Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przereklamowany tannenberg?
Autor Wiadomość
jaacek777
Kapral

Wysłany: Wto 12 Maj, 2009   Przereklamowany tannenberg?

Ot tak sobie pomyślałem co na temat tej bitwy sądzą ludzie. Według mnie tannenberg jest najbardziej przereklamowana bitwą na froncie wschodnim.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 12 Maj, 2009   

Ostre słowa, tak bez żadnych słów na potwierdzenie :)
Ale na pewno dysponujesz jakąś teorią na poparcie tak ciekawych osądów. Najlepiej w porównaniu z jakimiś przykładami.

jaacek777
Kapral

no tak masz racje mam pewne argumenty ale nie chcialem ich przytaczac az nikt tego nie przeczyta :) .Moim zdaniem tannenberg jest nieco skomercjalizowana bitwa za sprawa niemcow(coz za odkrycie w koncu oni tam walczyli :lol: ).Zwroc uwage na to ze bitwa gorlicka jest przelomowa bitwa ale nie jest az tak znana. Dlaczego? Odpowiedz dosc logiczna.Front przelamaly wojska austro wegier.Po Iwojnie światowej w austrii nikt nie "pielegnowal" ze tak powiem pamieci o tej bitwie gdyz nowe panstwo calkowicie odlaczylo sie od tradycji monarchii. W przeciwienstwie do niemiec ktore po I ws faktycznie kontynuowali polityke ekspansji.

Gość

Ja bym powiedział, że Tannenberg przyćmił reklamowo dwie bitwy z frontu austriackiego z tego samego okresu - tj. Kraśnik i Komarów. Obydwie te bitwy pozwoliły na odsunięcie niebezpieczeństwa rosyjskiego wobec Prus Wschodnich i przy okazji spowolniły rosyjską ofensywę w stronę Karpat. Żeby było weselej Austriacy z 4 Armii o mało nie doprowadzili pod Komarowem do drugiego Tannenbergu.

Co do Gorlic, to jednak przełamanie bez wojsk niemieckich nie było mozliwe, wiec jest to bitwa w równym stopniu niemiecka, co austro-węgierska.

jaacek777
Kapral

Masz tez racje ale boli mnie to ze czasem wiecej sie mowi o bitweie pod tannenbergiem ktora mial "tylko" znaczenie taktyczne zas pod gorlicami zostal przelamany front.moje preferencje wychodza tez z tego ze jestem z nowego sacza wiec tez z gallicji :D

jaacek777
Kapral

poza tym w pewnym stopniu przyznales mi racje poniewaz niemcy raczej nie chcieli wychwalac bitwy w ktorej dokonali przelamania wraz z nie do konca szanowanym sojusznikiem. Woleli duzo chetniej afiszowac sie ze swoim 2 grunwaldem i zwyciestwem nad slowianami. Swoja droga jaka mala dla nich roznice w tym wypadku stanowili polacy i rosjanie.

Gość

jaacek777 napisał/a:
Masz tez racje ale boli mnie to ze czasem wiecej sie mowi o bitweie pod tannenbergiem ktora mial "tylko" znaczenie taktyczne zas pod gorlicami zostal przelamany front.moje preferencje wychodza tez z tego ze jestem z nowego sacza wiec tez z gallicji :D

Tośmy oba Galicjaki, a pułk sądecki walczył zarówno pod Kraśnikiem jak i Gorlicami ;-)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Proponuje by fachowcy wypowiedzieli się w liczbach. Np:
bitwa pod Tannenbergiem: Niemcy (...) - Rosjanie
bitwa pod Łodzią ....
Gorlice
Kraśnik
Komarów
Liczby przemawiają celnie
Wg. mnie np. bitwa pod Łodzią była manewrowo bardzo ciekawa.

jaacek777
Kapral

Wysłany: Czw 14 Maj, 2009   

oo prosze ale sie zlozylo :) . Wiesz szczerze mowiac ostatnio zakupilem ksiazke Wielka Wojna w Galicji. Fantastyczna ksiazak poniewaz zawiera sklad posczegolnych armi itd. Na koncu sa nawet zestawieni wszyscy dowodcy tych oddzialow az do szcebla batalionu! Niestety przeczytalem tylko o bitwie pod krasnikiem gdyz wlasnie ta gre zamierzam kupic. Ostatnio wielki zastoj mam w czytaniu gdyz ostatni miesiac szkoly.
Aha a co do twojej wypowiedzi WZ to nie do konca ja zrozumialem. Jakie liczby? Zadnych nie podales.

jaacek777
Kapral

Wysłany: Pią 15 Maj, 2009   

Aha musze jeszcze wrocic do gorlic. Niestety zulu nie masz racji co do tego ze bez prusakow by sie nie powiodlo.Otoz najwazniejsze uderzenie wykonoala dywizja oczywiscie nasza 12 krakowska na wzgorze pustki.co wiecej reklamowany korpus gwardii pruskiej na swoim odcinku mial potezne wsparcie artylerii a mimo to obie dywizje poniosly bardzo ciezkie straty i poczatkowo nie wykonaly zadania.

co wiecej jesli ktos by powiedzial ze operacje gorlicka planowali niemcy jest pod wplywem zachodniej ignorancji(propagujaca co rusz teze ze ckarmia nie umiala wlczyc i zawsze musieli ich ratowac niemcy G....! prawda)lub prlowskiego nauczania(z opowiadan to wiem oczywiscie).fakt armia dowodzil mackensen lecz jego zwierchnikiem byl hotzendorf i to on zaplanowal ta operacje.

Jeszcze jedno zeby poprzec swoje wczesniejsze stwierdzenie(g.. prawda)podam nastepujacy przyklad.gdy w listopadzie ruszyl ruski walec(tylko dzieki nieograniczonym zasobom ludzkim odniesli sukces) spora czesc ck armii zostala przeniesiona w rejon slaska(no prosze i kto komu musi pomagac!).Nic wiec dziwnego ze fale rosjan w koncu musialy przelamac front.wtedy wspomogli ich niemcy ale wczesniej austraicy niemcow.Kolejnym przykladem na bitnosc austro-wegierskeij armii jest obrona twierdzy przemysl. Chyba nie ma przypadku w historii by w tak nowoczesnie prowadzonej wojnie obrona trwala tak dlugo.

jeszcze moze cos. To fakt na froncie serbskim austraicy dostawali porzadnie ale nieco usprawiedliwia to fakt ze serbowie bronili sie na wlasnym terytorium i mieli doskonalego dowodce(niestey wylecialo nazwisko). Dodatkowo z pewnoscia mit(bo wlasciwie mozna w niektorych wypadkach otym mowic) o braku checie do walki spotegowal fakt ze czesi ze tak powiem....dzielnoscia nizbyt grzeszyli. Choc od razu musze oblaic mit o poddaniu sie pulku czeskiego z orkiestra i sztandarami. Tak sie az nie zachowywali a poza tym byly to 2 bataliony. Mam nadzieje ze dzieki temu zmieni sie poglad o nieradzeniu sobie w walce ck armii .

Pozdrowienia :D

Gość

Bez czterech korpusów niemieckich Austriacy nigdzie by nie ruszyli.

jaacek777
Kapral

ehh tego nie powiedzialem ptrzekrecasz moje slowa

jaacek777
Kapral

aha i moglbys podac jakis konkretny odcinek frontu? bo wiesz na pewno masz argumenty .ja ich chetnie wysluchuje.

jaacek777
Kapral

aha zulu cos nie moge do ciebie wyslac maial nie wiem czemu

Gość

Cytat:
Niestety zulu nie masz racji co do tego ze bez prusakow by sie nie powiodlo.

To dla mnie oznacza, że twierdzisz, iż Austriacy bez Niemców (nie tylko Prusaków!!!) by sobie poradzili.

Otóż nie poradziliby sobie.
Armia habsburska przez pierwsze pół roku wojny straciła cos około miliona ludzi, w tym wykwalifikowaną i oddaną monarchii kadrę oficerów liniowych. Sprawdź liczbę bagnetów w austriackich korpusach 3 armii (uderzała na południe od 11 Armii) ze stanami liczbowymi dywizji niemieckich walczących w ofensywie gorlickiej.

BNiemcy byli potrzebni także z uwagi na brak austriackich uzupełnień.

jaacek777
Kapral

Wysłany: Sob 16 Maj, 2009   

no tak masz racje ale uwazam ze sukces taktyczny austriacy by osiagneli poniewaz sam powinienes zwrocic uwage na niepelne stany osobowe 3 armii ruskiej.

Mam tez do ciebie pytanie czy nie wkurzaja cie osoby ktore I wojna swiatowa a w sczegolnosci frontem wschodnim interesuja sie pobieznie?(czytaj bardzo pobieznie- ofensywa brusilowa tannenberg).
Ostatnio spotkalem sie z opinia jakoby to na froncie wloskim obie strony nie umialy sie bic a na wschodnim zawsze musilei ich ratowac szwaby. TYlko ze w listopadzi gdy rosjanie ruszyli trzeba najpierw popatrzec na mapke jakie sily rzucili na ck armie a jakie na niemcow(polnoc). byla to przeciez ogromna dysproporcja sil. takze gdyby ck armia naprawde nie umiala sie bic to ruscy kilka misiecy po rozpoczeciu ofensywy powinni byc juz chyba w budapeszcie. Przeciez ta ofensywa to wlasciwie analogia frontu zachodniego w II polowie 1918 roku kiedy amerykanie zadecydowali o zdecydowanej przewadze aliantow. No ale oczywiscie zarzuca sie brak woli walki jedynie ck armii.i jeszce jedno oczywiscie niewiele osob wie ze to austriacy musieli przerzucac 2 armie bohm ermoliego by wspomoc niemcow bodajze w manewrze lodzkim(nie jestem pewny czy to byla ta sytuacja ale na pewno austriacy przerzucili 2 armie)

Gość

jaacek777 napisał/a:
no tak masz racje ale uwazam ze sukces taktyczny austriacy by osiagneli poniewaz sam powinienes zwrocic uwage na niepelne stany osobowe 3 armii ruskiej.

Takich sukcesów taktycznych to już wszyscy mieli dość.
Zdobycie pasma wzgórz, o które zresztą od zimy się prano, nikomu nic nie dawało.

Cytat:
Ostatnio spotkalem sie z opinia jakoby to na froncie wloskim obie strony
nie umialy sie bic a na wschodnim zawsze musilei ich ratowac szwaby.

To jest chyba opinia osoby, która za wiele nie czytała o ofensywie Conrada w maju 1916 czy walkach Lwa znad Soczy.

Albo o tym, kto miał więcej sił na froncie rosyjskim do zimy 1914 r.
Austriacy w 1914 ocalili być może Rzeszę na dwa sposoby - ofensywa na Wieprz spowodowała koniecznośc rozmontowania rosyjskiej 9 armii (dwa korpusy poszły na ratunek 4 armii Ewerta), po drugie twardo walcząc na Jurze.
Po za tym uderzenie na Limanową - łapanów akurat po przemanewrowaniu sił wykonali sami Austriacy.
Nie ma co słuchać szwabskiej propagandy.

Ogólnie to mnie nie wkurza, każdy może pisać, co chce.

jaacek777
Kapral

no ciesze sie ze masz taki poglad. masz racje , rzeczywiscie o sukcesy taktyczne nie bylo za bardzo sensu sie starac. widze ze masz wielkie pojecie o walkach na wschodzie , niestety ja dopiero zaglebie sie w to w czasie wakacji w ksiazce j. batora(z pochodzenia wegra).
co ciekawe niemcy nie przekroczyli nigdy 10 procent wojsk na froncie wschodnim ilosciowo w stosunku do frontu zachodniego.
I jescze pytanie: moglbys mi nieco przyblizyc bitwe o przelecz dukielska w 1914 bo jakos nie moge sie niczego doszukac :(

jaacek777
Kapral

aha , jescze jedno ta sama osoba(nie bede mowil kto bo ja bardzo cenie) wziela sobie stwierdzenie(chyba z kosmosu!?) jakoby to ck armia byla uzbrojona w przestarzaly sprzet. Tylko ze o ile wiem posiadali doskonale mozdzierze skoda 305mm(ktore niemcy musieli pozyczac do skruszenia murow Namur-ot kolejny przyklad kto komu pomagal) , mozdzierze bodajze 240mm , udany ckm Schwarzlose i szybkostrzelna armate 80 mm 1905. Moze jedynie mozna sie przyczepic co do przypadkow zacinania sie manlicherow wz. 95 i dzial fortecznych gleboko w glebi kraju ktore nierzadko strzelaly jescze prochem czarnym.

jaacek777
Kapral

pytanie w sprawie sprawie scenariuszy do krasnika. dotychczas ukazaly sie w numerach 3/2008 i 1/2009?

Odpowiedz do tematu