Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki o I wojnie światowej
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007   Zagadki o I wojnie światowej

Jeżeli Zulus uzna za stosowne pozwolę sobie założyć temat ZAGADKI o I wojnie

I na pierwszy ogien pójdzie pytanie:
Gdzie nastąpił pierwszy nalot wykonany przez sterowce podczas I wojny?
pytam o miejcowość.

Podpowiedź podam wkrótce

Gość

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007   

Najprawdopodobniej to był nalot rosyjskiego sterowca na Olsztyn, ale na razie łba sobie uciąć nie dam.

Pomysł na dział zagadek może być, może rozkręci to dział o I Wojnie, choć taki temat w podforum historycznym już jest.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To mnie skasowałeś, bo zadałem nieprcyzyjnie pytanie :)
chodzi mi o pierwszy niemiecki nalot na wraże państwo

Swoją drogą nie wiedziałem, że Rosjanie tak szybko weszli w temat sterowców

Gość

Rosjanie Wojtku są najbardziej niedocenianym narodem na świecie.
W rzeczywistości pomysłowością to oni mocno wyprzedzali wszystkich tych, których uważamy za rzekomych prekursorów.
Wiesz, kiedy pierwszy raz bojowo użyto min morskich i kto ich użył?
A okrętów podwodnych w pi razy drzwi zbliżonej do dzisiejsze postaci kto pierwszy użył?
A pierwsza jednostka lotnictwa strategicznego i naloty na Królewiec?

Co do nalotu na Olsztyn to sobie łba uciąć nie dam, że to był pierwszy nalot, ale na pewno Rosjanie w lecie 1914 atakowali Olsztyn sterowcem, który, nomen omen, został uszkodzony przez swoich, nieznających techniki (własnie jak tank, to Tygrys, jak sterowiec, to szwabski).

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja ich doceniam jak najbardziej
Ostatecznie Sikorski to był Rosjanin
Ja tylko piszę o swojej niewiedzy na ten temat, a podejrzewam, że tak samo "mają" i inni czytający.
Prawda chyba jest taka, że o tym się nigdy nei pisało, o wrochach ludu pracującego miast i wsi napisano bardzo dużo.

Gość

No właśnie, Ty doceniasz, a wielu nie.
Faktem jest, że z armii europejskich w 1914 jedynie rosyjska miała świeże doświadczenia wojenne, także zużyciem latawców wyposazonych w aparat fotograficzny :wink:

Gość

Pudło!!!
Rosyjski "Albatros" nie atakował Olsztyna, miał jedynie wykonac lot rozpoznawczy.
Przepraszam, Wojtku nie odpowiedziałem na pytanie.

Forteca
St. sierżant

Z VI - 6.08.1914 r. - Liege :wink:

To moja kolej - żeby nie zmieniać tematu - jaki statek został "zabordażowany" przez jaki sterowiec 8)

Gość

Z VI został przy okazji uszkodzony przez artylerię.

Co do abordażowania, ale ból.... :D

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To nie jest prawidłowa odpowiedź :)
Podpowiadam zatem, że miało to miejsce na niemieckim froncie wschodnim

Gość

Bo Fortecy tylko te twierdze po głowie chodzą :P

Szukam dalej.

Gość

Cytat:
The first offensive use of Zeppelins was just two days after the invasion of Belgium. A single craft, the Z VI, was damaged by gunfire and made a forced landing near Cologne. Two more Zeppelins were shot down in August and one was captured by the French. Their use against well-defended targets in daytime raids was a mistake and the High Command lost all confidence in the Zeppelin, leaving it to the Naval Air Service to make any further use of the craft.

To z Wikipedii.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To utrudnia mi sprawę
ALe jest mały dowód że nie było tak.
Otóż w mieście, o którym mówię są groby rosyjskich żołnierzy zabitych podczas nalotu niemieckich zeppelinów z pierwszych dni sieprnia 1914

Zbombardowana została wówczas ważna stacja kolejowa na pograniczu Rosji i Niemiec

Ale jak sam Zulus zauważyłeś, front wschodni nie był zbyt "doceniany", podobnie jak pierwszy w I wojnie atak gazowy, który odbył się pod Bolimowem itd.

Gość

Wojtek Zalewski = W-39=Mława 1939.
Wszystkie dzieci już wiedzą, że chodzi o stację Mława Kolei Nadwiślańskiej.

Teraz tak. 27 sierpnia 1914 Rosjanie zestrzelili nad Mławą LZ 20 (czyli Z V), który tam lądował. Sterowiec operował z Piły i Poznania (bazą była Piła) i należał do 3 Kompanii 5 batalionu.
Jest zatem całkiem prawdopodobne, że już na początku wojny Niemcy chcąc zabezpieczyć dojścia do Prus od południa zbombardowali stację w Mławie z uwagi na to, że Kolej Nadwiślańska jako jedyna prowadziła w głąb Prus Wschodnich. Być może nalot 27 sierpnia było kolejną (i ostatnią) akcją LZ 20 na Mławę.
Tak czy inaczej Wojtku dzięki, o tym to ne wiedziałem :wink:

Co do ataku gazowego, to owszem, pierwszy odbył się w styczniu 1915 r. pod Bolimowem.
Zresztą polska striona Wikipedii o I Wojnie powtarza straszliwe mity zajmując się wojną okopową, a o austraickiej ofensywie na Lublin i Chełm pisze dwoma zdaniami.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Dopiszę jedynie, ze chodzi o stację kolejową pod Mławą - Wólka jej bodajże, jako ze w carskiej Rosji zawsze były poza miastami, to i tej obecnej częsci Mławy się dostało.

Forteca napisał/a:

To moja kolej - żeby nie zmieniać tematu - jaki statek został "zabordażowany" przez jaki sterowiec 8)

To pozostaje nam ta zagadka

Forteca
St. sierżant

Sterowce bombardowały nie stację, a wojska w pobliżu Mławy i nie na początku sierpnia a nieco później (wczesneij były zajete działaniami rozpoznawczymi, dlatego Hindenburg i Luddendorf mieli wszystko "na talerzu"), podczas odwrotu wojsk spod Działdowa.

Samo zestrzelenie jest opisane słowami Polaka w armi Rosji:

Nad ranem obudziła mnie wściekła strzelanina i morze wrzasków. Na niebie zobaczyłem zeppelina (sterowany balon niemiecki) w kształcie ogromnego cygara z zapadniętym jednym końcem. Okazało się że nad nasze skupisko obozowe nadleciał nad ranem zeppelin i zaczął zrzucać na nas bomby. Wszystko co żyło – wszczęło wściekły ogień do niego (a były i armaty) i w rezultacie go zestrzelono

Nb., nieco później Mława padła ofiarą pierwszego nalotu "dywanowego" w historii 8)

Cytat:
podobnie jak pierwszy w I wojnie atak gazowy, który odbył się pod Bolimowem itd.

Pierwszy atak gazowy miał miejsce na froncie zachodnim i nie wykonali go bynajmniej Niemcy :wink: Choć i gazy nie były też trujące.

Gość

Wysłany: Wto 04 Mar, 2008   

Kto podczas Bitwy pod Krasnikiem dowodził rosyjską Samodzielną Brygadą Kawalerii Gwardii?

Pytanie to powinien zadać Wojtek Szast, ale go uprzedzę.

WSzast
Szeregowy

W porządku Zulusie.

Umówmy się że rezerwuję sobie prawo do podpowiedzi w razie problemów. :wink:

Gość

WSzast napisał/a:
W porządku Zulusie.

Umówmy się że rezerwuję sobie prawo do podpowiedzi w razie problemów. :wink:

W sumie to Tobie się należy prawo zadania tej zagadki.

pablo8019
Podporucznik

Czy zatem pytanie uznajemy za zadane czy jeszcze nie? :wink: Jesli tak to pokuszę się o odpowiedź: Carl Gustaf Emil Mannerheim.

Odpowiedz do tematu