Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Normandia 1944 [TiS]
Autor Wiadomość
Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Pon 01 Cze, 2009   

W książce Bradleya przygotowaniu operacji i opis D-Day to ponad 100 stron :) W "Krujata w Europie" podobnie.
A myslisz, że mi zależy na kolorowych zdjęciach? Mam encyklopedię mundurów, sporo książek o sprzecie bojowym jednej i drugiej strony. Mnie to nie rajcuje. Struktury mam z "Normandy Campaign. Allies and Axis Order of Battle."

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Pon 01 Cze, 2009   

I dlatego napisałem, że z mojego punktu widzenia ksiązka nic nowego do tematu nie wnosi. Nie oznacza to, że dla kogos innego nie bedzie ciekawa (ale przyznam, że rysunki "zabawek Hobarta" są interesujące).

Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Wto 02 Cze, 2009   

To prawda "cudeńka" Hobarta są ciekawe. :)

Gość

Wysłany: Czw 04 Cze, 2009   

Przepraszam, ale dlaczego wykosiliście post Kaprala?

Był w 100 % merytoryczny, miałem mu odpowiedzieć w sprawie tłumaczenia terminu Luftlande.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 04 Cze, 2009   

Zulusie, nic nie stoi na przeszkodzie byś napisał maila do Kaprala, na pewno będzie on cytowany w wielu mediach.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Pią 05 Cze, 2009   

Cenzura zawsze była po to aby coś ukryć :D

Archanioł
Podpułkownik

Dobry przykład :)

kapral
Chorąży

Zulu jakie jest twoje tłumaczenie 91 dywizji ?
"Normandia 1944" strona 7 jedno zdanie
...Departament Pas-deCalais był bardzo kuszący swoimi licznymi portami, ale był też był wyjątkowo niebezpieczny...

kapral
Chorąży

Wysłany: Dzisiaj 13:31
Po południu wróciłem na forum TiS ale straciłem ostatnie posty.

Gość

Luftlande-Einsatz - operacja powietrzno-desantowa???

Wydaje mi sie, że należy to przetłumaczyć właśnie jako powietrzno-desantowy, ale nie w naszym rozumieniu (nasze obejmuje zarówno jedonstki zrzucane na spadochronach jak i desantowane z szybowców).

Tu zapewne chodziło o dywizje przeznaczoną do transportu lotniczego, ale na pewno nei da się tak przetłumaczyć samego terminu.

Gość

Ależ Bartku oczywiście, że odróżniam treść od formy.

Pisałem o tłumaczeniu terminu, a nie o rzeczywistym przeznaczeniu 10 BKawPanc, która kawalerią była ledwie z nazwy.
Że już nie wspomnę o ułanach podolskich i poznańskich w II Korpusie, czy o ułanach krechowieckich.

Takich nomenklaturowych cudaków było troszkę, ale czy to oznacza, że nie nalezy tłumaczyć odpowiednio nazw?

kapral
Chorąży

Według Sawickiego dywizja Luftwaffenfeld-Divisionen w tłumaczeniu na polski oznacza dywizję lotniczo-polową. Fellschrim-Divisionen w tłumaczeniu na polski oznaczały dywizje spadochronowo-strzelecką. Nie sądziłem panie Bartku że jest pan takim fanem innego forum S.

Gość

kapral napisał/a:
Według Sawickiego dywizja Luftwaffenfeld-Divisionen w tłumaczeniu na polski oznacza dywizję lotniczo-polową. Fellschrim-Divisionen w tłumaczeniu na polski oznaczały dywizje spadochronowo-strzelecką.

Abstrahując od tego, że terminologia Sawickiego jest lekko przestarzała (mówimy dzisiaj przecież o dywizji polowej Luftwaffe i dywizji strzelców spadochronowych), to jednak 91 dywizja to nie Luftwaffe-Feld ani Fallschirmjaeger, ale Luft-lande.

Coś innego przecież.

Gość

Znalazlem - w malo powaznym zrodle jakim jest wiki - tlumaczenie "luftlande" jako "air-landing"
Kiedys czytalem o strukturach niemieckich dywizji powietrznodesantowych jednak na tyle dawno ze nie przytocze juz niemieckich nazw. Wyrozniano jednak trzy rodzaje jednostek - spadochroniarzy, jednostki szybowcowe i piechote transportowana samolotami.

Tak czy inaczej bedzie to jednostka badz transportowana szybowcami badz samolotami - jednak wciaz wchodzaca w sklad jednostek Fallschimjaegers.

W koncu na amerykanskie 101 czy 82 tez potocznie sie mowi "dywizje spadochroniarzy" mimo ze w ich sklad wchodzily takze jednostki szybowcowe.

Gość

Co więcej dla Yanków airborne to nie to samo co parachute.

Gość

Cytat:
Co więcej dla Yanków airborne to nie to samo co parachute.

Zgadza sie - airborne jest z tego co wiem znaczeniem szerszym; parachute wezszym.

Podobnie bylo u Niemcow - w sklad Falschimjaegers wchodzily trzy rozne grupy wojsk.

Generalnie bez siegniecia do zrodla nie pojde dalej - a za cholere nie pamietam gdzie o tym czytalem.

Tak czy inaczej przetlumaczenie luftlande jako powietrzno-desantowa - z uwzglednieniem faktu ze w 1944 roku wiekszosc takich jednostek po prostu byla zwykla piechota - byloby na miejscu. Jednak generalnie sie wspomina o uzywaniu jednostek luftlande wlasnie jako zwyklej, liniowej piechoty.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Sob 06 Cze, 2009   

Wracając do tematu to trzeba stwierdzić, że ówczesne jednostki pow.-des. czy spad. to także jednsotki piechoty.

Przemos19
Szeregowy

Wysłany: Nie 07 Cze, 2009   

Wg ospreyów, dywizję tą nazywa się 91 Inf (Luftlande) Division. W czasie pobytu we Francji w 1944r. Falschirmjager Regiment 6 został dołączony do niej jako trzeci pułk. Następnie po walkach została zreorganizowana jako zwykła 344 Inf Division.

Natomiast wg "Last Laurels: The German Defence of Upper Silesia, January-May 1945" 91 Luftlande Division miała został wysłana na wiosnę 1944r. za pomocą szybowców (to land a glider-born soldiers, można więc odnieść wrażenie, że nie chodziło o całą dywizję, lecz jej przeszkoloną część i wyspecjalizowaną w desantach szybowcowych) do wzmocnienia obrony Sewastopolu. Z powodu braków sprzętowych nie doszło do tej operacji.

Bavarsky
Plutonowy

Ja tylko na sekundę, jako że II wojna nie moją działką ;)
Po pierwsze jeżeli chodzi o poprawność tłumaczeń, to proponuję zapytać się na forum historycy.org, kolegi rehtora, czyli Jana Szkudlińskiego.
Dla mnie i wielu pasjonatów historii jest Autorytetem, jeżeli chodzi o tłumaczenia historycznych książek, zwłaszcza z okresu XIX i XX wieku.
Po drugie, proponuję zajrzeć do lektur: Franciszka Skibińskiego, Kreta 1941, jak i Calluma MacDonalda, pod tym samym tytułem. Z tego co pamiętam zwłaszcza w tamtej ostatniej dość dobrze autor wyjaśnił pojęcia formacji powietrznodesantowych. Choć w tym przypadku, należy wziąć odpowiednią poprawkę na tłumaczenie książki MacDonalda.
Co do pozycji Pana Zalewskiego, Normandia, to muszę przyznać że robi bardzo dobre wrażenie, jako że w bardzo rzetelny sposób przybliża pierwszy i jakże kluczowy dzień dla całej inwazji.
Co do złego tytułu, z tego co kojarzę to pełna nazwa zawsze występuje na 3 stronie.
Pozdr.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

http://diedeutschewehrmacht.de/

Odpowiedz do tematu