Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Falaise 1944
Autor Wiadomość
p-panc
Plutonowy

Wysłany: Pią 06 Sie, 2004   Falaise 1944

Witam. Chciałbym kupić sobie Falaise ale nie wiem czy jest warte zachodu. Powiedzcie mi czy warto?

MIH
Porucznik

Wysłany: Pią 06 Sie, 2004   

Jak tylko lubisz ten system to oczywiście, że warto... :lol:

p-panc
Plutonowy

aha ( :D ) ale czy ta gra jest lepsza od El-Al???

MIH
Porucznik

Lapsza pod jakim względem? El-Al ma sztańcowane żetony (w większości), a Falaise ma tylko sklejane. Poza tym nie da sie ich jakoś sensownie porównywać - tu pustynia 43, a tu Francja 44. No może Falaise ma tą przewage, że do tej pory wyszło do niej więcej scenariuszy - ale to chyba tylko dlatego, że ukazało się wcześniej...

p-panc
Plutonowy

masz Falaise lub El-Al?

Gladky
Kapitan

Mam obie te gry, zresztA od niedawna. I tak. Przy sklejaniu, to wiecej frajdy da Ci El-Alamein, no chyba ze wolisz papranie się klejem od wyłamywania. Ale już na przykład plansza jest w El-Alamein dosyć jednostajna...zresztą nic w tym dziwnego. Na pewno bardziej urozmaicona jest w Falaise. Ale zupełnie zgadzam się z przedmówcą. Nie da się ich porównać. Tym bardziej, że cana identyczna.
Jeśli lubisz system B35N to kup po prostu OBIE.

dbj
Kapitan *

Mam obie gry, i w obie grałem, ale tylko po 1 razie.
W EL-AL gra się szybciej, takie scenariusze, więc jak nie masz za wiele czasu to napewno EL-AL. Cały scenariusz we dwóch możesz rozegrać w jedną noc.
Falaise tu naprawde trzeba pogłówkować i rozgrywka idzie wolniej, ale spróbować powtórzyć historię to jest wyzwanie. I dlatego stawiałbym na Falaise. A najlepiej, tak jak pisał Gladky, jedna i druga.
Osobiście nie lubię scenariuszy gdzie są masy wojska i mało graczy, dlatego marzy mi się rozegranie Falaise, dajmy na to, w 4 i na spokojnie.

Mardok
Chorąży

ja tez mam obie. ale wole Falaise ( coz jestem zafascynowany frontem zachodnim) mialem okzje pograc w falaise ( bylem aliantem) i nie ma az takeij masy wojska - gora 6 dywizji - akurat by atakowac i miesc cos w odwodzie na wszelki wypadek

Gladky
Kapitan

Zgadzam się z dbj'em, bo najlepsza frajda z gry jest nie wtedy kiedy dowodzisz dużą liczbą wojska, ale wtedy kiedy jest wielu graczy. Każdy wprowadza coś własnego do rozgrywki....a to bardzo urozmaica. Zresztą w ten sposób możemy spróbować wcialić się nie w dowódcę całych armii, czy frontów, a poszczególnych dywizji, czy korpusów działających na krótkich odcinkach frontu. To dobra szkoła do rozwiązywania zadań.
To kiedy gramy????

timmoteusz
Szeregowy

Wysłany: Pią 03 Wrz, 2004   

Ja mam pytanko
niedawno znaczy 3 di temu przyszlo mi Falaise ( mam w domu 7 gier ale to jest pierwsza z B35)

1) jaka sile reprezentuja zetony lotnicwa LB LM LS
2) jak to jest z tymi tabelami jednostek i czy macia jakies kompletne nowe do udostepnienia jak nie do mi wyjasnijcie jak to sie rozpisuje na nowo . ldaczego w instrukcji I/130Pzr LEhr = 7654321, a w sciagnietym od was ma 13,12,11.........2,1; ia kompanie piechoty aliantow maja 5,4,4,3,2,1 ( skad te dwie czworki , co to oznacza i jak to rozpisuje sie dla innych)
3) ksad mam wiedziec ktore jednastki maja otwarty przedzial szczelniczy (wespe, achilles, to wiem ale czy humel itd)
4)ile puktow maja dowodztwa korpusow ( kilku nie mam w tabelach w instrukcji)
5) hierarchia dowodztw tez jest dla mnei zagadka

to by bylo narazie tyle dzieki z gory za odpowiedz sorry za takie gupoty pytam ale m,owie ze jestem w tym systemie badzo zielony, duzo czytalem na forum ale..... dzieki z gory sory za literowki

Gladky
Kapitan

ad1. Z tego co mi wiadomo 5ps, ale to powinno byc w instrukcji
ad.2 O LEHR mi nic nie wiadomo, piechota ma takie punkty wytzymałości. Jak stracisz 1 ps to skteślasz jednen przedział, a jak 2ps, to piątkęi jedną czwórkę, ale nadal masz 4 punkty, proste
ad.3 Jednostki z otrwartym przedziałem maja gwiazdkę w tabelach do WO
ad.4 5 lub 4 - ale nie jestem pewien
ad.5 Jest prosta. Dowództwo armii-korpusu-dywizji. A przydziały do korpusów powinny być przy każdym scenariuszu

Prosze bardzo, kto pyta nie błądzi.

MIH
Porucznik

Może trodszke pomoge.. :D

Ad 1. LB, LS, LM ,LR i LT (transportowce) mają po 5 PS (5 4 3 2 1)
Ad 2. W Falaise niemieckie dywizje nie mają pełnych etatów w batalionach dlatego mają mniej PS, np. podany batalion Panter z I/130 PzR Lehr ma 7 PS z 13 jakimi by dysponował gdzyby miał 100% etatu.
bataliony piechoty mają 5 PS ale 6 Punktów Wytrzymałości (PW). Działa to na tej zasadzie, że każdą za strate PS skreślasz jedną "kratke" więc batalion 5 4 4 3 2 1 po utracie 2 PS ma 4 3 2 1.
Ad 3. Jednostki z otwartym przedziałem bojowym są zaznaczone w tabeli Wo (Walki ogniowej) gwiazdtką przy parametrze pancerz (*). Otwarty przedział bojowy mają min. właśnie Wespe, Hummel, Demag, Achilles, Priest czy Sexton.
Ad 4. Bazowo siła sztabów korpusów jest 5 ( 5 4 3 2 1 ) ale w konkretnych scenariuszach może być niższa.
Ad 5. Podstawową jednostką w grze jest batalion (na żetonie przy prawej lrawędzi symbol "II") jednak niektóre oddziały występują w kompaniach ("I" np. batalion czołgów ciężkich Tygrys składa się z trzech kompani. są też kompanie saperów czy pancerzownic). Poszczególne dywizje ( w rozpisie dowodzenia dywizjae oznacza XX ) podlegają korpusom (XXX) te zaś armii (XXXX). sztab może dowodzić (wspierać walkę umożliwiać nawałę artyleryjską itd) tylko jednostkami podlegającymi mu.

Pozdr.

timmoteusz
Szeregowy

dzieki

czilie mam stosowac takie tabele jakie mam w istrukcji i nie przejmowac sie PW .....???????

a o hierarhie to chodzilo mi wlasnie o to co niby jest w scenariszach napisane czy dobrze rozumiem: w scenariuszu "przelamanie" mamy jeddno dowodztwo korpusu (IKpanc SS) i pod niego naleza wszystkie jednostki??? razem z uzupelnieniami???

a w "maczudze" mamy czym dowodza te 3 korp[usy : LXXXIV KA, LXXIV KA, II KSpad??????? (przez ten spadochronowy to nawet brata zryczalelm czy czegos przy wycinaniu nie zgubil bo nie ma zadnych spadochroniarzy a dowodzca jest...

tak wogule to dzieki za szybka reakcje i odpowiedz o gwiazdkach bo tez sie chcilem o nie zapytac ale zapomnialem wtedy narka

MIH
Porucznik

Ju łelkom 8)

Niestety nie mam przy sobie instrukcji do Falaise więc nie powiem Ci jak wygloąda struktura dowodzenia (ale inni pewnie to zrobią :lol: ).
II KSpad. nie przejmuj się. Korpus ten tylko z nazwy jest spadochornowy a jednostki są tam zwykłe (podobnie jak w dywizji pancerno-spadachornowej HG)

pozdr.

Razer
Chorąży

Wysłany: Śro 08 Wrz, 2004   

Ja mam taki problem. Jeszcze w Falaise nie grałem. Ale zauważyłem, że w opisach do scenariuszy nie ma nic o lotnictwie (tabelek też nie ma ale to mały problem).
No chyba,że coś przeoczyłem.
Hilfe ! Ajuto mio! Pomoc! Help....itd.

Razer
Chorąży

Wysłany: Pią 10 Wrz, 2004   

No tak ale ile dokładni i do jakiego scenariusza. Używać zawsze wszystkich wydrukowanych? Chyba nie bo w pierwszym scenariuszu pisze coś że można użyć po ileś tam bombowców w pierwszych dwóch etapch scenariusza. O myśliwcach etc. nic nie znalazłem.

Barglad
Plutonowy

Wysłany: Pią 10 Wrz, 2004   Lotnictwo

Szczegółowa tabela lotnictwa aliantów znajduje się w 8 TiSie (jest tego sporo). Pomylono natomiast nazwę miesiąca (zamiast sierpnia wpisano lipiec).

Karol3414
Major

No tak, być może jest w TiSie 8, ale skoro ktoś kupuje grę to powinien mieć wszystkie tabelki, zetony, mapy, bo niby dlaczego do kompletnej gry ma dokupować jeszcze gazetę, której być może nie potrzebuje?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Stworzyliśmy dział ERRATA, tam znajdą sie wszelkie nasze pomyłki wyszczególnione. Tak się niestety zdaża. Gra to ogromne przedsięwzięcie i jeszcze nikomu na wiecie nie udało sie stworzyć czegoś bezbłędnego w tym temacie. Ale przyznam, że staramy się.

Major Spokojny
Sierżant

Wysłany: Pon 20 Wrz, 2004   

Istnieje spora rozbieżność pomiędzy scenariuszami „Husarskie skrzydła” i „Maczuga” :roll: . Rozgrywają się one na tym samym obszarze, nachodzą czasowo (19 sierpień) a brak konsekwencji przy jednostkach niemieckich.

Np. II kpanc SS (9 i 10 Dpanc)
Niektóre DP wychodzą w części w scenariuszu HS, żeby za chwilę w całości działać w M
W sumie niewiele, ale dla porządku….

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu