Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
borodino 1812
Autor Wiadomość
stanley
Porucznik

Wysłany: Wto 20 Wrz, 2011   

Scenariusz Szewardino:
W którym korpusie (ros.) występuje j. Grenadier (?) wchodząca w 11 etapie jako uzupełnienie.
Nie mogę jej znaleźć.

stanley
Porucznik

Wysłany: Wto 20 Wrz, 2011   Scenariusz Borodino

Scenariusz Borodino:
Czy art.kon.gw. z DK (Bessieres) bierze udział w grze jeżeli tak to gdzie ją ustawić.

stanley
Porucznik

Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Fomkino TiS nr35
Na którym polu rozstawiamy art. VK.

stanley
Porucznik

Wysłany: Nie 08 Sty, 2012   

Fomkino TiS nr35

Scenariusz Borodino:
Czy art.kon.gw. z DK (Bessieres) bierze udział w grze jeżeli tak to gdzie ją ustawić.

Scenariusz Szewardino:
W którym korpusie (ros.) występuje j. Grenadier (?) wchodząca w 11 etapie jako uzupełnienie.
Nie mogę jej znaleźć.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 08 Sty, 2012   

stanley napisał/a:
Fomkino TiS nr35

Dowolnie z oddziałami korpusu, podobnie jak dowódca, jeśli nie jest wymieniony

hofner
Kapitan

Wysłany: Pią 16 Mar, 2012   

Mam pytanie do graczy czy w tej grze zwycięstwo Francuzami przychodzi bardzo ciężko... a może zdarzało się komuś by Rosjanami pogonić Napoleona na brzeg planszy? Prosiłbym o opinie gdyż jestem zainteresowany ewentualnym kupnem tej gry.

Derenga
Chorąży

Wysłany: Pią 16 Mar, 2012   

O zwycięstwo Francuzami z pewnością nie jest łatwo. Szczególnie ze względu na fakt, że najbardziej punktowane są główne pozycje obronne Rosjan, których zdobycie jest niezwykle trudne. Ale wygrana jest możliwa.
Jeśli chodzi zaś o możliwości ofensywne Rosjan, to myślę że są one dość mocno ograniczone, głównie ze względu mniejszą ilość dostępnych punktów "WD" oraz fakt, że ich korpusy są mniejsze od francuskich.

hofner
Kapitan

Wysłany: Pon 19 Mar, 2012   

No jak wiadomo Kutuzow w bitwie pod Borodino nie wykazał się żadną inicjatywą stad takie WD a jeśli wziąć pod uwagę niewielka liczebność rosyjskich korpusów to Rosjanom przychodzi się jedynie bronić i przeprowadzać jedynie lokalne kontrataki...

Derenga
Chorąży

Dokładnie. Rosjanie głównie muszą ratować sytuację tam gdzie zaczynają przeważać Francuzi.

hofner
Kapitan

Czyli można powiedzieć ,że Rosjanie są tu stroną defensywną mogą pokusić się o lokalne kontrataki i tyle.. to Napoleon musi atakować atakować i jeszcze raz atakować...
Tak swoja drogą ciekaw jestem czy ktoś grając Francuzami pokusił się wykorzystać Gwardie kosztem 3 WD czy jest to jednak mało opłacalne...

Derenga
Chorąży

Wysłany: Wto 20 Mar, 2012   

hofner napisał/a:
Czyli można powiedzieć ,że Rosjanie są tu stroną defensywną mogą pokusić się o lokalne kontrataki i tyle.. to Napoleon musi atakować atakować i jeszcze raz atakować...

Zdecydowanie tak.

hofner napisał/a:

Tak swoja drogą ciekaw jestem czy ktoś grając Francuzami pokusił się wykorzystać Gwardie kosztem 3 WD czy jest to jednak mało opłacalne...

Na początku bitwy Francuzi mają wystarczająco innych sił do wykorzystania. Później zaś kiedy gwardia mogła by się przydać to wydanie 3 WD na poruszenie jednego korpusu strasznie boli... ja się nie zdecydowałem.

hofner
Kapitan

To może te 3 WD to za duży koszt za aktywacje gwardii podobnie jak ja myślę za dużo -3 za szańce.
Jak zauważyłem jest to nawet na planszy krwawa bitwa i jednak nie ma miejsca na kombinowanie jakiś manewrów...tylko ciągłe frontalne ataki...

Derenga
Chorąży

hofner napisał/a:
To może te 3 WD to za duży koszt za aktywacje gwardii podobnie jak ja myślę za dużo -3 za szańce.

Historycznie Gwardia nie wzięła udziału w bitwie, stąd też jej aktywacja dla potrzeb gry moim zdaniem słusznie obarczona jest takim dużym WD.

Co do wpływu szańców pisałem już o tym wcześniej. Ja przyjąłem takie założenia:
Derenga napisał/a:

1. Modyfikator szańców dla WO, WK i walki wręcz: -2
2. strumienie i Kołocza nie mają wpływu na WO i WK, a jedynie na walkę wręcz
3. Modyfikator wąwozów w związku z tym bez zmian: -2
4. Artyleria z dyw. Lefebvre przydzielona do I Korpusu podlega jego WD analogicznie jak rosyjskie Art 21-26 pod WD Bagrationa.

Derenga
Chorąży

Ewentualnie możesz zmodyfikować zasady i za możliwość poruszenia gwardii przyznać powiedzmy z 3 pkt zwycięstwa Rosjanom

hofner
Kapitan

zastanawiam się nad zakupem Borodino...i nadal czekam na Waterloo 1815 oraz bitwy z tej kampanii... Bitwa która została wybrana ze względu na ,,manewrowość" jest bardzo krwawa jak było w rzeczywistości.Brak jest tu miejsca na manewr co sądzi spora część graczy.

Derenga
Chorąży

hofner napisał/a:
zastanawiam się nad zakupem Borodino...i nadal czekam na Waterloo 1815 oraz bitwy z tej kampanii... Bitwa która została wybrana ze względu na ,,manewrowość" jest bardzo krwawa jak było w rzeczywistości.Brak jest tu miejsca na manewr co sądzi spora część graczy.

Borodino wybrane zostało chyba głównie ze względu na swoje historyczne znaczenie, bo o manewrach to tu raczej mowy być nie może ;)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

W eopoce napoleońskiej nie chodziło o wymanewrowanie nieprzyjaciela, a o jego zniszczenie w walnej bitwie. To napoleonwi zależało na tym by w końcu Rosja stanęła do bitwy, w której poniesie tak wielkei straty, że podejmie rozmowy o kapitulacji. Za napoleonem kroczyła sława pogromcy Europy.
Tymczasem Rosjanie wbrew pozoro nie zamierzali prac się na śmieć i życie, oni mieli jeszcze miliony wiorst ziemii. Sprawnie się wycofali i Napoleon przezimował w spalonej Moskwie.
W tym kontekście nieuzycie Gwardii było błęem, gdyż taki cios w dowolnie wybranym kierunku mógl zmusic Rosjan do stawienia oporu. Ale cóż, dowodził Napoleon a nie ktos inny.

czarek0402
Sierżant

Manewr mógł być...i historyczny jak 200 lat temu było i hipotetyczny w grze jaki mógł być,po części jest...wystarczy dodać mapy z terenami wokół Uticy,wzdłuż starej drogi smoleńskiej,na południe od szańców,kurchanów...aby 5 Korpus Poniatowskiego lub inne mogły zaatakować,obejść Rosjan...jak i na pólnoc od Borodino,wzdłuż Kołoczy...aby 1 Korpus Kawalerii Uwarowa lub inne mógł obejść,oskrzydlić pozycje Francuzów...i znamiennie...mielibyśmy horror bicia się o szańce,ogromne starty,rozterki Napoleona,że Kutuzow znowu ucieknie,uniknie walki,parcie na walkę żołnierzy francuskich,aby w końcu stoczyć bitwę i wrócić do domu,użyć Gwardii czy nie...jak i miejsce,czas i ochotę na manewr graczy obecnych :roll:

Jan Kochanowski (1530 - 1584)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

I to jest w tej grze piękne, jak bardzo zainwestować w bitwe, czy to się opłaca czy nie?
Co do obejścia od południa, to ja zawsze przyjmuje następującą konwencję. Zakąłdam, że napoleon wiedział co robi i widać nie mógł przejsc stara drogą smoleńską, skoro szedl nową :)
Być może tam były jeszcze większe szańce, być może tej drogi nie bylo bo ją Rosjanie "rozebrali"...

hofner
Kapitan

Wysłany: Śro 21 Mar, 2012   

No ale piękne zwycięstwo Napoleona po Austerlitz gdzie przy przewadze wroga i uporczywej obronie Dauvota pod Sokolnicami atak na wzgórze Pratze przynosi mu duże zwycięstwo.
Moim zdaniem zastosowanie WD nie daje możliwości skupienia wielkich sił na jednym odcinku i manewru jaki stosował Napoleon w kilku bitwach.
Ale i są plusy WD gdyż trzeba naprawdę pomyśleć czy ruch takim a takim korpusem będzie naprawdę potrzebny..i niezbędny..
Czy któryś z graczy grał w Borodino bez WD i jak wtedy przebiegała bitwa??

Odpowiedz do tematu