Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Płowce 1331
Autor Wiadomość
wujaw
Podporucznik

Wysłany: Czw 19 Mar, 2009   

A ja mam pytanie odnośnie losów wodzów krzyżackich, którzy utracili swoje chorągwie, co dzieje się nieuchronnie w początkowej fazie bitwy.Założyliśmy, że zdołali zbiec i zostali usunięci z planszy nie przysparzając Polakom punktów zwycięstwa.
Dobra interpretacja?

Korab
Podporucznik

Wysłany: Pią 20 Mar, 2009   

wujaw napisał/a:
A ja mam pytanie odnośnie losów wodzów krzyżackich, którzy utracili swoje chorągwie, co dzieje się nieuchronnie w początkowej fazie bitwy.Założyliśmy, że zdołali zbiec i zostali usunięci z planszy nie przysparzając Polakom punktów zwycięstwa.
Dobra interpretacja?

ja osobiście uwazam że nie moga przysparzać punktow...
Polacy by nieuchronnie mieli morale 2+ i grałoby sie ciezko wojskami krzyzackimi...
Ale niech WZ sie wypowie :D

felpi
Szeregowy

Wysłany: Czw 12 Lis, 2009   

A jak to jest z szarżą na jednostki w lesie,traci się impet czy dopiero gdy wjedziemy do lasu. I czy dajemy bonusy za zabicie dowódców w 1 etapie bitwy do morale Polakom ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wujaw napisał/a:
Dobra interpretacja?

Jeśli sa zdjęci z planszy "dobrowolnie" to nie dodają punktów Polakom (jelsi moga ujśc z pola walki)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

felpi napisał/a:
A jak to jest z szarżą na jednostki w lesie,traci się impet czy dopiero gdy wjedziemy do lasu. I czy dajemy bonusy za zabicie dowódców w 1 etapie bitwy do morale Polakom ?

Sprawdźcie, czy jazda w lesie nie jest automatycznie rodproszona.
Na las nie można szarzować, bo wyobraźcie sobie taka szarże, że sami w niej birzecie udział :)

Pan P.
Kapitan

No chyba że to las Birnamski. Powinno się ten wyjątek umieścić w kolejnej edycji przepisów do tego systemu.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

felpi
Szeregowy

Wysłany: Pon 16 Lis, 2009   

Jak sprawdza się automatyczne rozproszenie jazdy w lesie, gdzie to jest w instrukcji ? Na innych terenach też się to sprawdza ?

Fanti
Plutonowy

Wysłany: Pon 16 Lis, 2009   

Instrukcja do gry Grunwald 1410 strona 5, punkt 4.38 Odział jazdy .... na pole podmokłe, do osady bądź lasu, przechodzi automatycznie w stan rozproszenia chyba ....

Instrukcja do gry Kosowe Pole 1389 strona 5, punkt 4.38 Odział jazdy ....

Tego się nie sprawdza, po prostu wchodzisz jednostką jazdy do lasu i od razu kładziesz na nią żeton pomocniczy "rozproszenie" i stosujesz do niej wszelkie zasady rozproszenia. No chyba że chodziło o to jak się ten przepis sprawdza w warunkach "bojowych". Tak jak w rzeczywistości bo koń omija tylko te gałęzie które jemu przeszkadzają a nie te które są na wysokości głowy jeźdźca :lol:

felpi
Szeregowy

Wysłany: Pią 20 Lis, 2009   

A jak to jest z 16.33 dwie jednostki rozproszone, nie mogą stać na jednym polu... Co zrobić gdy np. 2 oddziały łuczników mają B1 i muszą wycofać się na bagna,tam ulegają automatycznemu rozproszeniu.Jak je rozdzielić w tym etapie w następnym,jedna musi przejść w szyk marszowy ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 20 Lis, 2009   

Jak nie mozna rozdzielić, to nie rozdzielimy - siła wyższa.
Należy dążyć do rozdzielenia, gdy jest to mozliwe, np we wlasnej fazie ruchu.

hofner
Kapitan

Wysłany: Pią 04 Lis, 2011   

Czy w Płowcach występują wszystkie żetony do bitwy czy też trzeba je zapożyczyć z Grunwaldu?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

występują

hofner
Kapitan

Jeśli mam dobre źródła to siły polskie ok 5 tys, zaś Krzyżacy to około 8 tys. Jak to się przedstawia w liczbie żetonów? Ile żetonów jazdy i piechoty maja Polacy ile Krzyżacy?

Korab
Podporucznik

hofner napisał/a:
Jeśli mam dobre źródła to siły polskie ok 5 tys, zaś Krzyżacy to około 8 tys. Jak to się przedstawia w liczbie żetonów? Ile żetonów jazdy i piechoty maja Polacy ile Krzyżacy?

W TiSie 27 są dosyć dokładnie opisane siły obu stron(oczywiście szacunkowe). Jeden żeton jazdy to około 150 jeźdźców(więc można sobie łatwo policzyć). Krzyżacy mają więcej żetonów :D ale nie całe siły Krzyżackie dotarły na pole bitwy przed zmrokiem.

góral
St. szeregowy

Wysłany: Śro 07 Mar, 2012   

cześć wszystkim ostatnio rozegraliśmy scenariusz " Kraków" graliśmy na zasadach z legnicy gra się szybko i przejrzyście dobry jest ten punkt o rozproszeniu czyli zdejmujemy jednostkę rozproszaną i odkładamy na na tor odziałów rozproszonych to jest moim zdaniem duży plus bo pozwala szybko się zorientować w sytuacji taktycznej na planszy co mamy w dyspozycji do walki . Sama rozgrywka była krótka i bardzo zacięta i krwawa w pierwszych trzech etapach nie istniała już pierwszy rzut krzyżaków a potem było czekanie na posiłki krzyżackie oczywiście zgodnie z honorem rycerskim . Zostawiłem im pola wyjścia ustawiłem się w płot w odległości dwóch heksów i czekałem na ich ruch a potem heja w kontrszarży na germańca :lol: i znowu trzy etapy i von Lutenberg poległ na polu . Przegrupowanie i czekanie na tego łajdaka von. Paulena by dobić tych zdrajców trwało to trochę dłużej ale dwa etapy przed końcem gry. Czeladż zbierała już łupy na placu boju. Totalny pogrom krzyżaków chociaż nie było łatwo pomogły łut szczęścia w kostkach i odwaga polaków ale straty były cała chorągiew Krakowska poległa , nadworna rozbita i rozproszona inny też się po troszku oberwało ale co tam zdeptaliśmy pychę i kwiat rycerstwa Zakonu Najświętszej Marii Panny.

góral
St. szeregowy

Teraz szykujemy się do scenariusz "Płowce " postaram też jakoś to starcie opisać

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

lubie takie opisy :)

Khamul
St. sierżant

Jaki jest limit oddziałów w puli oddziałów rozproszonych w tych scenariuszach? Jest w ogóle jakiś?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Najprostrzy mechanizm jest nastepujący: Zawsze powraca połowa oddziałów rozproszonych (zaokrąglając w dół)

góral
St. szeregowy

Wysłany: Nie 11 Mar, 2012   

Witam teraz scenariusz "Płowce" rozstawienie i rzut oka na planszę Polacy piechota stoi w płowcach a kawaleria z nimi tym razem to ja gram Krzyżakami . Postanawiam zrobić rozpoznanie bojem . Rzucam do ataku trzy chorągwie von.Lutenberga na płowce resztę odziałów podciągam na pozycję wyjściowe. Na skrzydle Marchen ze swoimi chorągwiami ma ściągnąć na siebie uwagę polaków . Niestety atak się nie powiódł polacy odrzucają mnie od płowiec umiejętnie broniąc się w wiosce. Marchen atakując ze skrzydła odrzucił polską piechotę i urwał jej jeden punkt siły.Polacy Karzimierz z dwoma chorągwiam idzie naprzeciwko Marchen i jako wsparcie dostaje jeszcze chorągwie ziemi kujawskiej.Łokietek przesunięty zostaje w stronę płowiec żeby wspierać piechotę w obronie .Nałęcz kieruję się w stronę brodu żeby uderzyć na krzyżaków reszta wojska stoi żeby dać odpocząć swoim dowódcą

Odpowiedz do tematu