Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
plany w systemie "Napoleon" na rok 2008
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Sob 05 Kwi, 2008   

Aetius napisał/a:
czy to jest odpowiedź na pytanie? chodzi mi o to czy najpierw wysyłać, dajmy na to kilkanaście (kikadziesiąt?) egzemplarzy, na całą Polskę do testerów ochotników?
to w skali nakładu gry daje do 10%. Jaki w tym interes?

To jest odpowiedź na pytanie.
Mówię o wersji beta - z kiepską, nawet biało-czarną mapą i i niekoniecznie ładnymi żetonami.
Pytasz o opłacalność?
Mi zawsze chodziło w pierwszym rzedzie o jakość.
Sam autor nigdy dobrze nie przetestuje gry. Wierz mi, wiem co mówię.

Wracając do adremu:

proponuję nie ustalać terminu wydania Borodino, tylko prowadzić intensywne prace. Z udziałem i bez udziału autora testować. Dać osobom spoza stałego kręgu znajomych instrukcję do przeczytania.

Znaleźć grupę testerów, niech gnębią jak testerzy żelazek w reklamie telewizyjnej Zelmera.

Jak gra będzie solidnie przetestowana, mówimy o terminie.
No i nie żałowac groszy na testy - im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.

preclo
Kapitan

Wojtku naszły mnie pewne przemyślenia więc pytania konkretne z jasno postawioną tezą, którą możesz obalić - konkretną odpowiedzią.

Jaka w tym momencie gra jest grana na Waszych spotkaniach :?:
Jaką grę jeszcze nie wydaną testujecie obecnie :?: W jak szerokim gronie :?:

Bo z relacji Waszych spotkań w Warszawie (z działu spotkaniowego) docierają tylko relacje, że graliście ostatnio w Kraśnik, w Kosowe Pole, w Kurzętniki (pomijam gry na PC).
Ani razu nie przewinął się tytuł planowanej do wydania gry.
Czy testujecie je potajemnie i strzeżecie informacji jak oka w głowie :?:
Czy może testami nazywacie rozgrywki w Kraśnik, Kosowe Pole itd już po ich wydaniu :?:

Ale takie "testowanie" i wyszukiwanie błędów w już wydanych grach to nie testowanie, tylko obnażanie braku testów!
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Obecnie gramy w:
Magnuszew 1944, Grunwald 1410, Kosowe Pole, Kurzętnik, Ardeny, Awarszawę, piłke nożną (planszową naszej prosukcji), Normandię, Stalingrad. Ostrołękę., Tygrysy i inne

Z niewydanych gier rozgrywamy: Chojnice, Budziszyn, Bargation.

Aetius
Kapitan

Na Magnuszewie z tego co się zorientowałem jest testowana V edycja bitew.
(!!!) macie to o co pytacie

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A nawet IV :) :)

wujaw
Podporucznik

Przyłączam się do głosów za testowaniem.Chętnych nie zabraknie, a nakłady na próbną wersję żetonów i mapy będą znikome.
Z zainteresowaniem przyjąłem informację o grze w Kurzętnik.
Mnie się nie udało, bo w Grunwaldzie jest o połowę żetonów jednostek strzelających za mało, żeby zagrac w Kurzętnik.Stąd moje przekonanie graniczące z pewnością, że nikt tego nie testował.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

My też zagraliśmy połową i sytuacja jest o wiele ciekawsza z punktu widzenie scenariusza. Zawsze też do gry możezsz wprowadzić "zabitych".

Archanioł
Podpułkownik

Na wstępie mam taką propozycję aby temat podzielić. To co odnosi się do zagadnień "ogólnych" wydzielić do innego tematu.

WZ napisał/a:
Archanioł napisał/a:

Często gęsto taki skutek związany jest z lekceważacym traktowaniem dyskutantów przez Wojtka

Taka opinie jest bardzo nierawdziwa, przykra i krzywdząca., zwłaszcza, ze jest dokładnie odwrotnie - mam dziesiątki maili dziennie z zapytaniami, ZAWSZE odpowiadam na forum na wszelkie pytania i zwróćcie uwagę, że wypowiadam się (w pzeciwieństwie do was) bardzo delikatnie i ostrożnie. Wy drodzy koledzy (w pełni anonimowo) możecie po mnie skakać do woli. Ja musze być powściągliwy, uprzejmy i oględny. tak by jako wydawca nikogo nie urazić. WY zaś pod pozorem "konstruktywnej krytyki" pozwalacie sobie właśnie takimi tekstami jak zacytowałem na arogancie i promowanie tez, które nie mają najmniejszego potwierdzenia w faktach.

OK Wojtek, ale proszę zaprzecz, ze to ja i Zulu w chwili obecnej najczęściej ciśniemy Cię w różnych kwestiach. Z cytowanego tekstu wynika, że froma w jakiej to czynimy nie odpowiada Ci. Szoda, że dopiero teraz o tym piszesz.
Proszę jednak abyś nie dokonywał nadinterpretacji mojej wypowiedzi. Nie interesuje mnie bowiem jak odnosisz się do innych a interesuje mnie jak odnosisz się przede wszystkim do mnie. I niestety wielokrotnie odniosłem takie właśnie wrażenie, że jestem lekceważony w dyskusji. Wypowiedzi Zulusa i Precla świadczą, iż również oni uważają Towje wypowiedzi za lekceważące wobec nich.
Proszę również abyś nie sugerował, że jestem arogancki i promuję tezy nie znajdujące potwierdzenia w faktach. W kwestii tej bowiem granica między tym co powszechnie moze być uznane za lekceważeni a tym co jest tylko osobistym odczuciem jest bardzo płynna. Ja piszę o swoich odczuciach.
Nie imputuj mi także, że nie okazuję Ci szacunku albowiem mam go wiele, choćby za mozliwość pisania postów taki jak ten. Nie każdego stać na to aby przeczytać publicznie żale pod swoim adresem (przykład RK).

Przechodząc ad rem, proszę abyś jednak odnosił się konkretnie do postów. Nigdy nic nie napisałem o Stirling bo w nie nie grałem. Nie będę oceniał gry, której nie znam, choć znam opinie na jej temat. Wyraźnie również piszę, że rozwój systemu średniowiecznego idzie w dobrym kierunku (analogicznie stwierdza preclo).
Z moich, Zulusa, Precla, Wizuna postów wynika jedynie troska o to, aby kolejna gra w systemie była po prostu dobra. Ludzie pytają, jak chcesz rozwiązać kwestię taką czy inną. Milczysz. Rozumiem, że w chwili obecnej możesz nie mieć pomysłu na to zagadnienie. Ba, mogłeś nawet takiego problemu nie przewidzieć. Co to za wstyd wówczas napisać - "nie myślałem o tym, jeśli macie jakieś propozycje napiszeć, może coś wybierzemy"? Co to za problem na pytanie o jakieś rozwiązanie z isntrukcji odpowiedzieć jednoznacznie - "owszem testowaliśmy to, ale wówczas pojawiła się taka i taka kwestia, i aby nie komplikować gry zrezygonowaliśmy z wszystkiego"? Albo "kurcze, w ogóle nie braliśmy tego pod uwagę. dzięki za sugestię". Myśle, że gdybyś tak prowadził dyskusję nie narażałbyś sie na różne zarzuty.

wujaw
Podporucznik

Zaskakująca propozycja z tym Kurzętnikiem! :wink: Zwłaszcza, że krzyżaccy łucznicy powinni bronic brodu od początku w pełnym składzie.
Kurzętnik jest dobrym argumentem za testowaniem także z tego powodu, że tester może by podszepnął przed publikacją, że według źródeł pozycja była ufortyfikowana i wszystko wskazuje, że w przeciwieństwie do Grunwaldu powinny się u Krzyżaków znaleźc bombardy.

Gość

W kwestii pytania o szyk rozproszony otrzymałem odpowiedź, że jeszcze nie ma gry.
Parę postów dalej znalazła się lista rodzajów oddziałów z modyfikatorami do walki ogniowej i niekoniecznie dotyczyła ona tylko Ostrołęki.
Więc nie ma gry, czy tez po prostu nie ma pomysłu, jak pewne rzeczy rozwiązać.
Poza tym ciekawi mnie kwestia ostrzału salwowego przez kawalerię - do uwag w tej mierze wydawca się nie odniósł.

Wracając do adremu.
Dajcie spokój tej nieszczęsnej Ostrołęce. Chcecie robić Borodino, zacznijcie testować Borodino.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Nie ma jeszcze gry jako takiej.
Robi sie mapa (jesli mówimy o Borodino) bo skaczecie panowie po wielu tytułach. Ustaliliśmy struktuty i siły.

Gość

WZ napisał/a:
Robi sie mapa (jesli mówimy o Borodino) bo skaczecie panowie po wielu tytułach. Ustaliliśmy struktuty i siły.

Dobra. Przyjąłem do wiadomości.

Propozycje rozwizania kwestii piechoty w szyku tyralierskim przedstawiłem (Archanioł miał bardzo podobny pomysł).
Zrezygnowałbym, z uwagi na skalę, z możliwości prowadzenia ognia przez kawalerię.
Zrezygnowałbym, z uwagi na skale, z możliwości przechodzenia przez pole, na którym stoi przynajmniej jeden regiment piechoty.
Jestem za możliwością przechodzenia przez pole na którym stoi wyłacznie piechota w szyku rozproszonym oraz sama artyleria (lub tyralierzy z artylerią).

Jesłi chodzi o instrukcję służę pomocą - chętnie Siriasowi pomogę w jej poprawianiu - naprawde trzeba mieć dystans do tego, co się czyta a po sobie czyta się niesamowicie źle.

Archanioł
Podpułkownik

WZ napisał/a:

Ale OdB zawiera błędy. Pisałem o tym. Dzis postaram się coś wrzuć w temacie o borodino.

Bartek -> dzięki za zapewnienie. Niestety wrażenie pozostaje :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Z tego co wiem to Sirias własnie redaguje instrukcję do kolejnych wydań.

Gość

Życzę zatem powodzenia.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Archanioł napisał/a:

Ale OdB zawiera błędy. Pisałem o tym. Dzis postaram się coś wrzuć w temacie o borodino.

Przejżałem jeszcze raz temat "Borodino" i nie zauważyłem żadnego postu o błędch w strukturze

Archanioł
Podpułkownik

Zulu von Auffenberg napisał/a:

Propozycje rozwizania kwestii piechoty w szyku tyralierskim przedstawiłem (Archanioł miał bardzo podobny pomysł).
Zrezygnowałbym, z uwagi na skalę, z możliwości prowadzenia ognia przez kawalerię.
Zrezygnowałbym, z uwagi na skale, z możliwości przechodzenia przez pole, na którym stoi przynajmniej jeden regiment piechoty.
Jestem za możliwością przechodzenia przez pole na którym stoi wyłacznie piechota w szyku rozproszonym oraz sama artyleria (lub tyralierzy z artylerią).

1. Za,
2. za
3. to wprowadzi dużą kazuistykę. Zważywszy na skalę regiment jest odstawową jednostką. Sugerowałbym po prostu rozwiązanie, że oddziały nie mogą przechodzić przez front stosu i tyle.

Archanioł
Podpułkownik

WZ napisał/a:
Archanioł napisał/a:

Przejżałem jeszcze raz temat "Borodino" i nie zauważyłem żadnego postu o błędch w strukturze

Wysłany: Sro 02 Kwi 2008 14:17 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Możesz podac źrodło tego OdB? Bo jest w nim parę błędów.

Moje pytania:
1. czy uwzględnione będzie dowodzenie (nie chodzi mi o bonusy do ataku i reorganizacji bo to żadne dowodzenie)?
2. czy w przypadku gdy na stosie będzie pełny limit PS, będzie zakaz przechodzenia przez front tego stosu?
3. co z wielkimi kolumnami Francuzów?
4. czy myślano już nad skutecznością redut rosyjskich?
5. jak przewidujecie oddać pospolite ruszenie rosyjskie?
6. co z łatwością tworzenia czworoboków? (praktycznie zawsze wychodzi)
7. kwestia artylerii - 280-300 metrów na heks to zasięg ognia dział wynosił będzie jakieś 2-4 pola - jakie rozwiązania w tej mierze proponują autorzy?
8. kwestia szarży - czy nie należałoby wprowadzić zasady, że można szarżować tylko na widocznego przeciwnika? (widocznego na początku fazy)

Na razie tyle pytań

strona pierwsza topiku

preclo
Kapitan

WZ napisał/a:
Obecnie gramy w:
Magnuszew 1944, Grunwald 1410, Kosowe Pole, Kurzętnik, Ardeny, Awarszawę, piłke nożną (planszową naszej prosukcji), Normandię, Stalingrad. Ostrołękę., Tygrysy i inne

Z niewydanych gier rozgrywamy: Chojnice, Budziszyn, Bargation.

Dziękuję za odpowiedź.
Gry wymienione w pierwszym zdaniu nie są znaczące dla rozpatrywanej kwestii przygotowania i testowania gier.

Natomiast cieszy zajęcie się tematem Chojnic, Budziszyna i Bagrationa. (choć Bagration to tylko reedycja).
Można wiedzieć w jak licznym gronie przeprowadzane są te rozgrywki - nazwijmy je testowe :?:
I co ważniejsze, czemu nie słychać żadnych relacji z tych rozgrywek, choćby szczątkowych :?:
Apetyty graczy są ogromne. Głowy pełne pytań o szczegółowe rozwiązania i podpowiedzi rozwiązań niektórych zagadnień.
Dlaczego z nich nie skorzystać :?:
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Archanioł napisał/a:

Możesz podac źrodło tego OdB? Bo jest w nim parę błędów.

Moje pytania:
1. czy uwzględnione będzie dowodzenie (nie chodzi mi o bonusy do ataku i reorganizacji bo to żadne dowodzenie)?
2. czy w przypadku gdy na stosie będzie pełny limit PS, będzie zakaz przechodzenia przez front tego stosu?
3. co z wielkimi kolumnami Francuzów?
4. czy myślano już nad skutecznością redut rosyjskich?
5. jak przewidujecie oddać pospolite ruszenie rosyjskie?
6. co z łatwością tworzenia czworoboków? (praktycznie zawsze wychodzi)
7. kwestia artylerii - 280-300 metrów na heks to zasięg ognia dział wynosił będzie jakieś 2-4 pola - jakie rozwiązania w tej mierze proponują autorzy?
8. kwestia szarży - czy nie należałoby wprowadzić zasady, że można szarżować tylko na widocznego przeciwnika? (widocznego na początku fazy)

Nadal nie widzę, żadnych WYMIENIONYCH błędów w strukturze (choćby jednego). No ale może sa gdzieś zakamuflowane.

Odpowiedz do tematu