Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
12
Autor Wiadomość
Karol3414
Major

Wysłany: Sob 11 Gru, 2004   

RK napisał/a:

Cytat:
Jak Ci tej floty tak bardzo brakuje to sobie ją dorysuj, lub sobie skseruje inne okręty i tratuj je jak włoskie (ostatni mi się chyba Ark Royal przewiną w TiS-ie więc będzie jak znalazł).

Ark Royal był do Września, więc o tyle argument jest zupełnie nie trafniony.

Nie szkodzi że do W39, skoro ja mogę sobie kserować żetony które mi się należą. To on sobie może pogrywać żetonami z września w B35. Przecież to ten sam kwadratowy żeton, a nazwe to on sobie może w wyobraźni zmienić.

Gość

Cytat:
Chętnie zobaczę tą francuska flotę Zulusie.

Oui, mon Amiral!!!

Oczywiście Francuzi po stronie Brytyjczyków walczą z tymi tchórzliwymi Makaroniarzami.

Wojpajek
Major

Do czego te Tupie Czaszki są? DO Budapesztu?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Tak jest

Bergman
Kapitan

Wysłany: Nie 12 Gru, 2004   

Pułkownik Karol3414 napisał:
Jak Ci tej floty tak bardzo brakuje to sobie ją dorysuj, lub sobie skseruje inne okręty i tratuj je jak włoskie (ostatni mi się chyba Ark Royal przewiną w TiS-ie więc będzie jak znalazł). Nie po to płaciłem za grę (nową, a nie używaną w której mógłbym spodziewać się braków) żebym sobie musiał kserować żetony pomocnicze, zresztą i tak odpuszczam umocnienia i inne, dostałem tylko czaszki (kupiłem, bo musiałem TiS-a kupić żeby mieć prawie kompletną grę).
PS: Do WZ, dziękuje bardzo za dodrukowanie tych TC, ten post w żadnym wypadku nie jest postem przeciwko Panu generałowi.

Z całym szacunkiem Panie pułkowniku. Biała czacha na czarnym tle. Moze byc cos prostszego do skserowania? Jak Pan pułkownik sobie życzy, to mu to mogę zrobić i całkiem gratis przesłać parę kartek A4 takich totenkopfów. Z okrętami, i w ogóle innymi bardziej skomplikowanmi żetonami to co innego. trza by skanować, drukować itp. Po za tym te okręty to żetony główne a nie pomocnicze.
Co do uzywania jednostek morskich z W-39w B 35, to i owszem używam, choc te współczynniki trochę denerwują. Wolę jak okręty mają konkretne nazwy a nie MWA. Ale co do zmiany nazwy w wyobraźni, panie pułkowniku, to proszę sobie darować. Równie dobrze moglibysmy przesuwać pionki do chińczyka i wyobrażać se że to czołgi Pattona. :wink:
Co do udania sie pod komendę generała RK, to melduję się ochotnie na rozkaz :lol:
- Porucznik

Bergman
Kapitan

WZ napisał/a:
Ja bym nigdy jako podstawy do rozmyślań nie brał książek wydawnictwa Militaria, mówię to z całą odpowiedzialnością. Ta dywizja była tylko i wyłącznie tworem na wzró razdziecki "do przełamania" i posiadanie przez nią takich maszyn jak Wespe byłoby marnotrawstwem sprzętu , a na to niemieszki sobie nie pozwalali, gdu brakowało pojazdów. więc dam sobie głowe uciąć że nie było tam żadnych wespów
żeton balonów mogę zrobić - będzie walczył z czeskimi partyzantami:)

Z tego co wyczytałem, to do stworzenia 18 artyleriiuzyto m.in elementów z rozbitej 18 Dywizji pancernej, a 88 AR własnie z tej dywizji pochodził. Jesto o tym na http://www.diedeutschewehrmacht.de/ w opisie 18 pancernej
Stąd te działa samobiezne w jednym z dywizjonów. Ale postaram sie posprawdzac jeszcze w innych źródłach.
fakt, że po przeczytaniu paru książek "militariów" opisujących czołgi poszczególnych armii może wziąć cholera. Opisy działań i struktur czesto wyglądają jakby były robione na wielkigo chybcika. Mają natomiast tę zalete, że... są. O np. pojazdach pancernych Niemiec wyszła znacznie lepsza książka w wyd. lampart, natomiast na temat takich czołgów japońskich, czy włoskich nic na polskim rynku nie widziałem (jeżeli coś wyszło to będę wdzięczny za informacje, chętnie poczytam).
natomiast wspomniana książka Marcina Bryji sprawia całkiem dobre wrażenie. ma wstep, rozwinięcie i zakończenie :lol: (sie prosze nie śmiać, w niektórych kompozycja przypominała groch z kapustą), Część opisowa zamiera informacje o rozwoju i działaniach artylerii niemieckiej od 36 do 45 roku, Potem nastepuje część opisująca typy niemieckich dział. Wygląda to całkiem solidnie. Fakt generale WZ, przyłapalismy autora na tym, że podał tylko planowany OdB 18 jako ostateczny, a z tego co jest na http://www.diedeutschewehrmacht.de/ wynika,że dywizja kilkakrotnie zmieniała strukturę. Dlatego, jak juz wspomniałem wcześniej, postaram sie to jeszcze sprawdzić gdzie indziej.
Jesli chodzi o balon, to poinformowałem czeskich partyzantów. Powiedzieli,że będa w niego strzelać knedlami :lol:
- Porucznik

Bergman
Kapitan

No i znalazłem na sieci coś, co mogłoby wyjasnic całą sprawę.
O 18 pancernej i wywodzącej się z niej 18 artylerii jest monografia w jęz. niemieckim wydana dość niedawno:
Die Truppengeschichte der 18. Panzer-Division 1940 - 1943 (mit 18. Artillerie-Division 1943 - 1944 und Heeres-Artillerie-Brigade 88 1944 - 1945)
Wolfgang Paul, Preußischer Militärverlag, 1989, 435 pages
A teraz pytanie za milion dolarów: Jak do tego dotrzeć?
- Porucznik

Beowulf
St. szeregowy

Wysłany: Pon 13 Gru, 2004   

A jak zniszczone zostana zrodla wody na Comino to co? Malta nie ma zaopatrzenia? I straty przy desancie - kazda jednostka traci wylosowana dla dywizji ilosc pkt. sily?
To moze lepiej losowac oddzielnie dla kazdej?

arek-aerobyk
Szeregowy

Ja też myśle , że jeden rzut kostką nie może wpływać na PS całej dywizji zwlaszcza dla transportowanej samolotami , to tak jakby cała leciała na Maltę jednym samolotem .

Gość

arek-aerobyk napisał/a:
Ja też myśle , że jeden rzut kostką nie może wpływać na PS całej dywizji zwlaszcza dla transportowanej samolotami , to tak jakby cała leciała na Maltę jednym samolotem .

Albo szybowcem marki Gigant.

arek-aerobyk
Szeregowy

Transport drogą morską ewentualnie ale tylko do poziomu brygady .

arek-aerobyk
Szeregowy

Czy żetony do bitew nie moglyby w końcu przestać się zmieniać , a w TiS żeby były sztancowane , zanim powycinam bywa że tracę zapał i zarazem wolny czas do grania .

Beowulf
St. szeregowy

Wiem, ze jak jednostki otrzymaja jakies straty, to zeniby nadziali sie na eskadre Spitfire'ow czy jakichs innych Hurricane'ow, ale dwa zle rzuty i wogole nie ma desantu. Pozatym straty maja byc liczone w pkt. sily, a nie wytrzymalosci, a 8pkt. nie ma zadna jednostka. Moze chodzilo o odpisanie pkt sily wybranym jednostkom z dyw.? I co z tym Comino?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

są dwa żródła słodkiej wody - na comino i w La waletcie (sztuszny zbiorkik), jak nie masz połączenia nie masz zaopatrzenia - to raz
Z tymi stratami podczas dolotu to chyba przesadzacie - skoro rzut jest jeden dla całej dywizji i nawet straciuicie te 6 PS to jest to zaledwie kilkanaście procent podczas dolotu - no chyba że jest cos czego nie wiem:)
Powtarzam
nie rzucamy dla kazdej jednostki tlko dla każdej dywizji, że niby została przechwycona prze nieprzyjaciela w całości, ja wiem że lapszy byłby tunel ale ponoć cały czas kopią:) w szczecinie:)

Grohmann
Porucznik

WZ napisał:
Cytat:
Powtarzam
nie rzucamy dla kazdej jednostki tlko dla każdej dywizji, że niby została przechwycona prze nieprzyjaciela w całości, ja wiem że lapszy byłby tunel ale ponoć cały czas kopią w szczecinie:)

Hmmm, tunel w Szczecinie , ciekawe pierwsze słyszę :) a dokąd do Szwecji czy na Malte? ;)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 14 Gru, 2004   

na maltę
przez klewski :)

Gość

Ja mam takie dość naiwne pytanie (TiS w ręku nie mam, a akurat tego fragmentu działań na Morzu Śródziemnym bardzo nie pamiętam):

w jakim przedziale czasowym rozgrywa się scenariusz do Malty?

Bergman
Kapitan

Scenariusze kiedy atakują wojska Osi w 41 a kontratak aliantów w 43. Prawdziwe przygotowania do operacji Herkules były w roku 42.
- Porucznik

Viking
Major

w scenariuszach włoskie dywizje piechoty maja bodajze po 7 batalionów a na arkuszach tylko po 4 :? , o co z tym chodzi?i gdzie te włoskie okrety wojenne bo z tabelek wynika ze tam sa a nie ma :( ,wie ktos cos na ten temat?

Beowulf
St. szeregowy

WZ napisał/a:
są dwa żródła słodkiej wody - na comino i w La waletcie (sztuszny zbiorkik), jak nie masz połączenia nie masz zaopatrzenia - to raz
Z tymi stratami podczas dolotu to chyba przesadzacie - skoro rzut jest jeden dla całej dywizji i nawet straciuicie te 6 PS to jest to zaledwie kilkanaście procent podczas dolotu - no chyba że jest cos czego nie wiem:)
Powtarzam
nie rzucamy dla kazdej jednostki tlko dla każdej dywizji, że niby została przechwycona prze nieprzyjaciela w całości, ja wiem że lapszy byłby tunel ale ponoć cały czas kopią:) w szczecinie:)

No właśnie o to mi chodziło, bo z tekstu scenariusza wynikało, że każda jednostka traci ileśtam PS, wiem, że to czepianie się , ale zasady powinny być jaśniej przedstawione. Można się samemu tego domyśleć, ale nie po to kupuje się grę, żeby ją potem samemu dopracowywać.
Dziękuję niemniej za wyjaśnieni, pozatym z wyspą Comino nie ma żadnego połączenia lądowego czy promowego :wink:

Odpowiedz do tematu