Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hipotetyczne starcie Polska vs ZSRR w '39 czyli Plan W
Autor Wiadomość
Korab
Podporucznik

Wysłany: Wto 18 Lis, 2008   Hipotetyczne starcie Polska vs ZSRR w '39 czyli Plan W

Ciekawy jestem opinii uzytkownikow forum na ten temat??
Czy armia polska w 39 bylaby w stanie pokonac czerwona armie(zakladajac ze niemcy zachowywalyby sie neutralnie)??

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Wto 18 Lis, 2008   

Ja bym dal kilka wariantow:
1. Plan W (Polacy gotowi na wojne z ZSRR i tam rozlokowane wojska)
2. Polska i Niemcy na ZSRR
3. Sierpien 39 Polacy ustawieni na Niemcow a atakuja ZSRR, Niemcy neutralne

Mysle ze tylko w 2 zdobywamy Moskwe. W pozostalych wariantach wczesniej czy pozniej nakrywaja nas czapkami

Korab
Podporucznik

na pewno nie wygrywamy bez niemcow.Ale w wariantach 1 i 3 rosjanie maja ciezki orzech do zgryzienia...Szczegolnie w wariancie 1.Jakby przyjac ze wszystkie dywizje zostaly zmobilizowane (razem z rezerwowymi) a na tylach przygotowywane sa uzupelnienia.To kto wie...przykladem jest jak radzila sobie SGO Polesie odchodzac ze wschodu gdy na jej drodze stawaly wielkie jednostki radzieckie.Poprostu je rozcinala...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Dość CIEKAWY OPIS TEGO HIPOTETYCZNEGO STARCIA NAPISAŁ Rajmund Szubański w swojej książce "Plan W". Wydaje mi się, że dużym plusem strony polskiej był PLAn rozegrania takiej wojny, i wsyztsko co było mupodporządkowane. moja skromna opinia jest tak, że gdyby Rosjanie mogli nas znisczyć w jednym uderzeniu przed 1939 na pewno by to zrobili, ale jednak liczyli się naszymskromnym potencjałem i naszą determinacją.
Rok 1939 pokazał, że ich siły były na prawde słabe i słabo dowodzone i usprzętowione jakościowo. Pokazała potem to Finladnia i 22 czerwca 1941 roku. To jednak jest kolosna glinianych nogach.

Nico
Pułkownik

WZ napisał/a:
Pokazała potem to Finladnia i 22 czerwca 1941 roku. To jednak jest kolosna glinianych nogach.

Finlandia pokazała tylko, że w najgorszych warunkach atmosferyczno-terenowych armia czerwona, bez względu na cenę, przełamie linie wroga.

22 czerwca 1941 zaś pokazał tylko to, że mały kapral o włos minął się z Rosjanami, i 5 lipca 1941 (jak podają niektórzy) mógłbyć taka masakrą Niemców jaką sprawili oni Rosjanom 22go.

Korab
Podporucznik

w stosunku do rosjan to naszym glownym atutem bylo wybitne dowodzenie na szczeblu kompanii i batalionu oraz pulku(od czasu do czasu rowniez dywizjii).Gdy nie bylo lacznosci ze sztabem to dowodcy musieli decydowac o przebiegu starcia.I tutaj indywidualizm polskich oficerow byl powszechnie znany

maciunia
Podporucznik

Nico napisał/a:

Finlandia pokazała tylko, że w najgorszych warunkach atmosferyczno-terenowych armia czerwona, bez względu na cenę, przełamie linie wroga.

Taa... zupełnie jakbyś ze stu drzew zrobił sto wykałaczek :)
Cena identyczna.

Krzysztof
Porucznik

zgadzam się z Fanatykiem tylko wariant 2 dawał szanse zwycięstwa. Przy wariancie 1 i wariancie 3 bronilbysmy się zazarcie kilka miesiecy by w koncu ulec Sowietom

GOKERSONOW
Chorąży

Nico napisał/a:
WZ napisał/a:
Pokazała potem to Finladnia i 22 czerwca 1941 roku. To jednak jest kolosna glinianych nogach.

22 czerwca 1941 zaś pokazał tylko to, że mały kapral o włos minął się z Rosjanami, i 5 lipca 1941 (jak podają niektórzy) mógłbyć taka masakrą Niemców jaką sprawili oni Rosjanom 22go.

Zapewne chodzi ci o Operacje Burian .

Ciekawe czy jest gdzieś odb do taej operacji to można by stworzy i pograc :)

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Śro 19 Lis, 2008   

Jasne w 41 Rosjanie byli gotowi, ale 41 to nie 39. W 39 karabiny na sznurkach mieli.

Nico
Pułkownik

Chyba jednak nadal dość sznurka mieli by nim nas udusić. :?

Krzysztof
Porucznik

Kolego Gokersonow o co chodzi z tą Operacją "Burian". Na jaki czas ją planowano. Nigdy nie słyszałem o takiej operacji. Podziel się wiadmoosciami na temat tej operacji
Pozdrowienia Krzysztof

GOKERSONOW
Chorąży

Według moich informacji stalin planował ofensywe przeciwko niemcom ale ci ostatni 22 czerwca go ubiegli .

Wydaje mi się że ruscy się mobilizowali nad granica atak niemiec ich zaskoczył całkowicie stąd taka duża ilość jeńców ruskich .

Atak miał byc planowany coś koło końca czerwca , a na jakiejś stronce adresu juz niestety niepamiętam pisało że niemcy uprzedzili rusich o 3 dni :)

Krzysztof
Porucznik

skasowane
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Czw 06 Paź, 2011, w całości zmieniany 1 raz  

Nico
Pułkownik

W/g moich informacji ;) atak miał byc koło 5 lipca. Nazwy 'Burian' nie słyszałem nigdy, ale za to nazwę - "Dzień M". Odsyłam zainteresowanych do książki o tym samym tytule. Mnie przekonuje.

GOKERSONOW
Chorąży

O ile się nie myle to w jednym z tisów widnieje nazwa operacji burian ;) a jak masz jakieś odb nico to podziel się na forum :)

Krzysztof
Porucznik

Sprawdziłem w słowniku rosyjsko-polskim Buria, znaczy "Burza" Czyli po prostu Operacja "Burza"

Krzysztof
Porucznik

skasowane
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Czw 06 Paź, 2011, w całości zmieniany 1 raz  

Korab
Podporucznik

A ja zamiast Niemcow(ktorzy nie zaatakowali w 39 polski widze polakow)
nie zapominaj jednak ze na przeciwko stoi 1,5mln armia polska.Majaca rezerwy ludzkie na co najmniej 3 mln.Czolgi radzieckie wyruszaja z pozycjii wyjsciowych zeby...stanac na skutki rozlicznych awarii 20km dalej.A polacy w tym czasie nie spia...Wbrew pozorom tez maja dziala mozdzierze i karabiny.
Zrzut wojsk powietrzno desantowych (wyglodzonych) w pierwszej fali masakruja odzialy obrony narodowej juz w powietrzu a na ziemi sa rozbijane przez zorganizowane uderzenia odwodow naczelnego wodza...
i tak znow naprowadzilem na temat wlasiciwy tej dyskusji :)

Krzysztof
Porucznik

Masz racje Ruskim byłoby ciężko poradzic sobie z nami Wytrzymalibyśmy kilka miesięcy i można fanazjowac dalej . Co by się stało gdyby Rosjanie stanęli u wrót Warszawy a nam przyszła pomoc z Niemiec i ruszylibysmy na Moskwe. Ja bardzo lubie gdybanie bo jak było wszyscy wiedzą i jest to zbadane dokładnie

Odpowiedz do tematu