Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
28
Autor Wiadomość
Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Nie 14 Cze, 2009   

Bartek napisał/a:
Bormac napisał/a:
A pytając poważnie - czy w 29 można by wydrukować ten żeton poprawnie? Jako 654 i z symbolem batalionu? :wink:

Zadziałała V kolumna. Ale winni zaniedbania zostali już rozstrzelani :D

To bardzo dobrze.
Musicie jednak zwiększyć rewolucyjną czynność a nawet czujność ;) .

P.S.
Ten się nie myli co nic nie robi. :)
Ostatnio zmieniony przez Piotr Wodtke Nie 14 Cze, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

Mardok
Chorąży

CC3/ 1 DPanc - należy roztawić wraz z 9 DP kolonialną (jest to wyjątek od zasad w w systemie
sztab XXI KA wchodzi z strefy E - wraz z 75 DP, art korpusna i GB - 31 stycznia

Bormac
Sierżant

Dzięki za szybką odpowiedź. :)

R. Lee
Sierżant

Wysłany: Wto 16 Cze, 2009   

Ja mam kilka pytań odnośnie Colmaru, no może nie tyle samej gry co raczej bitwy:

1. 654 bnc był w końcu wyposażony w Jagdtigery czy jagdpanzer IV?

2. 106 brygada pancerna posiadała tylko pantery? Spotkałem się gdzieś z PzKpfw IV należącymi do tej jednostki podczas walk w rejonie Colmaru ale nie znam struktury brygady pancernej, może były oba typy. Chciałbym również prosić o informacje na temat liczebności (pojazdów) w 106 i 654 jeśli to możliwe

3. Ile standardowo czołgów i jakiego typu (tylko shermany?) posiadały fr dyw panc?

Z góry dzięki za odpowiedź, jeszcze nie grałem ale zapowiada się ciekawie

Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Śro 17 Cze, 2009   

Jakby ktoś pytał to w płockim MPiK'u już jest.

Paweł Sulich
Podporucznik

Czy mapy Colmar i Nordwind łączą się ze sobą?
Jeśli tak, to czy łączą się scenariusze - obie bitwy w tym samym czasie?

Mardok
Chorąży

Odpowiem częściowo co do Twoich Pytań:

3. Francuskie dywizje pancerne były utworzone w oparciu o strukturę "lekkich" DPanc amerykańskich.
Liczebnie odpowiadały dywizjom amerykańskim.
bataliony pancerne składały się z 3 kompanii M4 Sherman i jednej kompanii M5 Stuart.

1. 654 bnc - 16 jagdpanther

Mapy do colmaru i Nordwoinda się łączą.
W TiS 28 umiescilem tylko scenariusz dotyczący "likwidacji worka"

Historycznie pod koniec operacji Nordwind z rejonu Colmaru wyszlo uderzenie ale po dwóch dniach walki ustały.

Nic nie stoi na przeszkodzie połączyć i zagrać od 1 stycznia (atak w Lotaryngii), postaram się ustawienie przygotować, nie mniej w przypadku niemców nie zmieni się ono znacznie natomiast po stronie alianckiej nie będzie 10 DP (fr) i dywizji amerykańskich 3,28. natomiast ustawiona wcześniej w nordwindzie - 36 DP amer jest osłabiona z racji walk pod Colmarem w grudniu. wtedy to pierwsza próba zniszczenia przyczółka niemieckiego nie powiodła się

clown
Sierżant

Cytat:
Czy mapy Colmar i Nordwind łączą się ze sobą?
Jeśli tak, to czy łączą się scenariusze - obie bitwy w tym samym czasie?

Mapy się łączą, jednak scenariusze nie, gdyż rozgrywane są w różnym czasie (nie pamiętam w jakiej kolejności, ale jak kończy się jeden, to zaczyna się drugi), poza tym np. francuska 2 Pancerna jest w obu sceanriuszach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby rozegrać oba sceanriusze razem, z jakimiś dodatkowymi warunkami dotyczącymi przemieszczania wojsk pomiędzy mapami.
Jeśli chodzi o 106 BPanc to na pewno miała i Pantery i PzIv, miała też JgpzIV. Nie podam stanów etatowych, ale meldunek z 15 stycznia 1945 mówi o 7 Panterach i 2 PzIV na stanie brygady. I z netu ściagnięte - stan na 8 grudnia 1944:
On 8 December 1944 the following:
58 officers
451 NCOs
1561 enlisted men
6 officials
2076 total manpower

2 Panzer IVs
10 Panzer Vs
4 Jagdpanzer IVs
4 Möbelwagens
2 Bergepanzer Vs
90 SdKfz 251s all types
6 Kettenkrads
3 motorcycles with sidecar
19 motorcycles
54 field cars
45 cross country field cars
100 trucks
71 cross country trucks
16 Maultiers
11 8 to 18 ton prime movers

Paweł Sulich
Podporucznik

Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

Sprytek
St. szeregowy

Witam wszystkich Forumowiczow!
mam pytania dotyczace rozstawienia jednostek w Colmarze:

1. gdzie ustawic jeden z pulkow 3DP (franc.), w rozmieszczeniu jest Strasburg, ale to chyba nie ta mapa :o - czyzby wyruszyli na sesje Parlamentu UE?
a powaznie, to gdzie?

2. kolejni maruderzy jeden z pulkow 198DP (niem.), w rozmieszczeniu pole 6003, to juz "droga na Ostroleke" a przynajmniej na Berlin :wink: moze mialo byc 3003???

3. czy jednostki rozpoznawcze alianckich DPanc. biora udzial w grze czy sa dodane do przyszlych scenariuszy? jesli biora udzial, to gdzie stoja? wraz z czolgami czy na innych heksach?

4. i ostatnia sprawa nazwe ja "zetony sa ale co z nimi zrobic":

- jednostki GO - w rozmieszczeniu po stronie niemieckiej jest ich piec, ostal mi sie jeden dodatkowy, ma gdzies stac? czy tylko piata kolumna narozrabiala a to zeton pamiatkowy?
- 805DP (niem.), art. LXXXX (niem.) :shock: chyba LXXXIX :) to jednostki do tego scenariusza czy do innej gry?

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi

R. Lee
Sierżant

Odpowiem na pierwsze, należy ją ustawić w Strasburgu tyle że jest on na mapie z Nordwinda (zaledwie kilka heksów od krańca Colmaru)

Do pozostałych sam się przyłączam (choć podejrzewam że te rozpoznawcze mają stać razem z pancernymi - choć to jakaś nowość - batalion rozp. i to franc na większą siłę niż niemiecki PUŁK piechoty :?

R. Lee
Sierżant

A właśnie, co znaczy GO? nie udało mi się rozgryść :)

brathac
St. sierżant

Gniazdo Obrony, zajrzyj do instrukcji Normandii

R. Lee
Sierżant

brathac napisał/a:
Gniazdo Obrony, zajrzyj do instrukcji Normandii

Mam tylko z Arden i Stalingradu :P

brathac
St. sierżant

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009   

I feel your pain :wink: Bo też nie mam. Ale chyba trzeba wydać dodatkowe PR by rozjechać takowe po prostu.

Sprytek
St. szeregowy

Wysłany: Pią 19 Cze, 2009   

R. Lee napisał/a:
Odpowiem na pierwsze, należy ją ustawić w Strasburgu tyle że jest on na mapie z Nordwinda (zaledwie kilka heksów od krańca Colmaru)

Do pozostałych sam się przyłączam (choć podejrzewam że te rozpoznawcze mają stać razem z pancernymi - choć to jakaś nowość - batalion rozp. i to franc na większą siłę niż niemiecki PUŁK piechoty :?

ten Strasburg tez tak sobie kombinowalem po obejrzeniu mapy dzialan w TiS, ale z drugiej strony, rozkladac mape do NORDWIND tylko po to by ustawic jedna jednostke to lekko pachnie Bareja :D

Bormac
Sierżant

brathac napisał/a:
I feel your pain :wink: Bo też nie mam. Ale chyba trzeba wydać dodatkowe PR by rozjechać takowe po prostu.

W Budziszynie nastąpiła zmiana. GO są stacjonarnymi jednostkami bojowymi (mają PS, tylko nie mogą się poruszać). Nie da się już ich rozjeżdżać płacąc PR. Skoro Colmar wydano po Budziszynie wnioskuję, że przepis z tego ostatniego obowiązuje.

Sprytek
St. szeregowy

Droga Redakcjo, Moderatorzy, Tworco dodatku Colmar - taka Trojca Swieta sie zrobila :D

jako ze nikt z Forumowiczow nie jest w stanie mi pomoc, moze zechcecie odpowiedziec na ponizsze pytania, przytocze je jeszcze raz jako ze kilka postow juz wplynelo i mozna je przeoczyc

pytania dotyczace rozstawienia jednostek w Colmarze:

1. gdzie ustawic jeden z pulkow 3DP (franc.), w rozmieszczeniu jest Strasburg, ale to chyba nie ta mapa Surprised - czyzby wyruszyli na sesje Parlamentu UE?
a powaznie, to gdzie?

2. kolejni maruderzy jeden z pulkow 198DP (niem.), w rozmieszczeniu pole 6003, to juz "droga na Ostroleke" a przynajmniej na Berlin Wink moze mialo byc 3003???

3. czy jednostki rozpoznawcze alianckich DPanc. biora udzial w grze czy sa dodane do przyszlych scenariuszy? jesli biora udzial, to gdzie stoja? wraz z czolgami czy na innych heksach?

4. i ostatnia sprawa nazwe ja "zetony sa ale co z nimi zrobic":

- jednostki GO - w rozmieszczeniu po stronie niemieckiej jest ich piec, ostal mi sie jeden dodatkowy, ma gdzies stac? czy tylko piata kolumna narozrabiala a to zeton pamiatkowy?
- 805DP (niem.), art. LXXXX (niem.) Shocked chyba LXXXIX Smile to jednostki do tego scenariusza czy do innej gry?

bede niezmiernie wdzieczny za odpowiedz

R. Lee
Sierżant

Dlatego właśnie czekamy na scenariusz do nordwinda na 20 stycznia :)

Mardok
Chorąży

Z tym pułkiem z 3 DP było tak, że dywizja pod koniec operacji Nordwind odparła atak z przyczółka. Jako ze amerykanie skracali front, Francuzi powiedzieli NIE odwrotowi i 3 algierska pozostała w tym rejonie. POzycja tej dywizji jest częściowo przypuszczalna ale nie widze problemu by pulk ze strasburga (sędziów ETS) wszedł na planszę Colmaru w fazie ruchu.

Gniazda Oporu symbolizują przygotowane pozycje obronne przez niemców, pozwala to dłużej stawiac opór grającemu niemcami.

2. oczywiscie pole 6003 to błąd - powinno być 3003

3. Jednostki rozpoznawcze biorą udział i są integralną części dywizji (i mogą stać jako 4 jednostka jako ze są batalionem).

4. 805 można rozstawić we Freiburgu w dniu 22 stycznia

Odpowiedz do tematu