Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bitwa w B-35
Autor Wiadomość
Arecki
Generał (moderator)

Wysłany: Nie 18 Lut, 2007   Bitwa w B-35

Wracajac dzisiaj z Wa-wy po bitwie pod Charkowem pomyslalem, ze moglbym zrobic bitwe z Wami w roli glownej. Co mam na mysli :?:

1. Wybieracie bitwe jaka gramy ( Tygrysy, Arnhem, Falaise itp ).
2. Gra odbywac sie bedzie z sedzią ( w tej roli ja ).
3. Gra obywa sie w calkowitym maskowaniem tzn nie wiecie gdzie sie znajduje przeciwnik no chyba ze wejdziecie z NIm w kontakt lub poprostu go wykryjecie rozpem.
4. Gramy przez Skypa ( Ci co beda grac musza go miec bo innaczej lipa ).
5. Oczywiscie kazdy bedzie mial max 1 dywizje w danej grze zeby nie bylo dluzyny w wykonywaniu ruchow i walk.
6. Grajacy oczywiscie musza dysponowac czasem, wybrana gra ( rozlozona u siebie na stole bez ryzyka utraty ustawienia swoich wojsk ) - ja bede mial u siebie rozstawiona mape z naniesionymi wszystkimi jednostkami.
7. Interakcje bedziecie zakladac czyli jesli nie bedzie Waszej inicjatywy i zostaniecie namierzeni wydajecie rozkazy za wczasu o kierunku wycofania sie , ostrzalu WO.
8. Wszelkie rzuty kostakmi sa wykonywane przeze mnie.
9. Dowodcy KORPUSOW zastana wybrani przeze mnie z posrod zgloszonych chetnych graczy do takiej bitwy. Nastepnie Ci dowodcy beda wybierac sklad swoich dowodcow ( druzyn ) na zasadzie najpierw jeden potem drugi wybiera dowodce ktorego bedzie mial do wyboru z posrod zgloszonych.
10. Tylko dowodcy KORPUSOW raz na dzien beda znac sytuacje na froncie, reszta dowodcow zna sytuacje w swojej okolicy tzn to co wykryje to widzi , reszty wojsk nawet sojuszniczych nie widzi.
11. Komunikacja tylko na forum pomiedzy dowodcami w dziale ZADANIA w specjalnym temacie.

Co sadzicie o tym projekcie :?:
Oczywiscie to dodatek do zadan, ale podkreslam ze grac w to moga osoby ktore maja na to czas i checi, oraz miejsce bo praktycznie bedzie trzeba miec rozlozona cala mape przez dlugi okres.

Czekam na decyzje, dodatkowe propozycje do tych 11 punktow jakie ja wypisalem oraz czy beda chetni przede wszystkim.

Pozdrawiam 8)

m_kowal
Porucznik

Wysłany: Nie 18 Lut, 2007   

Mysle ze sprawa bardzo ciekawa i sluszna. Proponuje od razu na poczatku, zeby pierwsza probe zrobic na malym scenariuszu/malej grze - w ten sposob unikniemy porywania sie od razu na duza i skomplikowana rozgrywke.

Mysle ze swietnym przykladem moze tutaj byc Arnhem.

Grohmann
Porucznik

Zgadzam się z mkowalem, idea ciekawa i słuszna :)

Ale wszystko podejrzewam będzie zależało od szczegółów, w jaki sposób zostanie to zorganizowane.

Na początek pytanie pomocnicze. Jaką rolę będą pełnić dowódcy korpusów, a jaką dowódcy dywizji?

Arecki
Generał (moderator)

Grohmann napisał/a:
Zgadzam się z mkowalem, idea ciekawa i słuszna :)

Ale wszystko podejrzewam będzie zależało od szczegółów, w jaki sposób zostanie to zorganizowane.

Na początek pytanie pomocnicze. Jaką rolę będą pełnić dowódcy korpusów, a jaką dowódcy dywizji?

Dowodcy korpusu wydaja rozkazy dowodcom sztabowym, mowia o systuacji na froncie i dzialaja jednostakmi korpusnymi. Dowodca korpusu decyduje o posilkach, gdzie wchodza itd, itp ( np w Arnhem z jakiej strefy ).
Dowodca dywizji dziala tylko przyleglymi jednostkami do dywizji.

System jest nastepujacy :

- Na Skypie mowisz/wykonujesz wszystkie swoje ruchy, WO , WzM itp. , oczywiscie jak kogos namierzysz ( zobaczysz ). Tak wykonuja swoje ruchy poszczegolni dowodcy z danej nacji.

- nastepnie identyczne procedury wykonuje strona przeciwna , przy czym gracz konczacy inicjatywe powinien zalozyc ewentualne ucieczki ( w jakim kierunku ) , czy bedzie wykonywac WO itd.

- i tak mija caly dzien walk i po nim owodcy korpusu otrzymuja ode mnie zdjecie lotnicze ( z sytuacji na froncie ) oczywiscie nie calego frontu ale z obszaru ich dzialan. Ta informacja powinni sie podzielic z przynaleznymi dowodcami. Oczywiscie nie dokladne polozenie ale ogolne rozmieszczenie przeciwnika, bo zdjecie bedzie z lotu ptaka wiec dokladnych danych dowodcy korpusu rowniez nie beda miec.
W ten sposob mniej wiecej bedzie wygladac rozgrywka.

Grohmann
Porucznik

Czyli taka gra rozgrywana na sposób zadaniowy, z tym że na żywo. :)

Jestem zaintrygowany 8)

Kragdob
Major

Czyli tak naprawdę dowódcy korpusów nie ruszają się jednostkami, bo żadko kiedy jednostek korpuśnych jest więcej niż 2-3. Ruszają się dowódcy dywizji, a dowódcy korpusu tylko koordynują ich działania.

Pomysł mi się podoba, głównie dlatego, że reaktywujemy ideę grania z sędzią, która dawno temu umarła w B35.

Grohmann
Porucznik

Wyjątkiem z pewnością stanowiłby korpus Horocksa :)

Ale właśnie kolejne pytanie.:) W jaki sposób będą wydawane rozkazy i co będzie ich istotą?
Jak daleko będzie posunięta ingerencja wyższego dowódcy w działania podkomendnego?

m_kowal
Porucznik

Wysłany: Pon 19 Lut, 2007   

Ja jeszcze zapytam o sama technike:
jak czesto odbywalyby sie etapy przez skype? Kto by byl na Skype? Ty arku i jeden dowodca czy wszyscy dowodcy jednej strony?

Arecki
Generał (moderator)

Grohmann napisał/a:
Wyjątkiem z pewnością stanowiłby korpus Horocksa :)

Ale właśnie kolejne pytanie.:) W jaki sposób będą wydawane rozkazy i co będzie ich istotą?
Jak daleko będzie posunięta ingerencja wyższego dowódcy w działania podkomendnego?

Rozkazy beda wydawane na forum w odpowiednim dziale.
Istota rozkazow bedzie pokierowanie podkomendnym tak by nie wpadal w totalne okrazenia, by wiedzial gdzie ma nacierac, by wiedzial jak sie ma sytuacja w Jego rejonie no i oczywiscie zeby wygrac.
Dowodzacy korpusem bedzie mial ze tak powiem prawie wladze absolutna czyli nawet wyrzucenie dowodcy ze swojego sztabu jesli ten ewidentnie nie bedzie sie sluchac rozkazow od swojego dowodcy korpusu. Oczywiscie ja bede musial zatwierdzic taka decyzje.

m_kowal napisał/a:
Ja jeszcze zapytam o sama technike:
jak czesto odbywalyby sie etapy przez skype? Kto by byl na Skype? Ty arku i jeden dowodca czy wszyscy dowodcy jednej strony?

Na Skyp-ie w danym momencie bylym tylko ja i dany dowodca ktory sie rusza. Czestotliwosc jest do uzgodnienia tzn kazdy da znac kiedy mu pasuje by wykonac swoje ruchy. W momencie, kiedy przejdzie cala faza ( ruch wszystkich dowodcow sojuszniczych i wrogich ) wtedy wlaczaja sie do gry dowodcy korpusow i sa informowani przeze mnie co sie dzieje. Podejmuja decyzje i wydaja rozkazy ( ewentualnie ruszaja sie wojskami ).

KG Grau
Kapitan

ech...naprawde ciekawa opcja, ale nie dla mnie :cry:
ograniczenia czasowo/miejscowe :x

m_kowal
Porucznik

ja jak tylko zaloze internet w mieszkaniu (kwestia dwoch tygodni a moze krocej) to pisze sie na to jak najbardziej

podoba mi sie inicjatywa i to ze sie nam chce wymyslac takie sposoby zeby tylko pograc:)

pietras404
Szeregowy

Ciekawa propozycja, a ponieważ raczej dysponuję czasem i miejscem na stole zgłaszam się do udziału. Tyle że mam tylko BIIWŚ, ale i tak ostatnio planowałem jakiś zakup, więc ostatecznie kupie odpowiednią grę (chociaż planowałem kupić coś z WB-95, ale co mi tam).

Jak rozumiem taki jeden etap może trwać nawet parę dni, zanim wykonasz ruchy z wszystkimi dowódcami. Masz zamiar jakoś ograniczać to czasowo?
Co jak nagle jeden z graczy przestanie grać (niezależnie od powodu)?

Espada
Chorąży

A ja się za to włączę do tego, jedynie jako dowódca dywizji!!!
Jestem w stanie zorganizować tyle miejsca w domu żeby było na jedną niecałą mapę a także troszkę czasu w ciągu dnia też wyskrobię!!!
Zawsze to będzie jakaś rozgrywka, a nie tylko patrzenie jak inni grają, a przez internet to już w ogóle!!!
Pozdrawiam!!!

haidi
Kapral

Tez sie zglaszam do rozgrywki. Do konca marca nie bedzie u mnie problemu z czasem oraz miejscem na rozlozenie planszy.
Pod reka mam Tygrysy oraz Bitwy III-edycja oraz TIS 15 i 18. Poniewaz przebywam poza Polską w nic innego nie bede mogl zagrac.

Pozdrawiam :)

Arecki
Generał (moderator)

pietras404 napisał/a:
Ciekawa propozycja, a ponieważ raczej dysponuję czasem i miejscem na stole zgłaszam się do udziału. Tyle że mam tylko BIIWŚ, ale i tak ostatnio planowałem jakiś zakup, więc ostatecznie kupie odpowiednią grę (chociaż planowałem kupić coś z WB-95, ale co mi tam).

Jak rozumiem taki jeden etap może trwać nawet parę dni, zanim wykonasz ruchy z wszystkimi dowódcami. Masz zamiar jakoś ograniczać to czasowo?
Co jak nagle jeden z graczy przestanie grać (niezależnie od powodu)?

Kwestia gry bedzie jeszcze do ustalenia. Wybiore gre , ktora bedzie posiadac wiekszosc graczy.
Proponuje Ci zakup Tygrysow , ladnie wykonane, ciekawa gra, duzo zetonow, duza mapa - polecam. Nowe Arnhem tez jest niczego sobie.

Etap napewno bedzie trwac kilka dni , bo wiadomym jest ze nie zawsze ja czy ktorys z Was bedzie mial w danym momencie czas. Czas trwania przy optymalnych mozliwosciach wszystkich graczy i mnie oceniam na okolo 3-4 dni, w najgorszym wypadku 6-7 dni.

Jezeli wyniknie sytuacja , ze dany dowodca sie podda, lub zrezygnuje z roznych powodow to Jego oddzialy przekierowane zostaja pod rozkazy sztabu korpusu do momentu znalezienia dowodcy zastepujacego ( nowego dowodcy ).

Pozdrawiam 8)

Mały
Plutonowy

Arecki napisał/a:

Etap napewno bedzie trwac kilka dni , bo wiadomym jest ze nie zawsze ja czy ktorys z Was bedzie mial w danym momencie czas. Czas trwania przy optymalnych mozliwosciach wszystkich graczy i mnie oceniam na okolo 3-4 dni, w najgorszym wypadku 6-7 dni.

Czyli rozegranie całej gry to będzie kwestia conajmniej 1 miesiąca i to przy sprzyjających wiatrach...

Sam pomysł mi się bardzo podoba ale z wykonaniem będzie problem.. Zgrać terminy, kiedy jaki dowódca może, a kiedy nie. Obawiam, się, że w skrajnych przypadkach okres oczekiwania mógłby się nawet znacząco wydłużyć, chyba, żeby wprowadzić jakieś ultimatum, że każdy dowódca ma określony czas na "reakcje" a jak nie zdąży to jego "ture" przejmuje dowódca korpusu? Coś w tym stylu?

preclo
Kapitan

Pomysł świetny. Sam bym chętnie wziął udział.
Jednak z wykonaniem będzie problem, właśnie ze względu na czas.
Mam pewne doświadczenie w rozgrywaniu planszówek przez neta, również B-35 i wiem, że schodzi na to dużo czasu.
Najczęściej grałem gry dwuosobowe przy wsparciu CyberBoarda(co zdecydowanie skraca czas w porównaniu do gier rozkladanych na stole) i przy takim układzie często był problem zgrania terminów.
Przy większej liczbie osób złożoność problemu znacząco wzrasta. Zresztą kto śledził niegdysiejszą rozgrywkę kolegów w Galicję (by Zulus) - bodaj ośmiu grało - posypało się wszystko szybko właśnie ze względów czasowych.

Dodatkowo widzę, że dużym problemem będzie (przynajmniej dla mnie, pewnie i dla większości) trzymanie całej mapy przez dłuższy czas na stole.
Pomocą byłby niewątpliwie odpowiedni moduł do CyberBoarda, ale pojawia się kwestia wykonania go, a jest to zajecie czasochłonne.

Bardzo chętnie włączyłbym się w to przedsięwzięcie ale wyżej wymienione trudności mogą to zniweczyć.
A gdyby tak rozgrywać na mniejszych fragmentach frontu, aby każdy z graczy mógł rozłożyć tylko kawałeczek mapy?
Myślę, że przy podziałach na pasy działań byłoby to wykonalne.
Pozostaje oczywiście kwestia czasowa.

A może coś na styl zadań dwa na dwa, na niewielkiej mapie po kilka etapów?
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Wto 20 Lut, 2007   

Faktycznie Cyberboard mógłby być tu bardzo pomocnym narzędziem.

m_kowal
Porucznik

Oczywiscie przy takiej ilosci graczy jakies opoznienia moga byc dlatego proponuje zaczac od malej rozgrywki (typu arnhem), moze byc wsparcie cyberboardem (ale nei musi, ja zdecydowanie preferuje plansze).

Trzeba dograc reguly i sprobowac - mysle ze warto. Jezeli beda niedociagniecia to ta pierwsza gra je pokaze i bedzie mozna je poprawic juz na kolejna rozgrywke.

Kragdob
Major

Zgłaszam się. Proponuję, żeby dowódca korpusu też miał jakieś jednostki do dowodzenia, bo tak to będzie to dla niego zbyt abstrakcyjna gra.

Odpowiedz do tematu