Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zadanie 4 Sezon 4
Autor Wiadomość
Zygfryd
Kapral

Wysłany: Wto 23 Wrz, 2008   

Z jakiej tabelki strat po walce korzystamy? III czy IV edycja? Domyslam sie, ze jesli walke ogniowa przeprowadzamy wedlug zasad z IV edycji, to pzf dzialaja wedlyg nowych zasad.

Kragdob
Major

Wysłany: Wto 23 Wrz, 2008   

Zygfryd napisał/a:
Z jakiej tabelki strat po walce korzystamy? III czy IV edycja? Domyslam sie, ze jesli walke ogniowa przeprowadzamy wedlug zasad z IV edycji, to pzf dzialaja wedlyg nowych zasad.

Wykorzystujemy instrukcję III edycji, więc i tamtejszą tabelę strat. Wszelkie zmiany są opisane na stronie w Regulaminie.

Tabela strat jest z III edycji, ale straty liczone są od PS faktycznie wykorzystywanych do liczenia stosunku sił - tak jak jest to opisane w regulaminie.

Więc np. przy walce z marszu atakujący stos 24PS będzie walczył 16 PS i zadawał straty od 16 PS.

Zygfryd
Kapral

Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008   

Poszlo. Ciekawe, czy doszlo :)

Kragdob
Major

Wysłany: Czw 25 Wrz, 2008   

Zygfryd napisał/a:
Poszlo. Ciekawe, czy doszlo :)

Doszło.

Grenadier
Kapral

Wysłany: Pon 29 Wrz, 2008   

Rozwiązanie poleciało, daj znać czy doszło, jakby co to podeślę jeszcze raz.
A zadanie całkiem niezłe, ciekawe co wejdzie z niemieckiej strony?? I gdzie pójdą twoje ataki:)

Dołącz do WaW i zmierz się z graczami z całego świata

Kragdob
Major

Wysłany: Pon 29 Wrz, 2008   

Doszło rozwiązanie od Grenadiera.

5-tka powinna być jutro.

m_kowal
Porucznik

Wysłany: Wto 30 Wrz, 2008   

Zadanie wyslane. Mam nadzieje ze doszlo.

m_kowal
Porucznik

Wysłany: Śro 01 Paź, 2008   

Czy duzo osob wyslalo zadania?

Kragdob
Major

Wysłany: Śro 01 Paź, 2008   

Zadania na chwlę obecną dostałem od 5 osób:

Pawła Rubczewskiego
Michała Kowalczuka
Mariusza Sadowskiego
Adama Kuleszy
Adama Niechwieja

Dodatkowo mam rozwiązanie Kamila Garstki, który przysłał je sporo wcześniej, ale które zawierało kilka błędów, więc odesłałem do poprawki - nie dostałem jej jeszcze.

Wszystkie 6 rozwiązań mam nadzieję przegrać w ciągu następnych 2 tygodni i umieścić wraz z komentarzami do zadania.

Frekwencja wyraźnie niższa, ale można się było spodziewać tego po tak długim okresie zawieszenia - dopóki będzie choć jeden grający zadania będą się ukazywać.

Pozrawiam :)

kamil_1125
St. szeregowy

Wysłany: Pią 03 Paź, 2008   

Nie przesłałem jeszcze bo za bardzo nie miałem czasu, jeśli można to jutro prześlę

kamil_1125
St. szeregowy

Wysłany: Sob 04 Paź, 2008   

już wysłałem, doszło?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 04 Paź, 2008   

ja też jeszczę dziś doślę

Kragdob
Major

Wysłany: Nie 05 Paź, 2008   

WZ napisał/a:
ja też jeszczę dziś doślę

To wyślij, czas masz do 7 października.

m_kowal
Porucznik

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008   

Czekamy na wyniki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wysłałem

Kragdob
Major

Doszło rozwiązanie Kamila i Wojtka. To juz chyba komplet - spóźnialscy mają czas do jutra do 24.

Kragdob
Major

Wysłany: Śro 08 Paź, 2008   

Opis zadania.

Stopień trudności zadania oceniam na średni.

W zadaniu należało skupić się na 1 z 2 grup celów, które można było zrobić. Pierwzym był Paryż wraz z przeprawą (25 PZ), drugim 2 przeprawy na południu wraz z miasteczkami (25 PZ).

W mojej opinii łatwiejszym z tych dwóch zadań było zdobycie Paryża - cel jest wtedy skupiony i możemy go bronić dużymi stosami, co jest łatwijsze, poza tym Paryż blokuje ruch odwodów z 3 DPanc., które z powodów słabej ruchliwości są zależne od dróg. Zniszczenie sił w Paryżu - głównie sztabu pozwalała też ograniczyć kontratak dużej części wojsk Niemieckich z południa - co znacznie osłabiało Niemiecką zdolność do kontrakcji.

Z drugiej strony skupienie się na południu wymagało zdobycia 3 punktów oddalonych od siebie, zostawiało nieruszone siły Niemieckie w Paryżu i możliwość wybrania przeze mnie ataku Niemieckiego z północy lub zachodu. Jednym słowem taka akcja wymagała rozdzielenia skromnych sił i obrony na dłuższym odcinku - co było zadaniem trudniejszym.

Na co należało zwrócić uwagę:
-> wybór celów i skupienie się na nich, nie dało się zdobyć wszystkiego, należało się zastanowić nad strategią i "odpuścić" niektóre, wybierając te, które można było zdobyć (i co najważniejsze Utrzymać) jak najmniejszym kosztem. Ekonomia sił była podstawową kwestią w zadaniu - maksymalne wykorzystanie posiadanych PS.
-> oddział strzelców wyborowych z 1 PS -> nie stanowił on poważniejszej przeszkody w dostępie do celów, ale część z was atakowała go i traciła cenne PS, które nie "zdobywały" PZ.
-> Siłą amerykanów jest lotnictwo, co pozwalało na przełamanie praktycznie w każdym miejscu, słabością jest to, że po użyciu nie wspiera ono np. przy kontratakach.
-> sztab niemiecki w Paryżu był słabo broniony, p-lot była jedynym celem, który pozwałał na wykorzystanie możliwości WO dla oddziału pancernego i zdobycie tego pola stosunkowo niewielkim kosztem.
-> dobre policzenie ataków, uwzględnienie modyfikatorów, możliwych kart, które mogę użyć.
-> optymalne ataki z marszu, np. żeby uzyskać 5:1 w ataku na 3 PS wystarczy 21 PS, nie trzeba brać całych 24 PS (daje to wtedy 14 PS na 3 PS co daje identyczny rezultat co 16 PS do 3 PS) - a 3 PS można użyć w innym ataku.
-> wykorzystanie faktu, że artyleria może walczyć 2 PS a później wspierać 5 PS.

Rozwiązywanie wygląda następująco:
-> każdy dostanie worda z wynikami swoich walk (do wykrycia ew. błędów i korekty pościgów)
-> po waszych komentarzach nastąpi atak niemiecki i końcowe policzenie PZ.
-> gdy zrobię to dla wszystkich wyniki umieszczę na stronie.

Kragdob
Major

Wysłany: Śro 08 Paź, 2008   

Przykładowe rozwiązanie:

Karta "zaskoczenie"
Bombarduję 2 razy I/14FR (2 PW strat)
1. Rozp + 10 LS atak z zaskoczenia z pola 2221 na I/13FR i 1 pzf, zakładam B1 i pościg na 2321 (przy atku z zaskoczenia nie ma WO)
2. 19 jedzie na pole 1719, po drodze łapie 1 PW strat od p-panc (WO w DSO).
3. 27 i 3 artylerie atakują z marszu na I/14FR - artylerie walczą 2PS każda (nie wykonuję ostrzału) - raziem to 14 PS, stosunek to 9:2 -> 3:1 po +1 za taktykę 'natarcie' i - 2 za teren. 27 ściga, artylerie zostają.
4. 52,60 (jako GB) ,saperzy i sztab (22 PS) atakują z marszu na II/14FR z pola 2018, stosunek 15:4 -> modyfikatory terenowe (-3) znoszą się ze sztabem, saperami i GB , czyli końcowy stosunek to 4:1, wycofanie II/14FR na III/14FR. Oczywiście ścigam na 1918

Walka.
1. 27 niszczy I/14FR, bo ten musi się wycofać przez rzekę, pościg na 1918
2. 52,60 (jako GB) i saperzy + 3 art. atakują II/14FR i III/14 FR, stosunek to jakieś 24:8 = 3:1 (-2 za teren + 2 za GB i saperów), odwrót na 1817, pościg na 1818. Bezpieczniejszą opcją było wykorzystanie kolejnej artylerii, co eliminowało wpływ karty 'walki miejskie'.
3. 19 i sztab atakują na 5 p-lot i sztab 5 DSpad. W WO p-lot traci 1 PW, stosunek walki to 10:2 -> końcowy 4:1 (-2, +1 za okrążenie), wynik B1, p-lot jest znisczony i w pościgu można wejść na pole ze sztabem.
4. Rozp atakuje I/13FR i 1 pzf, pzf nie zadaje strat bo strzeli tylko 1 na +1, wynik to jakieś B2(-1), bez pościgu i trzymam most i zostaję na 2321. Jeżeli to możliwe to w pościgu wchodzę na pole 2320.

W wyniku takiej akcji mam
- Zniszczony sztab 5DSpad uniemożliwia poważniejsze kontrakcje jej jednostek (np ruch II/14FR i III/14FR na tyły i przyblokowanie artylerii na 2117, czy dojście do Paryża i pomoc 3DPanc.
- Silne stosy w Paryżu, które mogą być atakowane z marszu na 1:1 (co daje małe szanse na wypchnięcie), w fazie ruchu mam 5PS w lotnictwie, w fazie walki mam jeszcze 2 artylerie (czyli 5 PS do wsparcia).

1818 - GB + saperów - jakieś 18 PS, z przesunięciem -3 nie do ruszenia (mała szansa na wypchnięcie na 1:1) przez GB niemiecką (nawet z saperami i sztabem)
1819 - 19 i sztab czyli jakieś 10 PS, tutaj słabsza siła, ale jest jeszcze 11 LS, w przypadku ataku z marszu na ten stos będzie 16 PS do 12 PS (10*2/3 = 7 + 5 = 12), czyli znowu 1:1 (Niemcy z GB i saperami, Alianci -2 za miasto)
1918 - 27 - atak na tą jednostkę jest niemożliwy bez ataku na 1819, więc to pole też jest chronione.

Dodatkowo jest rozpoznawczy na 2321, więc na nim pewnie się skupi atak Niemiecki, bo:
1. jest w zasięgu jednostek 5 DSpad.
2. jest najsłabszym punktem w obronie.

Jednak jest na tyle daleko, że nie będzie możliwy na niego atak z marszu, choć w zwykłym ataku najpewniej zostanie zniszczony i tak (WO + ok 30 PS atakujących). Same jednostki 5 DSpad. go nie zniszczą - może go atakować najwyżej 8 PS, co przy wsparciu artyleryjskim i lotniczym jakie dostanie spowoduje odparcie ataku. Sukces przyniesie dopiero wspólne działanie 5 DSpad z GB z 3DPanc.

W wyniku tego akcja Amerykanów przyniosła im 35 PZ, po kontrakcji Niemców ten wynik będzie najprawdopodobniej 25 PZ.

Zadanie nie było tworzone pod konkretny "scenariusz działania", więc rozwiązanie było tworzone na podstawie sytuacji (wczoraj wieczorem :) ). Możliwe, że zawiera błędy i sytuacje o których nie pomyślałem, więc wszelkie analizy i wytknięcia błędów są mile widziane.

Pozdrawiam,

Grenadier
Kapral

Wysłany: Wto 14 Paź, 2008   

Hej, jak tam nasze rozwiązania idzą?? Kiedy mniej więcej możemy oczekiwać wyników?? W czasie bliżej określonym czy bliżej nieokreślonym?? ;) Wiem że to zajmuje "trochę" czasu więc nie chcę poganiać swoim pytaniem:)
Apropos, podstronka z wynikami nie działa, mam nadzieję że wyniki poprzednie się nie potraciły.

Dołącz do WaW i zmierz się z graczami z całego świata

Kragdob
Major

Wysłany: Śro 15 Paź, 2008   

Grenadier napisał/a:
Hej, jak tam nasze rozwiązania idzą?? Kiedy mniej więcej możemy oczekiwać wyników?? W czasie bliżej określonym czy bliżej nieokreślonym?? ;) Wiem że to zajmuje "trochę" czasu więc nie chcę poganiać swoim pytaniem:)
Apropos, podstronka z wynikami nie działa, mam nadzieję że wyniki poprzednie się nie potraciły.

Rozwiązania mam już 2 zrobione, brakuje mi wieczora, ale może w weekend się wyrobię.

Co do wyników poprzednich to chyba zapisałem sobie, ale muszę sprawdzić, jak nie to będziemy Areckiego ścigać.

Odpowiedz do tematu