Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
25
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 11 Cze, 2008   

No dziwne dziwne, Sokołów w zasadzie spełnia wszelkie arunki by byc na mapie, zwłaszcza, że i drogi tam się krzyżują. Postaram się coś z tym tematem zrobić.

preclo
Kapitan

Nawet się nie spostrzegłem kiedy w mojej skrzynce znalazł się kolejny numer TiSu. To już razem od 25ciu numerów. Łza się w oku kręci ;)

Numer ciekawy. Sporo scenariuszy z intrygującym do Normandii - będzie można poganiać się w innym kierunku :)
Mapy ładne, żetony również - tym większy pozytyw, że po raz kolejny wychodzimy poza standardowe dwie duże tekturki.

Artykuły ciekawe (jeszcze nie wszystkie czytałem), ale daje się odnieść wrażenie, że korekta działa bo nie znalazłem wielu błędów.
Ciekawy artykuł o desancie pod Arnhem, Trafalgar też dobry przerywnik (bo krótki artykuł)

Strony 56 nie będę komentował.
Wspomnę tylko, że nie przypadła mi do gustu i generalnie zgadzam się ze zdaniem Zulusa (przeniesionym razem z dyskusją do innego wątku)
Ale tyle o tem.

I na koniec wniosek racjonalizatorski - proponuję aby wysyłane pocztą TiSy wysyłać w kopertach razem z dodatkowym kawałkiem tektury (falistej) wielkości gazety. Takie usztywnienie koperty zwiększy szanse gazety na przeżycie starcia z naszą kochaną monopolistką PP.
Prenumeruję parę gazet i tylko jedynie TiS jest przysyłany sam w kopercie. Inne (gazety) przychodzą właśnie z usztywniającą tekturą i są cycuś glancuś jak spod lady.
A ostatni TiS przyszedł do mnie znów z załamanym w paru miejscach grzbietem i razem z tym również z lekko zagiętymi żetonami. A to mnie złości.
Wpływu na koszt przesyłki nie powinno to chyba mieć, bo przedziały są spore, a tektura nieciężka.

Bo po co mam kupować w Empiku gdzie połowę kosztów pożerają pośrednicy?
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Tekturka będzie od "za tydzień" w kadej taktyce, to dobry poysł racjonalizatorski. Kosztów nie zwiększy a utrudni zaginanie.
Choć kiedyś padł rekord, gdy pocztowiec zmieścił dwie gry pudełkowe do skrzynki pocztowej.

Pan P.
Kapitan

Redakcja powinna pomyslec nad jakas nagroda dla tego listonosza, lub zarekomendowac go poczcie do awansu :-) Sam pamietam jak sie wkurzylem gdy przyszla do mnie Bzura troszke pofalowana.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

WASHINGTON
Sierżant

Wysłany: Śro 18 Cze, 2008   

Mam takie pytanie, które już chodzi za mną jakiś czas:
Czy w ogóle można, czy było kiedykolwiek brane pod uwagę drukowanie map w układzie południkowym? Przecież zazwyczaj (chyba nawet zawsze) mapy ogląda się właśnie w położeniu płn-płd. Ja przynajmniej tak robię i jak dla mnie byłoby to dobrym pomysłem patrzec na mapę do gry w rzeczywistym ustawieniu/wycinku. Dotyczy to części map np. właśnie Bagrationa czy Budapesztu. Zawsze w takich przypadkach jak gram - ustawiam mapę południkowo, ale wtedy np. nazwy miejscowości są poodwracane. Widac wtedy faktyczny kierunek działań wojsk.
Dla mnie to ważne, ale może dla innych nie ma znaczenia...[/quote]

Widzę, że zostałem tutaj trochę zignorowany, ale jeszcze raz się o to zapytam. Proszę spojrzeć na atlas historyczny i właśnie bitwę pod Warszawą - to ułożenie mapy jest właśnie prawidłowe, południkowe. W TiS 25 i dawnym Bagrationie ułożenie mapy jest inne.
Czy można tak drukować mapy w takim południkowym układzie? Czy może jest coś czego nie wiem i musi być inaczej?

WASHINGTON
Sierżant

Dziekuję za odpowiedź.
Tak też myślałem, że o to tutaj chodzi. No szkoda, bo jak dla mnie układ południkowy byłby lepszy. Ale rozumiem istote sprawy.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Zawsze staramy się tak drukowac mapę by najdłuższą osią pokrywala się z najdłuższą osią bitwy. W przypadku wspomnianego bagrationa, drkowanie południkowe zmusiloby nas do drukowania "kawałków" w oddzialnym arkuszu lub powstania niejakiego "Z"..
Nie zawsze da się to zgrać,

kapral
Chorąży

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008   

Przeglądając artykuł do gry „Bagration 1944” mam pytanie z jakich źródeł korzystał redaktor naczelny TITSu skoro popełnił takie błędy po pierwsze lewe skrzydło 1 Frontu Białoruskiego rozpoczęło natarcie 18 lipca docierając 20 lipca do Bugu. 22 lipca pierwsze oddziały 2 APanc weszły do walki 23 lipca 8 KPanc dotarł do Lublina. 26 lipca siły 16 KPanc uderzyły na Dęblin a 3 KPanc na Puławy. 29 odziały 2 APanc wznowiły natarcie w kierunku Warszawy. W TITsie jest zupełnie inaczej nie 19 lecz 26 lipca 3 KPanc zajął Puławy i armia nie przebyła ponad 500 km lecz ok. 200. W przypadku OOB to nie znalazłem nigdzie 12 DP (Węgierskiej) w 9 A zabrakło też 45 DP (jest w żetonach) 2 A 31 sierpnia nie posiadała 6 DPanc ani 102 BPanc. W przypadku żetonów do w DS. jest dobrze ale dlaczego połączono 6 i 62 pcz skoro były w innych korpusach ? W przypadku artylerii sowieckiej to jest po prostu koszmar armie które miały niewiele artylerii maja jej dużo a silnie wsparte jej nie posiadają. 4 KKwa praktycznie w ogóle nie przekroczył Bugu a 48 A tylko kilkoma oddziałami rozpoznawczymi większość armii bowiem szła na Różan. Dalsze uwagi jeżeli coś jeszcze znajdę.
Źródło W. Wołoszyn „Na warszawskim kierunku operacyjnym” Warszawa 1964 WIH
Kapral

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008   

kapral napisał/a:
W TITsie

:) To się Kapralowi udało :) :), przyznam, że się uśmiechnąłem
kapral napisał/a:

W przypadku OOB to nie znalazłem nigdzie 12 DP (Węgierskiej) w 9 A zabrakło też 45 DP (jest w żetonach)

12 DP jest wyszczególniona w II KA 9węg.) - str 20
45 "brakuje" (mój błąd), powinna być w korpusie VIII
kapral napisał/a:

2 A 31 sierpnia nie posiadała 6 DPanc ani 102 BPanc.

tutaj polcałbym:
http://diedeutschewehrmacht.de/
kapral napisał/a:

dlaczego połączono 6 i 62 pcz skoro były w innych korpusach ?

W grze nie ma podziału "korpuśnego"
kapral napisał/a:

4 KKwa praktycznie w ogóle nie przekroczył Bugu

Nieśmialo zapytam , czy przypadkiem nie zajdował się 1 sierpnia w Łukowie?
kapral napisał/a:

a 48 A tylko kilkoma oddziałami rozpoznawczymi większość armii bowiem szła na Różan.

Tej uwago nie za bardzo rozumiem

Na pozostałe pytania odpowiem jak na dłużej przysiądę...

i tak delikatnie tylko proszę, nie warto używac słów, któe w dyskusji o mądrych sprawach sprowadzają ją do "połajanek"

kapral
Chorąży

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008   

Kriegsgliederung der 9.Armee: Stand 31.08.1944
IV.SS-PzK 1.Kav.Div.(ung.), 73.ID, Gren.Brig.1131, 3.SS-Pz.Div."Totenkopf", 5.SS-Pz.Div."Wiking"
XXXXVI.PzK 6.ID, 17.ID, Korps-Abt.E, 45.GD, Fallsch.Pz.Div."Hermann Göring", 19.Pz.Div.
VIII.AK 5.Res.Div.(ung.), Gren.Brig.1132, Lehr-Brig.902
der Armee direkt unterstellt: 23.Res.Div.(ung.), II.Res.K (ung.)
Dalej nie widzę 6 DPanc a 6 DP podobnie jak 12 DP (węgierskiej)
Do reszty sie niedługo ustosumkuje.

siwy102
Plutonowy

Witam, zacząłem rostawiać sobie scenariusz pt. "Czołgi Bogdanowa" i mam kilka pytań :)

1.Pole 1227. Jeżeli jakiś oddział znajdzie się na nim to na którym brzegu rzeki, wschodnim czy zachodnim?

2. TiS str 11: "Niektóre jednostki niemieckie na początku gry sa osłabione np. 27 pułk pancerny z 19 DPanc" W rostawieniach wojsk w "Czołgach..." nie ma o tym wzmianki. 27 PzR ma w tym scenariuszu 1 czy 2 poziomy sprawności? Czy jeszcze jakies inne oddziały niemieckie sa osłabione?

3. Czy rostawienie oddziałów "HG" jest poprawne? chodzi mi o II/1 FPzR a zwłaszcza o AR (pole 2720, na pierwszej linii frontu, tuz obok radzieckiej 164 BPanc?)

4. Czy węgierska dywizja kawalerii jest oznaczona w grze poprzez żeton z piechocińcem i litera "k" w prawym górnym rogu?

Dziękuję z góry za odpowiedź :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

kapral napisał/a:
Kriegsgliederung der 9.Armee: Stand 31.08.1944
IV.SS-PzK 1.Kav.Div.(ung.), 73.ID, Gren.Brig.1131, 3.SS-Pz.Div."Totenkopf", 5.SS-Pz.Div."Wiking"
XXXXVI.PzK 6.ID, 17.ID, Korps-Abt.E, 45.GD, Fallsch.Pz.Div."Hermann Göring", 19.Pz.Div.
VIII.AK 5.Res.Div.(ung.), Gren.Brig.1132, Lehr-Brig.902
der Armee direkt unterstellt: 23.Res.Div.(ung.), II.Res.K (ung.)
Dalej nie widzę 6 DPanc a 6 DP podobnie jak 12 DP (węgierskiej)
Do reszty sie niedługo ustosumkuje.

Znów jakaś zagadka :)
Ja też nie widzę tam tych jednostek, ale.... one sa w 2. Armii a nie w 9. A
W strukturach 9 Armii zamieszczonych w TiS 25 na str. 20 tez ich nie ma, no bo nie powinno być :) . (mówię o 6 DPanc.), zaś 6 DP sam pan nawet uwzględnił.
Panie kapralu znów zaczyna pan dyskusję o czymś czego niema :) . Potem się będzie pan "skarżyl", że ktoś panu na coś nie odpowiedział, tymczasem pana pytanie chyba jest nie do końca logiczne.

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Akurat na zalinkowanej przez WZ stronie NIE MA Kriegsgliederungu 2. AOK...
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Sob 21 Cze, 2008   

Zaraz, zaraz jaki okres obejmuje gra? do wrzesnia 1944?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Mówimy tylko i wyłącznie o sierpniu 1944 ipoczątkach lipca.
Podejrzewam, że Kapral coś pomylił, ale spokojnie poczekajmy na pewno to się wyjaśni.
Ja zalinkowałem cała stronę www, 2 i 9 Armie nalezy samemu znaleźć.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

siwy102 napisał/a:
Witam, zacząłem rostawiać sobie scenariusz pt. "Czołgi Bogdanowa" i mam kilka pytań :)

1.Pole 1227. Jeżeli jakiś oddział znajdzie się na nim to na którym brzegu rzeki, wschodnim czy zachodnim?

2. TiS str 11: "Niektóre jednostki niemieckie na początku gry sa osłabione np. 27 pułk pancerny z 19 DPanc" W rostawieniach wojsk w "Czołgach..." nie ma o tym wzmianki. 27 PzR ma w tym scenariuszu 1 czy 2 poziomy sprawności? Czy jeszcze jakies inne oddziały niemieckie sa osłabione?

3. Czy rostawienie oddziałów "HG" jest poprawne? chodzi mi o II/1 FPzR a zwłaszcza o AR (pole 2720, na pierwszej linii frontu, tuz obok radzieckiej 164 BPanc?)

4. Czy węgierska dywizja kawalerii jest oznaczona w grze poprzez żeton z piechocińcem i litera "k" w prawym górnym rogu?

1.na wschodnim.

2. uwagi są do całej gry i scenariuszy, które ukażą się w nr 26. Ta uwaga jest przykładem, a w scenariuszch sa dopiski przy jednostkachosłabionych typy (-1 PS).

3. prawidłowe pole to 2220

4. Tak

Archanioł
Podpułkownik

Posiedziałem trochę w swoich materiałach i Zarządzeniem Dowódcy GA "Środek" z dnia 28 sierpnia 1944r. (MiD WIH, t. 312, rol 1322, kl. 0000477 n.) 6DPanc została przekazana z 3APanc do 2 Armii. Do obszaru działania 2 Armii dywizja przybyła 31 sierpnia 1944r.

Darth (ocenzurowany)

WZ napisał/a:
Ja zalinkowałem cała stronę www, 2 i 9 Armie nalezy samemu znaleźć.

No i właśnie po polukaniu na tejże stronie jest ładny Kriegsgliederung 9. Armii na 31 sierpnia, ale do 2. Arii takowego Gliederungu NIE MA. Otwiera się, owszem, z datą utworzenia... ale nie ma składu.
Chyba, że jest gdzieś głębiej... ale gdzie? => tu pytanie do WZ, jeśli to z tej strony brał skład 2. AOK...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

jest jest, trzeba chwilkę poczekac, aż się "załaduje" i jest poniżej.

Darth (ocenzurowany)

Ale to jest stan na 31 sierpnia...

Odnośnie składu wojsk pancernych 2. AOK polecam artykuł Roberta Wróblewskiego "Pancerne wsparcie. Jednostki pancerne niemieckiej 2. Armii Polowej na ziemiach polskich latem 1944 roku." - Militaria XX Wieku, numeru niestety nie pamiętam, ale mam skan całego artykułu, ze stanami poszczególnych jednostek (PDF, jakieś 23 mega) - mogę podesłać... (oparty na mikrofilmach aleksandryjskich).
I 6. PzDiv pojawia się dopiero od 1 września...

Odpowiedz do tematu