Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gettysburg 1863
Autor Wiadomość
usgrant
Chorąży

Wysłany: Wto 13 Paź, 2009   

A co z tabelami do gry obiecanymi przez wydawcę? Chętnie bym je ujrzał :D

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pon 19 Paź, 2009   

I jak tam tabele do Gettysburga? :D

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 19 Paź, 2009   

Jak tylko znajde czas to je wstawie.

IslamGerej
Szeregowy

Wysłany: Czw 25 Lut, 2010   

Witam,
Ktoś jeszcze tu zagląda?
Nabyłem właśnie TiS 30 i zastanawiam się czy mając 28 zagram ten główny scenariusz bo jakoś przeoczyłem 29...
Co myślicie nad walką w nocy/o zmierzchu ? Bo myślę, że gra warta jest wymyślenia dodatkowych zasad ponad możliwość przemieszczenia własnych jednostek po liniach wewnętrznych....
Podobnie ze zmęczeniem jednostek. Od razu zaznaczam że jestem prawie zielony w TiSowskich strategiach (raptem kilka starć) więc nie orientuje się czy ktoś nad tym pracował? Wprowadze chyba zasadę, że każda jednostka po X godzinach (oczywiście "na nogach") otrzymuję -1 do ataku przy Y -2 itd. ;)

Ps. Czy Korekta TiS jeszcze żyje czy już została ukamienowana? Ja rozumiem błąd, przeoczenie, złośliwy Word ale... Kircholm 1705, marszałek Lannes awansowany w 1876r...
Zdanie "Tymczasem Austriacy posuwali się bardzo powoli i gdy przekroczyli rzekę Pad i cała ofensywa utknęła w miejscu" (str. 14) też za dobre nie jest ;)

Pozdrawiam

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 25 Lut, 2010   

Kirholm to moja sprawka poprawie się
Teksty autorów są nadal tekstami autorów, musiałbym czasem przepisywac cały tekst a tego nie mam czasu robić, choć może powinenem.

Co do Gettysburga - to sądze, że jendostka po kilku godzinach walk to najczęściej nie istnieje lub ma 1-2 PS, jej już zmęcznie nie jest potrzebne :)
Co do nocy to i owszem jest taka propozycja, ale najlepszym pomysłem jest -2 do wszystkich mozliwych czynności (od ruchu do walki)

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pią 26 Lut, 2010   

Zmęczyć oddział można bardzo szybko, wystarczy godzina lub dwie intensywnych walk i przemarszów aby pułki nie nadawały się już do walki. Zastosowanie wówczas ujemnych modyfikatorów jest wtedy jak najbardziej uzasadnione. Fajnie jest to rozwiązane w TDoG wydawnictwa GMT. Walki w etapie nocnym mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Każdy oddział zbliżający się od frontu może być uznany za wrogi i przez to ostrzelany, nawet własne oddziały. Artyleria za daleko sobie nie postrzela a o celności nie ma co marzyć. Po zmroku brygady mogą zabłądzić, zdarzało się to im nawet w ciągu dnia. Bardzo łatwo wpaść w zasadzkę. Sporo jest rzeczy, które trzeba by uwzględnić w nocnym etapie.

A co z tymi tabelami co miały być zamieszczone na stronie? :D

IslamGerej
Szeregowy

Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

Czy przewidział ktoś że pierwszego dnia popołudniu Jankesi przestaną istnieć? :D
Po kilku godzinach moi konfederaci otwierali już pierwszego McDonalda w Gettysburgu a resztki unionistów (głównie sami dowódcy) błąkali się po grzbiecie cmentarnym. Ciekawe czy na drugi dzień zdołali by się odgryźć...?
Przeliczając punkty na osoby po stronie Południa padło 6400 ludzi a Północ straciła 15400 (!) z tego wycięta w pień została 1DKaw Buforda (17 z 17 PS)...

Co do strat ze zmęczenia to wg mnie wprowadzają pozytywne zamieszanie do gry. Pojawia się ryzyko czy kontynuować natarcie i najprawdopodobniej mimo sukcesu stracić jednostki czy też czekać na świeże posiłki...

Jeszcze pojawiło mi się kilka wątpliwości co do zasad:
1. Zasięg dowodzenia rozumie się w ilości heksów, które dowódca może pokonać w zależności od terenu, nie bezwzględnie 6 heksów (jak jest w instrukcji do O 1831)?
2. Czy w fazie walki strony A podczas walki ogniowej strona B może odpowiadać ogniem tylko gdy sama zostanie ostrzelana czy może prowadzić ogień nawet bez "zaczepki". Przykład strona A ma 1 brygadę a strona B 2 brygady. Strona A strzela do jednej z brygad strony B, tak więc czy odpowiada tylko jedna czy dwie brygady strony B?

Pozdrawiam

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

Ad. 2 Jak rozumiem chodzi o walkę karabinową - jesli tak, to walczą jedynie te jednostki, które zostaną zaatakowane w azie walki, skoro atakuje jedna BP na dwie BP, to Wk mogą wykonać obydwie BP przeciwnika.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pon 01 Mar, 2010   

Witam. Mam tylko jedno pytanie. Czy ktokolwiek sprawdził tabele punktów sił zanim poszły do druku?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Tak

usgrant
Chorąży

Zakładam, że jeden punkt siły to w dalszym ciągu 200 ludzi. To w takim razie kilka przykładów:

Dywizja Gibbona z II Korpusu Unii:
Harrow - 9 punktów siły czyli 1800 żołnierzy. W rzeczywistości miał 1378 ludzi.
Webb- 9 punktów siły czyli 1800 żołnierzy. Miał natomiast 1208 ludzi.
Hall - 6 punktów sił czyli 1200 żołnierzy. Faktycznie miał 922 ludzi.

Dywizja Earlyego z korpusu Ewella:
Louisiana - 10 punktów/2000 ludzi. Faktycznie miał 1295.
Avery - 9 punktów/1800 ludzi. Faktycznie miał 1244.
Smith - 6 punktów/1200 ludzi. Faktycznie miał 806.
Gordon - 14 punktów/2800 ludzi. Faktycznie miał 1508.

Praktycznie każda dywizja ma błędy. I bardzo dużo jest brygad co mają 14 punktów siły. Nawet porównując tabele z numeru 28 to od razu widać, że coś jest nie tak z tymi z 30.

Dywizje Hetha i Pendera miały przydzielone bataliony artylerii z rezerwy korpusu. Ich organiczne bataliony na pole bitwy nadciągnęły znacznie później. w grze to nie przeszkadza ale nijak ma się do poprawności historycznej.

Nic dziwnego, że kolega unicestwił wojska federalne pierwszego dnia bitwy.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wysłałem Twoje uwagi autorowi, mam nadzieje, że się odniesie

usgrant
Chorąży

Dzięki Wojtku.

System "Napoleon" ma w instrukcji napisane, że jeden punkt siły to 200 ludzi. Nie znalazłem żadnej informacji od autora, że jest inaczej więc zakładam, że to się nie zmieniło. I dlatego według mnie jest to błąd.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja nie odnosze sie bo sam nie wiem, ale z rozmów ze Sławkiem wnioskuje, że jakies tam powody ma i na pewno nam napisze.

usgrant
Chorąży

To w takim razie czekam na odpowiedź Sławka :)

usgrant
Chorąży

OKOŁO czyli ile? 170? 180? I tak wychodzi więcej niż powinno :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Może ja podpowiem czekając na autora :)
210 i 170 to też 1 PS
a nawet 299 ludzi to 1 PS podobnie jak 101 ludzi.
Dlatego są różne apsekty, jak wyszkolenie ilośc dział, itp. to taka tylko moja skrona uwaga, myśle że zbyt sztywno przywiązałaś się do ilości ludzi = ilość PS, bądź bardziej elastyczny na inne argumenty.

IslamGerej
Szeregowy

Hm wg mnie bez sensu było by sztywno przeliczać te PS. Mam nadzieję, że autor/autorzy wzięli pod uwagę zmęczenie, wyszkolenie, jakość broni i dowódców poszczególnych brygad i stąd ta rozbieżność. W końcu kto powiedział że 500 ludzi ma być lepszych od 300? ;)
Pozdrawiam

usgrant
Chorąży

Dlatego na żetonie jest współczynnik morale/efektywność, który mówi nam jak żołnierze byli wyszkoleni, jaki był ich dowódca i wszystko co jest z tym związane. System przewiduje, że 1PS to około (jak Bartek słusznie zauważył) 200 ludzi i dla takiej skali jest też przygotowana tabela ostrzału zapewne, pojemność heksu itp. Po prostu ciekawi mnie rozbieżność z tabelami z numeru 28.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

DOKŁADNIE TAK, DOKŁADNIE TAK.
Ale nie jestem autorem więc mogę jdynie się tego domyślać,
Sławek wraca własnie do domu i bierze się do roboty :)
W końcu co tam zmęczene, praca, dom, żona, najważniejsze by szybko napisał :) :)

Odpowiedz do tematu