Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rok 2008
Autor Wiadomość
alensztajner
Plutonowy

Wysłany: Wto 15 Sty, 2008   

Nie, no Chłopie. Idąc takim tropem to można nawet robić potyczki Aborygenów (nikomu nie umniejszając) :wink: Wojny z Indianami zostawmy Ameryknom, oni potrafią gloryfikować takie potyczki.

adi15
Kadet

Dlaczego? Bitwa pod Little Big Horn była ciekawym przykładem fortelu zastosowanego przez Indian. Wciągnęli oni jeden z pułków armii generała Gibbona(był to trzon i najlepszy pułk w armii)w zasadzkę po ciężkiej bitwie zniszczyli go i dzięki sprytnym manewrom wymknęli się z okrążenia drugiej armii zachodzącej ich od drugiej strony. Myślę że mógłby to być ciekawy okaz gry taktycznej.

Fanti
Plutonowy

Obawiak się że scenariusz historyczny będzie wyglądał w następujący sposób:
1. Ja gram Casterm.
2. Przeciwnik gra Casterem.
3. Wygrywa ten któremu uda się uciec z pola walki z większą ilością żołnierzy.
Ale scenariusze w których Caster zapomina że był najmłodszym generałem w historii Stanów Zjednoczonych mogą być ciekawe. Z jednej strony dobrze wyposażeni żołnierze (mogą być z działami polowymi), z drugiej świetnie znający teren i potrafiący dobrze się ukrywać indianie.

alensztajner
Plutonowy

Wysłany: Śro 16 Sty, 2008   

Dobrze ale jak to oddać na planszy. Tzn. cały dowci,p w wielkim skrócie, polegał właśnie na tym, że Indianie lepiej znali teren, zostali zlekceważeni, zrobili zasadzkę i wycięli częśc oddziałów przeciwnika w pień. Ale podczas gry nie zostaną zlekceważeni a zasadzkę będzie zrobić duzo trudniej, bo
1) p-nik będzie widział żetony (nawet jeśli zastosujemy jakiś sposób ich maskowania) - nie znam topografii pola bitwy ale domyślam się, że zasadzka możemieć sens tylko w 1 góra 2 miejscach,
2) co więcej będzie równie dobrze znał teren (bo będzie widział mapę).
Po prostu są pewne bitwy, w których zwycięstwo nastąpiło dzięki szeregowi szczególnych okoliczności - ta jest jedną z nich. Ich oddanie w grze nie zawsze jest możliwe ale wymagałoby stworzenia szeregu przepisów, które determinowałby ruchy/zachowania jednostek kosztem samodzielności graczy.

franciszek
St. szeregowy

pozatym chyba co najwazniejsze ile osob to by zainteresowalo czyli nie ma sensu wydawac
oczywiscie mozesz sobie sprobowac zrobic taka gre na wlasny uzytek

Fanti
Plutonowy

Masz rację alensztajner. Na szybkiego wymyśliłem tylko takie rozwiązanie:
- na żetonach armii widoczna jest siła odziału, ruchliwość, itp.
- na żetonach indian tylko numer oddziału.
Przynajmniej grając armią nie wiedziało by się z jaką siła zostaniesz zaatakowany, ani kogo zaatakujesz.

Tematyka wojen indian z armią USA w Polsce była do tej pory nie ruszana w grach strategicznych. Można zastosować dwa podejścia:
- pesymistyczne - nikt czegoś takiego nie wydałał więc nie będzie na to chętnych
- optymistyczne - będę pierwszy na runku wszystkich zaskoczę i odniosę sukces.
Tylko które podejście jest bardziej realistyczne ?

von_glassenapp
Szeregowy

Wysłany: Czw 17 Sty, 2008   

Obawiam się, że bardzej realistyczne jest podejście pesymistyczne. :cry: Na II WW jest popyt bo w końcu nie była aż tak dawno i odbyła się na terenach nam bliskich... A walki indian z USA? No cóż indianinem to chciałem być jak miałem 7 lat. Od kiedy zobaczyłem żołnierza niemieckiego podczas IIWW, to przestałem chcieć być indianinem... :D :D

Motyla Noga
Porucznik

A to może redakcja by wykombinowała jaką gre o konflikcie między Tutsi a Hutu :D

franciszek
St. szeregowy

albo boj spotkaniowy pod calodobowym Monopolem pomiedzy smakoszami WINA a NALEWEK A PIWA i napojow powyzej 40%.
Gra zapewne bedzie bardzo manewrowa i nieprzewidywalna jako ze wiekszosc z sil najczesciej bioracych udzial w takich bojach jest nieprzewidywalna w zaleznosci od stanu w jakim sie znajduje przed w trakcie i po starciu.

alensztajner
Plutonowy

franciszek napisał/a:
albo boj spotkaniowy pod calodobowym Monopolem pomiedzy smakoszami WINA a NALEWEK A PIWA i napojow powyzej 40%.

To byłby hicior :!:

Gość

Bartek idzie, kryj się :wink:

Przesadzasz Sławku. A Ty w której drużynie byś zagrał? (TANIE WINO, BROWAR czy 40%)?

DN: Ja moge w 40% 8)

Gość

Wysłany: Pią 18 Sty, 2008   

Moja drużyna jest niszowa. To miłośnicy zapomnianego trunku, jakim jest miód pitny :P

Motyla Noga
Porucznik

Albo można by pokombinować gre o buncie robotniczo-chłopskiej załogi przeciw carskiemu kapitanowi na PANCERNIKU POTIOMKIN :lol: :lol: :lol:

Fanti
Plutonowy

Cytat:
Moja drużyna jest niszowa. To miłośnicy zapomnianego trunku, jakim jest miód pitny

Zulu von Aufenberg mam propozycję. Maja mama pije miód pitny, ja piję piód pitny, mój brat i bratowa też piją. Zakładamy drużynę i skopiemy tyłki całej reszcie.

MMM
Plutonowy

Wysłany: Nie 20 Sty, 2008   

Ja mam takie pytanie.
jak wygladaja prace przy systemie operacyjnym POWSTANIE LISTOPADOWE ?? Czy sa jakieś pierwsze efekty prac ??

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Przepisy otrzymałem w całości od autora, po wydaniu Kosowego Pola i Krasnika przystępujemy do pac nad Budziszynem i Powstanie,. Mozna zatem sie już wkrótce go spodziewać.

Fanatyk
Podpułkownik

A kiedy mozna sie ustawiac w kolejce po Krasnik i Kosowe Pole? I pewnie Tis najnowszy w tym samym terminie - czyli koniec lutego?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Już można się ustaiwać, mapa już jest, żetony również, pudełka się juz kończą :) a są grubaśne strasznie. Instrukcja będzie do piąteku, wiięc za tydzien rozsyłamy.

Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Pon 21 Sty, 2008   

No to nieźle. :D

Ja chciałem zapytać o Kaniów. Jaki to będzie system?

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Pon 21 Sty, 2008   

Będzie to system B-35

Odpowiedz do tematu