Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojna Secesyjna
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008   

Nico napisał/a:
R. Lee napisał/a:
Ok. Ale nie wszyscy dowódcy byli kompetentni a ponieważ zdarzały się takie przypadki można uwzględnić szarże na piechotę. Zresztą podczas pościgu może być przydatne (jak np. szarża legionu Hamptona pod Manassas na wycofujące się wojska McDowella)

Żadnych szarż rodem z epoki napoleońskiej już dawno nie było. Kawaleria pomachała mieczykami nad uciekającą piechotą i tyle. Kawalerzyści Napoleona by tego szarżą nie nazwali.

Nie było kawalerii, to i szarz nie było.
Zresztą szarżowanie na piechotę w owym czasie było zajęciem mocno szkodliwym dla szarzującego.

R. Lee
Sierżant

Oprócz tego w bitwie pod Valverde walczył oddział kawalerii konfederackiej uzbrojony w lance (w armii Potomacu też były lecz nie użyły ich w walce). Była to jedyna bitwa podczas wojny secesyjnej w której zastosowano tę broń.

R. Lee
Sierżant

sorki za drugie to samo

usgrant
Chorąży

Dokładnie. Ponad to co innego jest "szarża" na zbitą masę piechoty uciekającą w popłochu a co innego szarża na piechotę ustawioną w linię bojową i przygotowaną na odparcie ataku.

R. Lee
Sierżant

Więc według was całkowicie to wykluczyć?

usgrant
Chorąży

Według mnie tak. Teoretycznie istniała taka szansa ale praktycznie tego nie stosowano gdyż było to czyste samobójstwo.

R. Lee
Sierżant

Ok. A co ze stratami? Rewersy jak w WB-95 czy bardziej W-35?
No i pozostaje kwestia skali mapy...
Czekam na propozycje

Gość

usgrant napisał/a:
Według mnie tak. Teoretycznie istniała taka szansa ale praktycznie tego nie stosowano gdyż było to czyste samobójstwo.

Swoboda w "Gettysburgu" pisze, że kawaleria federalna markowała szarże na piechotę konfederacką, powstrzymując ją w marszu i rzekomo zmuszając do formowania czworoboków.

Tak czy inaczej szarża kawalerii na uszykowaną piechotę w 1863 musiała się skończyć masakrą jazdy. To nie kirasjerzy i Epoka Napoleońska.
Tu spluwa miała zasięg 450 m, wiec zanim jazda się zbliży, kilkukrotnie zarobi z gwintowanych kapiszonowców.

Gość

R. Lee napisał/a:
Ok. A co ze stratami? Rewersy jak w WB-95 czy bardziej W-35?

układ z poziomami sprawności bojowej jak w Ardenach nie wchodzi w rachubę całkowicie.

Cytat:
No i pozostaje kwestia skali mapy...
Czekam na propozycje

To zależy od szczegółowości.
Ja robię 200 metrów, choć miałem ochotę na 100 metrów, ale mi wybili z głowy (100 metrów jednak zostanie w Grochowiskach).
Zakładam zatem zasieg standardowy broni gwintowanej na 2 pola, choć np. strzelcom wyborowym Berdana dałbym więcej.

usgrant
Chorąży

Rewersy bardzo upraszczają rozgrywkę. Oddziały będą szybko znikały z mapy i zapomnij też o Fog of War. Zastosowanie tabelek z B-35 nie spowoduje znacznego wydłużenia rozgrywki i jednocześnie pozwolą na zwiększenie realizmu podczas ostrzału.

Gość

usgrant napisał/a:
Rewersy bardzo upraszczają rozgrywkę. Oddziały będą szybko znikały z mapy i zapomnij też o Fog of War. Zastosowanie tabelek z B-35 nie spowoduje znacznego wydłużenia rozgrywki i jednocześnie pozwolą na zwiększenie realizmu podczas ostrzału.
Zgfadzam sie w 100 %. FOW to nie ta bajka.

R. Lee
Sierżant

Myślę że pułki konfederackie powinny mieć większą siłę niż federalne. W końcu rekruci byli wymieszani z weteranami, poza tym ciągłe zwycięstwa Armii Północnej Wirginii umacniały morale jej żołnierzy.
Strzelcom Berdana dam trzy w takim układzie. Istniał ich jakiś odpowiednik u konfederatów?
Oczywiście ostrzał ze wzniesień będzie dawał lepsze efekty. A zasięg dział gładkolufowych i gwintowanych?

Gość

R. Lee napisał/a:
Myślę że pułki konfederackie powinny mieć większą siłę niż federalne. W końcu rekruci byli wymieszani z weteranami, poza tym ciągłe zwycięstwa Armii Północnej Wirginii umacniały morale jej żołnierzy.

To samo można powiedzieć o pułkach federalnych, które formowane od nowa miały pewien odsetek weteranów.
A starzy młodych i tu i tu zapewne traktowali pogardliwie.
Wystarczy obejrzzeć jeden z odcinków "Kompanii Braci" :wink:

Cytat:
Strzelcom Berdana dam trzy w takim układzie.

Czyli skala dwustumetrowa.

Cytat:
Istniał ich jakiś odpowiednik u konfederatów?

Chyba tak.

Cytat:
Oczywiście ostrzał ze wzniesień będzie dawał lepsze efekty.

W przypadku broni strzeleckiej?

Cytat:
A zasięg dział gładkolufowych i gwintowanych?

Są fajne strony (ja np. znalazłem super stronę z zasięgami artylerii brytyjskiej w Wojnie Krymskiej).

usgrant
Chorąży

Konfederaci mieli trochę liczniejsze pułki i jak napisałeś, nowi rekruci byli wymieszani z weteranami dzięki czemu ich regimenty były też lepiej wyszkolone i sprawniejsze na polu bitwy. FOW jest dobre kiedy nie wiesz jakie siły wchodzą przeciwnikowi i skąd. Tutaj tego się chyba nie da uzyskać. Co do mapy, im mniejszą skalę oddziałów zastosujesz tym mapa musi być bardziej szczegółowa.

R. Lee
Sierżant

Znam zasięg dział, ale chodzi mi o jego odwzorowanie na planszy żeby nie zepsuło to za bardzo rozgrywki

usgrant
Chorąży

http://www.researchonline.net/vacw/vaunits.htm

Pod tym adresem jest ciekawa strona o żołnierzach Południa. Można tam też znaleźć spis wszystkich pułków jakie wystawiały południowe stany.

Nico
Pułkownik

R. Lee napisał/a:

To czy są zieloni żołnierze, czy weterani oddziału nie ma związku z siłą oddziału, jedynie z jakością. Jakość oddziału powinna być oddzielym współczynnikiem. Siła zaś odzwierciedlać ilość żołnierzy.
Zapoznaj się z instrukcjami do gier Three Days of Gettysburg, Glory III firmy GMT Games. Na pewno podsuną Ci pomysły i rozwiązania.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Sob 17 Maj, 2008   

Zgadzam się z Nico - wyszkolenie i morale powinny być oddzielnymi współczynnikami (morale najlepiej zmienne).
Co do skali gry - im mniejsza tym więcej smaczków z jednej strony - z drugiej zaś wydłuży się czas rozgrywki. Jak zrobisz heks 100-200 metrów to musisz uwzględnić dla przykładu róznorodność typów broni palnej uzywanych przez wojsko, szczególnie konfederackie. Także w artylerii obie strony używały po kilka typów dział, każde o innej sile rażenia i najczęściej zasięgu.
Wyższa skala, mniej sztonów, mniej smaczków - jednolity zasięg ognia na 1 heks, jednolity zasięg ognia dział.
Najważniejszą jednak kwestią w takiej grze jest oddanie specyfiki tamtejszego dowodzenia.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

I jak tam postępy w tworzeniu gry? :)

Zeka
Chorąży

Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

R.Lee napisał/a:
Strzelcom Berdana dam trzy w takim układzie. Istniał ich jakiś odpowiednik u konfederatów?

Jakby co, to mam trochę danych o jednostkach strzelców wyborowych i mogę się nimi podzielić :)

Odpowiedz do tematu