Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gettysburg 1863
Autor Wiadomość
usgrant
Chorąży

Wysłany: Pon 01 Mar, 2010   

To nie jest sprawa ważna, żeby zaraz zaniedbywać rodzinę i odpisywać już zaraz :) Wyszkolenie to wyszkolenie a liczebność to liczebność.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wg. mnie trzeba to wszystko umiejętnie wyważać.
A do tego w grach, gdzie skala nie pozwala na ukazywanie małych oddziałów typu 1-2 PS nalezy je łączyć do licznijeszych brygad.
Jest to niezbędny kompromis wpływający zdecydowanie na grywalność.

usgrant
Chorąży

Wyważenie gry jest najważniejsze, zgodzę się z tym. Ale właśnie dlatego jest osobny współczynnik dla morale/efektywności/wyszkolenia w walce oraz współczynnik przedstawiający liczebność oddziału. Niech autor gry napisze dlaczego takie duże rozbieżności w obrębie jednego systemu i to nawet jednej gry to może wtedy przestanę truć i zawracać głowę :D

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Po krótkiej ale treściwej romowie okraszonej mocnym słownictwem, Sławek przyznaje, że niektóre oddziały są "za silne"
Zadeklarował sprawdzenie całości, a ja jego efekt wstawię (do ściagnięcia) do działu errat w temacie "Gettysburg"
Za wszelkie utrudnienia przepraszam.

DN
Szeregowy

Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

usgrant
Chorąży

No i po problemie. Nie można było tak od razu tego załatwić? Wciąż kuleje siła brygad/batalionów artylerii ale to już można zmodyfikować samemu w domu. Batalion Cabella z dywizji McLawsa ma siłę 2(16 dział) i brygada I korpusu Unii też ma siłę 2(28 dział na stanie). Dzięki za interwencję :)

IslamGerej
Szeregowy

Ojojoj, od razu inna rozmowa ;) Wieczorkiem kolejne starcie ;)

usgrant
Chorąży

Ale w takim razie Wy jako wydawcy powinniście mieć również kontrolę nad tym jak ten scenariusz ostatecznie wygląda. Bo to właśnie na Wasze głowy posypią się gromy niezadowolonych czytelników :) Jak już wcześniej pisałem, system przewiduje około 200 ludzi na 1PS. A tu nagle pojawia się olbrzymia różnica pomiędzy wcześniejszymi tabelami a obecnymi. Wystarczy porównać te z numeru 30 a tymi zamieszczonymi przez DN jako errata. I to nie były "niektóre" jak napisał Wojtek ale praktycznie każda brygada dostała nową liczebność. Gdyby autor jeszcze wyjaśnił w scenariuszu, że przyjął inną skalę liczebności to spoko, nie ma sprawy. Ale tego nie było więc napisałem moje zastrzeżenie co do tabel na forum.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wyczówam syndrom "Baden Baden" - Grancie powtarzasz się.
Takie Sławek dostarczył tabele i takie opublikowałem.
Jak bym nie opublikował źle - jak opublikowałem to tez źle :) :)

usgrant
Chorąży

Czyli nawalił Sławek. Już nie będę się powtarzał :) Uważam sprawę za zamkniętą :)

IslamGerej
Szeregowy

Szybkie pytanko które pojawiło się w czasie gry (liczę na szybką odpowiedź ;) )

Czy gdy na heksie stoi brygada artylerii i brygada piechoty unii i gdy ostrzeliwana jest w fazie walki ogniowej przez brygadę piechoty konfederatów to unia odpowiada tylko brygadą piechoty (która stoi na wierzchu) czy artyleria też strzela (odpowiada)?????

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

nie ma znaczenie kto stoi "na wierzchu",
nie za bardzo rozumiem pytanie, bo walka karbinowa obejmuje piechotę, a walka ognowa artylerię, skoro zatem strzela piechota to walczy z piechotą. Oczywiscie gracz może zadeklarować, że nei chce walczyć swoją piechta, wtedy bezkarnie można mu wytłuc artylerie, to już sprawa gracza.

znrk
Szeregowy

Wysłany: Pon 08 Mar, 2010   

Trzy pytania i jedna uwaga.
1. Czy brygada O'Neala (3/II) na pewno ma 7 punktów ruchu?
2. Rozumiem że w zależności od scenariusza 2/I jest dowodzi Pickett albo Law, 3/I dowodzi Law albo Hood, 2/III dowodzi Heth albo Pettigrew a 3/III dowodzi Pender albo Trimble, tak? Bo licząc żetony z TiS28,29 i 30 to są podwójne dowództwa. Czy też może niektóre żetony są błędne (jeżeli tak to które)?
3. Czy Ewel (IIK konfederatów) to literówka (i powinno być Ewell)?
4. Oznaczenia dywizji różnią się per korpus, i bardzo fajnie (łatwiej wszystko rozróżniać), ale szkoda że nie zachowaliście tych kolorów dla ich dowództw oraz artylerii - byłoby jeszcze łatwiej rozróżniać.

usgrant
Chorąży

Hej.

1. To jest oczywisty błąd, powinno być 4 PR.
2. Trochę zagmatwane pytanie :) 2/I przez całą bitwę dowodził Pickett. 3/I dowodził Hood ale został ranny 2 lipca i dowództwo po nim objął Law, 2/III dowodził Heth jednakże on też został wyłączony z walki i komendę po nim przejął Pettigrew, tak samo jest z 3/III. Grając historyczny scenariusz zaczynający się 2 lub 3 lipca powinieneś uwzględnić zmiany dowodzącego. Natomiast rozgrywając całą bitwę to już niekoniecznie.
3. To jest literówka.

znrk
Szeregowy

usgrant napisał/a:
2. Trochę zagmatwane pytanie :) 2/I przez całą bitwę dowodził Pickett. 3/I dowodził Hood ale został ranny 2 lipca i dowództwo po nim objął Law, 2/III dowodził Heth jednakże on też został wyłączony z walki i komendę po nim przejął Pettigrew, tak samo jest z 3/III.

Czyli żeton Law 2/I jest błędny (został poprawiony na Law 3/I w TiS 29), ale wszystkie pozostałe "podwójne" dowództwa są prawidłowe w zależności od scenariusza, dobrze rozumiem? Przepraszam za upierdliwość, ale lubię mieć porządek w żetonach. :)

usgrant
Chorąży

Raczej tak. Chociaż brakuje żetonu gen. Newtona, który objął dowodzenie I korpusem Unii 2 lipca. Reszta może być.

Derenga
Chorąży

Wysłany: Pon 07 Cze, 2010   

Gdzie obecnie dostępne są te poprawione tabelki do Gettysburga? Bo przeszukałem stronkę ale nie znalazłem ich ani w Erracie ani w Plikach do ściągnięcia.

usgrant
Chorąży

Stronę lub dwie wcześniej są.

Derenga
Chorąży

usgrant napisał/a:
Stronę lub dwie wcześniej są.

No te to widziałem. Myślałem jednak że zostały też umieszczone na stronie w ciut lepszej rozdzielczości, bo te po wydruku atakują pikslami.

A tak na marginesie czy ustalono gdzieś zasady na jakich można w Gettysburgu tworzyć umocnienia. Bo o ile w poprzednich scenariuszach uznano, z tego co pamiętam, że umocnienia są tylko tam gdzie wskazuje scenariusz i nie można tworzyć nowych o tyle w scenariuszu trzydniowym informacja o tym jak można budować umocnienia byłaby bardzo przydatna.

Derenga
Chorąży

Wysłany: Wto 08 Cze, 2010   

DN napisał/a:

Mam pewien problem z odczytaniem tych tabel. Chodzi mi o konkretnie o dwie brygady. Pettigrew i Davisa. Ile one mają pkt siły? Bo jeśli policzymy kwadraciki to wychodzi więcej niż wskazują wartości w nich zawarte. Zatem czy bryg. Pettigrew ma mieć 14 czy 12 pkt a bryg. Davisa 13 czy 11?

Odpowiedz do tematu