wiem że zabrzmi to mocno kontrowersyjnie ale można równie dobrze pewnie spytać po co likwidowano podczas wojny konfidentów i nasłanych na nas rzezimieszków typu Franz Kutschera? Dla podziemia raczej nie miało znaczena czy konfident bądź jakiś oficer służyli władzy niemieckiej bądź radzieckiej bo dla nich to była tak samo kolaboracja.

O ludziach pokroju Kutschera nawet nie myślałem, chodziło mi jak najbardziej o zwykłych obywateli, którzy nie doszli do władzy i nie mieli wiele wspólnego z żadną stroną a którzy ucierpieli na wskutek walk do jakich dochodziło jeszcze długo po wojnie. Wystarczy pojechać w Bieszczady (na przykład) i porozmawiać z ludźmi pamiętającymi tamte czasy. Tak się składa iż miałem taką okazję i wierzcie, ludzie ci wcale nie wspominali NSZ zbyt dobrze, wiele strachu się przez nich najedli (i na pewno nie chodziło w tym momencie o UPA gdyż wyraźnie mówili o Polakach), nie obawiali się tak władzy, co pacyfikacji wiosek przez tzw patriotów
W Bieszczadach to akurat partyzantów NSZ chłopi całowali po rękach za obrone przed bandami UPA. Coś Ci sie chyba pomyliło akurat z tymi Bieszczadami. W ogóle w Bieszczadach to akurat był wspólny front raczej od Bch po NSZ do walki z ukraińcami.

R. Lee
Sierżant

Viking napisał/a:
R. Lee napisał/a:
Piett napisał/a:
R. Lee napisał/a:

W Bieszczadach to akurat partyzantów NSZ chłopi całowali po rękach za obrone przed bandami UPA. Coś Ci sie chyba pomyliło akurat z tymi Bieszczadami. W ogóle w Bieszczadach to akurat był wspólny front raczej od Bch po NSZ do walki z ukraińcami.

Nic mi się Vikingu nie pomyliło, jak najbardziej miałem na myśli Bieszczady (inne rejony także). Owszem, przed UPA to może ich bronili ale nic innego dobrego raczej Polacy im nie zawdzięczają, z morderstwami włącznie

1234
St. szeregowy

Viking napisał/a:

W ogóle w Bieszczadach to akurat był wspólny front raczej od Bch po NSZ do walki z ukraińcami.

Chyba niekoniecznie, vide R. Kisiel, Bez munduru my żołnierze. NSZ to było dla niego takie samo bydło jak UPA, z jednymi i drugimi miał na pienku, jednych i drugich trzeba było wybijać. Tych drugich nawet parę lat po wojnie (zafundował Ukraińcom coś na kształ Wierzchowin)

R. Lee
Sierżant

Wysłany: Wto 16 Cze, 2009   

Byłem dzisiaj w empiku i widziałem na półce... Atlas polskiego podziemia niepodległościowego. Może bym i kupił ale zniechęciła mnie pieczątka IPNu która raczej nie potwierdza obiektywności tej pozycji. Czy ktoś może czytał lub chociaż przeglądał tę książkę? Byłbym wdzięczny za opinie na jej temat - niestety egzemplarz w empiku był zafoliowany i pomimo prośby nie pozwolili mi go otworzyć

Piett
St. sierżant

R. Lee napisał/a:
Byłem dzisiaj w empiku i widziałem na półce... Atlas polskiego podziemia niepodległościowego. Może bym i kupił ale zniechęciła mnie pieczątka IPNu która raczej nie potwierdza obiektywności tej pozycji. Czy ktoś może czytał lub chociaż przeglądał tę książkę? Byłbym wdzięczny za opinie na jej temat - niestety egzemplarz w empiku był zafoliowany i pomimo prośby nie pozwolili mi go otworzyć

A czym trzeba sygnować żeby potwierdzić obiektywność - Gazetą Wyborczą(sorry musiałem dać za przykład coś skrajnie przeciwnego, nie chciałem w razie co cię obrazić :D ). Zresztą ci pokazali swoją wiarygodność publikacją o braciach B którą to tzreba było wycofać i zniszczyć nakład :) . To że IPN kompromituje się nieco atakowaniem Wałęsy na poziomie pracy Zyzaka lub inne wpadki to nie znaczy że we wszystkim manipulują :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

R. Lee napisał/a:
Byłem dzisiaj w empiku i widziałem na półce... Atlas polskiego podziemia niepodległościowego. Może bym i kupił ale zniechęciła mnie pieczątka IPNu

IPN na pewno ma wielką rolę do odegrania, coś na wzór instytutu Gauka (tez ksiądz protestancki), może z czasem powstanie profesjonalna instytucja, bez animozji z nią związanych.
Tak więc nie potepiaj z samego założenia czegoś "obcego".

R. Lee
Sierżant

Dobra już dobra, nic więcej nie powiem (zdania jednak nie zmieniam :P ) i ponawiam pytanie czy ktoś przeglądał już tą pozycję?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja oglądałem, Pozycja zacna, ale niestey wykonana siermiężnie
Oprócz map jest wiele opisów, za wiele jak dla mnie.
Choć jako całośc dobrze to wszystko wygląda

Odpowiedz do tematu