Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy nadchodzi III wojna światowa?
Autor Wiadomość
Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Śro 12 Lis, 2008   

Cytat:
Nie ma to jak zdanie wyjęte z kontekstu. W pierwszym chodzi o to, że poważne zagrożenie ogólnoświatowym kryzysem w którym setki średnich i duzych (nie mówiąc już o zwykłych likalnych firemkach) firm bankrutują, a bezrobocie rośnie nawet nie z miesiąca na miesiąc, a z dnia na dzień mamy już za sobą.

Tym razem zacytuje calosc watku, zeby nie bylo ze jest jakas zla wola. Tamten post byl tak dla usmiechu o czym swiadczyl diaboliczny usmieszek na koncu. "Wracajac do ad remu" no nie zgadzam sie. To sie dopiero zaczyna. A w Polsce jeszcze sie nie zaczelo, jeszcze bezrobocie spada, chociaz juz co rozsadniejsi przewiduja co bedzie.

Cytat:
W drugim zaś chodzi o fakt, że choc mamy (zwłaszcza nasze banki) dośc słebe powiązania z rynkiem amerykanskim, to jednak nie ma szans, żeby krysys nas ominął całkowicie.

Powiem tak: amerykanskie banki mialy polaczenia z europejskimi a my z europejskimi. Do nas potrzeba chwili czasu aby dotarlo. Fakt faktem ze nasze banki nie mialy jakis olbrzymich nadwyzek gotowki aby ja lokowac w USA czy gdzie indziej ale dotrze do nas po prostu "globalne ozimnienie gospodarki" i brak kredytow tez zrobi swoje.

Memnon
Porucznik

Wysłany: Śro 12 Lis, 2008   

Fanatyk napisał/a:
Cytat:
Nie ma to jak zdanie wyjęte z kontekstu. W pierwszym chodzi o to, że poważne zagrożenie ogólnoświatowym kryzysem w którym setki średnich i duzych (nie mówiąc już o zwykłych likalnych firemkach) firm bankrutują, a bezrobocie rośnie nawet nie z miesiąca na miesiąc, a z dnia na dzień mamy już za sobą.

Tym razem zacytuje calosc watku, zeby nie bylo ze jest jakas zla wola. Tamten post byl tak dla usmiechu o czym swiadczyl diaboliczny usmieszek na koncu. "Wracajac do ad remu" no nie zgadzam sie. To sie dopiero zaczyna. A w Polsce jeszcze sie nie zaczelo, jeszcze bezrobocie spada, chociaz juz co rozsadniejsi przewiduja co bedzie.

Cytat:
W drugim zaś chodzi o fakt, że choc mamy (zwłaszcza nasze banki) dośc słebe powiązania z rynkiem amerykanskim, to jednak nie ma szans, żeby krysys nas ominął całkowicie.

Powiem tak: amerykanskie banki mialy polaczenia z europejskimi a my z europejskimi. Do nas potrzeba chwili czasu aby dotarlo. Fakt faktem ze nasze banki nie mialy jakis olbrzymich nadwyzek gotowki aby ja lokowac w USA czy gdzie indziej ale dotrze do nas po prostu "globalne ozimnienie gospodarki" i brak kredytow tez zrobi swoje.

Ja w zasadzie ekonomistą nie jestem. Jesli chodzi o tę materię powtarzam to co słyszałem od eoknomistów. Nawet jednak jesli to co piszesz jest prawdą, to myślę, że bufor w postaci Europy Zachodniej przyda nam się. Do tego czasu zostanie wprowadzonych wielle programów zapobiegawczych, a poza tym kryzys gospodarczy to nie fala powodziowa. Dlaczego np. Islandia o pomoc finansową poprosiła... Rosję? Bo Rosja nie jest powiązana z nikim? No bo przecież dziś to chyba tylko gospodarka ludów pierwotynych nie jest powiązana z innymi. No ale bardzo chciałbym wrócic do głównego watku. Czy mozliwy jest dzisiaj wybuch konfliktu pozalokalnego? Jeśli tak to gdzie?

Memnon
Porucznik

Wysłany: Pią 14 Lis, 2008   

Zobaczcie stronę:

http://www.militis.pl/rea...p?article_id=94

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Sob 15 Lis, 2008   

Przeczytałem dzieki. Zgadzam sie generalnie z autorem. Tylko ze on nic nowego nie napisal. Zachecam do przeczytania watku o "Agresji Rosji na Gruzje". Nie tylko ten temat ale kilka zblizonych off topicow tam znajdziesz.

Memnon
Porucznik

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008   

Mi w sumie ten artykuł dał pogląd na geopolitykę całego konfliktu. Dopiero zdałem sobie sprawę ze znaczenia Gruzji a zwłaszcza Ukrainy i że Rosjanie nie odpuszcza jej bez walki. Sądzę jednak, że jeśli dojdzie do starcie to stałą trajektorią zimnowojenną, czyli wojna domowa wspierana przez obie strony z ewentualnym uczestnictwem jednego z mocarstw (najprawdopodobniej Zachodu) po jednej ze stron. No ale zobaczymy. Ostatnio jakoś Rosjanie spuścili z tonu, a Sarchozy i Włosi tez wykazują ugodowe stanowisko. Zasadniczo Obama raczej nie będzie agresywny, choc to jego stwierdzenie, że wrogowie USA nie mogą spać spokojnie czy jakoś tak daje wiele do myślenia. Z kolei Rosja na razie odpuści i jeśli Zachód jej nie będzie naciskał, to powinien być spokój.

jogi bear
Chorąży

Wysłany: Sob 22 Lis, 2008   

Cytat:
zy ktoś kojarzy jak na Morzu Czerwonym zatonął właśnie w wyniku pożaru prom. Jakoś tak przyczyny były niejasne, a potem dziwnie mało o nich mówiono.

Wyczuwam nosem jakąś teorię spiskową.
Czy też może mój ucywilizowany nos mnie zwodzi? 8)

Memnon
Porucznik

Wysłany: Nie 23 Lis, 2008   

jogi bear napisał/a:
Cytat:
zy ktoś kojarzy jak na Morzu Czerwonym zatonął właśnie w wyniku pożaru prom. Jakoś tak przyczyny były niejasne, a potem dziwnie mało o nich mówiono.

Wyczuwam nosem jakąś teorię spiskową.
Czy też może mój ucywilizowany nos mnie zwodzi? 8)

Nie chodzi o teorie spiskową. Akurat ten wypadek to nic pewnego. Wiem natomiast, choć nie znam szczegółów że przechwytywano na granicach i wewnątrz kraju grupy wysyłane celem dokonania zamachu. Najpoważniejszą próbę udaremniono na najbliższych, albo na kolejnych świętach Bożego Narodzenia (nie jestem pewien) po tym jak nasze oddziały zostały wysłane do Iraku.

Pan P.
Kapitan

Ja czekam na bilet mobilizacyjny, mam nadzieje ze nie bede za stary aby dobywać zawsze polski Mińsk.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Memnon
Porucznik

Pan P. napisał/a:
Ja czekam na bilet mobilizacyjny, mam nadzieje ze nie bede za stary aby dobywać zawsze polski Mińsk.

To zależy ile wiosenek? Mińsk orle gniazdo. Silne mury w onym. Tak że po drabinie leźć przyjdzie :lol:

maciunia
Podporucznik

Pan P. napisał/a:

Wodzu prowadź na Mińsk! Choćby i Mazowiecki :D

Pan P.
Kapitan

Najpierw Kniaź Łukaszenko musi ogniem i mieczem nawiedzić nasze granice. Chociaż obawiam się że kontrofensywa wyjdzie ze szczecina bo warszawa bedzie białoruska po jendym dwóch dniach.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Memnon
Porucznik

Wysłany: Pon 24 Lis, 2008   

Pan P. napisał/a:
Najpierw Kniaź Łukaszenko musi ogniem i mieczem nawiedzić nasze granice. Chociaż obawiam się że kontrofensywa wyjdzie ze szczecina bo warszawa bedzie białoruska po jendym dwóch dniach.

Eee, przesada. Tak się składa, że we współczesnej wojnie bardzo trudno ocenic jak szybko będzie postępowac ofensywa. Zwłaszcza we wcale niełatwym dla wojsk zmotoryzowanych rejonie Podlasia i Mazur. Poza tym mamy nasze Leopardy, PT -91 tez nie są od rzeczy. Do tego bardzo fajnie by się pewnie spisała kawaleria powiatrzna (choc za diabła nie wiem jak tam u nich z bronią przeciwpancerną). No chyba, że kniaź Łukaszenka dostanie wsparcie od cara Vladimira.

No a tak już całkiem poważnie. Trochę ostatnio rozejrzałem się w sprawach o których mowa. Oto jakie mam wnioski:
1. Rosja nie będzie dążyć do bezpośredniej konforntacji z Zachodem, bo wie, że taka konfrontację przegra bez względu na to ile przedtem bajzlu narobi. Głównym problemem Rojski jest teraz niemal kompletny brak pewnych sojuszników. Oprócz Łukaszenki zostali im tylko tacy na zasadzie wróg mojego wroga... No a tacy zawsze mają własne interesy przed wspólnymi.
2. Głównymi osiami starcia będzie Kaukaz i najprawdopodobniej Ukraina. Na Kaukazie Rosjanie mogą sobie pozwolić na bezpośrednie interwencje. To dość daleko od Europy, żeby połowa Europejczyków nie miała pojęcia gdzie to jest. Jesli zaatakowaliby na Ukrainie to juz kompletnie inna bajka. Nie zmienia to faktu, że prawdopodobnie beda dazyli do destabilizacji sytuacji na Ukrainie i wywiołania albo secesji Północy i Wschodu, albo nawet wojny domowej.
3. Putin musi przede wszystkim pomyslec o modernizacji i wzięciu za mordę armii. Doświadczenia z Gruzji pokazały, że jest na dobrej drodze. Rosyjskie uzbrojenie jest całkiem dobre. Cały problem jest taki, że jego producenci więcej go eksportują niż sprzedają własnej armii. Na przykład najnowszy T-90 to tylko ok. 300 maszyn w armii rosyjskiej, natomiast inni uzytkownicy (Indie, Algieria) mają ich prawie 500. Tymczasem jest wiele maszyn które biją na głowę zachodnie. Przykład: helikoptery Ka-50, Ka52, a wiele konstrukcji im dorównuje. Najgorzej chyba pod tym względem wypadają jesli chodzi o czołgi. Tak czy owak to kwestia pieniędzy a nie technologii. Zwiększone nakłady, czasem modyfikowane nawet w ostatniej chwili, na uzbrojenie wynikają własnie głownie z konieczności przezbrojenia wojsk.
4. Dziwię się, że nikt nie wspomina o Chinach jako o potencjalnym przeciwniku w Wojnie Światowej. Czyzby Chiny wydawały Wam się tak odległe? Powtarzam jeszcze raz: TO GOROMNA ARMIA Z NOWOCZENYM SPRZĘTEM i ma powody do agresji. Co więcej Chiny sa typowane na główne światowe mocarstwo w całkiem niedalekiej przyszłości. USA będa dopiero na drugim miejscu, a Indie na trzecim. Żeby była ścisłośc to raport amerykański, więc ideologii tu jest raczej niewiele, choć może ja bym jednak Indie obstawił na drugim. No i wcele bym się nie zdziwił gdybyśmy wkrótce byli członkami Paktu Indoeuropejskiego, bo jesli się nieco przyjrzycie, to np. Hollywoodowi grozi upadek, a tak jakoś coraz więcej Bollywoodzkich filmów na naszych półkach.
To by było na tyle. Pomyslcie nad tym.

GOKERSONOW
Chorąży

A ciekawe jakby doszło do 3 wojny i powiedzmy ataku nimiec na nas to powiedzcie jakie zwiazki niemcy by mogli wystawi a jakie polacy .

Memnon
Porucznik

GOKERSONOW napisał/a:
A ciekawe jakby doszło do 3 wojny i powiedzmy ataku nimiec na nas to powiedzcie jakie zwiazki niemcy by mogli wystawi a jakie polacy .

A może ja zadam inne pytanie: jakie widzisz prawdopodobieństwo przy obecnej sytuacji geopolitycznej ataku Niemiec na Polskę.

Odpowiedając jednak bezpośrednio na pytanie: misiałbym sprawdzić konkretnie, ale Niemcy mają o ile dobrze pamiętam 6 Dywizji Pancernych i Zmechanizowanych. Niestety nie potrafię powiedziec ile innych związków taktycznych. Niebardzo mam teraz czas przegladać neta. Polacy, i tu też musze zerknąc do książek w domu mają zdaje się 7 Dywizji Zmechanizowanych, na pewno jedną brygadę kawalerii powietrznej, brygadę piechoty górskiej, a reszte to naprawdę musze obczaić. W sumie takie rozważania są czysto teoretyczne i to nie tylko z racji barku zarzewia konfliktu, ale tez i z powodu posiadania wspólnych z Niemcami (i nota bene Duńczykami) jednostek wojskowych (Korpus Północno-Wschodni). Tak że trochę to tak pod górkę, ale sprawdze dla siebie że tak powiem.

Krzysztof
Porucznik

Wysłany: Pon 15 Gru, 2008   

Ta III wojna swiatowa to nie przyjdzie tak szybko. Rosja ma w tej chwili duże problemy wewnętrzne. Narasta kryzys gospodarczy w Rosji, Kilka przykladów Gazociąg Północny juz w tej chwili będzie kosztował 10 razy więcej niż rura przez Polskę. Ostatnio rząd Szwecji nie zgodził sie na rurę w strefie terytorialnej Szwecji i strefie ekonomicznej. Rosja buduje gazociąg do Chin za chinskie pieniądze i będzie spłacała ten gazociąg gazem dla Chin przez 40 lat. Kosta są ogromne z uwagi na wieczna zmarzline. ruchy sejsmiczne, korozję rur.
W tej chwili ok 10 milionów rosjan jest zarażonych HIV. np 50 procent prostytutek w Kaliningradzie ma HIV
Rosjanie co roku sa nam minusie o 4 procent jesli codzi o stosunek urodzen do zgonow.
W tej chwili w Rosji jest tyle samo innych narodowosci co rdzennych Rosjan
III wojna swiatowa to jeszcz nie tak szybko. Predzej wybuchnie w Azji gdy Chiny zrobią inwazje na Tajwan

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pon 15 Gru, 2008   

No tak ale ilosc prostytutek z HIV czy bez jest bez znaczenia. Chiny teoetycznie moga zajac Tajwan i niestety ale Amerykanie wiedza ze nie zdolaja wysepki obronic. Ale ja mysle ze Chiny szybciej sie dogadaja z USA i zaatakuja Syberie. Bo po co CHinom walka z USA? To tak jak Japonia z USA w II wojnie swiatowej. Japonia miala interesy w Mandzurii i w kontynentalnej Azji. Co mogla wygrac w walce z USA? Kalifornie?

Co do Rosjan to zobaczymy. Na razie liza rany i kase, ktora im ucieka. Moga pojsc po rozum do glowy i urzadzic kilka przewrotow w Nigerii, Turcji, Iraku to cena ropy podskoczy. Od zdobycia 2 wawozow w wojnie z Gruzja oprocz kilku metrow kwadratowych terenu niewiele zyskali.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Śro 04 Lut, 2009   

III wojna jeżeli się zacznie,nie będzie na 100% konfliktem europejskim.Będzie raczej starciem cywilizacji.Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują,że początek konfliktu musi nastąpić gdzieś w Azji.Nie Syberia,bo Chińczycy i tak ją zdominują,bez pomocy armii,zapewniam,ale raczej Iran.Jeżeli Amerykanie podniosą łapę na kolejne niezależne państwo i jeżeli świat arabski (tudzież Persowie) wreszcie się obudzi i zrozumie jaką siłą i potencjałem dysponuje,to może być naprawdę nieciekawie.Niestety tak to wygląda w/g mnie.Ciągła,nieuzasadniona i celowa nagonka na kraje arabskie,władowanie ludziom do głów stereotypu Arab-terrorysta,stworzenie obrazu wojny z wyssanym z tyłka wrogiem,który może być wszędzie,musi komuś i czemuś w jakimś celu służyć.Obym się mylił.Allah Akbar!

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Wysłany: Czw 05 Lut, 2009   

PzKpfw II napisał/a:
jeżeli świat arabski (tudzież Persowie) wreszcie się obudzi i zrozumie jaką siłą i potencjałem dysponuje

A jakim dysponuje? Poza surowcami?
Rosja ma oprócz surowców także technologie i niegłupich ludzi.
Chiny kupują na potęgę wszystko, co przydatne, ale tez rozwijają (mniej lub bardziej udanie) własne projekty; z pomoca Rosjan, ale jednak.
Hindusi tez starają się mocno i nawet pewne rzeczy im wychodza (chociaż z włąsnym czołgiem i silnikiem do mysliwca dalej są "do tyłu" - Chiny mają chociaż włąsnej konstrukcji czołgi, bo silniki to wciąz muszą kupowac rosyjskie - ich "klony" rosyjskich konstrukcji wciąż wychodzą gorsze i słąbsze).

A jaki potencjał mają Arabowie i Persowie? Jordańskie KADDB? Pakistańską bombę jądrową? Co jeszcze? "Nie-inteligentne bomby"?
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

Fanatyk
Podpułkownik

Wyjątkowo zgadzam się z Darthem. Z dzidą przeciw zywkłemu nawet rkmowi nie podskoczysz. Z drugiej strony Stany nie mogą sobie poradzić z samobójczymi atakami i wojną partzancką. Ale jeśli chodzi o regularną wojnę to Arabowie nie mają "armat" (tych napoleonskich :) .

PzKpfw II
Major

Proszę,przykład:zwycięstwo Hezbollahu w Libanie nad Izraelem.Okazuje się,że dobrze wyposażone i wyćwiczone arabskie wojsko jest w stanie spuścić tęgi łomot nawet najmocniejszej armii regionu,baaa,elitarnym jednostkom komandosów.Na razie jeden raz,ale już pierwszy,może to taki żydowski Stalingrad.Potencjał ludzki w parze z modernizacją armii (np.współpraca wojskowa Rosji i Syrii,błyskawiczy rozwój technologii wojskowych w Iranie) może okazać się nie do pokonania.Ropa to pieniądze,pamiętaj o tym,że w przeciwieństwie do niej mogą zostać przenaczone na bardzo różne cele :D .

Odpowiedz do tematu