Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Arkusz Excel do wyliczania wyników walk
Autor Wiadomość
krzysiek65
St. szeregowy

Wysłany: Śro 23 Kwi, 2008   Arkusz Excel do wyliczania wyników walk

Witam,

Ponieważ nie przepadam za sumowaniem punktów siły, obliczaniem proporcji i całym bieganiem po tabelkach, pozwoliłem sobie napisać maleńki arkusz xls, który robi to wszystko za mnie.

W zasadzie zrobiłem to na swój prywatny użytek, ale jeśli komuś się przyda proszę korzystać, plik jest do ściągnięcia pod poniższym adresem:

Tabelki W39.xls

Wydaje mi się, że zaimplementowałem większość reguł jakie znalazłem w instrukcji, obsługa powinna być czytelna i intuicyjna, dodatkowo dodałem komentarze. Proszę o testy i uwagi - chętnie poprawię jeśli coś zrozumiałem nie tak, albo czegoś nie uwzględniłem.

Mam nadzieję, że arkusz nie narusza to praw autorskich wydawnictwa, ma być tylko narzędziem pomagającym w graniu - jeśli tak jest oczywiście plik usunę. Arkusz nie jest niczym zabezpieczony, wszystkie komórki są jawne, można go spokojnie modyfikować i zmieniać.

Pozdrawiam i życzę pożytków :)
Krzysiek

dixie
St. sierżant

Wysłany: Śro 23 Kwi, 2008   

No to mnie Kolega ubiegł :) Przetestuję z przyjemnością i porównam do mojej (krystalizującej się dopiero) koncepcji arkusza.
Może być pomocne zwłaszcza przy kilku mapach, przejściach itd..

BTW: to aż się prosi o zmontowanie takiego narzędzia i dziwne, że nie powstało (albo się ktoś nie lubi chwalić).

krzysiek65
St. szeregowy

Wysłany: Sob 26 Kwi, 2008   

Nikt nie ma uwag? Miałem nadzieję, że ktoś sprawdzi, czy nie popełniłem błędów.

Albo chociaż napisze, że to co zrobiłem jest bez sensu :)

Pozdrawiam
Krzysiek

dixie
St. sierżant

Tak na gorąco, pierwsze wrażenie? Bo jeszcze nie miałem czasu przysiąść do porządnej rozgrywki, niestety :(
Wysoki poziom automatyzmu (więcej, niż w moim pomyśle), ot, wrzuca się kulki i wychodzą kwadraciki :)
Co prawda, nie do końca rozumiem, tą dolną tabelkę na pierwszej zakładce, ale reszta wydaje się być ok.
Dobrze, że są komentarze do pól i wklepany przykład.
Przetestuję w boju, to zdam dokładniejszy raport :)

m_kowal
Porucznik

Bardzo fajny pomysl. Zdecydowanie fajnei przemyslane rozwiazanie.

Proponowalbym w ramach ulepszen o jasne zaznaczenie w ktore pola cos sie wpisuje a ktore sie same przeliczaja. Mozna to zrobic stosujac dwa odcienie na te pola - wtedy wiadomo ze tu i tu i tu musisz cos wpisac, a w innych miejscach cos sie pokaze.

Dodatkowo, kazde ple gdzie cos wpisujemy powinno miec jasny komentarz typu: "WPISZ sile atakujacego", "WPISZ sile broniacego", itp...

Filing
Plutonowy

Wysłany: Wto 29 Kwi, 2008   

Zajefajny pomysł , przyznam że juz wczesniej o tym myslałem i nawet zabrałem się za przygotowywanie odpowiedniego programu liczącego, lecz brakło mi chęci i nigdy nie skończyłem... :D

dixie
St. sierżant

Wysłany: Czw 08 Maj, 2008   Re: Arkusz Excel do wyliczania wyników walk

krzysiek65 napisał/a:
Wydaje mi się, że zaimplementowałem większość reguł jakie znalazłem w instrukcji, obsługa powinna być czytelna i intuicyjna, dodatkowo dodałem komentarze.

...i wg mnie jest to wystarczające. Obsługa jest rzeczywiście intuicyjna. Po przeliczeniu kilku walk jest wszystko jasne. (zwłaszcza gdy kolumnę D sobie rozsunąłem, żeby podejrzeć, co się tam schowało 8) )

krzysiek65 napisał/a:
Proszę o testy i uwagi.

Obiecałem i zdaję relację z boju :) (po dwóch scenariuszach z Suwalszczyzny)
Otóż gdy się tylko obeznałem, czym to jeść, to teraz nie wyobrażam sobie inaczej rozgrywki niż: mapa na stole, laptop na taborecie (bo na stole jest mapa), ja też na taborecie (drugim ;) ) i jedziemy :twisted:
Bardzo wygodne i pomocne narzędzie! Przyspieszenie gry jest odczuwalne w stosunku do wersji z liczeniem "na piechotę', zwłaszcza dla początkującego gracza.

krzysiek65 napisał/a:
- chętnie poprawię jeśli coś zrozumiałem nie tak, albo czegoś nie uwzględniłem.

Jak to w boju bywa, wyszły dwie sprawy.
1) W zasadzie drobiazg..., może to ja coś pokręciłem w interpretacji przepisów, ale w przypadku nieudanego ataku (A1, A2) atakujący ponosi straty w wyniku ataku i wycofuje się. Tu jest ok. Ale jeśli atakujący uprze się i chce utrzymać pozycję, to traci kolejne PS wg tabeli strat odczytane z kolumny wg siły obrońcy.
W arkuszu natomiast wpisanie ilości pól odwrotu nie zmienia sytuacji. Odwrót ma być i koniec 8)
Czy jest to zamierzone uproszczenie formuł? Bo obawiam się jednak większej kombinacji i byłoby to uzasadnione. Statystycznie chyba nie ma zbyt wielu samobójczych ataków ;)

2) Tu jest gorzej, bo rozchodzi się o obliczanie kolumny siły atakującego do odczytu wyniku walki. Mianowicie w momencie dojścia do krańca przedziału jakiejś kolumny (np. 48 PS) pokazuje się w polu "kolumna" nie 7 ale 8 (piszę w pracy z pamięci, instrukcję mam w domu). Po prostu wygląda to tak, jakby granica zakresu była przesunięta o jeden punkt w prawo tabeli strat.
Proste modyfikacje formuł w polach tabeli głównej i obliczeń pomocniczych (na prawo od tabeli głównej) poprawiają nieco sytuację, ale coś dziwnego dzieje się wtedy z krańcowymi kolumnami (1-6 i 77-coś_tam).
Czy to kwestia przeoczenia, czy też jakiegoś uproszczenia formuły?

Mam nadzieję, że nie zamotałem mojego wywodu i Autor dorzuci do niego swój komentarz, za co będę bardzo wdzięczny.
Zwłaszcza ten drugi problem wydaje się być istotny.

krzysiek65
St. szeregowy

Wysłany: Pią 09 Maj, 2008   

Z całą pewnością arkusz nie uwzględniał strat ponoszonych przez atakującego w przypadku braku odwrotu, postaram się zmodyfikować go tak, żeby takie straty podawał.

Natomiast jeśli chodzi o pytanie drugie - rzeczywiście jest błąd, nie wiem w jaki sposób go przeoczyłem, bo byłem pewien, że liczę właściwie. Poprawię kolumny i dzisiaj wieczorem wrzucę wersję liczącą tak jak trzeba.

Pozdrawiam
Krzysiek

krzysiek65
St. szeregowy

Ok, zmodyfikowałem arkusz, poniżej link do wersji 1.1:

http://www.sendspace.com/file/9zlzgf

Zmiany są trzy:

1. w chwili obecnej jeśli nie powiedzie się atak (wynik A1 lub A2) atakujący może zamiast wycofać się wybrać poniesienie strat. Wystarczy ile wpisać w pole "Ilość pól odwrotu" ile rzeczywiście pól atakujący się wycofał, arkusz poniżej (pole "Straty dod. atak.") poda jakie straty poniósł w wyniku takiego rozstrzygnięcia walki atakujący dodatkowo. Straty podawane są jako wartość przecięcia kolumny "Siła obrońcy" i "Wynik walki'.

2. Poprawiłem wyznaczanie kolumny "siła obrońcy"/"siła atakującego" obecnie jest już dobrze tj. 1-6 kol. 1, 7-12 kol. 2, itp

3. Pola które wymagają wpisania wartości przez gracza są zaznaczone na żółto.

Gdyby pojawiły się jeszcze uwagi, proszę o sygnał.

Pozdrawiam
Krzysiek

dixie
St. sierżant

Podziwiam szybkość wprowadzenia zmian. To się nazywa prokliencka postawa ;) No ale tak działa świat Open Source...
Dzięĸuję za poprawki i myślę, że wkrótce zdam raport (choć tym razem pewnie będzie brzmieć: działa poprawnie).

ANDRZEJ
Kadet

Wysłany: Śro 22 Paź, 2008   Nie ma arkusza

Miało być tak miło, chciałem pobrać arkusz, a tu nic. Po kliknięciu linka pojawia się komunikat: Sorry, the file you requested is not availabl.

Czy jakiś dobry człowiek, może udostępnić to cudowne narzędzie?

aquade
Kadet

Wysłany: Śro 22 Paź, 2008   

Oba linki nie działają, jak by ktoś mógł podesłać ten arkusz.

Zelint
Szeregowy

Wysłany: Czw 06 Lis, 2008   

Też niestety mam komunikat:
Cytat:
Sorry, the file you requested is not available.

dixie
St. sierżant

Wysłany: Czw 06 Lis, 2008   

Zelint napisał/a:
Też niestety mam komunikat:
Cytat:
Sorry, the file you requested is not available.

Kilka dni temu wysłałem ten plik dla WZ na maila. Obiecał (przy okazji dyskusji o żetonach), że powiesi w dziale "Pliki do pobrania", co by był powszechnie dostępny.
Ojcze Redaktorze; wierni czekają 8)

dixie
St. sierżant

Wysłany: Pią 07 Lis, 2008   

Bartek napisał/a:
W tej materii DN jest władny i odpowedzialny. DAANIEEELUUU!

Wysłać ten plik do DN? Może będzie szybciej?

dixie
St. sierżant

Wysłany: Pią 07 Lis, 2008   

Bartek napisał/a:
Wysłać!

Poooszedł! :)

dixie
St. sierżant

Wysłany: Śro 12 Lis, 2008   

Bartek napisał/a:
Spocznij! :D

... a gdzie "rozejść się"? Piąty dzień już tak stoję (pewno nie tylko ja) i nic :(
Może skrzynka admina uznała, że to spam? :roll:

PS. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje rzeczoną tabelkę, to wyślę na maila.

aquade
Kadet

Wysłany: Czw 13 Lis, 2008   

W takim razie to ja poproszę

dixie
St. sierżant

aquade napisał/a:
W takim razie to ja poproszę

Chętnie, ale na jaki adres? ...bo w profilu brak takowego. Wysłałem też info na PW....

DN
Szeregowy

http://www.taktykaistrate...tabelki_w39.zip 8)

Odpowiedz do tematu