Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rosjanie w bitwie pod Gostyniem 14.09.1761
Autor Wiadomość
robzet
Kadet

Wysłany: Nie 03 Cze, 2007   Rosjanie w bitwie pod Gostyniem 14.09.1761

To mój debiut na tym forum. Szanowni Forumowicze- interesuje mnie wojna siedmioletnia na mojej ziemi gostyńskiej. 14 września 1761 r. pod Gostyniem doszło do bitwy między rosyjskimi oddziałami dowodzonymi przez brygadiera Czerepowa (obsadzily one umocniony tabor rozłożony w pobliżu klasztoru księży Filipinów) a odziałami pruskimi generała von Platena. Udało mi się zidentyfikować jakie pruskie jednostki biły się wtedy z Rosjanami. Moje pytanie dotyczy Rosjan. Jakie jednostki znajdowaly się pod komendą Czerepowa ??? Była tam piechota , artyleria i jazda (dragoni i kozacy). Czy ktoś wie coś na ten temat ??? Uprzejmie proszę o pomoc..

nornik
Szeregowy

Wysłany: Czw 28 Cze, 2007   

Właściwie to też szukam na ten temat informacji. Jak coś znajdę dam znać ale myślę że w Masłowskim coś będzie. P. S. A po co ci to?

robzet
Kadet

Wysłany: Pią 29 Cze, 2007   

Witam
Serdeczne dzięki za zainteresowanie tematem. Interesuje mnie historia wojskowości , w tym także konflikty XVIII w. W zeszłym roku napisałem artykuł (wydrukowała go Nowa Gazeta Gostyńska) "Działania armii rosyjskiej i pruskiej na ziemi gostyńskiej w dobie wojny siedmioletniej 1759- 1763"., gdzie opisałem na podstawie posiadanych materiałów także bitwę pod Gostyniem. Wiadomo, że nie była to żadna wielka batalia, ale jednak był to pierwszy poważniejszy sukces Prusaków po ciężkim dla nich okresie (gdy dostawali od Rosjan solidne lanie). Samą walkę Prusacy opisali dość szczegółowo,ale jak to wyglądało od strony rosyjskiej ?? Na ten temat wiem niewiele (chociażby jakie było OdeB strony rosyjskiej ??) Niestety, nie bardzo mogę ruszyć się teraz z Gostynia, by poszperać na ten temat chociażby w bibliotekach Poznania czy Wrocławia, wobec tego pozostaje mi net i różne fora historyczne. Pozdrawiam

Robert Z.

nornik
Szeregowy

Wysłany: Pon 02 Lip, 2007   

Bitwa pod Gostyniem rozegrana została chyba 15 a nie 14 :wink:

nornik
Szeregowy

Mogę zaoferować swoją pomoc w Poznaniu jestem raczej codziennie.
Ja z koleii interesuje się wojnami śląskimi (wszystkimi trzema). P. S. Interesuje mnie ten artykuł czy jest możlliwość otrzymania kopii Bodzio987@wp.pl

nornik
Szeregowy

A no i Korobkov może tam coś będzie, Jakby co to mam mapę z legendą i opis z Pamiątka jubileuszu dwuchsetlecia. ...

robzet
Kadet

Wysłany: Wto 03 Lip, 2007   

Z datą bitwy, to jest pewien problem. J.G. Thielke (Tielke) w:Beiträge zur Kriegskunst und Geschichte des Krieges von 1756 bis 1763 mit Plans und Karten, Freyburg 1778 podaje datę 14 września. Na planie : Eroberung der Russischen Wagenburg beirn Gostinischen Kloster der 14 Septb. 1761 (to o tym planie pisałeś ????) też jest ta sama data. W gazecie "Berlinische privilegirte Zeitung" nr 116 z 26.09.1761 r. podają datę 15 września jako dzień stoczenia bitwy. Również w :Dziejach Ziemi Gostyńskiej pod red. Sierpowskiego, Poznań 1979, s. 139 też podają datę 15 września.
I bądź tu mądry człowieku i pisz wiersze...
Artykuł mogę przesłać na podany adres. Muszę go tylko znaleźć na dyskietce.

robzet
Kadet

Wysłany: Wto 03 Lip, 2007   

O działaniach wojennych na terenie Rzeczpospolitej w okresie wojny siedmioletniej pisał np. Konopczyński w : Polska w okresie wojny siedmioletniej (chociaż to publikacja z XIX w zdaje się z lat 50-tych)Niestety nie miałem jej w rękach.Próbowałem w kilku bibliotekach cyfrowych, ale bezskutecznie.
W swoich postach powołujesz się na Masłowskiego i Korobkova. Możesz napisać coś wiecej ?? (tytuły, rok wydania). Wydaje mi sie, że aby stwierdzić jakie jednostki carskie biły sie pod Gostyniem z Prusakami ,trzeba by było poszukać u autorów rosyjskich. Jeszcze lepiej dotrzeć do jakiś dokumentów sztabowych, ale to już beż mała wyprawa na księżyc.

nornik
Szeregowy

Wysłany: Śro 04 Lip, 2007   

masłowski i Korobkov pisali o wojsku rosyjskim i kampaniach przez nią prowadzonych w wojnie siedmioletniej. O nich i tak dalej jak będę miał trochę więcej czasu ...
Ja bym chciał tą mapę bo mam chyba inne m.in. z Kroniki Gostyńskiej i z netu taki dobry (adres potem). Beitrage nie ufam jeśli chodzi o datę a poprosze o pełną bibliografię Jeszcze się dogadamy jak będę miał więcej czasu A i polecam Die kampfhandlungen prussische armee ... czy jakoś tak
Pozdrawiam
P.S. a te książki to ty skąd masz te które cytujesz

Odpowiedz do tematu