Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
IV Edycja - 29.0 Jednostki Pancerne
Autor Wiadomość
Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Wto 11 Wrz, 2012   

Mam pytanie a ono leci :) tak, czy słusznie bataliony półbataliony pancerne mogą budować w swojej fazie ruchu fortyfikacje polowe, jakoś nie chce mi się wierzyć aby kilkadziesiąt czy kilkanaście czołgów potrafiło się umocnić na heksie w ciągu ośmiu godzin

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 11 Wrz, 2012   

czołgów może nie, ale odpowiednie służby na pewo mogły to zrobić. Po za tym, nawet nie chodzi o samo wkopania czołgów po wieże, a raczej o odpowiednie ich ukrycie, zajęcie pozycji itp.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Śro 12 Wrz, 2012   

A jak się okopuje pociąg pancerny :?: :wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dodam na początku, by nie było późiej pytań. Okręty aani samoloty też się nie umacniają. Zaczyna mnie młodzierz zadziwiać. Oczywiście pociągi również NIE.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Tak też myślałem :)

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Czw 13 Wrz, 2012   

Aczkolwiek brak możliwości umocnienia pociąga za sobą konieczność zaatakowania wroga który jest w strefie kontroli . Proponuję aby pociąg pancerny który nie chce atakować wroga miał taką możliwość wydając wszystkie 30 PR .

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 13 Wrz, 2012   

ja jestem za, ale obyś potem nie miał pretensji.
Umacniamy siuę kosztem wszystkich PR

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Sob 15 Wrz, 2012   

No bo wyobraziłem sobie taką sytuację :
Pociąg panc. stoi na terenie "czystym" , obok jest miasto i tam wkracza w swojej fazie ruchu piechota wroga . W fazie walki piechoty utrzymała ona zajmowaną pozycję w mieście i pociąg pancerny w swojej fazie walki musiałby zaatakować . Dlatego powinien mieć możliwość nieatakowania zamiast budowy umocnień . O to mi chodziło :)

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2012   

Ja napisałem tak:

Cytat:
Mam pytanie a ono leci Smile tak, czy słusznie bataliony półbataliony pancerne mogą budować w swojej fazie ruchu fortyfikacje polowe, jakoś nie chce mi się wierzyć aby kilkadziesiąt czy kilkanaście czołgów potrafiło się umocnić na heksie w ciągu ośmiu godzin

Redaktor odpisał tak:

Cytat:
czołgów może nie, ale odpowiednie służby na pewo mogły to zrobić. Po za tym, nawet nie chodzi o samo wkopania czołgów po wieże, a raczej o odpowiednie ich ukrycie, zajęcie pozycji itp.

Rozumiem że żeton fortyfikacji polowych (w systemie B-35) nie oznacza okopów transzei czy schronów ziemno drewnianych, jest to po prostu przystosowanie terenu do prowadzenia walki, tak sobie tylko pomyślałem skoro jednostką pancernym gwiazdki liczą się też w obronie to może zrezygnować z budowania fortyfikacji polowych

Radosław Kotowski
Podporucznik

Umocnienie odwzorowuje to co można zrobić w ciągu 8 godzin , więc schrony raczej odpadają . Gwiazdki odwzorowują siłę pojazdu w starciu na terenie czystym lub wzgórzach . Umocnienie czołgu zwiększa jego siłę więc zostawiłbym to tak jak jest .

Motyla Noga
Porucznik

Radosław Kotowski napisał:

Cytat:
Umocnienie odwzorowuje to co można zrobić w ciągu 8 godzin , więc schrony raczej odpadają

Dokładnie to miałem na myśli pisząc poprzedni post

michol
Szeregowy

Wysłany: Pon 26 Sty, 2015   

Witam, siadam porządnie do B35, zaczynając na razie od mini scenariuszy wrześniowych (Pszczyna, Tomaszów Mazowiecki) i mam pytanie. W punkcie 29.1.9 (czwarta edycja zasad) mamy informację "Oddziały pancerne, walczące bez sojuszniczych oddziałów piechoty (na tym samym heksie) obniżają wykorzystywany modyfikator pancerny o -1".

Czyli jeśli dobrze rozumiem, to jeżeli oddział pancerny, stojący sam na heksie, mający 2 czarne gwiazdki atakuje piechotę to faktycznie wykorzystuje tylko 1 gwiazdkę?

Pytam ponieważ np z przykładu w punkcie 29.1.1 to jednoznacznie nie wynika.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

doskonała uwaga, tu chodzi o oddział broniący się, a nie atakujący.

michol
Szeregowy

Przyznam szczerze, że ta odpowiedź zrodziła jeszcze więcej pytań :mrgreen: . A zatem, czy dobrze rozumiem:

A - w przypadku oddziału atakującego punkt 29.1.9 nie ma zastosowania

B - w przypadku oddziału broniącego - jeżeli oddział pancerny z 2 gwiazdkami broni się stojąc sam na heksie (bez sojuszniczej piechoty) w walce wykorzystuje tylko 1 gwiazdkę

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dokładnie tak

michol
Szeregowy

Dziękuję za odpowiedź, teraz już jest wszystko jasne :mrgreen:

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Wto 27 Sty, 2015   

Wojciech Zalewski napisał/a:
doskonała uwaga, tu chodzi o oddział broniący się, a nie atakujący.

A to bardzo ciekawe. Ja używałem tej zasady wobec czołgów atakujących i sprawdza się to bardzo dobrze. Czołgom trzeba zapewnić wtedy wsparcie piechoty w ataku.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

owszem, ale nie aż taki koszt owego braku wsparcia. czołg już samą swoją "funkcją istnienia" jest potężną bronią, więc stosunek 3:1 jest standardem... Piechota ma za to swoje metody walki

Radosław Kotowski
Podporucznik

W zasadzie bardzo realistycznie to wyglądało przy czołgach z dużym modyfikatorem. Piechota zawsze stanowiła element grupy uderzeniowej a i fizylierzy radzieccy byli bardziej przydatni.
W Pszczynie i innych scenariuszach z września 39 zdecydowanie odradzam moje rozwiązanie.

Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Nie 23 Lip, 2017   

Mam pytanie dotyczące wpływu czarnych gwiazdek oddziałów pancernych przy ataku/obronie w liniach umocnionych i fortach. Ostatnią instrukcją, którą mam w Systemie B-35 jest instrukcja z gry Warszawa 1944. Tam w przepisach 29.1.5-29.1.9 są opisane sytuacje, w których oddziały pancerne mają pewne ograniczenia w związku z terenem, na którym walczą. Nie ma tam nic na temat fortów ani linii umocnionych. A zatem moje pytanie brzmi:
czy oddziały pancerne atakując na linie umocnione/forty znajdujące się w terenie czystym lub broniąc się w nich razem z sojuszniczymi oddziałami piechoty wykorzystują pełną siłę i wszystkie czarne gwiazdki?

Przy okazji jestem ciekawy jakiego rodzaju umocnienia traktowane są w grach już jako forty, a jakiego rodzaju jeszcze jako linie umocnione? Pytam tylko z ciekawości.

Odpowiedz do tematu