Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojna Secesyjna
Autor Wiadomość
R. Lee
Sierżant

Wysłany: Nie 13 Kwi, 2008   Wojna Secesyjna

Witam i pozdrawiam

Co myślicie o tym żeby stworzyć grę osadzoną w realiach wojny secesyjnej? Wiem że w stanach jest tego pełno, lecz są to w większości systemy dość nieudane, i raczej trudno dostępne w Polsce. Chodziło by o to aby nie był to system zbyt skomlikowany (cała nawała żetonów zapełnionych po brzegi danymi i dziesiątki tabel), tylko coś bardziej w rodzaju WB-95. Oczywiście jednostki nie występowałyby w pułkach czy brygadach ale w batalionach, ew kompanie (np. strzelców wyborowych czy grenadierów-bo wbrew pozorom byli i tacy).
Jednostka miała by awers i rewers ze zmniejszoną siła (w końcu w tamtych czasach straty bywały dość duże-pod gettysburgiem jeden konfederacki pułk stracił 362 z 365 ludzi uczestnicząc tylko w typowych atakach).

Można by natomiast wprowadzić walkę na odległość i atak wręcz.

Kawaleria mogłaby walczyć zarówno w szyku pieszym jak i dokonywać szarży (oczywiście istniała by wtedy różnica w punktach siły i ruchu)

Jeden heks liczyłby ok. 100 m.

Można by okopywć jednostki. (okopy dawałyby większe możliwości niż w WB-95 gdyż w tamtych czasach ataki na nie kończyły się zazwyczaj masakrą)

Jednostka mogłaby wykorzystać jako osłonę farmę lub nawet zwykły płot.

Sztaby rozpoczynały by się od brygady aż po dowództwo armii (z pominięciem pułku - w końcu było by tego za dużo)

Jeśli macie jakieś propozycje piszcie. Osobiście uważam że najlepiej było by zacząć od niewielkich bitew jak choćby Glorieta Pass, Front Royal czy choćby Cedar Mountain

R. Lee
Sierżant

Wysłany: Nie 13 Kwi, 2008   

umieściłem ten temat w przedziale 1870-1920 gdyż uważam że wojna secesyjna bardziej przypomina I wojnę światową niż powstanie listopadowe

Mam nadzieję że nie nie maci mi za złe te 5 lat różnicy
Pozdrawiam

Gość

Ja aktualnie pracuje nad przepisami systemowymi dla czasów od wojny krymskiej po przynajmniej wojnę rosyjsko-turecką 1877-78.
Niestety moje pomysły będą nieco bardziej skomplikowane, choć nie przesadnie.
A to co piszesz jest bardzo ciekawe.

R. Lee
Sierżant

Jak możesz to prześlij mi swoje sugestie, spróbuję połączyć je z moimi i ewentualnie dostosować do realiów wojny secesyjnej. Na razie mam tylko wstępne projekty ale... może coś kiedyś z tego wyjdzie.

Pozdrawiam

Archanioł
Podpułkownik

No nie zgodzę się, że są to gry nieudane. Posiadam GBoACW v. 1, Glory II i Army of the Heartland. Grałem też w For the People. Sa to wszystko bardzo dobre gry o róznej skali.

R. Lee
Sierżant

Może masz rację, trochę przesadziłem (we wszystkie nie grałem). Ale przyznaj że dostać je w Polsce, i to po normalnej cenie jest bardzo trudno.

Archanioł
Podpułkownik

R. Lee napisał/a:
Może masz rację, trochę przesadziłem (we wszystkie nie grałem). Ale przyznaj że dostać je w Polsce, i to po normalnej cenie jest bardzo trudno.

Dostałem je po normalnej cenie plus koszt przesyłki.

R. Lee
Sierżant

próbowałem kupić w necie, lecz odpisali że już nie mają na stanie i nie będą mieli w najbliższym czasie, natomiast na allegro szły po ok. 180 zeta

R. Lee
Sierżant

Jak możesz to napisz gdzie kupiłeś, spróbuję poszukać, zresztą stworzenie nowego systemu też nie jest aż takim problemem.

Archanioł
Podpułkownik

Ja kupilem u Diablosów ale np. Three Days of Gettysburg w czasie promocji, kiedy gra była po 55 $ zapłaciłem jakoś 150 zł za nią. Across of Rappahannock kupiłem za 35$ w promocji za 110 zł. Army of Heartland za 120 zł.

Pan P.
Kapitan

Poszukaj na e-bay-u, moim zdaniem sklep reklamowany przez archaniola jest drogi.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Archanioł
Podpułkownik

Pan P. napisał/a:
Poszukaj na e-bay-u, moim zdaniem sklep reklamowany przez archaniola jest drogi.

Tani drogi to kwestia względna. Zresztą ja nie reklamuje tego sklepu bo nie podaję jego adresu. Najlepeij jak znajdziesz kogoś kto ma kartę kredytową i zamówisz sobie u producenta bezpośrednio.

tstaszek
Sierżant

Wysłany: Pon 14 Kwi, 2008   

Sorry za OT, ale jakby co mam do sprzedania Across the Rapahannock, cena bardzo przystępna.

Co do pomysłu na grę, to tak pomarudzę, czemu znów taktycznie???
Nie lepiej byłoby coś operacyjnego w skali dywizji, no góra brygady???

usgrant
Chorąży

Wysłany: Pon 14 Kwi, 2008   

Wojna Secesyjna ma sporo ciekawych bitew ale jak na razie w Polsce nie wyszła żadna gra o tej tematyce, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Co do struktury to chyba lepiej zostać przy pułkach. W armii amerykańskiej tego okresu rzadko występowały bataliony, każdy pułk składał się z 10 kompanii. Wyobraź sobie starcie jednego korpusu Konfederatów z dwoma federalnymi, razem coś koło 120 pułków. Teraz pomnóż to razy dwa lub trzy bataliony a wyjdzie nawet ponad 300 żetonów. A jeżeli uczestniczyłoby więcej korpusów to strach pomyśleć ile tych żetonów znajdowałoby się na mapie:D Chyba, że chcesz robić małe starcia w rodzaju tych, które zaproponowałeś ale w takim razie po co dowództwo armii? Siłę oddziału najlepiej chyba uwzględnić za pomocą punktów siły w tabeli coś na kształt bitew II wojny. Rewers ze zmniejszoną siłą nie oddaje w pełni realizmu. Pułk mający np. 500 ludzi po jednym starciu traci od razu połowę stanu, według mnie lekka przesada. :) Kawaleria w tym okresie szarżowała na jednostki piechoty sporadycznie, chyba, że dowódca był samobójcą :D Może jednak walnąć od razu z grubej rury i wydać Gettysburg :?: :lol: :lol:

R. Lee
Sierżant

Wysłany: Śro 16 Kwi, 2008   

Do bitew w stylu Gettysburga, Antietam, czy oblężenia Petersburga rzeczywiście nadają się jednostki w skali pułków. Natomiast zrobienie np. Glorieta Pass potraktuję jako test. W tej bitwie po stronie konfederatów występowała tylko jedna brygada kawalerii. Można by to spokojnie rozpisać nawet na kompanie (byłoby to tylko 30 żetonów). Siły unii nie były większe. Jednym z problemów pozostaje jednak mapa. Nie wiem w jakiej skali ją zrobić. Co do rewersów jeszcze nie wiem. Wypróbuję to dopiero. Jeśli chodzi natomiast o kampanie, czyli w skali strategicznej obawiam się że przewaga unii mogłaby być zbyt duża, ale warto i nad tym pomyśleć. A jeśli chodzi o szarże jazdy to przykładem może być rozkaz Kilpatricka pod Gettysburgiem o ataku na prawą flankę Armii Północnej Wirginii, poza tym dość często dochodziło do bezpośredniej walki kawalerii jak np. pod Brandy Station.

Nico
Pułkownik

Wysłany: Śro 16 Kwi, 2008   

R. Lee napisał/a:
A jeśli chodzi o szarże jazdy to przykładem może być rozkaz Kilpatricka pod Gettysburgiem o ataku na prawą flankę Armii Północnej Wirginii, poza tym dość często dochodziło do bezpośredniej walki kawalerii jak np. pod Brandy Station.

Szarż kawalerii przeciw piechocie nie było, a wypadek o którym wspominasz był właśnie samobójczy. Kawaleria walczyła w większości przypadków jako spieszona piechota, szczególnie jankeska w momencie kiedy miała 7-strzałowe Spencery.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Czw 17 Kwi, 2008   

Pierwszego dnia bitwy pod Gettysburgiem Buford pilnując lewego skrzydła Doubleday'a otrzymał rozkaz aby wykonać szarżę na atakującą brygadę Lane'a. Wiedział czym to może się i tylko pozorował atak. Lane zaniepokoił się jednak na tyle, że jego brygada utworzyła czworoboki. Jak widać, dobry dowódca kawalerii nie widział w tym sensu.

R. Lee
Sierżant

Ok. Ale nie wszyscy dowódcy byli kompetentni a ponieważ zdarzały się takie przypadki można uwzględnić szarże na piechotę. Zresztą podczas pościgu może być przydatne (jak np. szarża legionu Hamptona pod Manassas na wycofujące się wojska McDowella)

R. Lee
Sierżant

Oprócz tego w bitwie pod Valverde walczył oddział kawalerii konfederackiej uzbrojony w lance (w armii Potomacu też były lecz nie użyły ich w walce). Była to jedyna bitwa podczas wojny secesyjnej w której zastosowano tę broń.

[/img]

Nico
Pułkownik

R. Lee napisał/a:
Ok. Ale nie wszyscy dowódcy byli kompetentni a ponieważ zdarzały się takie przypadki można uwzględnić szarże na piechotę. Zresztą podczas pościgu może być przydatne (jak np. szarża legionu Hamptona pod Manassas na wycofujące się wojska McDowella)

Żadnych szarż rodem z epoki napoleońskiej już dawno nie było. Kawaleria pomachała mieczykami nad uciekającą piechotą i tyle. Kawalerzyści Napoleona by tego szarżą nie nazwali.

Odpowiedz do tematu