Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hetmani Rzeczypospolitej

Który z hetmanów w XVII był wg. Ciebie najlepszym dowódcą?
Jan Zamoyski
5%
 5%  [ 4 ]
Jan Karol Chodkiewicz
31%
 31%  [ 21 ]
Stanisław Żółkiewski
19%
 19%  [ 13 ]
Stanisław Koniecpolski
7%
 7%  [ 5 ]
Stefan Czarniecki
4%
 4%  [ 3 ]
Janusz Radziwiłł
0%
 0%  [ 0 ]
Jerzy Lubomirski
1%
 1%  [ 1 ]
Jan Sobieski
22%
 22%  [ 15 ]
Stanisław Jabłonowski
0%
 0%  [ 0 ]
Jarema Wiśniowiecki
7%
 7%  [ 5 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 67

Autor Wiadomość
Gladky
Kapitan

Wysłany: Pon 06 Wrz, 2004   Hetmani Rzeczypospolitej

Warto wspomnieć o tych, dzięki którym polski oręż sławny był na całym świecie, o tych którzy polskigo żołnierza prowadzili ku zwycięstwu i ku klęsce - o hetamanach.

ps. Jaremę dodaję przez grzeczność i jego zasługi dla RPlitej

I Żółkiwski to ma być oczywiście Stanisław :oops: :lol:

Gladky
Kapitan

Wysłany: Pon 06 Wrz, 2004   

Mój typ Stanisław Żółkiewski - wybitny dowódca /patrz Kłuszyn/ i wyprawa na Moskwę. W potrzebie nie opuścił wojska i zginął wraz ze swymi żołnierzami. Piekne...

KG Grau
Kapitan

Chodkiewicz- a za co :?:
Przeciez to cudotworca :wink: To co wyprawial w Inflantach, majac sily 3-4 krotnie mniejsze od szwedzkich+oczywiscie Chocim.
UWAGA- wydaje mi sie,ze mozna bylo zatytulowac "dowodcy" i dorzucic Batorego i Ostrogskiego.

Gladky
Kapitan

i jeszcze pewnie Tarnowskiego??
I tysiąc innych, których niemało... W temacie pytania jest XVII wieku więc Batory i Ostrogski odpadaja niestety, ale zrobiłem to celowo, żeby z tego XVII wieku wybrac najlepszych.
pozdrawiam.

Kiedryn
St. sierżant

Też jestem za Chodkiewiczem z tych samych powodów co KG Grau.

Gladky
Kapitan

Wysłany: Wto 07 Wrz, 2004   

RK napisał/a:
A ja zagłosuję na Zamoyskiego. Był on nie tylko dobrym dowódcą w polu, ale i organizatorem armii. Po tym jak Szwedzi zajęli Inflanty po 1605 (mimo zwycięstwa pod Kircholmem) potrafił zorganizować liczną armię posiadającą liczną piechotę i silną artylerię - bo to te rodzaje broni były potrzebne do walk o twierdze.
Dzięki temu odzyskaliśmy wiele z tego co wcześniej utraciliśmy przez nieuchwalenie podatków na wojsko.

Ale z tego co pamietam, to w 1605 to Zamoyski umarł i nie mógł juz zorganizować licznej armii :twisted:
Do jego zasług z pewnością zaliczyć należy Zamość, rozbudowę armii, pomyślne walki w Inflantach ze Szwedami i zdobycie supremacji Polski w Mołdawii i Wołoszczyźnie /czasowo/.
Ale nie mozna też zapomnieć, że to on był przywódcą opozycji szlacheckiej przeciw królowi, która po jego śmierci przekształciła się w słynny Rokosz Zebrzydowskiego.

Pablo
Podporucznik

Wysłany: Pon 13 Wrz, 2004   

Cieszę się , ze Chodkiewicz. Kiedyś, na innym forum bardzo o niego walczyłem, ale cała dzieciarnia ;-) i nie tylko była za Żółkiewskim.
Zamojskiego nie lubię, za prywatę i znaczny wkład w osłabianie Rzeczypospolitej poprzez osłąbianie władzy monarszej (wiem to nie jest "hetmaństwo", ale...).

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Wto 14 Wrz, 2004   

Zdaje się,że najsławniejsi hetmani to Chodkiewicz i Żółkiewski , najsławniejsi i mający największe rzesze zwolenników. Ja wybrałem Żółkiewskiego choc w zasadzie Chodkiewicza równie wysoko cenię. Z kolei taki Zamoyski to bardziej doskonały organizator niż wódz na polu, chociaż zbyt wiele okazji do wykazania się nie miał.

Viking
Major

ja zagłosowałem na Stefana Czarnieckiego bo to wybitny dowodca , wykazal sie w wojnie ze Szwecja a widze ze jest niedoceniany przez forumowiczów :? , no i dlaczego Sobieski jest tak nisko :?: :?: :?: przeciez on odniół zwyciestwo pod Wiedniem obok Grunwaldu i bitwy Warszawskiej to najwieksza nasza wiktoria do tego mająca wplyw na sytuacje nie tylko w Polsce ale w całej Europie, co prawda pod Wiedniem był królem no ale chyba to te sie liczy?bo uwzgledniamy chyba całokształt

Gladky
Kapitan

Owszem, Sobieski i Czarniecki byli świetnymi dowódcami i nikt im tego nie odmawia...
Ale popatrz na proporcję w jakiej wygrywał Sobieski, a w jakiej wygrywali Żółkiewski /chyba mistrz walki z liczniejszym/ i Chodkiewicz /równie znakomity/.
Przy nich każdy z wyżej wymienionych nie ma szans...myslę, że gdyby taki Sobieski stanął naprzeciwko Staszka, czy Jaśka to dostałby porządna szkołę manewru...
Bitwa pod Wiedniem owszem była piekna, ale zobacz jakimi mnewrami nacechowane były bitwy naszych liderów /Kircholm i Kłuszyn/
A bronić się w zasadzie /ach ta nieszczęsna Cecora/ wszyscy umieli

Viking
Major

nie twierdze ze Gladky nie masz racji , uwazam po prostu ze Czarniecki i Sobieski zasługuja na troche wyzsze miejsca w sondazu :)

Kutrzeba
Porucznik

Wysłany: Pią 29 Paź, 2004   

Wybór jest ciężki bo wszyscy wymienieni byli zdolnymi wodzami. Myślę jednak że Gladky ma rację najlepszy był Żółkiewski kto nie wierzy niech przeczyta "Kłuszyn 1610" z serii historyczne bitwy wyd. Bellona albo biografię hetmana napisaną przez Leszka Podhorodeckiego. Rozbić pięciokrotnie liczniejszą armię wroga i wkroczyć do Moskwy to naprawdę niewiarygodny wyczyn dzięki któremu hetman Żółkiewski zasłużył sobie na pamięć potomnych.

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Pią 29 Paź, 2004   

Chodkiewicz za to rozbił 4-krotnie liczniejszą armię szwedzką, która jakby nie patrzeć była lepsza jakościowo od ruskich.

Kutrzeba
Porucznik

Wysłany: Sob 30 Paź, 2004   

Nie zapominaj że pod Kłuszynem było też 5000 żołnierzy Niemców, Szwedów, Anglików, Flamandów i Francuzów którzy reprezentowali zachodnio europejską sztukę wojenną. Do tego doliczmy rajtarów moskiewskich. Poza tym formacjom cudzoziemskim sprawę ułatwiał płot ( przeszkoda dla jazdy ) zza którego bronili się dopuki wspólna akcja husarii, nielicznej piechoty i dwóch falkonetów nie doprowadziła do ich klęski. Natomiast pod Kircholmem Szwedzi w otwartym terenie mimo swej przewagi liczebnej nie mieli z husarią szans. Niewątpliwym sukcesem Chodkiewicza było natomiast to że skłonił Szwedów do bitwy w korzystnym dla niego terenie.

Kutrzeba
Porucznik

Wysłany: Wto 02 Lis, 2004   

Pomimo że głosowałem na Żółkiewskiego to jednak wybór jak już wspomniałem był ciężki. Chodkiewicz również był świetnym wodzem, husaria szarżowała pod Kircholmem w korzystnym terenie. Ale nie zmienia to faktu że nawet najlepszą formację w bardzo korzystnych warunkach terenowych trzeba umieć użyć. Co niestety nie wszystkim naszym dowódcom w XVII wieku a szczególnie drugiej jego połowie wychodziło. Poza tym mimo wszystko przewaga liczebna wroga i bilans strat po bitwie robią spore wrażenie. Jeśli o Chodkiewicza to warto wspomnieć też obronę Chocimia w 1621r. i znakomite wypady jazdy z obozu. Pomimo to jednak Kłuszyn i wkroczenie do Moskwy robią nieco większe wrażenie.

7TPje
Chorąży

Wysłany: Czw 04 Lis, 2004   

Nie zmienia to jednak drobnego faktu że bitwy Chodkiewicz wryły się znacznie bardziej w pamięć zwykłych ludzi naszych czasów niżeli wyczyny Żułkiewskiego z których najpopulalarniejsza jest jego ostnia bitwa i poraszka:Cecora :cry: .A najsłyniejszy i tak jest Sobieski. :lol:

Kutrzeba
Porucznik

Wysłany: Pią 05 Lis, 2004   

Nie zgadzam się z tym zwycięstwo pod Kłuszynem i zajęcie Moskwy są znane dużo bardziej i to nie tylko w Polsce ale również w Rosji.

Bergman
Kapitan

Wysłany: Pon 17 Sty, 2005   

Dla mnie Zamoyski. Z przyczyn które wymienił już RK, więc nie powtarzam. Jego jedynym błedem (ale jako męża stanu, nie wojskowego) było sciąganie Zygmunta II Wazy zamiast wybór na króla... siebie. Choc może czas nie był jeszcze wtedy odpowiedni nawybór "Piasta" jak to się mówiło na krolewskich kandydatów z polskiej szlachty...
- Porucznik

Wojpajek
Major

A ja się zastanawiam co by było gdyby we Wrześniu 39 roku dowodzili naszymi wojskami hetamni pokroju Chodkiewicza czy Żółkiewskiego... Myślicie że nawet mimo tak świetnego dowódctwa byśmy musieli przegrać?

7TPje
Chorąży

Musieli?? Niekoniecznie.Przegrali??Raczej niestety tak... :cry:

Odpowiedz do tematu