Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Powstanie Listopadowe 1830-1831
Autor Wiadomość
adalbert
St. szeregowy

Wysłany: Czw 11 Mar, 2010   

Cytat:
CAR WYKAZUJE ZNIECIERPLIWIENIE – Jeżeli przez 4 etapy gracz kierujący stroną rosyjską nie odniesie żadnego sukcesu (żadnej wygranej bitwy lub zajętego miasta). Musi w najbliższym ruchu, doprowadzić do bitwy, w której zaangażowałby, co najmniej 60 punktów siły. Może to być bitwa w polu lub szturm na miasto. Porażka oznacza natychmiastowe odwołanie Naczelnego Wodza.

Nasuwa się pytanie: Co, jeśli nie uda mu sie doprowadzic do żadnej bitwy albo jedynie do bitwy z zaangażowaniem mniejszej ilości PS? Ta sama sankcja co za porażkę?

Cytat:
Każdy z graczy ciągnie jedną Kartę Zdarzeń w każdy wyznaczony etap. Etapy te zaznaczone są na torze etapów. Gracz może posiadać maksymalnie dwie karty zdarzeń. Ciągnąc kolejną (na początku etapu), jako trzecią, musi jedną z posiadanych zagrać lub odłożyć. Pierwszeństwo zagrania karty ma gracz z inicjatywą. Jeden gracz może w jednym etapie zagrać 0,1 lub 2 karty.

Rozumiem, że jest wspólna talia dla obu graczy? Czy zagrane karty a)wypadają z gry na stałe, b) odkładamy je na stos kart zużytych ale do ponownego użycia c) wtasowujemy ponownie w talię? To wyjaśni sformułowanie "odłożyć".

Cytat:
W grze są następujące karty:
Atak zimy (x2) – można ją zagrać tylko na początku tury, w etapach zimowych. Zagranie jej oznacza zwiększenie kosztów ruchu dwukrotnie. Każdy poruszony oddział traktowany jest jako zmęczony. Jednak rzeki, małe i duże nie stanowią żadnych ograniczeń w ruchu i walce.
Nagła odwilż/ Obfite opady (x5) – można ją zagrać tylko na początku tury w etapach zimowych. Zagranie jej oznacza, że na czas tego etapu koszt ruchu zwiększa się dwukrotnie a każda mała rzeka traktowana jest jak duża. Duże można przekraczać tylko po moście. W tym etapie nie można budować mostów.

Rozumiem, że zagranie jednej z tych kart wyklucza zagranie drugiej w tym samym etapie? To trzeba to napisać

Cytat:
Entuzjazm (x2) – można ją zagrać na początku etapu na siebie lub przeciwnika. Zagranie jej oznacza, że w tym etapie oddziały wskazanej strony mogą dokonywać forsownych marszy bez negatywnych konsekwencji, w czasie starć obowiązuje dodatkowy modyfikator +1.
Defetyzm (x2) – można ją zagrać na początku etapu na siebie lub przeciwnika. Zagranie jej oznacza, że każdy ruch oddziału ma konsekwencje jak marsz forsowny a w starciach obowiązuje modyfikator -1. Wskazana strona nie może dokonywać forsownych marszy.

Cytat:
Przebłysk geniuszu (x4) – można ja zagrać przed bitwą lub szturmem na dowolnego dowódcę. Wskazany dowódca na czas tego jednego starcia ma zwiększoną wartość bojową o 2.
Zaćmienie umysłu (x4) – można ja zagrać przed bitwą lub szturmem na dowolnego dowódcę. Wskazany dowódca na czas tego jednego starcia ma zmniejszona wartość bojową o 2 (wynikiem może to być liczba ujemna lub zero).

To samo: wzajemny stosunek do siebie tych kart. Czy można np. rzucić Zaćmienie na tego samego dowódcę, na którego przed chwilą przeciwnik rzucił Przebłysk Geniuszu.
Jaki może być sens zagrania Entuzjazmu na przeciwnika? Modyfikator obowiązuje dla kogo: dla obu stron?
Jakoś wewnętrznie protestuję wobec zagrania karty pod nazwą Entuzjazm na własne wojska po doznaniu druzgocącej klęski (zdaje się, że są podziały na rodzaje zwycięstw w bitwach) albo Defetyzmu na przeciwnika, który nas dopiero co okropnie złoił. Wysokie Morale/Rozprzężenie (przykładowo) byloby dla mnie bardziej strawne w takim wypadku...
Cytat:
Zagranie jej oznacza, że każdy ruch oddziału ma konsekwencje jak marsz forsowny (...) Wskazana strona nie może dokonywać forsownych marszy.
Albo mi się zdaje albo nie jest to sformułowanie do końca logiczne.
Kart nie jest zbyt wiele. Czy karta śmierci wodza nie jest w tym wypadku zbyt silna? Co prawda jest tylko jedna. Interesująca/niestandardowa ilość kart - 32, jeśli dobrze policzyłem.
Ostatnio zmieniony przez adalbert Czw 11 Mar, 2010, w całości zmieniany 3 razy  

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Jacku uprzedzam - każde Twoje zdania rozłożone zostanie teraz na części :)

adalbert
St. szeregowy

Może życzysz sobie uwagi jedynie na priv?

Gość

Cytat:
Cytat:
Zagranie jej oznacza, że każdy ruch oddziału ma konsekwencje jak marsz forsowny (...) Wskazana strona nie może dokonywać forsownych marszy.
Albo mi się zdaje albo nie jest to sformułowanie do końca logiczne.

Dla mnie jest to logiczne.

1) nie mozesz zadeklarowac marszu forsownego
2) kazde przemieszczenie sie wywoluje skutki marszu forsownego (nie wiem co to jest - zmeczenie, rzut na atrycje czy cokolwiek innego) ale bez mozliwosci wykorzystania bonusu marszu forsownego.

adalbert
St. szeregowy

Intencję to ja rozumiem, Zastanawiam się jedynie nad szczęśliwością sformułowania (choć to prawdopodobnie wersja robocza). Może lepiej byłoby tak: Wskazana strona nie może w tym etapie wykonać marszu forsownego ale ponosi jego konsekwencje przy każdym ruchu swoich oddziałów (jeśli dobrze rozumiem, że obostrzenie ruchu dot tylko wybranej strony a nie obu). Możliwe zresztą, że się czepiam w tym momencie :)
Chodzi o to, żeby ktoś zielony mógł się rozeznać o co chodzi.

adalbert
St. szeregowy

Takie pytanie Jacku: widzę, że za pomoc Anglii i Austrii Polacy otrzymują po 20 punktów a zwyciężą strona, która osiągnęła nad przeciwnikiem 60 pt przewagi. Czy zatem jest możliwe zwycięstwo strony polskiej bez tego zastrzyku? Z punktu widzenia gry trochę niepokoi, że ta pomoc uzależniona jest - z tego, co napisałeś - tylko i wyłącznie od szczęśliwego rzutu kostką, nie ma żadnych warunków do spełnienia. Czy zupełne oderwanie od wyników toczącego się powstania jest zamierzone? Rozumiem też, że moment rzutu zależy wyłącznie od decyzji gracza?
W grze Napoleon's Triumph Bowena Simmonsa Francuzi mają odwód - jeśli go nie wprowadzą mają obronić pewne pozycje, natomiast jeśli zdecydują się go wprowadzić, to oni muszą teraz zdobyć pewne cele. Zdaje sobie sprawę, że nie jest do adekwatne, ale może warto pomyśleć o czymś w tym stylu...

Tak w ogóle to świetnie, że coś się pojawiło i widac, że projekt zbliża się do wydania.

Jacek II Nowy
Plutonowy

Wysłany: Pon 15 Mar, 2010   

Pomoc Anglii i Austrii oparcie tylko na rzucie kostką spowodowane jest historią. Jak wiecie nasi dyplomaci toczyli w tym temacie rozmowy (nie tylko z nimi ale te były najbardziej rokujące) z A i A na temat broni, wsparcia. Niby byli za, ale generalnie sprowadzało się to do tego, że "jak zdobędziecie Moskwę i Petersburg, otrzymacie poparcie Austrii/Anglii, Francji, Chin i Sjuksów to i my was poprzemy i damy wam 16 łuków i 3 dzidy". Dlatego szansa 1/6 to chyba i tak za dużo.
Co do przepisów pozostałych, to może faktycznie coś jest napisanie niejasno ale zrozumcie, ja WIEM co autor miał na myśli :)
Co do kart - no faktycznie mało ale cóż można wymyślić? Co do ich zagrywania to rzeczywiście muszę napisać które się znoszą a które nie. Jakie można zagrać i kiedy.
Co do warunków zwycięstwa to tak po prawdzie nie jestem jeszcze tak do końca przekonany jak mają ona wyglądać. Na chwilę obecną wystarczy odnieść kilka Dużych Zwycięstw w Dużych Bitwach, zająć parę miast i twierdz i 60 pkt przewagi się ma :) Tylko czy to może być warunkiem zwycięstwa? Czy Rosja po przegraniu w 1831 kilku bitw, utracie Królestwa, części Litwy nawet z Grodnem i Wilnem , nie wróciła by w 1832 z kolejną większą armią i tak czy owak nie zdusiła nas? Na ten czas takie są warunki i coś innego, bardziej sensownego nie przychodzi mi do głowy.

adalbert
St. szeregowy

Cytat:
Dlatego szansa 1/6 to chyba i tak za dużo.

Jacku, moim zdaniem zdecydowanie za dużo.
Sorki za natręctwo ale weź pod uwagę, że ostatecznie przecież sprawę naszego powstania uznano za wewnętrzna sprawę Rosji i najlepiej tego się trzymać. Z Anglią to chyba w ogóle można sobie dać siana, a z Austrią wydarzenie ograniczonej pomocy w uzbrojeniu jak najbardziej ale bez albo z minimalnym bonusem punktowym wydaje się dobre. Z drugiej strony, takie Prusy aktywnie nam szkodziły, na ile się wywiedziałem a i Austria skonfiskowała pokaźne ilości zamówionej broni...więc na Austrię to nawet 2 wydarzenia mogłyby być: z jednej strony ograniczona pomoc dla Powstania z drugiej skonfiskowane uzbrojenie, które mogłoby odejmować parę punktów (5-10).

Fanatyk
Podpułkownik

O widzę, że się rusza sprawa. Jacku tak trzymaj!

adalbert
St. szeregowy

Wysłany: Czw 13 Maj, 2010   

Coś nowego w temacie?
Jak tam rozwój koncepcji warunków zwycięstwa?

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pią 14 Maj, 2010   

Jacek napisał:
Cytat:
Czy Rosja po przegraniu w 1831 kilku bitw, utracie Królestwa, części Litwy nawet z Grodnem i Wilnem , nie wróciła by w 1832 z kolejną większą armią i tak czy owak nie zdusiła nas? Na ten czas takie są warunki i coś innego, bardziej sensownego nie przychodzi mi do głowy.

No właśnie na tym teatrze nie za bardzo było więcej wojska. Wojsko było zaangażowane na Kaukazie, a przewieźć ich nie było jak (jeszcze nie wybudowano kolei warszawsko petersburskiej :) . polecam porf. Łojka "Powstanie Listopadowe"

Derenga
Chorąży

Wysłany: Wto 08 Cze, 2010   

Czy prace nad projektem posunęły się naprzód? I jaka jest przybliżona data publikacji?

Korab
Podporucznik

Wysłany: Wto 05 Paź, 2010   

Czy są jakieś postępy w pracach?
Nawet te niewielkie cieszyłyby graczy oczekujących na wydanie powstania.

Jacek II Nowy
Plutonowy

Wysłany: Śro 06 Paź, 2010   

Przepisy są gotowe, może jakaś kosmetyka. Problem tkwi w teście gry. Mechanice. Rozgrywki próbne sam na sam wnoszą w sumie niewiele. Jakiś konwent by załatwił sprawę ale tu znowu czas mnie blokuje. W Muszynie byłem raptem dzień i to w sumie przypadkiem. Więc nawet gry z sobą nie miałem.

Korab
Podporucznik

Wysłany: Śro 06 Paź, 2010   

Jacek II Nowy napisał/a:
Przepisy są gotowe, może jakaś kosmetyka. Problem tkwi w teście gry. Mechanice. Rozgrywki próbne sam na sam wnoszą w sumie niewiele. Jakiś konwent by załatwił sprawę ale tu znowu czas mnie blokuje. W Muszynie byłem raptem dzień i to w sumie przypadkiem. Więc nawet gry z sobą nie miałem.

to dobrze że już są zasady.
Może musisz podrzucić komuś grę...żeby rozegrać gry kontrolne...

Derenga
Chorąży

Wysłany: Czw 09 Gru, 2010   

Kolejne dwa miesiące minęły i brak żadnych wieści. Czy udało się przetestować już grę? Ewentualnie jakie są perspektywy na najbliższą przyszłość?

Whisky
Kapral

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011   

Witam...
Czyżby ta cisza była ciszą przed burzą...?
A tak na poważnie, to czy są jakieś ruchy w temacie gry...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 04 Lut, 2011   

jeszcze nie ma, brakuje nam opcji "rozdwojenie"

Whisky
Kapral

Wysłany: Pon 07 Lut, 2011   

Ja ostatnio próbowałem tej opcji.. Skończyło się na tym że teraz trzeba w nocy wstawać karmić i przewijać.. ;)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 07 Lut, 2011   

ja to przetobiłem 19 lat temu i teraz mam wiele opcji pomocniczych :)

Odpowiedz do tematu