Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostrołęka 1831 - Scenariusz "Przedmoście"
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 14 Sty, 2007   Ostrołęka 1831 - Scenariusz "Przedmoście"

Pierwsza faza boju pod Ostrołęką, to starcie wojsk polskich broniących przedmościa na Narwi ze strażą przednią wojsk rosyjskich, wspartych w trakcie boju przez ich siły główne. W wariancie historycznym wojska polskie mogą jedynie prowadzić walki defensywne na wschodnim brzegu Narwi, wykorzystując do tego skromne siły zebrane wokół Ostrołęki. Ale jeśli gracze zdecydują się na wariant dowolny, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przez istniejące mosty przerzucić gros wojsk polskich i wydać walną bitwę na wschodnich przedpolach miasta. Jednak by tego dokonać należy od początku realizować ryzykowny plan rozwinięcia wojsk podczas trwającej bitwy.
Scenariusz ten wymaga od gracza reprezentującego stronę polską dobrego planowania i koncentracji sił.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Pią 16 Lut, 2007   

Dziś miałem przyjemność oglądać mapę do gry. Przyznam, że estatycznie robi ona świetne wrażenie. Zawiera jednak liczne błędy merytoryczne w rzeźbie terenu jak też nie uwzględnia lasów i sadów znajdujących się pod miastem w roku 1831. Brak wzgórz, lasów miejscowości to wpływa bardzo negatywnie na ocenę gry, gdyż wypacza balans.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

a jakowyż to miejscowości brakuje?
Zaznaczam od razu, że jedyną miejscowością na mapie jest Ostrołęka(miastem) o liczbie domów 127 w tym 34 murowanych. :)

Bardzo bym prosił o wypowiedzi "sprawdzone". Otóż mapa na której (podejżewam) oprzemy dyskusję, niezgodną zresztą z tematem - Puzyrewskiego jest mapą KRESKOWĄ (nie ma na niej poziomnic a jedynie stoki bez kąta nachylenia. W naszej grze zgodnie z logiką "koncepcji autora" uwzględnione są te elemnty wyniesień, które w jakikolwiek sposób wpływają na taktykę pola walki .
Legendarne sa już wyższe brzegi zachodnie Narwi
Proponuje tam pojechac i ich poszukać. :)
Otóż sandr znajduje się na północ a nei na zachód Odtrołęki.

Archanioł
Podpułkownik

Nie, nie mapa Puzyrewskiego. A w Ostrołęce kilka razy byłem :) Mówię o mapie Richtera z 1810 roku uzupełnionej przez płk. Klemensowskiego - na niej oparł się Puzyrewski, a na tych opierał się Tokarz w swej monumentalnej historii wojny 1831 roku. Nie sądzę by przez 20 lat ktoś niwelował te tereny.
Odnosząc się natomiast do kwestii "elemnty wyniesień, które w jakikolwiek sposób wpływają na taktykę pola walki" - to na mapie Richetera wzgórza o których mówię mają wysokość bezwzględna ok 10 metrów, a to już ma zdecydowany wpływ na taktykę pola walki w dobie wczesno ponapoleońskiej. Tak samo laski i sady - blokują choćby widoczność.
Mapa wrażenie, że mapa oddaje dzisiejszą rzeźbę terenu :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Nie, nie.
nikt nie rysował jej z obecnego terenu po z"djęciu" miasta :) :)
Przyjmuje owe 10 m do dyskusji jako tezę że jest to WAŻNY ELEMENT TERENU.
I tu jako geologowi (czyli mnie :) ) stawiam pytanie:
Na jakich odległościach owe wyniesienia "wzrastają" i na jakich "spadają"?
Jesli mówimy o mapach które byłeś łaskawy wymienć to bodajże od 300 do 900 m. Jeżeli tak, to oznacza niwelację (trudne słowo :) ) na każde 100 m bieżacych od 3m do 0,9m. A to nie stanowiło aż takiego problemu dla kawalerii czy artylerii.
Dla przykłądu pod Waterloo (moreny czołowe i boczne) na każde 100 m bieżących przypadają dwa wały ziemne o wysokości bezwzględnej 8-12 m.

Oczywiście nie wiemy czy nie było podrodze wąwozów czy jakowyś rozpadlin, ale jako ze nei wiemy nie mozemy ich imaginować na mapie.
Chętnie na ten temat podyskutuję bo w tamtych okolicach robiłem pracę magisterską (właśnie z utworów powierchniowych - czwartorzęd). Ale nie widziałem tam jakichś specjalnych wyniesień czy wzgórz.
Nota bene, jeśli grałeś w Ostrołękę, to na pewno zauważyłeś, że i tak nieliczne wzgórza (u nas oznaczono ich najwyzsze miejsca) są punktaminajciężych walk i raczej się je obchodzi niż frontalnie atakuje.

Archanioł
Podpułkownik

Skala tych map to 1 cm = 200 metrów, więc skoro na 200 metrach masz 10 różnicy w pionie to na 100 metrach masz 5 różnicy o to już dość stromo dla żołnierza z 30 kg oporządzeniem. To raz.

Dwa to jak dla Ciebie 3 m na każdych 100 jest bez znaczenia to powiem tylko tyle, że po 2 stronie tego nic nie znaczącego wzniesienia wystarczy że stanę w odległości 65 metrów od najwyższego punktu byś mnie nie zobaczył. Bez znaczenia?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 17 Lut, 2007   

ALe ja nie wiem jakie są deniwelacje o których wspominasz z owej mapy, bo nigdy ich nie podałeś.
Zmierz jakąs i wtedy można się zastanawiać
Na dzień dzisiejszy nie widziałem na tych mapach takowej różnicy by na 100 m było 10 m różnicy
Zwłaszcza że granicą pomiędzy "stokiem sandrowym" a "równiną Zambrowską" stanowi rzeka Narew, które przez tysiące lat wypłaszczyła ową równinę podcinając sandr. Zatem jest "płaska"
Ale proponuje byś zmierzył jakiś odcinek i wtedu będziemy mówić o konkretach.

Archanioł
Podpułkownik

Deniwelacja? :) Z tego co wiem to jest różnica między najwyżej a najniżej położonym punktem w jaskini :)

A podałem Ci skalę i różnicę poziomów. Skoro te wzgórza uwzględniono musiały być widoczne

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Podanie skali mapy nie oznacza jeszcze jakie są na niej przewyższenia.
Na razie nie widzę, zadnych danych, ale wzrok mam słaby to może coś przegapiłem.

Archanioł
Podpułkownik

Pozimoice są co 10 metrów. Kupiłem sobie dziś mapę topograficzną okolic Ostrołęki w skali 1:100.000. Na tej mapie też są zaznaczone wzgórza na południe i wchód od miasta, a których nie ma na mapie :)

Na mapie o której mowimy, jest zaznaczone jedynie, że wzgórza mają wysokość 10 metrów.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 18 Lut, 2007   

czyli na mpaie którą kupiłeś 1 cm = 1 km
nasza mapa to 1 cm = 125 m
Obszar całej bitwy ma rozciągłość równoleznikową 15 km
Ponieważ nie mam setki w domu, muszę ją kupić by dyskutować :)
Ale nei sądze by na owych 15 cm było aż tyle wzgórz, ale najpierw kupię mapkę, byśmy mówili o tym samym.
Wg mojej 50tki nie ma żadych zapomnianych, ale idę do sklepu.

Archanioł
Podpułkownik

Muszę jednak przyznać, że jakośc wykonania i estetyka są na wysokim poziomie (zarówno mapy jak też żetonów). Zachęca to do zakupu :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Proponuje przeniaeśc dyskusję do tematu o systemie. A podsumowując mogę tylko stwierdzić, że dzięki tematowi i jakości wykonania, Ostrołęka jest ogromnym sukcesem również wydawniczym.
Mam nadzieję, że kolejne gry GROCHÓW/WAWER, PRUSKA IŁAWA, MARENGO i wiele wiele innych dorobią się coraz to lepszych zasad, map i żetonów. Otwiera się bowiem ogromne pole do popisu dla wszetskich chętnych.
Wczoraj np dostałem tabelkę uwzględniającą wszelkie mozliwe działa z epoki napoleońskiej (zasięg, skutecznośc sposób strzelania) włącznie z nadbrzeżnymi 24 funtówkami
Postaram się ją zamieścić w 21 jako ciekawostkę i asupt do dyskusji.

Leopidas
Szeregowy

Wysłany: Pią 23 Lut, 2007   

W tabelach jednostek do tej bitwy są pułki kirasjerów rosyjskich, Cara, Cesarzowej i mają one po 2 punkty siły jak wynika z tabeli czyli 200 ludzi. Wydawca pisze gdzie indziej na forum, że te pułki miały po 700-800 ludzi??

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja napisałem coś zupełnie innego
Prosze o uważne czytanie
Otóż napisałem o sile dwóch pułków: Księcia Alberta i Nowogrodzkiego

Leopidas
Szeregowy

Księcia Alberta również ma w tabeli 2 punkty, Nowogrodzki zdaje się więcej i tu by się zgadzało. Ale co ze wspomnianymi pułkami gwardii, według tabel mają one 2 punkty siły czyli 200 ludzi. O ile wiem miały dużo więcej.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Szkoda, że nie dysponuje Pan grą, to by wiele pomogło
Otóż na stronie 14 jest tabelka a w niej oba pułki
kirasjerów ks. Alberta - 7 PS
kirasjerów Nowogrdzkich - 8 PS

PS
Proponuje też by umieszczał Pan posty w odpowiednich tematach.
Bo inaczej rozdrobnimy się w dyskusji

Leopidas
Szeregowy

Wysłany: Sob 24 Lut, 2007   

Ależ dysponuję grą. Przejrzałem jeszcze raz i rzeczywiście jest tak jak Pan pisze - o tyle ma Pan rację, z tym, że w tej samej tabeli jest po raz drugi pułk kirasjerów Alberta, który ma 2 PS. Czyli jest inny błąd.

Przepraszam za kłopot, proszę skopiować jakby co gdzie trzeba.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

cieszę się, ze zaczynamy dochodzić do pewnych "pozytywnych " wniosków.
Owszem jest podwójnie wstawiony (niealkoholowo), ale to już wyjaśnialiśmy na tym forum. To jest nasz błąd i to prostowaliśmy. Dla wszystkich którzy nabędą TiS 20 zamieściliśmy w niej wszystkie tabele wojsk, równiez tę z tymi pułkami.
Z ten kłopot serdecznie prepraszam.

Leopidas
Szeregowy

Witam,

a czy nie dałoby się tego zamieścić do ściągnięcia w internecie?

Odpowiedz do tematu