Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kosowo - niepodlagłe czy nie?
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 18 Lut, 2008   Kosowo - niepodlagłe czy nie?

Ponieważ jest to temat gorący proponuję tu przenieść dyskusję
Osobiście uważam, że Twory "państwowe" typu Kosowo, Białoruś, ba nawet Slowacja czy Słowenia, mają prawo do istnienia ale tylko wtedy, gdy ich sąsiedzi (patrz kraje z których się wyodrębniają) gotowe sa uznać takowe państwowości. Przykład rozbioru Jugosławii w imię partykularnych interesów kast rządzących pokazuje, ze zwykłym ludziom ni jet lepiej po zmianie flagi, a jedynie elity osiągają swoje cele. tu np Białoruś się kłania.
Pytanie jest inne - czy przypadkiem za jakiś czas Bialoruś czy kosowvo nie zgloszą akcesji do innych państw ościennych, co znów wygenruje konflikt.
Obecnie "małe" państwa nie posiadają odpowiedniej broni by sie bronić przed zakusami tzw Europy świata czy muzułmanów, ale wkrótce może ise okazać, ze postęp wymusi powstanie czegoś takiego i małe państwa będą szantażowac świat tym czy innym gadżetem.
Wyobraźmy sobie same Izraele na świecie z bombami atomowymi i armiami po milion ludzi.

WSzast
Szeregowy

Wysłany: Pon 18 Lut, 2008   Re: Kosowo - niepodlagłe czy nie?

WZ napisał/a:
Ponieważ jest to temat gorący proponuję tu przenieść dyskusję
Osobiście uważam, że Twory "państwowe" typu Kosowo, Białoruś, ba nawet Slowacja czy Słowenia, mają prawo do istnienia ale tylko wtedy, gdy ich sąsiedzi (patrz kraje z których się wyodrębniają) gotowe sa uznać takowe państwowości.

Myślę, że konieczne jest uznanie podmiotowości takiego państwa przez całą społeczność międzynarodową (a w praktyce przez ważniejszych "graczy"). Liczyć się należy także ze stanowiskiem organizacji międzynarodowych (np. ONZ, UE itd.) Jeśli dany naród czuje sie na siłach aby utworzyć własne państwo, a jednocześnie świat nie ma nic przeciwko, to jak dla mnie wszystko jest w porządku. Ale... jest to sytuacja optymalna, a sytuacje optymalne rzadko (a raczej nigdy) występują w stosunkach międzynarodowych. I tak jest w przypadku Kosowa. O ile ich niepodległość jest w stanie uznać większość państw europejskich to oczywisty wydaje sie sprzeciw Rosji i oczywiście Serbii. Nosem kręcą także Hiszpania, Rumunia czy Węgry. Sprzeciw wyraziły Chiny które w ten sposób chcą chyba zaznaczyć swą obecność wśród światowych mocarstw. Taki rozdźwięk w kwestii Kosowa może stanowić źródło przyszłych konfliktów czy sporów, myślę że sprawa nie skończy sie na ogłoszeniu niepodległości i jeszcze nie jedno może się wydarzyć.

Maschadow
St. sierżant

Wysłany: Pon 18 Lut, 2008   

Moim zdaniem nic się nie stanie. Serbowie są spacyfikowani.

Caius Marius
St. sierżant

A ja odpowiem krótko:
skoro doszło do secesji, to niech ci secesjoniści wezmą pod uwagę to, że ktoś może dokonać secesji od nich :twisted:

Nigdy nie było niepodległego Kosowa, nigdy nie było Kosowarów, ( chyba że w czasie agresji NATO, dziwne, że teraz żyją tam Albańczycy :?: Czyżby Kosowarzy wyginęli albo wymarli? )

A duraki z UE, będą przez następne dziesiątki lat płacić miliony, jeśli nie miliardy Euro na utrzymanie tego sztucznego ,,państwa". Fundusze na to pójdą także z moich podatków, ( meretrix !!!! ).
Watykan z krzyżakiem.
Ale Jagiełło dziki,
co czcił jeszcze bożków,
600 lat temu
pogonił świętoszków.
(...)

J E Y T
Podporucznik

Dokładnie - niepodległe Kosovo to mit, a raczej pierwszy krok do połączenia tego regionu do Albanii... (tak mi się zdaje...)
Nie mówjąc już o precedensie...
Teraz czekam tylko na proklamowanie republik:
- Basków,
- Tybetu
- Kurdystanu (za tym jestem ZA!)
- Abchazi
- Czeczeni
itp. itd.

Viking
Major

Kosowo nie powinno istniec jako samodzielne państwo ponieważ jest to zupełnie sztuczny twór jak niegdys WM Gdańsk, Litwa Środkowa i tym podobne.I wcześniej czy później skończy jak one.

Czasami jak słucham bredni z polskich mediów to się zastanawiam czy my w jakims matriksie nie żyjemy-,,niepodległe Kosowo"-jak gdyby ktos je okupował oprócz ludności napływowej Albanczyków, albo ,,Kosowarzy" czyli wymyślanie na siłę pseudo-nacji - nowomowa....

FIOL
Chorąży

Kosowo niepodległe-jak najbardziej,ale bez grama pomocy zagranicznej.
Jak potrafią się utrzymać samodzielnie bez zysków z przemytu
papierosów czy handlu żywym towarem,słowem jeśli potrafią
stać się normalnym krajem,przestrzegającym europejskich standartów,
to ok.Ja złudzeń jestem pozbawiony.

Rację mają moi przedmówcy,pisząc o groźbie przyłączenia Kosowa
do Albanii.To jakiś bałkański syndrom.Wcześniej mieliśmy
dążenia do "Wielkiej Serbii",teraz mamy sen o "Wielkiej Albanii".
Serbów wyleczyły wojny i NATO-wskie bomby,co wyleczy
Albanię,boję się myśleć.

m_kowal
Porucznik

Dla mnie niepodlegle Kosowo to zagrozenie. Dlaczego? Bo oslabiamy na kontynencie europejckim "kulture chrzescijanska" a wzmacniamy "radykalizm islamski". Nie zebym byl jakims fanatykiem religijnym, ale uwazam obecnie "wojujacy islam" za jedno z glownych zagrozen, a powstanie niezaleznego Kosowa (teoretycznie niezaleznego, bo beda jesc z reki przywodcow muzulmanskich) za zagrozenie i pelzajaca ponowna inwazje islamu na ziemie Europy.

Jacek II Nowy
Plutonowy

Niepodległe Kosowo - to nawet brzmi niedorzecznie. Kolejny mocny przyczółek islamu w Europie. Po lewicowo/liberalno/poprawnopolitycznie kretynach wśród elit i mediów. Oby my lub nasze dzieci nie musiały bronić się na linii Karpat przed Zielonym Sztandarem Proroka.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Zobaczymy jak Kosowo zareaguje na swoją integralnośc, jak się zechcą się odłączyć 4 jego prowizcje, już widzę tych brodaczy z UCK jak z kwaitami w klapach gratulują decyzji wymorodowanym za wczasu Serbom.

Viking
Major

Nalezy pamiętać ,ze to Albanczycy są ludnościa napływową-przed II wś stanowili tam jeszcze mniejszość, tuz po II wś stanowili 60% a teraz stanowią 90% . Wynika to z II wojennych czystek antyserbskich to raz, dwa z tego że Tito przygarnął ponad 100 tys uchodzców politycznych z Albanii i trzecie że mnożą się brzydko mówiąc jak króliki.W ciągu ostatnich 100 lat ich populacja powiększyła się 5 krotnie.

Czyli analogicznie porównując jeśli w Londynie Murzyni będą większością, w Berlinie Turcy a np w Prowansji Arabowie to trzeba będzie dac im niepodległość?

Casus Kosowa to jakiś ewenement na skalę światową....absurdalny ale i bardzo niebezpieczny.

Albanczycy nie uzyskują niepodległości bo są niepodległi od dawna i mają swoje panstwo Albanię. To zwyczajna secesja i to dokonana przez ludność w większości napływową (sic!)

Nico
Pułkownik

Ciekawe jak meksykanie w USA zaczną robić s(e)cesje to czy USA tak ich ochoczo będzie uznawać. 8)

No i nadal się pytam. Czemu bombowce amerykańskie nie bombardują Chin, chce wolnego Tybetu!!! :wink:

O'nell
St. sierżant

Cytat:
Czemu bombowce amerykańskie nie bombardują Chin, chce wolnego Tybetu!!!

potwierdzam uwolnić wrzystkie lamy z zoo heheh
ale fakt niepodległe kosovo to brzmi śmiesznie ,rząd reczpospolitej polskiej nie powinien uznawać takiego państwa (przynajmniej do kiedy go ONZ nie zakceptuje)

Wydaje mi się ,że europa znów dąży do rozczłonkowania na małe państwa jak dawniej

tomasdivius
Kapral

Wysłany: Wto 19 Lut, 2008   

Rejon Kosowa jest bogaty w zasoby naturalne (węgiel, srebro, złoto, itp.) więc patrząc w odniesieniu gospodarczym ma szanse istnieć jako samodzielne panstwo. Problem jest duzo glębszy. Dlaczego Hiszpanie tak są negatywnie nastawieni do niepodleglsoci tego panstwa. proste sami w swoich granicach maja kilka nacji o tendencjach decentralistycznych, stad tez obawiaja sie rozbicia Hiszpanii, to samo Rosja, aczkolwiek tutaj jest troche inna sytuacja polityczna. Jestem ciekaw jak to sie rozwinie, dzis sejm serbski nie uznal niepodleglosci Kosowa

Pan P.
Kapitan

Hyh, to moze polacy powinni na nowo skolonizowac tereny dawnego zwiazku wieleckiego i Obodrytow, wyrżnąć szfabów i ubiegac sie o niepodleglosc.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Junkers Ju 52/3m
Plutonowy

Skąd: Samodzielna Brygada Powietrznych Rowerów Pancernych

Hmm niepodległość Kosowa to rzeczywiście trudny temat, z jednej strony rozumiem posty szanowynych przedmówców, że Islam się w Europie szerzy, ale z drugiej strony wydaje mi się, że w ramach reparacji wojennych Serbia (dla niewtajemniczonych wierny piesek rosji - nazwę tego kraju zawsze piszę z małej litery) powinna uznać niepodległość Kosowa... Jednak odpowiedzialność za większość tragedii w rejonie Bałkanów ponoszą Serbowie, a tak na prawdę rosja która usilnie judzi ekstremistów rzucając im hasła typu idei panaslawizmu i jedności prawosławia...

Ten temat jest znacznie szerszy niż przynależność państwowa skrawka ziemi i obywatelstwo kilku tysięcy ludzi. To jest próba pokazania siły rosji - my mówimy co i jak w Europie, my narzucamy naszą wolę, czy to wprost, czy to przez naszych sojuszników... Mam nadzieję, że już nie długo kolejny Reagan pokaże rosjanom i ich śmiesznemu kraikowi gdzie jest ich miejsce...

OK wielbiciele rosji teraz możecie mnie zlinczować

rotmistrz
Szeregowy

Cytat:
Mam nadzieję, że już nie długo kolejny Reagan pokaże rosjanom i ich śmiesznemu kraikowi gdzie jest ich miejsce...

A gdzie jest ich miejsce?

Nico
Pułkownik

Junkers Ju 52/3m napisał/a:
ale z drugiej strony wydaje mi się, że w ramach reparacji wojennych Serbia (dla niewtajemniczonych wierny piesek rosji - nazwę tego kraju zawsze piszę z małej litery) powinna uznać niepodległość Kosowa...

Słucham? A kto zapłaci Serbii za zniszczenai spowodowane przez organizacje łamiąca prawo międzynarodowe zwaną NATO w 1999 roku?

Poza tym Serbia nie jest pieskiem Rosji, tylko wszyscy w Europie i za oceanem swoimi haniebnymi decyzjami zrobili wszystko by jedynym przyjacielem Serbii została Rosja.

Jednak odpowiedzialność za większość tragedii w rejonie Bałkanów ponoszą Serbowie

Ogólnie klepana propagandy anty-serbska.

Jak wielbiciel Serbii też się przyłącze :P .

Viking
Major

Hmm niepodległość Kosowa to rzeczywiście trudny temat, z jednej strony rozumiem posty szanowynych przedmówców, że Islam się w Europie szerzy, ale z drugiej strony wydaje mi się, że w ramach reparacji wojennych Serbia (dla niewtajemniczonych wierny piesek rosji - nazwę tego kraju zawsze piszę z małej litery) powinna uznać niepodległość Kosowa... Jednak odpowiedzialność za większość tragedii w rejonie Bałkanów ponoszą Serbowie, a tak na prawdę rosja która usilnie judzi ekstremistów rzucając im hasła typu idei panaslawizmu i jedności prawosławia...

Ten temat jest znacznie szerszy niż przynależność państwowa skrawka ziemi i obywatelstwo kilku tysięcy ludzi. To jest próba pokazania siły rosji - my mówimy co i jak w Europie, my narzucamy naszą wolę, czy to wprost, czy to przez naszych sojuszników... Mam nadzieję, że już nie długo kolejny Reagan pokaże rosjanom i ich śmiesznemu kraikowi gdzie jest ich miejsce...

Akurat w kwestii Serbii (abstrachując od wszystkich innych spraw) Rosja okazała się jednym z najnormalniejszych państw Europy, nie ma podstaw prawnych, historycznych ani jakichkolwiek innych dla powołania państwa ,,Kosowo"-ewenement na skalę światową po II wś. Jaki jest sens istnienia drugiej Albanii?Bo przeciez nie ma narodu ,,kosowarów" jak chciałaby choćby GW.Granie na antyrosyjskich fobiach to nie powinien być żaden argument .

Co do ,,reparacji wojennych" :D To Ty jesteś z Tych co dalej wierzą w 100, 200 i 500 tysięcy zabitych Albanczyków? Tyle w tym prawdy , co w BMR Saddama w 2003 r, ONZ doliczył się 2 tys trupów. A jakieś orientacyjne, niewiadomo na czym oparte dane pro-albanskie to max kilkanascie tys.

W Jugosławii to nie Serbowie rozpoczęli wojnę a separatyści w Słowenii i Chorwacji przeciw panstwu i armii Jugosłowianskiej to po pierwsze. Po drugie w Chorwacji i Bośni nigdy nie walczyło państwo Serbskie pod wodzą Milosevica,a popierane przez Serbię (nieoficjalnie) Serbskie republiki. Tyle,że Chorwacja tez swoich popierałą w Bośni. Skoro prawo do samostanowienia to chyba dla wszystkich?W Bośni i Chorwacji były tereny z niemal 100% ludnoscią serbską więc czemu mieli by nie walczyc o swoje skoro Chorwaci np w tym samym czasie walczyli?Zbrodnie popełniały wszystkie strony konfliktu-tak jakby się licytowac czy gorsi byli Tutsi czy Hutu, albo Stalin czy Hitler-niepowazne. A już w ogóle nie wiem na jakiej podstawie chcesz karać zbiorowo Serbów. Tito był chorwatem i za wszelką cenę dzielił tereny etnicznie serbskie np tworząc sztuczną republike bośniacką gdzie ponad połowa ludnosci to byli Serbowie i Chorwaci,a muzułmanów trzydziesci kilka % wydzielił tez autonomiczny region albański (ale nie republikę) w Kosowie.
Ostatnio zmieniony przez Viking Wto 19 Lut, 2008, w całości zmieniany 1 raz  

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Jednak odpowiedzialność za większość tragedii w rejonie Bałkanów ponoszą Serbowie,

Nie wolno stosowac takich socjotechnik w gronie ludzi o IQ większym od przeciętnej (ale sobie powiedziałem :) :) ). Otóż powyższy cytat, a potem paralela (trudne słowo) do Rosji jest o tyle niesłuszna, że w czasach gdy Serbowie jadali na metalowych talerzach, w Rosji były drzewa łąki i żadnego rosjanina nawet nie planowano.

Oczywiście Rosja poprzez kościół prawosławny ingaruje w spray Bałkanów,
Ale na tej samej zasadzie można Ciebie uznać za muzułamańskiego ekstremistę, gdyż popirasz wolne Kosowo,a co za tym idzie muzułamów, ci zaś (wg Twojej odpowiedzialności narodowościowej) sa pieskami Al-Kaidy i nagle okaże się że Albańczycy zaatakowali nowy jork samolotami.
To nie jest dobra konkluzja.

Odpowiedz do tematu