Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielki Atlas Kampanii Wrześniowej 1939 Roku
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 02 Sty, 2010   

Bardzo dziekujemy :)
II tom z wolna jest przygotowywany

Pan P.
Kapitan

Wysłany: Sob 02 Sty, 2010   

Bartku - takie moje szczere odczucie i uczucie :-) No i nie moge zaprzeczyc, strasznie mnie cieszy ze moje nazwisko bedzie w tomie 2 i oby w kolejnych :-)

WZ - trzymam kciuki, podejrzewam ze zrobienie map w skali dywizyjnej to betka w porówaniu do zrobienia map w skali batalionowej.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

raj
Kadet

Wysłany: Nie 17 Sty, 2010   

Kupiłem, obejrzałem, spodobał mi się. Wysoka jakość wydawnicza i (z tego co wiem) merytoryczna.
Ale... teraz czas na konstruktywne krytykanctwo czynne. :)

1. Brakuje mi numerów stron czy tez map - ciezko sie bedzie komunikowac i odnalezc cos co ktos opisuje. Prościej jest powiedzieć: mapa nr 31 niż mapa pokojowej dyslokacji jednostek itd.

2. Opiissssss!!!!!!!!!!!!!! Bez tego opisu robie sie frustrujaca zgdywanka, szczególnie że niestety legendy nie są dopracowane.
Np. Co oznacza niebieski i zielony kolor (oraz inne kolory) jednostek na mapie pokojowej dyslokacji WP do marca i na kilku innych?
Co oznacza rzymskie I, II, III na mapach mobilizacyjnych - itd itp.

Albo należałoby znaczbie poszerzyć/poprawić legendy do map, albo przygotować cienką broszurę z opisem co i dlaczego (co zresztą już wspominałem Bartkowi). Taką broszurę bez problemu możnaby dołączyć do atlasu i wyjaśnić w niej rozmaite rzeczy - np. numerację dywizji rezerwowych z mapy rozwinięcia Wschód. Znacznie podniosłoby to wartość edukacyjną atlasu a koszt wydrukowania czegoś takiego byłby znikomy w skali ceny atlasu.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

raj napisał/a:
Kupiłem, obejrzałem, spodobał mi się. Wysoka jakość wydawnicza i (z tego co wiem) merytoryczna.
Ale... teraz czas na konstruktywne krytykanctwo czynne. :) .

Dziękujemy
raj napisał/a:

1. Brakuje mi numerów stron czy tez map - ciezko sie bedzie komunikowac i odnalezc cos co ktos opisuje. Prościej jest powiedzieć: mapa nr 31 niż mapa pokojowej dyslokacji jednostek itd.

A nie wystarczy podać (w komunikacji) tytuł mapy lub dzień walk?
Ale wychodzać na przeciw takim oczekiwaniom, mapy w Tomie II sa numerowane.
raj napisał/a:

2. Opiissssss!!!!!!!!!!!!!! Bez tego opisu robie sie frustrujaca zgdywanka, szczególnie że niestety legendy nie są dopracowane.
Np. Co oznacza niebieski i zielony kolor (oraz inne kolory) jednostek na mapie pokojowej dyslokacji WP do marca i na kilku innych?

Opis kolorów jest na mapie "1 września"
Niebieskie są sztaby jednostek (ale tu kolor jest jedynie ich wyróznikiem, gdyż najwazniejszy jest sam znak).
raj napisał/a:

Co oznacza rzymskie I, II, III na mapach mobilizacyjnych - itd itp.

Może chodzi o numer Okregu Korpusu (jest opisane to w legendzie na każdej mapie).

raj
Kadet

Cytat:
Opis kolorów jest na mapie "1 września" Niebieskie są sztaby jednostek (ale tu kolor jest jedynie ich wyróznikiem, gdyż najwazniejszy jest sam znak).

Kolorystyka powinna być albo w legendzie ogolnej na poczatku wraz z symbolami albo przy wszystkich mapach. Umieszczenie jej na jednej z wielu map (nawet jesli to 1.09) nie jest dobrym rozwiazaniem.

Cytat:
Może chodzi o numer Okregu Korpusu (jest opisane to w legendzie na każdej mapie).

Aha, dobra, rozumiem, to są oznaczenia batalionów. Alu tu mam pytanie: mapa nr 11 (hehe, a teraz latwo ja znajdz!). Jednostki w Rzeszowie - masz 165 pp, a oraz I, II batalion 165 pp. Skoro sa wyroznione bataliony to dlaczego jest rowniez pulk jako calosc? Byc moze chodzilo o sztab - ale jesli tak to czemu nie zostalo to odpowiednio zaznaczone? Skad mam wiedziec czy przy innych pulkach na mapie chodzilo o sztaby czy cale jednostki?[/quote]

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Oznacza to, że w Rzeszowie zmobilizowano dowództwo pułku 165. oraz I i II batalion tegoś pułku. Batalion III zmobilizowano aż w Kopyczyńcach.
Jeżeli zaś występuje tylko jeden znak (np. pułku) to oznacza, że cała jednostka mobilizowala się w jednym garnizonie.
Na mapie o której wspominasz, większość jednostek ma rejony mobilizacyjne inne niż dowództwa pułku.

raj
Kadet

Super tylko dlaczego mam zgadywać czy w danym konkretnym przypadku jest to tylko dowództwo czy też cały pułk?
Takich rzeczy jest więcej i dotyczą wielu map - wielokrotnie zmuszasz oglądacza do domyślania się co autor miał na myśli - a to było by dobre w książce detektywistycznej, nie zaś w atlasie historycznym.
Innymi słowy - bardzo brakuje mi lepszych legend lub opisu z wyjaśnienieniami. A najlepiej jedno i drugie. :)
Wyjaśnienia bardzo by się przydały np. przy mapce z planem Wschód odnośnie numerów dywizji rezerwowych. Ja znam wyjaśnienie dzięki Bartkowi, ale lepiej byłoby gdybym miał pod ręką broszurkę w której odpowiednie wyjaśnienie bym znalazł.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

raj napisał/a:
wielokrotnie zmuszasz oglądacza do domyślania

Całkowicie potwierdzam

Karol3414
Major

Wysłany: Pon 18 Sty, 2010   

WZ napisał/a:
raj napisał/a:
wielokrotnie zmuszasz oglądacza do domyślania

Całkowicie potwierdzam

Za zmuszanie oglądacza do myślenia należy się plus.

Na serio jednak, może dobrze by było opracować taką legendę, nawet w formie Worda do zassania jako wkładka do atlasu.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ale jaką legendę?

Karol3414
Major

WZ napisał/a:
Ale jaką legendę?

Taki opis o którym pisze kolega RAJ.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Legendy zostały umieszczone w Atlasie pod mapami lub w częsci LEGENDA na stronie redakcyjnej.

MiG
Szeregowy

Wysłany: Sob 27 Lut, 2010   

Wprawdzie dyskusja nad pierwszym tomem powoli wygasa, ale ponieważ jestem szczęśliwym posiadaczem Atlasu dopiero od kilku dni, to pozwolę sobie wrzucić tu nieco swoich wrażeń:)

Na początek wielkie wyrazy uznania dla autora. Atlas jest świetny i spełnia swoje zadania rewelacyjnie. W tematyce wojny obronnej już jakiś czas siedzę, ale jeszcze nigdzie nie spotkałem się z tak rzetelnym i przemawiającym do wyobraźni opracowaniem. Dzięki!

Ale Atlas, jak każda pewnei publikacja ma parę niedoskonałości. Pewnie niektóre są zamierzone i w ocenie autora niedoskonałościami nie są a inne to zwykłe pomyłki i przeoczenia, ale chciałem również wspomnieć o nich (może w jakiś kolejnych edycjach Atlasu da się ich uniknąć, (albo choć to rozważy:))

O opisach map dyskusja toczyła się burzliwa. Rozumiejąc wizję autora, stwierdzam jednak, że opisy do map zdecydowanie poprawiły by odbiór i zrozumienie map. Miejsce jest, więc i na kilkuzdaniowe podsumowanie tego co się dzieje i jakie to ma znaczenie przestrzeń by się w atlasie znalazła. Podobnie w częśći dotyczącej kolejnych rodzajów mobilizacji fajnie byłoby (mogłoby to być choćby w jednozdaniowym rozwinięciu tytułu mapy) dołączyć wyjaśnienie o co z tym kolorem chodzi... W kazdym razie na pewno zwiększyłoby to przyjemność z korzystania z Atlasu.

- Na mapach dotyczących poszczególnych dni kampanii niestety nie ma zaznaczonych pozycji polskich sztabów Armii (niemieckie są). Brakuje również lokalizacji (i polskich i niemieckich) sztabów GO i KA.
- W legendzie na początku atlasu nie ma wyjaśnienia które symbole dotyczą GO i SGO.
- Mam pewne wątpliwości dotyczące oznaczeń (na mapie z rozwinięciem wg planu Zachód). SGO Narew ma tam oznaczenie (zgodnie z legendą) - Grupa Korpuśna a zwykłe GO (np. Wyszków) jako Korpus. Legenda sugeruje, że Korpus jest jednostką wyższego rzędu niż Grupa Korpuśna. Czy w takim razie SGO Narew nie pwoinna być potraktowana inaczej (w sumie chyba jako odpowiednik Armii?)
- lubię konsekwencję, więc rzuciło mi się w oczy, że na części map niektóre oddziały występują tylko jako numer, bez symbolu "natowskiego" (np. 6 i 21 DP - 5.09). Czy to pomyłka, czy świadome rozwiązanie z powodu braku miejsca? w każdym razie mnie to w oczy kłuło:)
- na mapie 9.09 grupa dywizyjna znajdująca się w okolicach Koła nie ma numeru ani innego oznaczenia
- na mapie rozmieszczenie jednostek lotniczych brak symbolu (ikony) mdl w Pucku
- na części map (np. jednostek mobilizowanych w czasie wojny, czy ON) nazwa miasta "Wołkowysk" jest wydrukowana z błędem
- dla kompletności legendy warto byłoby umieścić tam symbol przekreślenia jednostki. wniosek wysnuwa się właściwy, ale ponieważ tak zaznaczone dywizje czasami pojawiały się również w poźniejszych dniach (jak rozumiem jako odtworzone) to opisanie symbolu ewentualne wątpliwości by mogłeo dofinitywnie rozwiać

I na koniec pytanie, czy GA Gen Kutrzeby faktycznie została powołana rozkazem, czy chodzi tu raczej o ujęcie funkcjonalne (podporządkowanie jednostek z Armii Pomorze Kutrzebie)? Jeśli faktycznie Grupa Armii została powołana, to chyba była jedyna taka w wojnie obronnej? Bo inne zgrupowania armii w tamtej nomenklaturze były w Polsce nazywane frontami...? Będę wdzięczny za wyjaśnienia.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Dziękując za miłe słowa, odpowiadam na wątpliwości:
Owszem sam znajdują kilka uchybień, których nie znalazłem na etapie „samokontroli”. Opisze je w punktach na oddzielnej stronie tomu II.

- GO i SGO nie są rozróżniane symbole, to wynika z ewentualnego opisu na znaku. Generalnie grupy brygadowe, dywizyjne, korpuśne, posiadają pozioma kreskę nad znaczkiem skali jednostki.
- Grupa Korpuśna i korpus sa tego samego szczebla organizacyjnego.
- Brak znaku "Nato-wskiego" wynika często z braku miejsca na mapie przy tej skali, Im ciaśniej, tym trudniej go tam wstawić, dlatego czasem rezygnowałem z niego na rzecz czytelności.
- Ta grupa dywizyjna to grupa batalionów ON, nazywana od nazwiska dowódcy Grupa ON płk. Siudy. Na mapie zaznaczyłem ją jako ON bez podania nazwiska dowódcy.
- Brak symbolu dla MDL- to prawda, na szczęście jest opis, przyznam, że nie zauważyłem tego braku.
- Mój błąd, niestety Z i Y czasem mi się zamieniają, staram się to zawsze wyłapać, ale tu przepuściłem.
- Czy chodzi o symbol zniszczenia jednostki?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

MiG napisał/a:

I na koniec pytanie, czy GA Gen Kutrzeby faktycznie została powołana rozkazem, czy chodzi tu raczej o ujęcie funkcjonalne.

General Bortnowski podporządkował się gen. Kutrzebie formalnie i od niego otrzymywal rozkazy.

MiG
Szeregowy

WZ napisał/a:
- Czy chodzi o symbol zniszczenia jednostki?

dokładnie

MiG
Szeregowy

WZ napisał/a:
- GO i SGO nie są rozróżniane symbole, to wynika z ewentualnego opisu na znaku.

no tak, ale na mapie o której wspomniałem SGO "Narew" jest oznaczona jako Grupa Korpuśna, a pozostałe GO jako Korpusy. Czyli (o ile to nie przeoczenie) jednak rozróżnienie jest stosowane. A struktura w hierarchii raczej by sugerowała, że SGO Narew bliższa jest armii niż GO...
Jeśli założenie jest takie, że GO=SGO (pod względem symbolu) to SGo Narew chyba powinna mieć znak taki jak inne GO.
No i tak jak pisałem: warto w legendzie przy ikonie korpusu zapisać że to również symbol GO, SGO (analogicznie jak w przypadku Frontu/Grupy Armii)

WZ napisał/a:
General Bortnowski podporządkował się gen. Kutrzebie formalnie i od niego otrzymywal rozkazy.

Rozumiem. Czyli formalnie Grupa Armii jako odrębna struktura, z własnym sztabem i dowódcą powołanym rozkazem przez Naczelnego Wodza (analogicznie jak było w przypadku np. Frontu Północnego lub Południowego) nie powstała.

Dzięki za wyjaśnienia. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Z tym, że SGO (w tym przypadku narew) były podpoarządkowana NW bezpośrednio, a taka GO Wyszków już sztabowi Armii Modlin,i tu są wlaśniei różnice.

MiG
Szeregowy

WZ napisał/a:
Z tym, że SGO (w tym przypadku narew) były podpoarządkowana NW bezpośrednio, a taka GO Wyszków już sztabowi Armii Modlin,i tu są wlaśniei różnice.

No tak, ale nadal to były grupy operacyjne - różnica jak w przypadku armii podporządkowanej bezpośrednio Naczelnemu Dowództwu a armią wchodzącą w skład Grupy Armii, która to podlega Naczelnemu Dowództwu:)

Wydaje mi się też że GO Kutno formalnie miała być odwodem Naczelnego Wodza i podlegała bezpośrednio NW. Podobnie jak GO Tarnów i SGO (Polesie, Narew). Więc jeśli przyjęto, że w przypadku jednostek rzędu grup operacyjnych podległych bezpośrednio NW stosuje się oznaczenie "grupa korpuśna" a nie "korpus", to poza oznaczeniem w ten sposób SGO Narew i GO Tarnów chyba GO Kutno również powinno być tak oznaczone...?

A tematu w ogóle by nie było, gdyby takie oznaczenia były szczegółowo opisane w legendzie :wink:

Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - dzięki tym wątpliwościom trochę musiałem poodświeżać wiadomości (taki wymiar edukacyjny Atlasu jako wartość dodana:D )

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

MiG napisał/a:
Wydaje mi się też że GO Kutno formalnie miała być odwodem Naczelnego Wodza

Oj ,chyba nie, miala być odwodem Armi "Poznań"
GO "Tarnów" - odwodem Armii "Karpaty"

Odpowiedz do tematu