Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload


Poprzedni temat «» Następny temat
Korpusy Zmechanizowane Armii Czerwonej w latach 1940-1941
Autor Wiadomość
Krzysztof
Porucznik


Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 840
Wysłany: Pią 28 Lis, 2008   Korpusy Zmechanizowane Armii Czerwonej w latach 1940-1941

I Korpus Zmechanizowany

dowódca- gen major wojsk pancernych Michaił Lwowicz Czerniawski
zastępca ds spraw politycznych- komisarz dywizyjny Piotr Nikołajewicz Kulikow
Szef sztabu pułkownik Piotr Aleksiejewicz Litarenko

1 Dywizja Pancerna
dowódca:generał major wojsk pancernych Wiktor Ilicz Baranow
zastępca d/s spraw politycznych - komisarz brygadowy Kirył Pankratowicz Kulik

Szef sztabu: pułkownik Wasilij Piotrowicz Zieliński

1 Pułk Pancerny
dowódca- pułkownik Dymitr Diminitriewicz Pogodin
zastępca d/s spraw politycznych: Andriejew


2 Pułk Pancerny
dca- major Paweł Semenowicz Żitniew

1 Pułk Strzelców Zmotoryzowanych
dca- podpułkownik Bagrat Iwanowicz Isaakian

1 Pułk Artylerii Haubicdca--major Borys Władimirowicz Woronin

1 Batalion Rozpoznawczy
dca-- kapitan Iwan Nikołajewicz Iboldow

1 samodzielny dyon artylerii plot

1 batalion pontonowy

1 samodzielny batalion łącznosci

1 batalion transportowy

1 batalion remontowy

1 kompania regulacji ruchu

1 polowa piekarnia

63 poczta polowa

204 polowa kasa GOSBANKU


Uzbrojenie 1 Dywizji Pancernej stan na 25 X 1940

T-28- (37), t-26 (16), BT (235) CHT (czołg chemiczny) - 35
Raem czołgów 323 samochody pancerne BA-(86)

Uzbrojenie artyleryjskie:
karabiny 3812, rkm-128, ckm 33, ckm pplot 28, mozdizerze-28, działa ppanc 37 mm 12, działa pułkowe 76 mm-4 haubice 122 mm 12, haubice 152 mm -12

Park Maszynowy:Lekkie pojazdy mechaniczne-63, ciężarówki -1269, specjalne pojazdy mechaniczne- 352, traktory-55 , motocykle 33

Dyslokacja predwojenna 1 DPanc-Psków

3 Dywizja Pancernadca- pułkownik Konstantin Juwenaliewicz Andriejew
komisarz polityczny komisarz pułkowy Andriej Gawriłowicz Gawriłow

szef sztabu: pułkownik Nikołaj Michajłowicz Antosenkow

5 Pułk Pancerny -wakat
zastępca do spraw politycznych komisarz batalionowy Nikołaj Władimirowicz Morozow

6 Pułk Pancernydca- ppłk Kuzma Ilewicz Wjaznikow
komisarz polityczny- komisarz batalionowy Iwan Pietrowicz Koptew

3 Pułk Strzelców Zmotoryzowanych- brak danych

3 Pułk Artylerii Haubic
dca major Walentin Michajłowicz Żelencow

3 Batalion Rozpoznawczy
dca kapitan Iwan Filipowicz Lapszin

3 batalion pontonowo-mostowy

3 samodzielny batalion łączności

3 batalion medyczno-sanitarny

3 batalion transportowy

3 batalion remontowy

3 polowa piekarnia

3 samodzielny dyon pplot

3 kompania regulacji ruchu

99 poczta polowa

205 polowa kasa GOSBANKU

Sprzęt:
3 DPanc na 25 X 1940

T-28 (65), T-26 (11), BT-(246), CHT (68) Razem czolgów 390
BA (95)

Sprzęt strzelecki i artyleryjski

Karabiny-6761, rkmy- 166, ckm-36 , ckm plot 15,
mozdzierze ---, dziala 37 mm 12, dziąła 45 mm-5 ,dziąła 76 mm 4.
haubice 122mm- 16, haubice 152 mm -12

Sprzęt transpoortowy

samochody 46, ciężarówki 1119, specjalne pojazdy-282, Traktory 31 , motocykle 32

Dyslokacja- Pochrow i Ługa

163 Dywizja Zmechanizowanadca gen maj Iwan Michajłowicz Kuzniecow
dca piechoty płk Pawieł Trofimowicz Kursakow
zastępca ds politycznych pułkowy komisarz Iwan Płatonowicz Małyszin
zastępca naczelnika oddziału politycznej propagandy
batalionowy komisarz Wasilij Makarowicz Zinowjew

529 Pułk Strzelców Zmotoryzowanych
dca Paweł Wasiliewicz Bałdin

759 Pułk Strzelców Zmotoryzowanych

25 Pułk Pancerny
dca pułkownik Abram Matwiejewicz Chasin

365 Pułk Artylerii

204 samodzzielny niszczycielsko-przeciwpancerny dywizjon

320 samodzielny przeciwlotniczo artyleryjski dywizjon


177 batalion rozpoznawczy

230 lekki inżynieryjny batalion

248 samodzielny batalion łączności

172 dywizjon parku artyleryjskiego

298 medyczno-sanitarny batalion

148 batalion transportu samochodowego

122 remontowy batalion

20 kompania regulacji

274 polowa piekarnia

91 warsztat

457 polowa stanica poczowa

198 polowa kasa GOSBANKU

SPRZĘT PANCERNY
251 T-26
14 T-27/T-37
25 BT
RAZEM czołgów:290
BA-45

SPRZĘT ARTYLERYJSKI I STRZELECKI 25 XI 1940
karabiny -8751
rkm-y- 3-22
ckm- -81
ckm plot -20
mozdzierze -67
działa 45 mm -38
działa 76 mm -20
haubice 152 mm -6

PARK MASZYNOWY
lekkie samochody- 49
ciężarówki - 955
specjalne ciężarówki-262
traktory-125
motocykle-38

DYSLOKACJA:
Ostrów (letni obóz Czerecha)

5 pułk motocyklowy[/b
]dca major Konstantin Nikołajewicz Winduszew

202 samodzielny batalion łączności

[b]50 Samodzielny zmotoryzowany batalion inżynieryjny


101 samodzielna korpuśna eskadra lotnicza

89 polowa stanica pocztowa

203 polowa kasa GOSBANKU

Zróło; Ewgiennij Drig Mechanizirowannyje Korpusa RKKA w Boju Istoria Awtobronetankowyj woisk Kracnoj armii w 1940-1941 godach Izdatielstwo Tranzit kniga Moskwa 2005



2 Korpus Zmechanizowany

Dowódca- gen por Jurij Władimirowicz Nowosielski

Zastępca do spraw bojowych- gen .maj wojsk pancernych A.G. Polikarpow

Zastępca do spraw politycznych- brygadowy komisarz Siergiej Piotrowicz Siemienow

Szef Sztabu-płk Nikołaj Iwanowicz Suczkow

Szef Artylerii generał major artylerii Kiryłł Siemionowicz Moskalenko

Szef Służby Saperskiej-ppłk Łarioszkin

Szef Służby Sanitarnej-lekarz wojskowy 1 rangi Grigorij Aleksiejiewicz Czyłkow

Zastępca szefa oddziału propagandy politycznej-pułkowy komisarz Iwan Aleksandrowicz Gawriłow

starszy batalionowy komisarz Nikołaj Sołomonowicz Cholidze

Skład

11 Dywizja Pancerna

Dowódca-generał major wojsk pancernych Piotr Wasiljewicz Wołoch

płk Grigorij Iwanowicz Kuzmin

Zastępca do spraw politycznych -pułkowy komiarz Iwan Zacharowicz Bachtin

Szef Sztabu- plk Michaił Ilicz Lewskij

Zastępca szefa oddziału propagandy politycznej starszy batalionowy komisarz Nikołaj Solomonowicz Cholidze

pułkowy komisarz Piotr Michajłowicz Jelisiejew

21 Pułk Pancerny

Dowódca plk Georgij Władymirowicz Mieredich
Szef Sztabu- kapitan Idl Grigoriewicz Ochman

22 Pułk Pancerny

Dowódca- Płk Nikołaj Stiepanowicz Skworcow

major Iwan Fiodorowicz Kiriczenko

Szef Sztabu-ppłk Andriej Iwanowicz Gorszkow
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 8