Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stalingrad 1942-43
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 11 Maj, 2016   

teraz dzieci to nawet celulowę zjadają :)

dixie
St. sierżant

Wysłany: Śro 11 Maj, 2016   

Nie to jest najgorsze. Niedawno moja rezolutna córcia wpakowała w port pcimci mojego laptopa kilka plastikowych monet i to tak, że nie chrobotały przy ruchu. A ja się zastanawiałem, czemu zaślepka nie wchodzi. Dobrze, że nie dopychałem kolanem...
Innym razem zaginął kafelek od Carcasonne. W miejscu w którym się dzieciaki bawiły nic nie było. Znalazło się po pół roku jak dywan zwinęliśmy, w przeciwległym kącie pokoju.
Nie pytajcie w jakim stanie i gdzie już znajdowałem żetony albo do czego może służyć mapa :mrgreen:

bartoszeg02
St. szeregowy

Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

Witam
Właśnie siadam z bratem do gry w stalingrad i pojawiło się trochę pytań na które nie znalazłem w instrukcji odpowiedzi:
1) Nie znalazłem w instrukcji informacji gdzie znajdują się bazy zaopatrzenia dla scenariusza "Na stalingrad" oraz "operacja uran"
2) Jednostka A (znajdująca się w okopie) atakuje jednostkę B, która posiada czarną gwiazdkę. Czy jednostka B otrzymuje premię za gwiazdkę?
3) Czy teren na polu 3826 jest traktowany jako las ?
Czy np pole 2713 jest polem czystym ? Czy te smugi to bajez estetyczny?
Co to jest pole np. 4733 ? Czy to jest bagno? Chociaż identycznie (tylko w innym kolorze) wyglądają żywopłoty z gry normandia.
4) Jaki typ lotnictwa posiadają obie strony ? w grze mamy rozdzielenie na bombowe i szturmowe ale w scenariuszu nie mam które używamy
5) Czy jednostki wykonujące ruch strategiczny ruszają się o pełen zasięg ruchu? W poprzednich grach była tabelka która pokazywała o ile kto się może ruszyć tutaj tabelki już nie ma.
6) ile punktów siły samolotu musze użyć żeby spowalniać ruchy wojsk wroga? Jest napisane iz należy położyć żeton samolotu ale żetony posiadają różne wartości - czy wystarczy położyć 2 punkty ?
7) Tabela ruchu - czy czołgi korzystają z kolumny "zmotoryzowane" czy pozostałe?
8) Nawały artyleryjskie w zasadach jest napisane iz nawała zużywa JA a w scenariuuszu URan mam napisane:
"nawaly art. 19 XI 5 APanc i 21 A" i tak dalej
jak należy to rozumieć ?
na razie to tyle - proszę o odpowiedz bo gra jest w toku :)

Dominik
Sierżant

2) Jednostka A (znajdująca się w okopie) atakuje jednostkę B, która posiada czarną gwiazdkę. Czy jednostka B otrzymuje premię za gwiazdkę?

W mojej instrukcji (Charków) pkt 17.1 wskazuje przy czarnych gwiazdkach: "Modyfikator ten wykorzystywany jest w obronie oraz w ataku na nieumocnione jednostki nieprzyjaciela". Wobec tego czarna gwiazdka działa, bo nie sądzę aby tu się coś zmieniło.

6) ile punktów siły samolotu musze użyć żeby spowalniać ruchy wojsk wroga? Jest napisane iz należy położyć żeton samolotu ale żetony posiadają różne wartości - czy wystarczy położyć 2 punkty ?

Wystarczy nawet 1pkt jeżeli jest taki żeton, ale potrzebne jest lotnictwo szturmowe.

7) Tabela ruchu - czy czołgi korzystają z kolumny "zmotoryzowane" czy pozostałe?

Zmotoryzowane, w nawiasach zawsze były podane wartości dla czołgów i innych pojazdów gąsienicowych.

8) Nawały artyleryjskie w zasadach jest napisane iz nawała zużywa JA a w scenariuuszu URan mam napisane:
"nawaly art. 19 XI 5 APanc i 21 A" i tak dalej
jak należy to rozumieć ?

Pkt 8.61 wskazuje, że podczas nawały siła używanych jednostek artylerii jest mnożona przez 2. W związku z tym jak bym rozumiał zapis "nawaly art. 19 XI 5 APanc i 21 A" w ten sposób, że tego dnia wskazane jednostki mogą wykonać nawałę artyleryjską. Zapis o JA interpretowałbym jako teoretyczną możliwość, że jakiś scenariusz będzie przewidywał konkretną ilość nawał artyleryjskich, ale pozostawi graczowi decyzję kiedy/gdzie z nich skorzystać. Przykładowo w grze Wrocław 1945 była rosyjska artyleria o dużej sile, ale można było z niej skorzystać tylko kilka razy.

Tyle mogłem pomóc, resztę pytań zostawiam posiadaczom Stalingradu :)

bartoszeg02
St. szeregowy

Pierwszy scenariusz rozegrany - przechodzimy do 2. Kto ma inicjatywę w scenariuszu Uran ?? Bardzo proszę o odpowiedź bo nie ma tego w instrukcji

[ Dodano: Sob 14 Maj, 2016 ]
I jeszcze jedno pytanie.Gram w scenariusz zimowy. ruch piechoty po czystym terenie to 1,5 pkt. Na drodze bocznej mam napisane "jednostka wykonująca cały ruch przesuwa sie o dodatkowe pole". Czy w takim razie przesunięcie o 1 pole po drodze bocznej kosztuje 1 punkt ruchu czy 1,5 i po przesunięciu się o 2 pola mogę przesunąć się o 3 gratis???

Dominik
Sierżant

Operacja "Uran" to była rosyjska ofensywa, więc można chyba założyć, że inicjatywę w pierwszej turze mają Rosjanie, a potem ten kto lepiej ogra przeciwnika :)

Droga to droga a teren czysty to teren czysty. W sytuacji którą opisujesz poruszając się cały czas drogą (jednostka zaczyna i kończy ruch na drodze) przesunięcie o 1 pole kosztuje 1 pkt ruchu i na koniec masz ruch o 1 pole po drodze gratis. Gdy poruszasz się cały czas po drodze (wszedłeś na nią w poprzedniej fazie ruchu/przy przymusowym wycofaniu) to teren przez jaki droga biegnie nie ma znaczenia, a istotny jest typ drogi.

bartoszeg02
St. szeregowy

No ale właśnie nigdzie nie ma napisane że poruszamy się standardowo za 1 punkt ... tylko o tym dodatkowym przesunięciu.
ALe ok tak będziemy grali - dzięki :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

bartoszeg02 napisał/a:
Kto ma inicjatywę w scenariuszu Uran ??

ruch piechoty po drosze

- Sowieci
- ruch po drodze to 1 PR, czyli po całym ruchu można jo 1 pole dodatkowo sie przesunąć

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

rano odpowiem :)

Lampon
Kapral

Wysłany: Nie 15 Maj, 2016   

Scenariusz Uran.
1. Na polu 2709 rozstawiamy DP Stumpfeld, czy nie powinna zniknąć z tego scenariusza ( powstała ok 12 grudnia już po zamknięciu kotła)

Scenariusz wintergewitter
1. Czy w okrążeniu nie powinna znajdować się 1 dywizja kawalerii rumuńskiej (brak tego oddziału)?

hofner
Kapitan

Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

Mam pytanie czy zobaczymy jak wygląda nowa gra Stalingrad z żetonami?
Na stronie są zdjęcia starej gry i żetonów..

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

https://www.facebook.com/...?type=3&theater
proszę bardzo

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Wto 17 Maj, 2016   

Co to są te pypcie na mapie i te prostokątne obszary?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

poprosze o definiecje PYPCIA :)
nie wiem o jakie onszary prostokątne chodzi

Dominik
Sierżant

Może chodzi o te prostokątne błękitne obszary które wyglądają na zdjęciach jak błąd w wydruku, podobny rozmazany efekt uzyskałem kiedyś jak w drukarce zaciął się papier i musiałem go siłą wyciągnąć.

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Czw 26 Maj, 2016   

Czy pierwszy scenariusz jest letni, a dwa kolejne zimowe?
Co do pypci, to miałem na myśli te owale brazowopodobne.
Imitacja zamarznietego rozlewiska jest bardzo ładna.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 26 Maj, 2016   

Pierwszy letni, dwa pozostałe zimowe

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Wto 31 Maj, 2016   

Czy na nowej mapie mogę rozegrać scenariusz Cichy Don z TiS 13?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 02 Cze, 2016   

tak

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Czw 02 Cze, 2016   

To stara i nowa są ze sobą kompatybilne rozumiem. Można używać rozstawienia z nowej instrukcji na starej mapie. Tak?

Odpowiedz do tematu