Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Normandia 1944 [TiS]
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 22 Gru, 2008   Normandia 1944 [TiS]

Mam przyjemność przedstawić czytelnikom swoje skromne dzieło - Normandia 1944. Jest to efekt moich dwóch podróży w tamte rejony.
W książce przedstawiłem jeden dzień - 6 czerwca 1944 roku na wszystkich alianckich plażach oraz na obszarach desantowania wojsk desantu lotniczego.
W książce znajdują się liczne mapy, w tym i ta, która pokazuje rozmieszczenie wszystkich wojsk niemieckich w Normandii (w skali batalionowej). Zamieszczone są struktury wszystkich jednostek biorących udział w bitwie.
Poniżej podaję link do wybranych stron:
http://www.taktykaistrate...t=normandia1944
Książka będzie dostępna od początku lutego, wraz z publikacją naszego kolegi - Płock 1939.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pon 22 Gru, 2008   

Brak mi słów. Ponownie zadaje pytanie na ktore nie widze odpowiedzi - kiedy spicie?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 22 Gru, 2008   

Ja na przykład - nie sypiam :)

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Wto 23 Gru, 2008   

Taaa :roll:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 11 Mar, 2009   

Zamówione książki zostały już rozesłane

kapral
Chorąży

Wysłany: Pią 10 Kwi, 2009   

709 DPiech liczyła 1 maja 1944 12320 ludzi miała też jako wzmocnienie 795 Ost-bp, 649 Ost-bp, 561 Ost-bp. I/1709 PA 8 haubic 100mm, 8 haubic 105mm, II/1709 PA 4 armat 105mm, 12 haubic 155mm, III/PA 12armat 76mm.

kapral
Chorąży

Wysłany: Nie 03 Maj, 2009   

Właśnie skończyłem książkę recenzja i uwagi za jakiś czas.

kapral
Chorąży

Wysłany: Nie 03 Maj, 2009   

Przypadkiem w księgarni zobaczyłem Książkę wydaną przez TiS pt. „Normandia 1944” ponieważ mamy święto to wymienię teraz jej plusy. Podjęcie się napisania książki o tak małej objętości na temat tak wielkiej operacji budzi uznanie bo to bardzo trudne. A jednak została napisana. A teraz plusy duża ilość struktur, dobre zdjęcia czołgów oraz terenów na których się rozegrała się bitwa. W książce znalazłem też mapy w tym jedną na stronie 10 – 11 która robi wrażenie. Mapa pokazuje dyslokacje niemieckich batalionów, dywizjonów artylerii. Artyleria niemiecka została przez autora specjalnie potraktowana dokładność w jej przedstawieniu robi wrażenie. Ogólnie szata graficzna książki jest na niezłym poziomie.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pon 04 Maj, 2009   

święta, święta i po świętach - czekam w napięciu na minusy. Tylko, żeby plusy ujemne nie przesłoniły tych dodatnich! :lol:

kapral
Chorąży

Wysłany: Pon 04 Maj, 2009   

Minusy będą ale muszę zebrać materiały aby mnie nie posadzono o bezpodstawne krytykanctwo i szukanie dziury w całym.

kapral
Chorąży

Wysłany: Wto 05 Maj, 2009   

Na podstawie jakiego źródła narysowano mapę ze strony 10 - 11 ?

kapral
Chorąży

Wysłany: Sob 09 Maj, 2009   

Pytanie do autora dlaczego w książce brakuje (poza strukturami) choćby skromnego opisu sił alianckich ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Proponuje przeczytać książkę, na pewno jakiś się znajdzie.
Np. strony 60, 61, 62 - wszystko o 79. Dywizji Pancernej.

I podpowiem jeszcze jedną ważną rzecz - autor tej czy innej publikacji dokonuje SAM wedle własnego uznania, doboru treści. Książka (żadna) nie jest kompendium wszystkich wydarzeń, bo zawsze znajdzie się jakiś inny piszący, który opisze to samo wydarzenie w innej konwencji czy inaczej - zwracając uwagę na inne szczegóły..

Dla przykładu podam pańską książkę Studzianki
Zdanie nr 1: .... armia sowiecka podlegała różnym zmianom organizacyjnym... została też niemal całkowicie przezbrojona ...
Zdanie nr 2: ... organizacja dywizji strzelców niewiele się zmieniła od lata 1943 roku.

Jak rozumiem, te dwa sprzeczne zdania, oddalone od siebie o 2 wersy są pańską koncepcją dogodzenia każdemu, tak by jeden mógł powoływać się na pierwsze, a inny na drugie twierdzenie. Ale to jest pańska koncepcja pracy i ja z nią nie polemizuje.
Mam nadzieję, że zrozumiał pan powyższy przykład (o koncepcjach pisania)..

Przepraszam za mały Of-Top, ale to tylko przykład.

kapral
Chorąży

Na stronie 60 i 62 są opisane losy gen. mjr S. Hobarta na stronie 61przedstawione są rysunki pojazdów z 79 DPanc nie podano nawet przybliżonej ilości uzbrojenia jest natomiast struktura. o samej dywizji jest napisane pół strony. natomiast co do Studzianek to RKKA w ciągu całej wojny została niemal całkowicie przezbrojona. Dywizja strzelców została zreorganizowana w lipcu 1943 natomiast potem dopiero w grudniu 1944.

kapral
Chorąży

Wysłany: Śro 20 Maj, 2009   

Struktura niemieckiej 7 Armii w dniu 6 czerwca 1944.
XXV.AK 275.ID, 265.ID, 343.ID
LXXXIV.AK 716.ID, 319.ID, 709.ID, 352.ID, Ost-Reg.Stab 752
LXXIV.AK 266.ID, 77.ID
der Armee direkt unterstellt:
II.FjK: 3.Fj.Div., 5.Fj.Div.

91.LLD, 243.ID, schn.Brig.30

kapral
Chorąży

Wysłany: Nie 24 Maj, 2009   

Właśnie czytam książkę Roberta Kershawa "D-Day" i porównując ją z Normandią 1944 odniosłem wrażenie że czytałem o różnych bitwach. żeby nie rzucać słów na wiatr np na stronie 48 jest mapka dotycząca operacji 2 Batalionu Rangersów w walkach o Poute-du-Hoc. Mapa została błędnie narysowana gdyż kompania D wylądowała pomiędzy kompaniami E i F a nie po drugiej stronie cypla jak to było planowane i narysowane. Od ostrzału niemieckiego zatonęły dwie barki rannych i zabitych zostało pięciu ludzi. Znalazłem jeszcze kilka innych różnic o których niebawem napiszę. Ponadto w rozdziale o niemieckiej artylerii autor chyba zapomniał o większości artylerii nadbrzeżnej która posiadała 29 baterii dział kalibru od 75mm do 380mm.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

kapral napisał/a:
Od ostrzału niemieckiego zatonęły dwie barki rannych i zabitych zostało pięciu ludzi. .

Nie będę się wdawał w polemikę, gdyż po raz kolejny nie wiem o co chodzi autorowi powyższego tekstu. Jacku, czy ty w ogóle czytasz co piszesz? A jesli już piszesz, to czy rozumiesz co piszesz?
Ja nie jestem w stanie prowadzić rozmowy na takim poziomie. Bo potem znów okażę się, że miałeś na myśli coś innego, a ja tu będe zmuszony do tłumaczenia ci rzeczy zupełenie oczywistych.
PS
Co to jest Poute-du-Hoc? :)

kapral
Chorąży

Bardzo przepraszam autora chodzi oczywiście Ponte-du-Hoc. Dalej twierdzę że kompania D lądowała gdzie indziej niż to podano na mapie.

kapral
Chorąży

Obje książki opisują tą samą bitwę a jednak się różnią od siebie.
Lądujące oddziały alianckie znalazły się pod ostrzałem 29 baterii artylerii nadbrzeżnej.
Nazwy części baterii:
Bleville I - 3 działa 170mm
Houlgate - 6 dział 155mm
Grangues 4 działa 155mm
Maisy II - 6 dział 155mm
Azeville - 4 działa 105mm. itd
z tych wszystkich baterii 6 nie wzięło udziału w walkach.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Może obie mają innych autorów i inny dobór treści. Czy to jest do zaakceptowania?

Odpowiedz do tematu