Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Interpretacja przepisów
Autor Wiadomość
Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Pon 24 Sie, 2015   

Ośrodek zapasowy zwija się, gdy wroga jednostka podejdzie na 3 pola.

Ochotników może i nie brakowało, ale co ze sprzętem i czasem potrzebnym na przeszkolenie. Polska przecież nie mogła wykorzystać pełni rezerw mobilizacyjnych, głównie z uwagi na braki sprzętowe.

dixie
St. sierżant

Wysłany: Wto 25 Sie, 2015   

Odtworzenie stanu osobowego jednostki, to nie to samo, co wystawienie nowej. WJ ma jednak jakieś swoje zapasy mob., no i nie zawsze wszystko też jest bezpowrotnie tracone w walce.
Stąd jakby łatwiej uzupełnić rekrutem braki w etatach dla już istniejącej jednostki.
Poza tym w czasie wojny nie ma mowy o szkoleniu. Powoływano przeszkoloną rezerwę. Szkolenie odbywało się całe 20 lecie. Taka była koncepcja "stania z bronią u nogi", czyli wysokie stany pokojowe. Zresztą tamtego lata właśnie rezerwa stanowiła dość istotny % składu osobowego. Chodziło o jakąś wymianę już przeszkolonych specjalistów na kolejnych świeżaków do szkolenia, czy jakoś tak..., dawno to czytałem.

A co do strefy kontroli, to ja bym albo traktował jak zaopatrzenie, albo zrównał odległość możliwości uzupełniania z odległością wroga do OZ.
Moim zdaniem w skali systemu to nie ma większego znaczenia. Najwyżej przedłuży agonię, o 1-2 dni :(
Powtarzam: z moich obserwacji wynika, że to ma znaczenie TYLKO przy wyrównanych siłach i opanowanej sytuacji terenowej w okolicy OZ. Takie coś występuje w Suwalszczyźnie i może w Mławie (ale tą się da obejść i po jest ptokach).
Być może dlatego nikt się tym wcześniej na poważnie nie przejmował :P

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Wto 25 Sie, 2015   

Zastanawiałbym się jak to było z wykorzystaniem żołnierzy z oddziałów rozbitych w boju.

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Śro 26 Sie, 2015   

Normą były oddziały improwizowane. W "Summer Lightning: The Invasion of Poland" mamy taką opcję, że za każde 10 ps rozbitych polskich oddziałów możemy wystawić 1 ps nowych lub wzmocnić już istniejące, o ile nie są odcięte.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Śro 26 Sie, 2015   

Jeszcze podrążę temat ośrodków zapasowych :) Muszę zadać to pytanie :) W grze Śląsk 1939 Kraków posiada dwa żetony ośrodków zapasowych. Czy to oznacza, że jednostki, które spełnią wymóg odległości w PR od obu ośrodków zapasowych Krakowa odzyskują po 2PS/dzień (po 1PS za każdy ośrodek zapasowy)?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 11 Wrz, 2015   

można tak,a można dwa oddziały po 1 PS

Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Sob 12 Wrz, 2015   

Hmm, nie bardzo rozumiem tą odpowiedź. Jakiś czas wcześniej Dixie niejako potwierdził, że nie ma górnego limitu jednostek, które jednocześnie (a więc w tym samym etapie) mogą odzyskiwać punkty siły (24.08.2015). Wystarczy spełnić wymóg odległości od ośrodka zapasowego i nawet jeżeli jest to 100 oddziałów polskich, to 100 oddziałów może odzyskać 1PS/dzień jednocześnie (a więc w tym samym etapie). Stąd było moje pytanie, czy jeżeli spełni się wymóg odległości od obu ośrodków zapasowych Krakowa można odzyskać 2PS/dzień i np. te hipotetyczne 100 oddziałów polskich może jednocześnie odzyskać 2PS/dzień. Z odpowiedzi Wydawcy wynika natomiast, że odzyskiwać punkty siły może jeden (wybrany spośród tych, które spełniają wymóg odległości od ośrodka zapasowego) oddział na etap 2PS/dzień lub dwa (wybrane) oddziały każdy po 1PS/dzień. Przyznam, że drugie rozwiązanie wydaje mi się bardziej logiczne, bo w pierwszym oznaczałoby to, że ośrodki zapasowe codziennie były w stanie wysłać na front tysiące przeszkolonych, umundurowanych i w pełni wyposażonych (a więc nie tylko w karabiny, ale też rkm-y, ckm-y, karabiny p-panc, moździerze, itd.) żołnierzy.

Ponadto wymóg odległości 6PR od ośrodka zapasowego wydaje się nieduży, ale gdy sprawdzałem na planszy zasięg to okazało się, że ośrodki zapasowe z Krakowa i Tarnowa prawie zachodzą na siebie, brakuje chyba 3 pól w okolicy Bochni, żeby być w zasięgu zarówno ośrodka zapasowego z Krakowa, jak i Tarnowa.

Proszę o doprecyzowanie :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 14 Wrz, 2015   

każdy OZ tworzy 1 PS, dwa tworzą 2 PS
Ich rozdział jest dowlny i zalezy jedynie od dowdzącego stroną polską

Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Wto 15 Wrz, 2015   

Dziękuję, teraz już wszystko jasne :)

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Pią 12 Lut, 2016   

Witam.
Mam do Was pytanie.
W jakich okolicznościach po ataku przeciwnika, uzyskuje straty broniacy się?
Po wycofaniu rzut kostka na "1" i to tyle?
U mnie dochodzi do paradoksu, że bierna strona czeka na atak, a ja tracę PSy podczas szturmu.
Dlaczego atakujący rzuca na swoje straty w tabeli, a broniący już nie?

Wojciech Zalewski napisał/a:
W takim sensie, że jesli masz 3 pola pościgu (=3 PR), to możesz ruszyć się o pole i rozjechać tam np okopaną artylerię na tymże polu.

To można rozjeżdżać także okopane arty?

[ Dodano: Pią 19 Lut, 2016 ]
Ja w ten weekend planuje doswiadczalna rozgrywke, gdzie po walce rzuca sie na wynk starciapotem na straty atakujacego i na straty broniacego.
Czy ktokolwiek gral tak kiedys?
zastanawiam sie, czy na ewentualne modyfikatory terenowe poninny mec wplyw na wyszukiwanie strat po walce.

Szakal19890302
Kapral

Wysłany: Sob 20 Lut, 2016   

Ja tak gram. Najpierw (po walce) rzucam na straty atakującego patrząc na siłę obrońcy, modyfikowaną poprzez teren itp. następnie na straty obroncy poprzez siłę atakującego modyfikowaną poprzez czołgi itp. NP. atak 12PS obrona 3PS. Straty obrońcy w przedziale 12 PS modyfikowane poprzez las (-1) następnie straty atakującego w przedziale 3PS (3PS STRZELAŁY DO ATAKUJĄCEGO).
My tu na Helskim Półwyspie[...]"

Knjaz
Plutonowy

A straty atakującego, kiedy okreslasz na podstawie siły obrońcy (czyli tutaj 3PS), to nie modyfikujesz już? Czyli tak, jakby siła była w rzędzie 4-5?

Nie doprowadza to, do przewczesnego wystrzelania polskich sił?

Mam jeszcze takie pytanie - czy jednostka kontratakując, może się przemieścić, by dokonać kontrataku?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

nie może sie przemieścić, no chyba że w pościgu

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Nie 21 Lut, 2016   

Dziękuję, a co WZ sądzisz o tym kulaniu na straty obrońcy?
Zastanawia mnie, dlaczego nie ma tej procedury w przepisach.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

kulamy za starty atakującego, obrońca traci dość często 1 PS za wycofanie, może się zdezorganizowac i spanikowac, a jęsli chce utrzymac pozycję tez traci.

Knjaz
Plutonowy

No wlasnie z tym jest u m nie problem, bo ten 1 PS to on traci jak sie wycofuje i wtedy jest prawdopodobienstwo 1/6 na strate. wiec bardzo male biorac pod uwage, ze atakujacy
A ja nie zawsze moge wypchnac z pozycji o te dwa, lub wiecej.
Aby sie zdezorganizowala, to musi sie wycofac przynajmniej o dwa, wiec to tez nie jest takie latwe.
i kiedy walcza ze soba dwa 9-punktowe stosy, to mamy sytuacje, kiedy atakujacy mimo wyparcia obroncy traci punkty na 6 wynikow z 11. Broniacy traci na 1 z 6. takze jak widac, jego sily mimo przegrania starcia moga dluzej utrzymac komplet sil.

Generalnie zaczelo sie to wszystko od frustracji mojej lubej, kiedy atakujac mnie tracila sily, a ja (co prawda sprawna obrona) trwalem na pozycjach.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

no jak ktoś atakuje na 1:1 to ma generealnie problem

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Knjaz napisał/a:
Generalnie zaczelo sie to wszystko od frustracji mojej lubej, kiedy atakujac mnie tracila sily, a ja (co prawda sprawna obrona) trwalem na pozycjach.

Ja delikatnie dopowiem, grając z realną kobietą : masz tylko jedno prawo - prawo by przegrać. Ja bym tak interpretował przepisy, że nawet gdyby atakował 1 PS to by wygrała :)

Radosław Kotowski
Podporucznik

Ja delikatnie dopowiem, grając z realną kobietą : masz tylko jedno prawo - prawo by przegrać. Ja bym tak interpretował przepisy, że nawet gdyby atakował 1 PS to by wygrała :)

Ech...

Generalnie w tym systemie straty w czasie wycofania mogły by być większe, ale też trzeba uważać żeby nie przesadzić. Po to wprowadzono dezorganizację i ucieczkę, aby zamiast strat oddziały rozpadały się.
Można potrenować ze stratą 1PS na wyniku 1i 2 na K6.

Knjaz
Plutonowy

Knjaz napisał/a:

Tylko, że ukochany sprawił w LOWie swojej Ksiezniczce manto grajac Niemcami i Polakami w sumie też.
Az strach pomyśleć, co by było jakby zamiast mnie zagrał ktoś bardziej lotny ode mnie w te klocki.
Ale nie jest źle, miłość wybacza i nie takie rzeczy ;)

Odpowiedz do tematu