Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Alzacja - Lotaryngia 1944-45 "Operacja NORDWIND"
Autor Wiadomość
Volkh
Kapral

Wysłany: Pią 11 Maj, 2012   

Oj tam zaraz błąd albo przeoczenie. Może ten pułk wydzielony był właśnie w celu pilnowania mostu?

hofner
Kapitan

No nie niestety stał w pasie działania tej dywizji. Sprawdzałem na mapach operacji Norwind zamieszonych w internecie?

Volkh
Kapral

Jeżeli znajdziesz gdzie ten pułk powinien się znajdować daj proszę znać na forum bo na odpowiedź coś czuję że sie nie doczekamy.
Kupiłem specjalnie 2 TiSy z Nordwind i Colmarem, w przyszłym tygodniu zamierzam stestować połączony scenariusz więc ta kwestia mnie mocno interesuje.

hofner
Kapitan

Ok ustawienie mniej więcej będzie gdyż mapa ta nie jest zbyt dokładna...ale zawsze lepiej niż ma stać na moście przesunięty o jakieś 80 km...

hofner
Kapitan

Wysłany: Sob 12 Maj, 2012   

Volkh napisał/a:
Jeżeli znajdziesz gdzie ten pułk powinien się znajdować daj proszę znać na forum bo na odpowiedź coś czuję że sie nie doczekamy.
Kupiłem specjalnie 2 TiSy z Nordwind i Colmarem, w przyszłym tygodniu zamierzam stestować połączony scenariusz więc ta kwestia mnie mocno interesuje.

Ja ten pułk 100 DP amerykańskiej ustawiam na polu 2407,zmiana odnośnie ustawienia dowództwa XXI KA- 1117 oraz nie rozstawiam oddziału 2 dyw PZ franc. ...nie znalazłem wzmianki,ze znajdowała się na terenie walk na planszy Norwind a stała na planszy Colmar.
Chyba,ze WZ zamieszczał jakaś erratę do Tis odnośnie tej gry

Volkh
Kapral

Wysłany: Nie 13 Maj, 2012   

Bardzo dziękuję :)

hofner
Kapitan

Wysłany: Wto 15 Maj, 2012   

Ostatnio zagrałem Norwind w scenariuszu Niemcy uzyskują 3 PZ za każdą zdobyta miejscowość we Francji i 10 PZ za wyparcie Amerykanów z Niemiec. Ja po 6 etapach zdobyłem 5 miejscowości i wyparłem Amerykanów z Francji łącznie więc 25 PZ..nie grałem dalej gdyż nie widziałem za realne by Amerykanie zdobyli 25 PZ.. Czy ktoś rozegrał ten scenariusz do końca i ile PZ zdobyli Amerykanie?

Volkh
Kapral

Wysłany: Nie 27 Maj, 2012   

stanley napisał/a:
Scenariusz: Atak 7 armii.
Czy 257DGL (niem.) rzeczywiście ma stać na heksie 2813 wspólnie z398pp z 100DP(am.)?

Przyłączam się do pytania.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 27 Maj, 2012   

prosze takie pytanie kierowac równiez na mail, Ja nie jestem w stanie odpowiadac na wszystkie w tempie oczekiwanym, gdyż po prostu nie o wszystkich pamiętam

Volkh
Kapral

Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

OK dorwałem dzisiaj "Operation Nordwind 1945: Hitler's last offensive in the West" Ospreya i jest wynika z niej że Amerykanie pomiędzy Hatten i Rittershoffen siedzieli na linii bunkrów pozostałych z linii Maginota. Specjalnie aby przełamać linię obrony 25 dywizja grenadierów otrzymała 10 Flammpanzer 38(t) i dodatkowe oddziały saperów sformowane w Panzer-Flamm-Kompanie 352 ale pomimo tego nie poszło łatwo.
Powinny być fortyfikacje stałe ciągnące sie pomiędzy heksami 3711 (Hatten-Rittershoffen) a 3612.
Ponieważ nie da się poprawić mapy, proponuję aby jednostki stacjonujące w Hatten (sztab XXI KA, sztab VIA, Art./VI, 315/79 DP) miały dodatkowy modyfikator do umocnień polowych dający +3 tak jak fortyfikacje stałe ale bez dzielenia wojsk atakujących na pół oraz żeby umocnienia w Hatten nie były zdejmowane po opuszczeniu heksu przez jednostki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Obawiam się, że taka liniabędzie nie do przełamania dla Niemców.
Ile dostaną za taką pozycję modyfikatorów? (w sumie)

Volkh
Kapral

Amerykanie dostaną tylko +3 zamiast +2 w fortyfikacjach polowych i + 1 za miejscowość. Łącznie + 4.
Alternatywnie można dorysować sobie fortyfikacje polowe i dorobić żeton Panzer-Flamm-Kompanie 352 z białą gwiazdką ale pierwsze rozwiązanie jest chyba łatwiejsze.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja oczywiscie nie zabraniam takich "projekcji". Ale czy modyfikator +3 to za mało, to mam wrażenie, że chyba nie. Przerwanie sie Niemcami jest w tej grze bardzo trudne, to że na początku troszke zepchną Amerykanów to sukces jak w Ardenach. No ale jak ktoś da się pozabijac Amerykanami na początku to ja juz na to wpływu nie mam. Bardzo lubie ten odcinek frontu, za jego "trudność poruszania" się i mnogość koncepcji do realizacji.

Volkh
Kapral

Korespondencyjnie z kolegą Hofnerem przetestujemy to rozwiązanie i przekonamy się jak zasady z umocnieniami w Hatten sprawdzą się w praktyce. Ktoś z nas z pewnością napisze raport z pola walki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ide o zakład, że zostaną ominięte :)

hofner
Kapitan

Wojciech Zalewski napisał/a:
Ide o zakład, że zostaną ominięte :)

Chyba ,że grający Niemcami potraktuje to jako swoisty Stalingrad :)

hofner
Kapitan

Wysłany: Wto 29 Maj, 2012   

Dziś rozpoczęliśmy z Volkh rozgrywkę w Nordwind. Wkrótce napiszemy relacje z walk ja z Niemców on z Aliantów.

Volkh
Kapral

Wysłany: Śro 06 Cze, 2012   

Chwilowo działania wojenne zostały zawieszone z powodu rozbieżności w interpretacji zasad :D

hofner
Kapitan

Wysłany: Śro 06 Cze, 2012   

Volkh napisał/a:
Chwilowo działania wojenne zostały zawieszone z powodu rozbieżności w interpretacji zasad :D

Wszystko zostało jednolicie zinterpretowane i znów ruszyły działania w Alzacji

hofner
Kapitan

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

Po rozgrywce z Volkh'em mogę powiedzieć,że ta gra daje wiele koncepcji walki zarówno Niemcom jak i Amerykanom.
Grając Niemcami trzeba realizować jeden plan bez względu na kontrnatarcia Amerykanów. Kilka błędów Niemców może spowodować,że cała operacja skończy się fiaskiem. Jedynym rozwiązaniem zdaje się natarcie naprzód bez zwracania uwagi na umocnione odziały obsadzające miasta. Na odcinku 100 DP ważne jest zdobycie miast by odziały amerykańskie nie zdążyły się znów umocnić.

Odpowiedz do tematu