Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
24
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 01 Kwi, 2008   

No historycznie kierunki geograficzne raczej się nie zmieniają.

kapral
Chorąży

Ktoś kiedyś na forum napisał ...W przeciweństwie do pana przed napisaniem weryfikujemy fakty... mam rozumieć że koniec merytorycznej dyskusji ? Na stronie 62 TiSa w .Od Redakcji ...Nie bagatelną rolę w kntaktach pomiędzy naszymi czytelnikami ogrywa forum internetowe, sprawnie działające i bez przerw, stawia nas na czele branżowych for. Nie zajmujemy się tam żadnymi "wojenkami" oskarżeniami ani animozjami, nie zakładamy niezliczonych komisji skrutacyjnych ani weryfikacyjnych. Dlatego też, Bartek nie musi za często interweniować. Tu przyznam bez bicia, że czasem poziom dyskusji jest tak wysoki, że lepiej fachowcom nie wchodzić w drogę, ale warto czasem ten czy iny temat przeczytać by dowiedzieć się czegoś nowego... Czy coś pomyliłem ?

Gość

kapral napisał/a:
A jak się to ma do działań historycznych ?

Jak się ma to do języka urzędowego w Wehrmachcie :P

Chyba, że nazw angielskich użyto dla zmylenia tow. Stalina, by myslał, ze to Amierkiańcy nadchodzą.

Bergman
Kapitan

kapral napisał/a:
A jak się to ma do działań historycznych ?

Nie wiem czy kolega tak na powaznie, czy dla jaj. Al zakładam,że na poważnie.
A zatem: Jak wiadomo w B-35 stosy oddziałów moga być reprezentowane przez grupy bojowe. Jesli chodzi o Niemców często historycznie stosowali owe Kampfgruppe. O składach zmieniajacych sie często co chwile. czasem walczyły długo, czasem działały przez moment.
Nazwy mieli rózne, przewaznie od oficerów dowodzących KG. Dzieki zamieszczonym żetonom kolega ma mozlwiość stworzenia takich KG z oddziałów 45 i 17 dywizji. Nazwy E, N, W, są równie historyczne jak KG slvershoot, Bergman (na ikonce górskiej), espada, itp. Jest to mozliwość w ramach własnego prowadzenia rozgrywki. Własne proweadzenie rozgrywki zakłada, hm pewna włąsną inwencje w wydawaniu rozkazów jednostkom, i ich przemieszczaniu w porównaniu z działaniami historycznymi. No chyba, że kolega chce sobie tylko poprzesuwać żetony na mapie, czytając jednoczesnie opracowania historyczne :twisted:

Jasne, że bardziej historycznie by było, żeby miez żetony z nazwuskami oficerów dowodzących w tych jednostkach, ale, po pierwsze, bez przesady, po drugie , gdyby nawet, to by się zaczeły dyskusje "dlaczego Schmidt, schmidt był wtedy w sztabie albo na urlopie w Monachium :) , wiec, po trzecie, bez przesady :roll:
- Porucznik

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 02 Kwi, 2008   

Panie kapralu, proszę zadawać precyzyjen pytania, otrzyma pan precyzyjną odpowiedź. Skoro pyta pan o W,E,S, N, to skąd mam wiedzieć o co panu chodzi. Byłem przekonany, że o kierunki geograficzne.
Brak precyzji fromuowania postów doprowadza do tego, że wymiana poglądów z panem musi (za każdym raem) ewoluować od ogółu do szczegółu.

Poniżej zamieszczam pańskie pytanie, dla jasności:

Co to jest KG E, N, W ?

Ale może panu chodziło o "KG E" zawarte w ętonach do gry?
aaaaaaaaa to musze pana odesłać doprzepisów i rozdziału o grupach bojowych, co zresztą ładnie opisał powyżej Bergman.

Jeszcze raz powtórzę, odpowiedzi są zawsze na tym samym stopni logiki co pytania. Prosze na przyszłość zadawać je precyzyjnie. Na naszym forum jest malo kobiet, my nie rozumiemy podprogowo, ani aluzyjnie.

kapral
Chorąży

Podobno nie ma głupich pytań tylko odpowiedzi. Ponieważ 45 DGren formowano w Radomiu więc nie mogla ona wejść do walk z rejonu Warki poza tym 135 PGren pierwszym batalionem wszedł do walki popołudniu 10 VIII. Grupa "Bayer" współdziałała z DPSpad "HG" podczas gdy glówne siły 19 DPanc znajdowały się w rejonie Nowej Woli.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

kapral napisał/a:
Ponieważ 45 DGren formowano w Radomiu więc nie mogla ona wejść do walk z rejonu Warki

45 Dywizję Grenadierów sformowano nie w Radomiu ale w... Dollersheim (Austria). Koncentrowano ją w Radomiu po transporcie z Austrii
Prosze zwrócić uwagę na przebieg jedynej linii kolejpwej w tym miejscu
Radom - Warka.

kapral
Chorąży

45 Dywizje Grendierów sformowano w Radomiu a 45 Dywizje Piechoty w Austrii. Dywizja ta z tego co wiem nie jechała koleją lecz maszerowała pieszo z Radomia. A co z 135 PGren ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Nie rozumiem pytania - nie odpowiem

kapral
Chorąży

Wysłany: Czw 03 Kwi, 2008   

W dniach 9 i 10 VIII w walce wziął udział tylko I/135 PGren i to dopiero po południu 10 VIII w grze jest cały od początku.

Bergman
Kapitan

Kapral:
"A co z 135 PGren ?"
WZ: "Nie rozumiem pytania"
Kapral":
"W dniach 9 i 10 VIII w walce wziął udział tylko I/135 PGren i to dopiero po południu 10 VIII w grze jest cały od początku."

Panie Kapral, jak ja uważam, że redakcja coś schrzaniła, to po prostu o tym piszę w poście, nie zadając wpierw retorycznych pytań w celu podbudowania napięcia.
Jak mam tego więcej, to staram się to opisać w jednym poście, a nie sztucznie przeciągać stosując technikę "tysiąca cięć".

Mam zresztą niejasne wrażenie, że ta dyskusja zaczęła się poza forum, lub też ma jakieś pozaforumowe drugie dno. :?
- Porucznik

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Bergman napisał/a:
Kapral:
[i]"A co z 135 PGren ?"

Ale ja nie rozumiem pytań kaprala i to wszytko
Podobnie było z kierunkami geograficznymi
Kapral myli pojęcia a ja nie mam zamiaru polemizować z brakiem "rozumowania"
Podaje przykład:
kapral napisał: 45 DGren. była formowana w Radomiu. ...
Formowanie oznacza, że była formowana z Polaków? :)

Ta dywizja była formowana w Austrii (XVII okręg wojskowy, Północna Austria, południowa czechosłowacja) i dowożona do Radomia pociągami, gdzie była koncentrowna, (a to duża różnica)
Ale ja na prawdę musze się wycofać z takichdyskusji bo zamiast robić gry zaczynam nabijać posty na zasadzie ping-ponga.

Bergman
Kapitan

No ja uważam, że dyskusje historyczne, chocby i bardzo szczegółówe, wokół gry i scenariusza mogą byc bardzo cenne. Zawsze sie mozna czegoś dowiedzieć chocby to było i nie do wykorzystania w grze.
:wink:
Tyle, że denerwują mnie posty typu "zadam pytanie na które oczywiście znam odpowiedź, ale może mi się oponent na nim wyłoży".
Co tez wyraziłem Kapralowi w poście wyżej.

A wracając do owych "geograficznych" KG. Z opisów na żetonach wynika, że KG N i KG W , to typowe zetony pomocnicze, pod którymi ukrywamy co chcemy. KG E ma swoje pkt siły w tabelce, wartości strzelania i pancerza na żetonie. A zatem była to jakaś grupa realnie działająca na tym odcinku wyposażona w stugi?

Tu zaznaczam, że naprawdę nie znam odpowiedzi na to pytanie :wink: :wink:
- Porucznik

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Tak, KG "E" to jednostka bojowa w skłądzie resztek następujących dywizji: (86, 137, 251) oraz zbiorczego batalionu (słabego) dzial szturmowych.
Pozostałe grupy to Grupy Bojowe w rozumieniu instrukcji. ich nazewnictwo nie ma nic wspólnego z kierunkami geograficznymi.

kapral
Chorąży

To w 1944 Radom był Polski ? 45 dywizja piechoty była rozbita i w Radomiu odtważana.

Kragdob
Major

WZ napisał/a:
dowożona do Radomia pociągami, gdzie była koncentrowna, (a to duża różnica)

Nie wiedziałem, że w Radiomiu też koncentrowali.... Ale żeby swoje wojska? Chyba, że okazało się, że to zdrajcy byli - a skoro dywizja rozbita to i tak mogło być ;)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

kapral napisał/a:
To w 1944 Radom był Polski ? 45 dywizja piechoty była rozbita i w Radomiu odtważana.

Radom zawsze był Polski, w roku 1944 był pod okupacją niemiecką.

kapral
Chorąży

Zgadza się

Bergman
Kapitan

jak juz sie czepiamy słówek:

"Ponieważ 45 DGren formowano w Radomiu" - to z Twojego postu Kapralu jedną stronę wstecz.

Teraz jednak piszesz, że 45 "odtwarzali" w Radomiu. .. :wink:

Pomijając jednak złosliwości i całkiem na pooważnie: Odtwarzane to były dywizje, które z Normandii za Ren doszły w stanie szczątkowym i trwało to kilka miesięcy aż do Ardenów. A jak to to było z tą 45 Grenadierów? Ile czasu spędziła w tym Radomiu? (zaznaczam jak wyżej, nie pytam się retorycznie, tylko na serio, bo nie wiem). W każdym razie może lepszym słowem byłoby jednak UZUPEŁNIANIE stanów w strefie przyfrontowej. Może nawet GORĄCZKOWE UZUPEŁNIANIE, jeżeli trwało to krótko.
- Porucznik

Przemo_74
Kapral

Wg Nafzigera: 45 Inf.Div. została rozbita w kotle pod Bobrujskiem, natomiast 45 Gren.Div. zostala utworzona 8 lipca poprzez zmianę nazwy 546 Gren.Div. (formowanej w ramach 29 fali).
Wg danych z http://www.axishistory.com/index.php?id=8061 formowana była w na terenie XVIII Okręgu Wojskowego czyli na terenie Austrii (tu padają trochę inne daty dzienne ale również w dot. lipca 1944).
Ponadto Przymanowski pisał że, w skład 45 Gren.Div. włączono ok. 1000 rozbitków z "pierwszej" 45 dywizji.

Odpowiedz do tematu