Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania o podstawy
Autor Wiadomość
globox_flame
Kadet

Wysłany: Śro 30 Sty, 2008   Pytania o podstawy

Witam. Kupiłem niedawno grę "Bitwy II Wojny 1943-45 (wiem, że to zły system na początek, ale jest bardzo wszechstronny i lubię wyzwania). Zabrałem się więc za czytanie instrukcji. Utknąłem jednak już w rozdziale o walce.Proszę więc o przetłumaczenie. Najpierw przedstawię jak ja zrozumiałem zasady i powiecie, czy dobrze zrozumiałem ;)
W tabeli dołączonej scenariusza (i tylko tam) są podane PS. Podczas walki porównuje się je, atakujący rzuca 2k6 i w „rezultatach walki” znajduje, kto i o ile się wycofuje. Potem obaj rzucają 2k6 i sprawdzają poniesione straty (np. jak któryś ma PS 12 to szuka w wierszu „11-15”). I „przesuwają” (w tabeli w scenariuszu) wartość siły o tyle „oczek”, ile wskazuje cyferka ze „Strat po walce”.

Jeśli opisałem (a więc i zrozumiałem) te zasady poprawnie proszę jeszcze o odpowiedź na kilka pytań:
-Następna walkę dana jednostka przeprowadza z takimi PS, jakie jej zostały po poprzedniej walce (po przesunięciu o ileś "oczek”)??
-Jednostka jest wyeliminowana jeśli nie ma już PS (jest "dalej" niz ostatnia kolumna w tabeli scenariusza)??
-jeśli jednostki są na stosie to w walce ich PS się sumują i jednostki walczą jakby jedna?

Wiem, że to podstawy i dla graczy mogą wydać się śmieszne, ale jednak proszę o odpowiedzi.
Przepraszam też za "swojski" język, lecz próbowałem po prostu pisać zrozumiale i przejrzyście.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 30 Sty, 2008   

Wszystko doskonale. A walcząc współnie ponoszą straty nie każda tylkood sumy wspónie walczacych.
pozdrawiam

globox_flame
Kadet

Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

Dziękuję za pomoc. Być może kiedyś będę miał kolejne pytania (bo jeszcze przez kilkadziesiąt stron instrukcji muszę przebrnąć :wink: :shock: )

tomo
Kadet

Wysłany: Wto 19 Lut, 2008   

Witam
pozwole się dopisać do tematu, bo problem mam dośc podobny. (do gry"Africa Korps")

1) W tabeli scenariusza jest wyszczególnienie dotyczące punktów siły np
dla piechoty : 4 3 2 1 -
czy strata 2 punktów siły spowoduje że wygląd tabeli bedzie następujący 2 1 ?

a co z takimi zapisami : 6 5 4 4 4 2 1 jak interpretować np. taki zapis?

2) w instrukcji jest zapis o zapisaniu wszystkich PS przed walką w tajemnicy ? Czy przeciwnik nie zna naszych punktów siły?
Rozumiem, że może nie znać tych dotyczących wsparcia lotniczego ale reszta ?

Dziekuje z góry za pomoc i ... wyrozumialość :roll:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Witam
pozwole się dopisać do tematu, bo problem mam dośc podobny. (do gry"Africa Korps")

1) TAK

należ skreslac po kolei

2) nieczego nie powinien znać, by nie kobiować potem z własnymi siłami wpsarcia.

tomo
Kadet

Dziekuje za błyskawiczną odpowiedź :)

To ja pozwole sobie jeszcze podrążyć temat:
1) jesli scenariusz jest widoczny dla każdego gracza to tym samym PS jednostek nie stanowią żadnej tajemnicy. Chyba,że każdy trzyma przed nosem tylko swoje tabele ?
2) W dużej instrukcji do systemu na końcu jest charakterystyka jednostek, w której kolumna Siła jednostek, podzielona jest na 3 częsci. czy to znaczy że w różnych scenariuszach ta sama jednostka może posiadać różne PS? I czy dobrze rozumiem, że w zależności od posiadanych PS dana jednostka posiada odpowiednią siłe ognia ? /tabelka poniżej/

Kragdob
Major

tomo napisał/a:
1) W tabeli scenariusza jest wyszczególnienie dotyczące punktów siły np
dla piechoty : 4 3 2 1 -
czy strata 2 punktów siły spowoduje że wygląd tabeli bedzie następujący 2 1 ?

Dokładnie tak

tomo napisał/a:

a co z takimi zapisami : 6 5 4 4 4 2 1 jak interpretować np. taki zapis?

Taki zapis oznacza, że twój oddział jest silniejszy od innych. Siła nie wynika z uzbrojenia, ale i wyszkolenia itp. Więc oddziały o podobnej sile (w tym przypadku 6 PS) mogą ponosić np mniejsze straty w walce.

Odpowiadając na twoje pytania: po stracie 2 PS siła twojego oddziału będzie wyglądać 44421, po stracie kolejnego PS - 4421 itp.

tomo napisał/a:

2) w instrukcji jest zapis o zapisaniu wszystkich PS przed walką w tajemnicy ? Czy przeciwnik nie zna naszych punktów siły?
Rozumiem, że może nie znać tych dotyczących wsparcia lotniczego ale reszta ?

Tak, chodzi np. o to, że przeciwnik nie wiedząc z jakimi siłami walczy nie "optymalizuje" ataku. Np. Gdy atakuje 5PS na 5PS to wsparcie artylerii w sile 2PS nic nie daje atakującemu, mógłby on je wykorzystać gdzie indziej, gdyby o tym wiedział.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

tomo napisał/a:

1) jesli scenariusz jest widoczny dla każdego gracza to tym samym PS jednostek nie stanowią żadnej tajemnicy. Chyba,że każdy trzyma przed nosem tylko swoje tabele ?

A wcale że nei są widoczne dla przeciwnika. :)
tomo napisał/a:

2) W dużej instrukcji do systemu na końcu jest charakterystyka jednostek, w której kolumna Siła jednostek, podzielona jest na 3 częsci. czy to znaczy że w różnych scenariuszach ta sama jednostka może posiadać różne PS? I czy dobrze rozumiem, że w zależności od posiadanych PS dana jednostka posiada odpowiednią siłe ognia ? /tabelka poniżej/

TAK, ale to jużulega zmianie, w IV edycji, wystarczy, że po dzielisz siłę pojazdu pancrnego przez 3 i może tyle razy strzelić ile tych "trójek" masz zawartych w pełnej sile.

tomo
Kadet

jasne :)
bardzo dziekuje WZ i r1omen za odpowiedzi
pozdrawiam

Rychter
Szeregowy

Wysłany: Sob 05 Kwi, 2008   

Czy jeden etap to jeden dzień? Na "kalendarzu" dni są ułożone w kolumnie po dwa. Czy to znaczy że uzupełnienia mogą dochodzić w jeden z tych dwóch dni?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A o jaką grę chodzi?

Rychter
Szeregowy

Ardeny

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Jeden etap to jden dzień, układ kalendarza jest wymuszony wielkością strony.

Rychter
Szeregowy

Więc jeśli mam w jednym rzędzie np. 16 i 17 grudzień, to uzupełnienia mogę umieścić na mapie w dowolny z tych dni?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Uzupełenienia są rozpisana dla konkretnych dni.
Proponuję przejść do odpowiedniego tematu, tam porozmawiać

Rychter
Szeregowy

Faktycznie, kilka razy przyglądałem się kalendarzowi i nie znalazłem dat nad nazwami jednostek, dopiero dziś :oops: :oops: :oops: Przepraszam za fatygę :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Tez tak zaczynaliśmy :)

Kragdob
Major

Wysłany: Nie 06 Kwi, 2008   

Rychter napisał/a:
Faktycznie, kilka razy przyglądałem się kalendarzowi i nie znalazłem dat nad nazwami jednostek, dopiero dziś :oops: :oops: :oops: Przepraszam za fatygę :)

Kurza ślepota, to znak, że czyta się instrukcję z zapałem :) Dobry znak.

Rychter
Szeregowy

Wysłany: Pon 07 Kwi, 2008   

Teraz mam wreszcie czas żeby grać, bo przedtem uczyłem się do konkursu z historii (w piątek pisałem)

darthlen
St. szeregowy

Wysłany: Nie 09 Sty, 2011   

Jestem nowy i mam pytanie, czy artyleria samobieżna ma 2 poziomy sprawności bojowej czy 1????

Odpowiedz do tematu