Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostrołęka 1831 - Scenariusz "Walna Bitwa"
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 14 Sty, 2007   Ostrołęka 1831 - Scenariusz "Walna Bitwa"

W tym temacie prowdzić będziemy dyskusję dotyczącą scenariusza
"Walna Bitwa:

Obserwując szybka przeprawę wojsk rosyjskich po mostach na Narwi, dowództwo polskie zacierało ręce z radości, że polski plan całkowicie się sprawdzał. Należało teraz wykonać jeden silny atak i zniszczyć Rosjan na zachodnim przedmościu.
Niestety atak ten całkowicie nie wypalił. Pułki szły do nieskoordynowanych uderzeń, i mimo swej dzielności i brawury były zatrzymywane ogniem rosyjskiej piechoty oraz artylerii bijącej zza Narwi. Sytuacja stawała się krytyczna, gdyż Rosjanie miast się wycofać, wprowadzali do walki kolejne oddziały i przechodzili coraz częściej do przeciwuderzeń. Nic nie dawały kolejne szarże i wypady baterii artylerii konnej. Zaczynała się kończyć amunicja do dział. Bitwa z minuty na minutę była po stronie polskiej coraz chaotyczniej realizowana.

Z ustawienia początkowego wynika dość jednoznacznie, że bitwa została ciekawie i roztropnie zaplanowana, ale jeśli dowodzący Polakami nie wykaże się roztropnością i konsekwencją, szybko może ulec coraz silniejszym Rosjanom

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 03 Mar, 2007   

OWczorajsza bitwa należała do najbardziej zaskakukujących w jakie miałem przyjemność grać. Otóż mój przeciwnik zwany "Kirasjerem" postanowił wycofać wojska rosyjskie za most i oddać całe przedmoście w ręce Polaków. Jakież było moje zdziwienie, gdy kolejne pułki czmychały za most.
Nie czekając długo ruszyłem w pościg. Jego efektem było zniszczenie jednego pułku, który dzielnie stawał tuż przy moście. I to był jedyny sukces, gdyż dalsze walki na moście i w Ostrołęce, do której udaało mi się nawet wejść przynosiły jedynie straty. Od trzeciego etapu rozpoczęła się wymiana ognia artyleryjskiego, która niszczyła i dezorganizowałą siły przeciwników.
Aż trudno podsumować ową grę, gdyż nie byłem przygotowany na takie zagrania Rosjan.
Na dłuższą metę, tak ataktyka Rosjan mogła przynieść dobry skutek, ale sprawnie przesówając pułki zdezorganizowane moża je było szybko wymieniać w pierwszej linii. A znów Rosjanie nie mogliby tak strzelać przez cały maj.
Bitwa nie przyniosła rozstrzygnięcia, ale ukazała, że inwencja graczy może zaskakiwać cały czas.

Sirias
Porucznik

Wysłany: Czw 14 Lut, 2008   

Jedno mnie zastanawia. Jak się przebiłeś?
Ze względu na dzielenie siły atakujących z mostu stosunek prawie zawsze wynosi 1:4 (-4) i jest -4 za miasto- łącznie -8 (nie da się przebić nawet przy wyrzuceniu 12). Rosjanie dają na jedno pole koło mostu Tola a na drugie Dybicza. Atakujemy zgrupowanie Tola Prądzyńskim. Modyfikator łączny -7 (szansa 1:35 na zepchnięcie wroga, a nawet jak się uda to on ma większą szansę na wypchnięcie stosu znowu na most).
Ostatnio zmieniony przez Sirias Nie 17 Lut, 2008, w całości zmieniany 1 raz  

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 14 Lut, 2008   

przebil sie Roman
A zrobił to tak:
Zaatakował most (niewysadzony)* siłami trzech dywizji + artyleria.
Duża rzeka podzieliła go przez 2, ale i tak wykombinował 4:1 (trzy dywizje trzy modyfikacje) no i wypadło B2. Wycofałem się owe B2. Roman poszedl w pościgu dwoma stosami i dalej już było jaknapisałem, Nie pomogło nawet B4, po i tak pozostawił tam 3 poziomy.

Tu nasów asie jedno wazkie pytanie, które dyskutowaliśmy, czy Amerykanie powinni miec szanse na reakcję. Wg mnie NIE (po zastanowieniu, bo wtedy uważałem, że powinni), gdyż gra jest tak super grywalna, ze kolejny stres dla Niemcow nie jest im juz potrzebny. Jak ktoś nei wysadzi mostów - to zły człowiek jest :)

* Co prawda Suprass most wysadził kontrolnie i słusznie, ale ja zaprotestowałem i most "odbudowałem :) - wielki błąd zrobil złu Dżedaj :)

Sirias
Porucznik

Wysłany: Nie 17 Lut, 2008   

WZ napisał/a:
przebil sie Roman
A zrobił to tak:
Zaatakował most (niewysadzony)* siłami trzech dywizji + artyleria.
Duża rzeka podzieliła go przez 2, ale i tak wykombinował 4:1 (trzy dywizje trzy modyfikacje) no i wypadło B2. Wycofałem się owe B2. Roman poszedl w pościgu dwoma stosami i dalej już było jaknapisałem, Nie pomogło nawet B4, po i tak pozostawił tam 3 poziomy.

Tu nasów asie jedno wazkie pytanie, które dyskutowaliśmy, czy Amerykanie powinni miec szanse na reakcję. Wg mnie NIE (po zastanowieniu, bo wtedy uważałem, że powinni), gdyż gra jest tak super grywalna, ze kolejny stres dla Niemcow nie jest im juz potrzebny. Jak ktoś nei wysadzi mostów - to zły człowiek jest :)

* Co prawda Suprass most wysadził kontrolnie i słusznie, ale ja zaprotestowałem i most "odbudowałem :) - wielki błąd zrobil złu Dżedaj :)

Nie ten temat WZ! To nie II wojna!
A tych Amerykanów to pewnie Kościuszko ze sobą przywiózł...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 17 Lut, 2008   

przepraszam, to się nie powtórzy :) :)

Odpowiedz do tematu