Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Moskwa 1941
Autor Wiadomość
Kurt Meyer 12
Plutonowy

Wysłany: Czw 07 Lut, 2013   

ja zaatakowalem odrazu w dwuch kierunkach przyciskajac ruskich do Tuly i pozostawiajac tam pewne sily a reszta ruszyla na Stalinogorsk owszem po kontrataku stracilem ze 2 cale pulki w dywizjach szybkich ale do przelamania i tak doszlo duzo daja tez sprzyjajace rzuty koscmi

Kurt Meyer 12
Plutonowy

Wysłany: Czw 07 Lut, 2013   

no powiem tak juz nie bylo raczej czym kontratakowac pod Tula ze wzgledu na zbyt szybko rozszezajace sie przelamanie w kierunku wschodnim

hofner
Kapitan

Wysłany: Śro 06 Mar, 2013   

Czy pełnoetatowe dywizje strzeleckie to w grze 7 PS a gwardii 8 PS?
Pytam gdyż w Budziszynie czy Wrocławiu siła DS wynosi 5 PS a Gwardii- 6PS. Co związane jest z ich aktualnymi stanami w bitwie o Wrocław czy na okres forsowania Nysy.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Nie wiem czy był jakikolwiek moment w ZSRR, że posiadali pełnoetatowe dywizje na froncie. Pełen etat to byłby 12 PS

hofner
Kapitan

Dziękuje z odpowiedź będzie przydatna do tworzonych scenariuszy fikcyjnych.

Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Wto 16 Kwi, 2013   

Co zrobić z dodatkowymi oddziałami niemieckimi w scenariuszach "Szosa Podolska" "Tuła" (w Tule jest nawet 18 DPanc) ?
To też zapas ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dokładnie tak, ta dywizja walczyła tuż za południowa ramką i na pewno kiedyś stworzymy dla niej scenariusz.

Piotr Wodtke
Kapitan

Wojciech Zalewski napisał/a:
dokładnie tak, ta dywizja walczyła tuż za południowa ramką i na pewno kiedyś stworzymy dla niej scenariusz.

A przydałaby się po mojej stronie ramki. :D

Tym bardziej że rozstawiłem sobie Moskwę razem z dwoma dodatkowymi mapami (szosa Podolska i Tuła). Poustawiałem żetony i jazda.
To zdecydowanie inna gra niż Kursk.
Więcej możliwości manewru, "krótka kołderka" zasobów po obu stronach.
Grając sam ze sobą (co jak wiadomo jest trudniejsze :roll: ) już w pierwszym etapie dokonałem małego przełamania na styku 16 i 30 Armii RKKA.
4 Armia nemiecka trochę drepcze w miejscu.
Natomiast Guderian śmiało naciera na Tułę.

Ponieważ wszystkie mapy zajęły mi cały stół w kuchni przechodzę na dietę i spożywanie posiłków w formule barowej. :roll:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Stół pamietam jest dość duzy :) , ale poporsze o zdjęcia z tak imponującej bitwy ...

Piotr Wodtke
Kapitan

Stół pamietam jest dość duzy :) , ale poporsze o zdjęcia z tak imponującej bitwy ...

To nie takie proste. Nie ogarniam całości moim małym japońskim aparacikiem fotograficznym. :roll:

Baron83
Plutonowy

Jeżeli formuła barowa oznacza wcinanie na stojąco, to przypominam, że to bardzo obciąża serce! Nie wolno :!:

Ja też często gram sam na siebie. Rywale nie zawsze mają czas, a ja muszę mieć coś rozłożone i mieć zajęcie dla łapek.

Świetnie grało się w Kursk z dodatkami. Przy całej Moskwie niestety mój stół wymięka :roll: . A na podłodze mocno mi się kurzy :( .

Dominik
Sierżant

Piotr Wodtke napisał/a:

To nie takie proste. Nie ogarniam całości moim małym japońskim aparacikiem fotograficznym. :roll:

To chociaż w kilku fotkach w miarę możliwości, takie ogromne pole bitwy musi bardzo imponujaco wyglądać :D

Warchlak
Szeregowy

Ja gram aktualnie w "Szosę Podolską" i "Tułę", taki myk zrobiłem. Jak skończę to coś wymyślę, dostawie drugi stół, półkę, cokolwiek i polaczę z resztą "Moskwy". Wtedy postaram się wrzucić jakieś zdjęcia. Jak rozłożyłem na chwilę wszystkie mapy to powiem, robi wrażenie. Nawet sobie nie wyobrażam ile będzie trwać jeden dzień, nie mówiąc już ile zajmie cała gra :D

A tak przy okazji to mam parę pytań.
1. Nawały nie są przewidziane w "Moskwie" i dodatkach?
2. Wpływ dużej rzeki i wzgórz na ruch i walkę? Wiem, że już gdzieś są opisane, ale dla świętego spokoju proszę jeszcze raz.
3. 9 BPanc pojawia się w 43 Armii w "Szosie" oraz jako samodzielna jednostka w "Tule"?
4. W "Szosie" przy rozstawieniu są BP-Panc. (przy Sztabach), mam pecha i ich nie dostałem czy jakiś błąd?
5. W "Tule" brakuje mi 31 DK, pech czy błąd?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

1. Nie
2. Ale w Moskwie chyba nie ma takiej rzeki
3. Należy wybrać, gdzie chce się jej używać
4. Nie było ich na arkuszu, bo powinny być
5. jak wyżej. ale to mogę sprawdzić jutro

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Piotr Wodtke napisał/a:

To musisz użyć takiej szybkij opcji przemieszczenia :)

Warchlak
Szeregowy

W "Moskwie" odcinek między zbiornikami Moskiewskiego Morza koło Nowozawidowskij jest niby traktowany jako duża rzeka, ale bardziej mi chodziło o Okę w "Szosie Podolskiej" i o wzgórza w "Tule". Punkty 4 i 5 to, jeśli miałem pecha to prosiłbym o opis jednostek, to sobie sam dorobię jakoś.

Dziękuje za szybką odpowiedź. Widzę redakcja nie śpi tylko czuwa troskliwie nad takimi pierdołami jak ja :wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

No po spotkaniu z kolegą Jarkiem z Bydgoszczy i Bartkiem to szybko spać nie pójdę :)

waclaw
Plutonowy

Wysłany: Pon 07 Paź, 2013   

Miałem okazję zagrać ostatnio w Moskwę dwa podstawowe scenariusza.

Gra się fajnie (jak zawsze :mrgreen: ) aczkolwiek pierwszy scenariusz to gra do jednej bramki. Dobry to zagrania z kimś początkującym po stronie niemieckiej.

Drugi scenariusz już dużo lepiej. Dużo manewru i wątłość sił powodują, że gra się na prawdę fajnie.

Jedyne co mi się nie podoba to przepis o uzupełnieniach dla Niemców (grałem Rosjanami oba scenariusze ;) ). Wprowadzanie jednostek po utracie PSB doprowadza do kumulacji koncentracji i tak nie dość, że Niemcy niwelują straty uzupełnieniami, to jeszcze dostają wzmocnienie w postaci koncentracji. Kończy się tym, że na dwóch polach koncentrują się trzy albo cztery "odwrócone" dywizje piechoty i mimo iż siły wychodzi 1:1 to liczą się modyfikatory za koncentrację i kaplica.

W następnych grach planuję grać na zasadzie za każdy stracony żeton można wprowadzić dowolny z uzupełnień.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Pią 11 Paź, 2013   

Ja stosuję następujące modyfikacje :
- niemieckie jednostki szybkie bez artylerii ( dywizje zmotoryzowane mają modyfikator za koncentrację za dwa żetony )
- niemieckie dywizje piechoty mają -2PSB

Krzysiek
St. szeregowy

Wysłany: Czw 12 Gru, 2013   

W scenariuszu "Tuła" brakuje mi niemieckiej 296 DP z dostępnych mi źródeł wynika że związek ten brał udział w ostatnim ataku Guderiana z dnia 2 grudnia
między innymi pułk :Grossdeutschland" na przełomie listopada i grudnia był zluzowany bezpośrednio pod Tułą przez 520 PP tej dywizji.
Teraz mam pytanie czy mam rację a jeżeli tak to czy u Was też brak tej dywizji ?
czy po prostu się mylę i nie ma sprawy :roll:

Odpowiedz do tematu