Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Albuera 1811
Autor Wiadomość
usgrant
Chorąży

Wysłany: Wto 22 Wrz, 2009   

Od wczoraj Albuera rozłożona na stole i dziś zapowiada się ciekawa rozgrywka :)

Albuera należy do systemu Napoleon, przepisy pochodzą z Ostrołęki. Jest tam napisane, że 1 PS to 200 ludzi w piechocie a 100 w kawalerii. Natomiast w Albuerze 1 PS to 100 ludzi. I tu rodzi się pewna nieścisłość. Te same tabele walki karabinowej i artyleryjskiej obowiązują i dla Ostrołęki i dla Gettysburga i dla Albuery właśnie. Tyle, że strata 1 PS to w Ostrołęce 200 ludzi a tutaj 100. Należy pamiętać, że w obu grach skala jest ta sama, jeden etap też trwa tyle samo. Według mnie tabele powinny być zmodyfikowane. Kolejny problem z tym związany. Na jednym polu może jednocześnie przebywać 15 PS, w Ostrołęce to 3000 żołnierzy ale w Albuerze tylko 1500 mimo, że skala jest taka sama w obu grach. Skąd się biorą takie rozbieżności i niekonsekwencja w jednym systemie?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Przyjżałem się strukturze umieszczonej na wspomnianej stronie bardziej szczegółowo i znalazłem tam kilka nieścisłości natury liczbowej. Podam tylko jedne przykład:
............................
- brygada kawalerii - dowódca: gen. Briche (21.pułk strzelców konnych, 10.pułk huzarów ) - 971 żołnierzy z I.korpusu marsz.Victor:
-.
.
- 21.pułk strzelców konnych - 990 żołnierzy
..............................
Wg powyższego, to albo 10 phuz. miał - 20 ludzi :)
Lub tez ta struktura jest jedną z wielu koncepcji.
Lub tez jest to normalne przeoczenie.

A teraz "pojemność stosów" - na przyszłośc postaram się uwzględniać Twoją uwagę, jest ona słuszna jesli chodzi logikę systemu. Ale dla samej gry nie ma ona żadnego wpływu, gdyż dotyczy tej jednej gry i nie zmienia zupełenie jej grywalności. Starty sa identyczne dla obu stron konfliktu.

usgrant
Chorąży

WZ napisał/a:
Przyjżałem się strukturze umieszczonej na wspomnianej stronie bardziej szczegółowo i znalazłem tam kilka nieścisłości natury liczbowej. Podam tylko jedne przykład:
............................
- brygada kawalerii - dowódca: gen. Briche (21.pułk strzelców konnych, 10.pułk huzarów ) - 971 żołnierzy z I.korpusu marsz.Victor:
-.
.
- 21.pułk strzelców konnych - 990 żołnierzy
..............................
Wg powyższego, to albo 10 phuz. miał - 20 ludzi :)
Lub tez ta struktura jest jedną z wielu koncepcji.
Lub tez jest to normalne przeoczenie.

A teraz "pojemność stosów" - na przyszłośc postaram się uwzględniać Twoją uwagę, jest ona słuszna jesli chodzi logikę systemu. Ale dla samej gry nie ma ona żadnego wpływu, gdyż dotyczy tej jednej gry i nie zmienia zupełenie jej grywalności. Starty sa identyczne dla obu stron konfliktu.

Może faktycznie ktoś się pomylił.

Co do "pojemności stosów". Dla samej gry nie ma to specjalnego znaczenia ale jak mówisz, logika systemu na tym cierpi.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pią 25 Wrz, 2009   

Nie mam akurat pod ręką Albuery (w pracy jestem :D ) a sam nie pamiętam teraz czy w grze brygada Carlosa de Espany to kawaleria czy piechota?

Sirias
Porucznik

usgrant napisał/a:
Nie mam akurat pod ręką Albuery (w pracy jestem :D ) a sam nie pamiętam teraz czy w grze brygada Carlosa de Espany to kawaleria czy piechota?

w całości kawaleria+ oddział artylerii

usgrant
Chorąży

Też mi się tak wydawało. Ale wszędzie gdzie natrafiam na OdB bitwy to jest napisane, że ta brygada to była piechota.

Cytat:
Armia Estremadury - dowódca: gen. Francisco Xavier Castanos

Piechota:
brygada - gen.Carlos d'Espana (3 bataliony - 57 / 1721)
- batalion p.liniowej Rey - 630
- batalion p.liniowej Zamora - 598
- p.ochotników Navarra (milicja) - 493

Kawaleria: - gen. Penne Villemur (87 / 634)

Artyleria:
- bateria artylerii pieszej - kpt. Villanueva 4 / 58

http://napoleon.gery.pl/albuera.php

Cytat:
Spanish Forces: General Francisco Xavier Castaños
Infantry: Carlos de España
3 battalions:
Rey
Zamora
Voluntarios de Navarra
1 company of sappers
Total Strength: 57 officers and 1,721 men
Cavalry: Penne Villemur
Detachments from seven different regiments, each one squadron or smaller
Total Strength: 87 officers and 634 men
Artillery
One battery
Total Strength: 4 officers and 58 men
Castaños's Total Strength: 148 officers and 2,413 men

http://www.historyofwar.o...es_albuera.html

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pon 28 Wrz, 2009   

To jak będzie z tym powyższym? Doczekam się jakiegoś komentarza autora gry? :D

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

już padła odpowiedź z ust Siriasa. :)

usgrant
Chorąży

To już zauważyłem :D Tylko jakim cudem u Was jest, że brygada de Espany to cztery żetony kawalerii? W każdym zestawieniu na jakie trafiłem brygada de Espany, wchodzi w skład dywizji Castanosa, to jeden oddział kawalerii (Villemur) i trzy oddziały piechoty. Piechota a kawaleria to jednak jest spora różnica :)

Gość

usgrant napisał/a:
Piechota a kawaleria to jednak jest spora różnica :)

No chyba, że idzie o dragonię.

usgrant
Chorąży

Zulu napisał/a:
No chyba, że idzie o dragonię.

Przepisy do gry nic o tym nie wspominają.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Wto 29 Wrz, 2009   

I znowu piszę sam ze sobą, odpowiedzi do tej pory nie ma...

Zagrałem dwa etapy Albuery, w pierwszym używałem dwóch kostek do uzyskania rezultatu walki, w drugim już jednej. Dwie kostki bardzo ułatwiają osiągnięcie dobrego rezultatu. Dwie brygady piechoty wsparte dwoma brygadami kawalerii zaatakowały Albuerę. Francuzi całkowicie zniszczyli kawalerię portugalską oraz KGL i zajęli całą Albuerę. Trzy baterie we wiosce faktycznie strzelały śmiechem, zero efektu. Kontratak Anglików i Portugalczyków zakończył się porażką. W drugim etapie Francuzi utrzymali inicjatywę i zaatakowali. Anglicy ponieśli duże straty i co gorsza dwa bataliony zostały rozbite, a chyba trzy dalsze zdezorganizowane. W swojej fazie ruchu koalicjanci musieli się wycofać na pozycje wyjściowe, żeby uniknąć całkowitej zagłady. Chyba zagram od początku gdyż koalicja nie ma już chyba większych szans.

Sprzymierzeni mają gorzej gdyż mogą ruszyć tylko 4 dywizje/brygady w etapie. Nie są w stanie atakować w dwóch miejscach naraz. Atakując oddziały szturmujące Albuerę muszą zaangażować trzy dywizje co uniemożliwia zajęcie dobrych pozycji przeciwko oddziałom zachodzącym ich prawe skrzydło. Hiszpanie sami nie wytrzymają ataku Francuzów, muszą mieć wsparcie angielskiej piechoty. Siły pod Albuerą zmniejszają się przez to dość znacznie. Ale wariantów rozgrywki jest więcej i dziś może pokuszę się o atak frontalny wszystkich sił francuskich. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A. nalezy używać jednej kostki

usgrant
Chorąży

To już wiem. Jednak w czasie rozgrywki używałem tabel z numeru 26 TiSa a tam jest napisane, że rzut 2k6 i tego się trzymałem. Później dopiero przeczytałem na forum, że powinno być k6. I teraz tak będę grał.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

usgrant napisał/a:
Też mi się tak wydawało. Ale wszędzie gdzie natrafiam na OdB bitwy to jest napisane, że ta brygada to była piechota.

Tu przyznaje się do błędu. Trzy poproawione żetony umieszczę w najanowszej Taktyce (nr 30) są już zrobione.
Za kłopot przepraszam

usgrant
Chorąży

Wysłany: Śro 30 Wrz, 2009   

O to mi chodziło :) Dzięki.

hofner
Kapitan

Wysłany: Nie 27 Lut, 2011   

grałem w Albuere parę razy i jedynie atak na miasto 2 dywizji i kawalerii wydaje się być jedynym rozwiązaniem by się nie wykrwawić atakując Francuzami na całej linii?
A może ktoś ma inne doświadczenia z udanym atakiem?

hofner
Kapitan

Wysłany: Pią 04 Mar, 2011   

jaka jest skala mapy w albuera ? A ponadto jesli 1 etap w borodino to 1 godz a w Albuerze 0,5 godz to jak nawet taka sam ilość żołnierzy ma zadać te same straty? Ja proponuję by straty odkreślać je na pół?

hofner
Kapitan

okazało się podam to dla przykładu,że po 4 etapach gry czyli 2 godz Francuzi stracili 4000 żołnierzy a wojska anglo-hiszpańsko-portugalskie 6200
Zasadne wiec byłoby zmienić straty w tabelkach lub skreślać krzyżykiem gdzie jedno skreśleniem to 0,5 pkt a drugie to drugie 0.5lub zmiana etapu do godziny...?
Proszę o wasze opinie co do tego tematu?

Sirias
Porucznik

1PS w Albuerze=sto bagnetów/szabel, więc straty na poziomie 10PS na etap to trochę dużo... Nie pomyliłeś czegoś? Ze swojej strony chciałbym też zauważyć, że nie powinno się postrzegać strat dosłownie jako wyłącznie zabici/jeńcy, to także ranni, czy po prostu rozbite pododdziały, a nawet sam fakt zmniejszenia siły bojowej w wyniku bardzo trudnego starcia (m.in. zmęczenie).

Odpowiedz do tematu