Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
IV Edycja - 4.0 Ruch
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 18 Kwi, 2008   IV Edycja - 4.0 Ruch

Tu znajdą się wszelkie odpowiedzi w temacie RUCH wojsk.

Gość

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008   

Sugestia. Późna, ale zawsze.
W III Edycji jest ciekawy przepis dotyczący piechoty motorowej i pancernej, pozwalający na uzyskanie przez piechotę statusu jednostki nieopancerzonej (nie będącej celem WO) poprzez zmniejszenie siły.
Ten sam manewr można byłoby zastosować w przypadku ruchliwości jednostek.
Ja to widzę tak, ze jednostka piechoty pancernej może wejść na teren niedostępny dla niej w myśl obecnych przepisów, ale tylko na jedno pole od terenu dostępnego, kosztem wszystkich pr.
Dalszy ruch powinien nastapić w stronę najbliższego heksu dostępnego normalnie dla piechoty pancernej i wyjście z bagien :wink: powinno kosztować wszystkie pr.

Piechota pancerna wskutek tego ruchu na terenie normalnie niedostepnym mogłaby walczyć siłą zmniejszoną o siłę broni towarzyszących, które na taki teren wejść nie mogą (czyli normalnie tabelka siły powinna zawierac dwie podtabelki, jedną dla transporterów, druga dla piechociarzy, przy czym utrata transporterów następowałaby w połowie po utracie połowy siły piechoty i ostatecznie po zniszczeniu piechoty).

W przypadku rzek oddział mógłby po jej przekroczeniu poruszyć się albo z powrotem za rzekę albo do przodu, jeśli dałoby się okresloną ilościa punktów ruchu z heksu z którego się poruszał poprowadzić przez most ściezkę wolną od stref kontroli bądź oddziałów npla.
Z rzekami może być tylko ten problem, że jest sporo saperów, więc akurat ta reguła mogłaby mieć marginalne znaczenie, ale czasem mogłaby się jednak przydać.

Kragdob
Major

Rozwiązania są 2:
:arrow: każdy oddział zmotoryzowany składa się z 2 żetonów: pojazdu i oddziału właściwego
:arrow: oddziały te są odzwierciedlone 1 żetonem (rozwiązanie obecne)

Przy rozwiązaniu nr 1 - a to jest de facto to co proponujesz Zulusie, będziemy mieli bardzo szybko sytuację morza żetonów transportowych, wykorzystywanych niepoprawnie (transporter oddziału A przewozi oddział B) i generujące ogromne trudności dla graczy.

Stąd ponieważ w praktyce wojska motorowe nie pożyczały sobie transportu, i był on z nimi ściśle związany obecne rozwiązanie jest w 80% zgodne z historią i w 90% grywalne.

Punkt 1 to dodatkowe przepisy, może i zwiększenie historyczności do 90%, ale obniżenie grywalności do 30% -> z tego punktu widzenia nie ma to sensu.

Gość

Ja sugerowałem to, o czym Mardok mówił. Wiem, że przy maskowaniu nie można robić rewersu i awersu żetonu, jak draguny w Wiedniu.

Kragdob
Major

Nie odkrywamy ameryki tutaj - ten pomysł już się pojawiał, ale jest on zbyt mało grywalny, żeby zaistnieć poza home rulesami.

Mardok
Chorąży

Mi chodzi o to by gracz grający aliancką DP miał do wyboru:

idę na piechotę lub podwoże się. Nie zmuszamy gracza by jeździł piechocincem po drodze placąc 1/3 za pole. Dajemy mu wybór

Sam gracz już by kalkulował jak poruszyc sie dywizją.

Obecnie mozemy połączyć dwie mapy z B-35 i a chyba w IV edycji będzie jakas mapa fikcyjna, pasująca do wcześniejszych? wtedy taki przepis juz pozwala na pewien manewr

Gość

r1omen napisał/a:
Nie odkrywamy ameryki tutaj - ten pomysł już się pojawiał, ale jest on zbyt mało grywalny, żeby zaistnieć poza home rulesami.

Co jest mało grywalne?
Odwracanie żetonu na rewers i odwrotnie?
Nie przesadzaj.
Odwracasz dziesiątki żetonów w stosach, a odwracanie kilku piechociarzy by Ci przeszkadzało?
To się po prostu kłóci z maskowaniem, na co zresztą jest prosty sposób, ale po co mam się produkować, skoro odkrywam Amerykę.

Kragdob
Major

Mało grywalne jest dodawanie osobnych żetonów "transportowych" dla dywizji szybkich.

Co do alianckich DP to temat uważam za wyczepany, chyba, że pojawią się jakieś ciekawe przykłady.

Yamato
St. szeregowy

Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   poruszanie się pacerzownic

Wiadomo, że pancerzownice można przyporządkować do innych jednostek i podróżują one z nimi . Zatem mając atalion motocyklowy, który jako zwiadowczy może wejść i wyjść z wrogiej strefy kontroli. Czy zatem takie wejście i wyjście ze strefy kontroli ędzie możliwe dla tewgo oddziału rozpoznawczego z pancerzownicami "na plecach"?

Kragdob
Major

Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   Re: poruszanie się pacerzownic

Yamato napisał/a:
Wiadomo, że pancerzownice można przyporządkować do innych jednostek i podróżują one z nimi . Zatem mając atalion motocyklowy, który jako zwiadowczy może wejść i wyjść z wrogiej strefy kontroli. Czy zatem takie wejście i wyjście ze strefy kontroli ędzie możliwe dla tewgo oddziału rozpoznawczego z pancerzownicami "na plecach"?

Tak, pancerzownice zyskują na czas ruchu właściwości jezdne oddziału, który je przewozi.

Yamato
St. szeregowy

Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Może to i jest oczywiste ale chciałem zapytać
Czy na jednym hexie może stać Grupa bojowa z innymi jednostkami nie wchodzącymi w jej skład i czy razem mogą walczyć?
(uwzględniając sumaryczny limit 24PS)

Kragdob
Major

Yamato napisał/a:
Może to i jest oczywiste ale chciałem zapytać
Czy na jednym hexie może stać Grupa bojowa z innymi jednostkami nie wchodzącymi w jej skład i czy razem mogą walczyć?
(uwzględniając sumaryczny limit 24PS)

TAK.

Polecam pograć w zadania - http://zadania-b35.strona.pl Już po kilku otrzaskasz się z przepisami.

Yamato
St. szeregowy

Dziękuję za cierpliwość i odpowiedzi
Jestem bardzo początkujący i nie grałem jeszcze z nikim - właściwie to rozpakowałem tylko grę Tygrysy w Śniegu ułożyłem żetony stoczyłem (sam ze soą) jedną walkę ze 160 DP rosyjską i takie jest moje doświadczenie
Ale a propo "Tygrysy w Śniegu" i może innych gier
1)Jak rozróżniać wzgórza od gór ?
2)Małe rzeki od dużych?
3)Drogi główne od bocznych?

Wiem, że szczególnie 2 i 3 są trochu głupie te pytania
ale w kontekscie tego, że majac tylko tę jedną grę a są na niej rzeki tylko jednej klasy trudno wyczuć czy są duże w sensie pojęć z gry czy małe ( nie ma odniesienia a napisane nie jest w scenariuszu)
Z drogami jest lepiej bo są dwa rodzaje na mapie i zakładam że żólte to główne a brązowe boczne

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

1) w Tygrysach nie ma gór
2) są tylko małe rzeki
3) żólte są główne, brązowe boczna.

Yamato
St. szeregowy

Wysłany: Pią 12 Wrz, 2008   most kolejowy a most drogowy

Czy jednostki inne niż pociągi wykorzystują w taki sam sposó most kolejowy jak most drogowy?
Chodzi o ucieczki przez rzeki , pościgi itp
Czy może jest jakieś rozróżnienie w zależności od rodzaju jednostek ( np piechocie jest oojętne jaki to most a czołgom już nie)

Kragdob
Major

Wysłany: Pią 12 Wrz, 2008   Re: most kolejowy a most drogowy

Yamato napisał/a:
Czy jednostki inne niż pociągi wykorzystują w taki sam sposó most kolejowy jak most drogowy?
Chodzi o ucieczki przez rzeki , pościgi itp
Czy może jest jakieś rozróżnienie w zależności od rodzaju jednostek ( np piechocie jest oojętne jaki to most a czołgom już nie)

TAK.

Różnicy nie ma dla jednostek wojskowych. Poruszasz się zgodnie z rodzajem terenu na heksach.

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Śro 25 Lip, 2012   

[5.1.2] W każdym momencie gry, jedno pole może być zajmowane przez oddziały o maksymalnej, łącznej sile 28 PS...

1. Czy to znaczy, że nie wolno przejechać stosem 20 PS przez stos 20 PS? bo będzie istniała chwila, w której na jednym polu będzie stało 40 PS.

... jednak punkty siły powyżej 24 PS nie biorą udziału w walce bezpośredniej.

2. Mam taką sytuację: na jednym polu stoją żetony: 10 PS, 9 PS, 9 PS. Jeśli do walki mogę użyć 24 to znaczy, że mogę zadeklarować: walczy 10 PS + 9 PS + tylko 5 PS z ostatniego żetonu, albo tak: walczy po 8 PS z każdego żetonu;
czy jednak mogę wziąć tylko dwa pełne żetony a trzeciego nie wolno mi użyć wcale?

EDIT:
dziękuję za odpowiedź :)
Ostatnio zmieniony przez Paweł Sulich Śro 25 Lip, 2012, w całości zmieniany 1 raz  

Kragdob
Major

Wysłany: Śro 25 Lip, 2012   

Paweł Sulich napisał/a:
[5.1.2] W każdym momencie gry, jedno pole może być zajmowane przez oddziały o maksymalnej, łącznej sile 28 PS...

1. Czy to znaczy, że nie wolno przejechać stosem 20 PS przez stos 20 PS? bo będzie istniała chwila, w której na jednym polu będzie stało 40 PS.

TAK, dokładnie taka była intencja autorów.

Paweł Sulich napisał/a:
... jednak punkty siły powyżej 24 PS nie biorą udziału w walce bezpośredniej.

2. Mam taką sytuację: na jednym polu stoją żetony: 10 PS, 9 PS, 9 PS. Jeśli do walki mogę użyć 24 to znaczy, że mogę zadeklarować: walczy 10 PS + 9 PS + tylko 5 PS z ostatniego żetonu, albo tak: walczy po 8 PS z każdego żetonu;
czy jednak mogę wziąć tylko dwa pełne żetony a trzeciego nie wolno mi użyć wcale?

NIE, liczysz po PS-ach, nie po żetonach.

dakorps
St. szeregowy

Wysłany: Nie 29 Lip, 2012   

Kragdob napisał/a:
Paweł Sulich napisał/a:

O, to ciekawe. Nie grałem w ten sposób. Gwoli upewnienia się: jeśli na heksie znajduje się 28 PS, to pole to jest zablokowane dla ruchu innych oddziałów? :)

Kragdob
Major

Wysłany: Nie 29 Lip, 2012   

dakorps napisał/a:
Kragdob napisał/a:
Paweł Sulich napisał/a:

O, to ciekawe. Nie grałem w ten sposób. Gwoli upewnienia się: jeśli na heksie znajduje się 28 PS, to pole to jest zablokowane dla ruchu innych oddziałów? :)

TAK, dlatego właśnie słowo "każdym" jest podkreślone.

Odpowiedz do tematu