Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
29
Autor Wiadomość
Bormac
Sierżant

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009   

Ja wiem, że najwygodniej jest odpisać tylko na ostatni post, ale kilka postów wyżej zadałem dwa pytania dotyczące rozgrywki w LOW.
Odpowiedzi na takie powinny mieć pierwszeństwo. :wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Bormac napisał/a:

a. Pociągi pancerne mają 40PR. Za ruch o jedno pole płacą 1PR?
b. Walka bezpośrednia PP. Czy traktujemy go analogicznie jak artylerię - jeżeli stoi samotnie, to wróg może go rozjechać płacąc 1PR?

a. tak
b. nie, może wycofać się po torach

Bormac
Sierżant

WZ napisał/a:
Bormac napisał/a:

b. Walka bezpośrednia PP. Czy traktujemy go analogicznie jak artylerię - jeżeli stoi samotnie, to wróg może go rozjechać płacąc 1PR?

Nie do końca rozumiem i proszę o sprecyzowanie.

Czyli PP, nawet stojąc samotnie, jest traktowany jako jednostka nieartyleryjska - posiada strefę kontroli i walczy bezpośrednio siłą 1PS?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Bormac napisał/a:
WZ napisał/a:
Bormac napisał/a:

Nie do końca rozumiem i proszę o sprecyzowanie.

Czyli PP, nawet stojąc samotnie, jest traktowany jako jednostka nieartyleryjska - posiada strefę kontroli i walczy bezpośrednio siłą 1PS?

Oddziały 1 PS nie posiadają SK

b. nie, nie trakyujemy ich jako artylrię (w sensie rozjeżdzania), PP może się wycofać się po torach kolejowych.

Bormac
Sierżant

WZ napisał/a:
Oddziały 1 PS nie posiadają SK

Fakt, mój błąd. :oops:

WZ napisał/a:

b. nie, nie trakyujemy ich jako artylrię (w sensie rozjeżdzania), PP może się wycofać się po torach kolejowych.

Ok, rozumiem. Dziękuje za wyjaśnienia.

:)

Korab
Podporucznik

Bartek napisał/a:
Korab napisał/a:
A ja chciałbym pochwalić TiS 29 :)
Bardzo mi się podoba artykuł o Marengo i jestem zdecydowanie za opisem samej bitwy(przez to sam opis może być dokładniejszy).
Żetony do LOW boskie (w porównaniu do starego LOW o niebo lepsze)!
Artykuł pt."Od Redakcji" na 6 z plusem

Jesteś tendencyjny i niewiarygodny - z pewnością na garnuszku TiTsów :D

no ba ;)

pablo8019
Podporucznik

Korab napisał/a:
Bardzo mi się podoba artykuł o Marengo i jestem zdecydowanie za opisem samej bitwy(przez to sam opis może być dokładniejszy).

Co kto lubi... ;) Ale to tak jakby napisać że czarne jest białe.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 30 Wrz, 2009   

tylko technicznie - Pablo piszesz: "co kto lubi", ale zaraz deprecjonujesz postawę, która jst niezgodna z Twoją, to albo uznajesz czyjąś opinię, albo nie :)

pablo8019
Podporucznik

W zasadzie to masz rację - po prostu nie mogłem się powstrzymać :wink: To pewnie jeszcze przez tą wczorajszą ognistą dyskusję - no ale wszystko już chyba zostało powiedziane, każdy może dodac swoją opinię w Kantynie, więc chyba czas już przestać wzajemnie wbijać sobie szpilki. Oby tylko cała ta awantura przyniosła jakieś pozytywne efekty.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Tak też mozna, ale czyń to sprytniej :)
Z tekstami jest tak, ze dostarczają je autorzy. Ja nie jestem w stanie dopisywać wstępów i zakończeń. Nota bene, tekst o marengo w innej formie był juz zamieszczany w Taktyce kilka nmerów wcześniej.
Ale na przyszłośc poproszę piszących by rozszerzali swoje teksty o taką treść.

Korab
Podporucznik

pablo8019 napisał/a:
Korab napisał/a:

Co kto lubi... ;) Ale to tak jakby napisać że czarne jest białe.

napisałem to bo nie lubie marudzenia i wiecznego malkontenctwa :)
Łap za pióro i pokaż jak powinno się pisać :) najłatwiej krytykować prace innych ;)

odpisz na priv-nie ma po co tutaj dyskutowac na ten temat

pablo8019
Podporucznik

Wiesz Korab, wydaje mi się że wydawcy i autorzy nie potrzebują tak nadgorliwego obrońcy na jakiego się w tym momencie kreujesz. Racz ino waść zwrócić uwagę na to, że ja nie marudzę i nie krytykuję ani jednej linijki tekstu, który sam w sobie jest bardzo dobry. Piszę tylko czarno na białym, że nie ma w nim wstępu i zakończenia - być może podobnie myśli wiele innych osób tyle że ja pierwszy zdecydowałem się o tym publicznie napisać. Ot wszystko. I wierz mi, że gdybym sam miał napisać artykuł to od owego wstępu bym zaczął a na zakończeniu skończył.
I nie mam Ci co na priv odpisywać bo nie chcę dalej wałkować tego tematu - wystarczy tylko przypomnieć sobie ze szkoły podstawowe zasady języka polskiego i dość znaczące miejsce jakie zajmuje w nich coś co się nazywa "wstęp" i "zakończenie".
WZ napisał/a:
Ale na przyszłośc poproszę piszących by rozszerzali swoje teksty o taką treść.

Wydaje mi się, że ta deklaracja powinna zakończyć dyskusję w tym temacie, z którego niepotrzebnie zrobiła się afera.

R. Lee
Sierżant

A ja mam kilka pytań co do scenariusza "LOW 1-20.09" :)

1. w rozmieszczeniu Polaków: "2. bs." - co to za jednostka? może ja jestem ślepy (no nikt nie jest doskonały :wink: ) ale nie potrafię takowej dobrać z żetonów

2. Starogard - ponownie jestem ślepy ale nie widzę na mapie - chyba że jest to ta miejscowość na dolnej krawędzi pozbawiona nazwy - tak przynajmniej wynikałoby z pozycji SG :)

3. Unrug znajduje się w Gdyni podczas gdy z tego co czytałem to jescze w sierpniu wyjechał na Hel - tu nie mam pewności ale chyba Kosiarz pisał o tym.

4. Rozumiem że uzupełnienia wchodzą tylko w Gdyni albo LOW czyli Hel praktycznie skazany jest na obronę przez KOP, podczas gdy chyba walczyło tam sporo marynarzy z rozbitych okrętów np.

R. Lee
Sierżant

Kilka kolejnych pytań/uwag :wink: mam nadzieję że nie jestem zbyt natrętny :)

1. Niemiecki 322 pułk ma dwa I bataliony - taki mały błąd

2. Polskie 1 i 2 mps wydane w jednym żetonie mają skalę batalionu zamiast pułku

3. szkoda że nie ma jednostki Henningsena ani batalionu saperów ściągniętego pod Westerplatte

4. Tu już bardziej z ciekawości - co oznacza VGAD i LP?

5. ostatnie z pytań - na żetonie jest I/2 pac, tymczasem w scenariuszu drugim jest II/2 pac - który zapis jest poprawny?

pablo8019
Podporucznik

R. Lee napisał/a:
4. Tu już bardziej z ciekawości - co oznacza VGAD i LP?

VGAD (Verstarker Grenzaufsichtsdienst) - niemiecka organizacja paramilitarna, służąca wzmocnieniu ochrony granicy.
LP (Landespolizei) - formacja umundurowana, uzbrojona, wyposażona i szkolona tak jak jednostki piechoty Wehrmachtu, powstała zdaje się na bazie gdańskich oddziałów policyjnych.

Paweł Sulich
Podporucznik

A.
1. 2 batalion strzelców, Pomorska Brygada Kawalerii
2. Tak, to to miasto - porównałem z planszą do pierwszej edycji, bo miałem ten sam problem :)

3. i 4. jestem niekompetentny, choć co do 3 - w pierwszej wersji gry nie było Unruga, był za to Steyer na Helu.

B.
2. Tak, a poza tym w czerwonym kółku występuje 3 zamiast 2 (pułki dwubatalionowe).

Bormac
Sierżant

R. Lee napisał/a:
5. ostatnie z pytań - na żetonie jest I/2 pac, tymczasem w scenariuszu drugim jest II/2 pac - który zapis jest poprawny?

Poprawny jest I/2 pac.

R. Lee
Sierżant

Paweł Sulich napisał/a:
A.
1. 2 batalion strzelców, Pomorska Brygada Kawalerii

no jednak jestem ślepy - nie zauważyłem go :D

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Czw 01 Paź, 2009   

No i Kolumna Transproiwa czy coś takiego, no ale to mały problem chociaż widoczny.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pon 12 Paź, 2009   

Jeśli to nie jest tajemnica to czy mogę wiedzieć skąd wzięto OdB walczących stron w grze Marengo?

Odpowiedz do tematu