Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyplomacja polsko-niemiecka w latach 1934-1938
Autor Wiadomość
Tomasz Kornaszewski
Plutonowy

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008   Dyplomacja polsko-niemiecka w latach 1934-1938

Witam

Postanowiłem założyć temat o stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Niemcami w latach 1934 -1938. Chodzi mi o próbę realnej analizy pytania – Czy Polska mogłaby podjąć rozmowy o ewentualnym sojuszu (układzie), jakimkolwiek zbliżeniu z Niemcami? Czy Niemcy przejawiały taką chęć, czy czyniły cokolwiek w tym kierunku?
Spotkałem się wielokrotnie w literaturze z rozproszonymi twierdzeniami o ofensywie dyplomatycznej Niemiec w stosunku do Polski mającej na celu bardzo poważne zbliżenie obu krajów w latach 1934-37, czytałem też o, nielicznych co prawda - ale zawsze, inicjatywach polskich w tej dziedzinie. Niestety te wszystkie stwierdzenia nie bazują na dokumentach (przynajmniej nie natrafiłem na żadną bibliografię).

Starałem się coś znaleźć w sieci, ale jedyne co osiągnąłem to informacje o lokalizacji akt, które mogłyby rzucić nieco światła na tą dziedzinę. Są to:

Akta Ambasady RP w Berlinie – Archiwum Akt Nowych;

Zjazdy i konferencje konsulów polskich w Niemczech 1920-1939 – jw.

Zostały wydane też dwa inwentarze:

Inwentarz akt Ambasady RP w Berlinie z lat [1919] 1920-1939 (do roku 1934 poselstwa);

Inwentarze akt konsulatów polskich w Niemczech 1918-1939.

Jako że mam utrudniony fizyczny dostęp do Archiwum Akt Nowych (mieszkam na stałe w Szkocji), prosiłbym wszyskich o informacje o znanych im możliwościach dostępu do tych akt niebezpośrednio (linki do stron, skany itp.).
Druga sprawa to zakup inwentarzy – jeśli ktoś by znalazł te pozycje do sprzedaży to proszę o informację na priv.

Proszę też o wszyskie informacje o innych istniejących dokumentach dotyczących tej sprawy – mogą być w językach obcych (byle europejskich :) ).

Może to pozwoli nam na wyrobienie sobie właściwego poglądu na rzeczywistość tych lat.

Tomasz Kornaszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Kornaszewski Czw 14 Maj, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Nie 04 Maj, 2008   

Hmmm dostępu do akt to nie mam ale mozna poczytac Becka, Łojka, Wieczorkiewicza. Sam Hitler po zajeciu Czech mowil ze "Zobaczycie teraz pójdziemy z naszymi przyjaciolmi Polakami na bolszewikow." A Ribbentrop ambasadorowi Lipkiemu 1 wrzesnia powiedzial, "Ze gdyby zyl marszalek Pilsudski do tej wojny by nie doszlo". Zreszta nasza dyplomacja tez wiele ruchow wykonala m.in. slynne polowania w Bialowiezy. Niestety to byl tylko straszak na aliantow - ktory zreszta sie udal. Pisze niestety bo coraz bardziej jestem zwolennikiem teorii ze na zwiazku z Niemcami (przynajmniej w pierwszych latach) dobrze bysmy wyszli i moze tego przekletego komunizmu nie mielibysmy na naszych ziemiach, a przynajmniej ZSRS nie bylby tak potezny zeby przez 50 lat straszyc swiat.

Nico
Pułkownik

Fanatyk napisał/a:
dobrze bysmy wyszli

Jak Zabłocki na mydle.

Fanatyk
Podpułkownik

Eeee tam zaraz jak zablocki. Gdansk i tak byl przegrany (fakt - historyczny). A wyobraz sobie Nico obok Niemcow, (nie licze Bukgariw Rumunow i Finow, co najmniej 1 mln polskich zolnierzy. Hitler i Rydz odznaczajacy Virtuti Militari i Krzyzami Zelaznymi na Placu Maneżowym Kutrzebe i Hienza :twisted:

[Zeby sprawa byla jasna jestem zadeklarowanym antynazista (tak jak i antykomunista) a Rydz wg. mnie jest pohanbiony na wieki]

Nico
Pułkownik

Fanatyk napisał/a:
A wyobraz sobie Nico obok Niemcow, (nie licze Bukgariw Rumunow i Finow, co najmniej 1 mln polskich zolnierzy.

Na szczęście do tego nie doszło.

Fanatyk
Podpułkownik

Dlaczego od razu ginacy? Jezeli w 1941 Niemcom wyszedl Blitzkrieg to smiem powiedziec ze w 1940 roku, albo nawet 1939 wyszedlby jeszcze lepiej. Jezeli wtedy Niemcy doszli pod Moskwe (a pamietajmy ze Polacy troche krwi w 39 im napsuli, troche sie zuzyli we Francji itd.) Mysle tez ze Japonia dotrzymalaby kroku i wypelnilaby zapisy Paktu Antykominternowskiego i dyweizje syberyjskie nie przyjechalyby :twisted: . A w razie czego zwrot przez sztag i pogonilibysmy Niemczurow z dwoch stron. Wojne i tak wygraliby Amerykanie - a Niemcy i ZSRS bylyby pobite na dobre. To taki zły układ? A paktowanie z Niemcami na przykladzie Włoch i Finlandii (ale tez Bulgarii czy Turcji i Rumunii= nikomu nie wyszlo na zle.

Nico
Pułkownik

Fanatyk napisał/a:
Jezeli w 1941 Niemcom wyszedl Blitzkrieg to smiem powiedziec ze w 1940 roku, albo nawet 1939 wyszedlby jeszcze lepiej.

Nie wyszedłby lepiej. Niemcy byli o niebo słabsi w 1939 niż 1941 militarnie i ekonomicznie. Po drugie Ruscy widzieliby co się szykuje i ich dywizje nie stałyby tak idiotycznie jak w 1941.

Pan P.
Kapitan

Wysłany: Pon 05 Maj, 2008   

Sadze ze to zly przyklad z tym monachium, albo raczej to kolejny powod do sojuszu z Adolfem. W tym przypadku nalezy raczej badac stosunki niemcow z ich sojusznikami. Najbardziej adekwatnymi beda stosunki wlosko niemieckie.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wyjątkowo korzystne dla Włochów :) :), doskonały przykład

Pan P.
Kapitan

Poczatkowo wlosi korzystali z sojuszu, dopiero pozniej ich odstepstwo wywolalo represje.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Czyli "procedura standardowa" w wykonaniu Niemiec.

wujaw
Podporucznik

Niemcy instalowali agenturalną dyktaturkę wiarołomnym sojusznikom, a Sowieci wszystkim, którym byli w stanie.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

słowo "sojusznik" może być kluczem, wg. mnie obie dyktatury były podobne w treści i formie

Gość

Sęk tylko w tym, że tam gdzie Niemcy mieli sojuszników, nie popełniali masowych ludobóstw na przedstawicielach narodu mieszkającegow danym państwie. Dotyczyło to także Słowaków.
Inna sprawa że doszłoby do konfliktu na tle Żydów, bo w końcu władze kolaboranckie stanęłyby przed problemem wydać czy nie wydać.
Więc może lepiej dla nas, ze nie splamiliśmy sie tak jak Strzałokrzyżowcy na Węgrzech czy kolaboranci Vichy.
Zresztą paktować ze zbrodniarzem - wstręt człowieka ogarnia.

wujaw
Podporucznik

A ze Stalinem paktowaliśmy, chociaż ma "na liczniku" nie mniej zbrodni niż Adolf.Jeszcze niedawno można było w Moskwie odebrać medal za wierną służbę temu mordercy.Niektórzy skorzystali.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

No nie wiem nie wiem, z tego co mi wiadomomo, obywateli wszystkich krajów pochodzenia żydowskiego, cyganów wycinano w pień w każdym sojuszniczym kraju. Ale rozumiem semantyczną różnicę.

Pan P.
Kapitan

Nie porownujmy Slowacji czy Vichy z Polska. Nie wydaje mi sie zeby niemcy mieszali sie w wewnetrzna polityke wloch do czasu odstepstwa wlochow, republika salo to juz byla inna sprawa, tak wydaje mi sie ze nie mieszali by sie do spraw polskich, aczkolwiek nie wiadomo czy nie probowali by cos zdzialac z naszym ONR-em.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Fanatyk
Podpułkownik

Moi drodzy nie zapominajmy ze ludobojstwo na masowa skale zaczelo sie na terenach okupowanych poprzednio nalezacych do Polski. Wielu historykow uwaza ze przy sojuszu z Hitlerem kwestia zydowska mogla miec podobny obrot jak w Vichy, Slowacji czy Czechach - a wiec bez porwnania. Zbrodniarzem Hitler tez sie stal wlasnie wtedy. Do wybuchu wojny (z Polska) byl uwazany za twardego i agresywnego polityka ale jeszcze nie zbrodniarza - i choc pierwsze obozy koncentracyjne dzialaly od kilku lat - to nie zapominajmy ze tego typu obozy istnialy tez w innych krajach

Gość

WZ napisał/a:
No nie wiem nie wiem, z tego co mi wiadomomo, obywateli wszystkich krajów pochodzenia żydowskiego, cyganów wycinano w pień w każdym sojuszniczym kraju. Ale rozumiem semantyczną różnicę.

Nie wycinano tylko wywożono do KL na terenie Rzeszy i Polski.
Na Węgrzech do momentu przewrotu (nie wiem, czy tak można nazwac zdarzenia chyba z 1945) nie było masowych pogromów Żydów.
Faszyzm włoski tez jakoś się nad nimi szczególnie nie pastwił.

wujaw
Podporucznik

Niemcy wkroczyli na Węgry w marcu 1944 r. i na przełomie wiosny i lata 1944 r. wywieźli chyba z 600 tys. Żydów do Oświęcimia.Stąd pochodziła większość Zydów zamordowanych w Oświęcimiu.W pewnym momencie Horthy się sprzeciwił temu procederowi, ale swoje zdążyli zrobić.Wtedy właśnie błysnął Eichman, bo on był organizatorem wywózek z Węgier.

Odpowiedz do tematu