Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bagration
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 23 Mar, 2014   

wystarczy

Paweł Sulich
Podporucznik

Saw11, jak Ci się spodoba gra to pomyśl nad dokupieniem jeszcze TiSa nr 27. Jest tam 1 brakujący wcześniej żeton - radziecki sztab 69 Armii. Da się oczywiście grać bez niego, ot, wystarczy zastąpić jakimś innym sztabem, który albo jeszcze nie szedł na planszę, albo już został zniszczony.
Ważniejsze, że w 27 numerze jest jeszcze jeden scenariusz historyczny: z 8 sierpnia 1944.
Aha, jak pisałem wyżej w tym wątku - należy grać bez polskiej 4 Dywizji Piechoty.

A poza tym to jest świetna i miodna gra :)

Saw11
Szeregowy

Dzięki za informacje :)

bartoszeg02
St. szeregowy

Wysłany: Pon 04 Sie, 2014   

Witam
Właśnie przyszły do mnie moje pierwsze numery czasopisma TiS: 25 i 26.
Chciałem rozegrać grę Bagration ale jako że wcześniej nie miałem owych gazet w ręku pojawiły się pewne wątpliwości.
1) Chciałem rozegrać całą operację a tutaj mam w gazetkach 3 scenariusze: czołgi bogdanowa. 27 lipca i 1 sierpnia. Dodatkowo są uzupełnienia (nie wiadomo dla którego scenariusza). W scenariuszu 1 sierpnia jest dużo wiecej wojsk więc to jest cała operacja czy jak?
2) Co to są przyczółki? (pojawiają się w warunkach zwycięstwa) to są jakieś konkretne pola czy jak ?
3) W grze posiadam 8 żetonów AK którzy pojawiają się gdy sowieci zajmują jakieś miasta. Miast w sumie jest 5 a żetonów AK 8 - to ile żetonów się pojawia za zajęcie którego miasta :) ? Czy mogę wystawiać je jak chcę np. 3 z jednego a z kolejnego już np. 2 ?
4) Czy mając zasady z gry charków 42-43 mogę rozegrać bagration ? Czy nie ma tam opisanych wszystkich zasad?
5) w numerze 26 znajdują się żetony do systemu b-35 w jakich grach/numerach gazety są one wykorzystywane?

pozdrawiam

bartoszeg02
St. szeregowy

Wysłany: Pon 04 Sie, 2014   

6) scenariuszu np. 1 sierpnia jest napisane że niemcy mają 3 żetony lotnictwa. Tzn. ze posiadają 3 punkty siły samolotów czy co? W gazecie dostałem lotnictwo z punktami siły 1 2 3 i 4 więc niemcy dostają np. żeton z siłą 3 ? albo 1 i 2? Wtedy po co pojawił się żeton 4 punktów siły :) ?
7) w numerze 25 jest napisane iż powstańców usuwamy na 1-4 a w numerze 26 że na 1 -która zasada jest poprawna ?

Dominik
Sierżant

Wysłany: Wto 05 Sie, 2014   

1) Cała operacja to scenariusz 27 lipca. Uzupełnienia pasują zarówno do 27 lipca jak i 1 sierpnia, jeżeli grasz od 1 sierpnia to po prostu kilka jednostek wymienionych w uzupełnieniach będzie już na planszy. Nie jest określona data końcowa gry więc panuje tu pełna dowolność, ja grałem do 15 sierpnia, ale jeżeli front niemiecki się nie rozsypał to można dłużej :)

2) Odpowiedź jest na stronie 19 TiS 25 - "Przyczółkiem są co najmniej dwa pola na zachodnim brzegu Wisły obsadzone przez co najmniej dwie jednostki liniowe z danej armii oraz sztab. Przyczółek musi posiadać zaopatrzenie."

3) Tu niestety nie znam odpowiedzi, ja zdaje się kładłem po jednym na dane miasto. Możliwe że reszta jest przygotowana na wypadek wcześniejszego wybuchu powstania - patrz uwagi do gry z TiS 25.

4) Jeżeli to instrukcja z nowego Charkowa (tego z oferty TiS-u) to to jest to nowa instrukcja i zawiera wszystkie niezbędne zasady. Ewentualne zasady specjalne dla gry Bagration + tabela terenu są na pewno w TiS-ach z grą (oznaczone jako uwagi).

5) To są zapewne jakieś poprawki/ uzupełnienia/ dodatki do gry Bitwy II wojny Światowej

6) 3 żetony lotnictwa w scenariuszu to dosłownie 3 żetony lotnictwa :) Ja mam żetony z siłą 1, 2, 3, ale kupowałem grę z drugiej ręki więc nie wiem czy na arkuszach był jakiś dodatkowy żeton i od jakiej gry.

7) Ja korzystałem z tej z numeru 26 jako późniejszej więc domyślnie poprawnej i uzasadnianej tym że powstanie trwało długo a przy pierwotnej koncepcji rzutów można było się go w grze pozbyć całkiem szybko.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Polecam jeszcze przejrzeć chociaż kilka ostatnich stron tego tematu bo pamiętam ze jakaś niemiecka dywizja nad Wisłą ma błędnie podane rozstawienie, ponadto w scenariuszu 27 lipca któraś niemiecka dywizja zdezerterowała z rozpiski i nie ma kto zagradzać drogi Iwanom.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 05 Sie, 2014   

dziekuję

bartoszeg02
St. szeregowy

Wysłany: Śro 06 Sie, 2014   

dzięki serdeczne :)

bartoszeg02
St. szeregowy

Wysłany: Wto 16 Wrz, 2014   

Ok - Kursk rozegrany teraz pora na Bagration. Rozstawiłem scenariusz z 27 lipca i nie rozumiem kilku rzeczy:
1) żeton węgrów R kiedy wchodzi do gry? W rezerwach jest napisane że wchodzi II(węg) a tak oznaczony jest jedynie sztab.
2) 5D strzelców - czy składa się tylko z dwóch żetonów? Tych z białą cyfrą?
3) 3 BK w rezerwach zapisane jest 2 razy - kiedy powinni wchodzić w rzeczywistości?
4) Nie znalazłem żetonu 297 bdz.szt czy jest w nim pomylone rozstawienie?
5) Czy ruskie to nie jest błąd że ruskie czołgi przeciwpancerne nie posiadają białej gwiazdki?
6) Ze strony niemieckiej nie znalazłem rozstawienia dla żetonów:
26 DP
270
904
214 DP
102
104
600

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

1) wszyscy Węgrzy to jeden II(węg).
2) tak
3) pierwsza data
4)
5) mozna uznać automatycznie, że mają białą gwiazdkę

stanley
Porucznik

NIEMCY
26 DP jak w scenariuszu 1 SIERPNIA
904 ZWOLEŃ 8 VIII
214 DP ZWOLEŃ 8 XVIII
600 ZWOLEŃ 8 VIII

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dziękuję

bartoszeg02
St. szeregowy

Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

Napiszcie mi jeszcze tylko co z batalionami: 102, 104 i 270. Nie znalazłem ich w rozstawieniu, nie znalazłem ich w rezerwach. Żetony 102 i 104 występują w rozpisce armii niemieckiej z Tisu nr 25 ale o X 270 nie ma wzmianki ... i co tu robić ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 17 Wrz, 2014   

nie grac nią, skoro jej nie ma

waclaw
Plutonowy

Wysłany: Wto 20 Sty, 2015   

Szykuje się w weekend rozgrywa (rewanżowa) więc mam pytania:

1) Czy po drugiej stronie Wisły jest strefa kontroli jednostek? Ostatnio graliśmy, że nie ma, ale jaką wykładnie zaleca WZ?

2) Jak to jest z tym "odzyskiwaniem" PSB. Bartłomiej Batkowski napisał:
Cytat:
W grze nie ma żadnego "odzyskiwania poziomów". Wymienione dywizje pancerne były transportowane stopniowo, stąd też na początku pojawiają się osłabione jednostki i jeżeli gracz ich nie poruszy, to w kolejnych etapach te osłabione jednostki "zyskują" kolejny PSB. Od decyzji gracza zależy, czy zamierza używać ich "od razu" - ale słabszych, czy też woli zaczekać na uzupełnienia.

Czyli, jeżeli dywizja (3 żetony) wchodzi w turze X osłabiona o -3PSB, to jak poczekam do X+1 to sobie mogę te 3PSB uzupełnić. Czy może jeden żeton na turę, czyli X+1 to +1 PSB, X+2 to +2 PSB... itd. I czy ten żeton, któremu dodam PSB może się już ruszać, czy cała dywizja musi stać i czekać na pełne uzupełnienia?

3) Co z osłabionymi jednostkami dywizji HG, które są już na planszy? Też mogą otrzymać uzupełnienia?

4) Rozumiem, że uzupełnianie PSB dotyczy też jednostek grenadierów z DPanc.

5) To w sumie stwierdzenie, nie pytania. Mi pasuje zasada pozwalająca uzupełnić PSB w terminie późniejszym, ale wymaga to aby jednostka przez jeden pełen etap nie ruszała się i stała w mieście. Tylko jedna jednostka może uzupełnić PSB.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 20 Sty, 2015   

1) nie ma

2) Wymienione dywizje pancerne były transportowane stopniowo, stąd też na początku pojawiają się osłabione jednostki i jeżeli gracz ich nie poruszy, to w kolejnych etapach te osłabione jednostki "zyskują" kolejny PSB. Od decyzji gracza zależy, czy zamierza używać ich "od razu" - ale słabszych, czy też woli zaczekać na uzupełnienia.

nie, to dotyczy jednie nowo przybyłych jednostek

3) tak, ale tylko jśli nie poruszą sie na początku gry

4) tak o ile przybywają osłabione

5) we własnych grach - możliwe, oficjalnie nie :)

waclaw
Plutonowy

Wysłany: Śro 21 Sty, 2015   

AD 2) Czyli wnioskuję, że +1PSB na turę i po odzyskaniu dany żeton można już przemieszczać.

AD5) Wolność Tomku w swoim domku i u kolegi też :) )))

Dziękuję z za odpowiedzi.

[ Dodano: Pon 04 Maj, 2015 ]
Fotki z rozgrywki, która miała miejsce w ostatnią sobotę.

1 - okrążenie IV KPanc SS
2 - pielgrzymka do Góry Kalwarii

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 04 Maj, 2015   

z tej Góry Kalwarii to pies z kulawą nogą nie prztrwa :)

Radosław Kotowski
Podporucznik

Całkiem fajna gra.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wręcz doskonała, szybka, wielowątkowa i zbalansowana historycznie.

Odpowiedz do tematu