Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grunwald 1410 nowa edycja
Autor Wiadomość
hofner
Kapitan

Wysłany: Wto 07 Sie, 2012   

Mam pytanie odnośnie długości rozgrywki w tej grze. Ile oddziałów przeciętnie jest eliminowanych na etap w 3 pierwszych etapach starcia ?

Baron83
Plutonowy

He he wprost ciężko będzie odpowiedzieć komuś na twoje pytanie :lol: .

Zależy trochę od sekwencji zdarzeń, jeśli ktoś rzuci całą armię w jednym ataku to śmiertelność będzie dużaaaa :twisted: .

W mojej rozgrywce wyszło tak, że najpierw atakowaliśmy na skrzydłach a potem centrum i wszystkimi dostępnymi odwodami.

Co do szybkości rozgrywki. Jak na mój gust jak na ogrom jednostek całkiem sprawnie to szło. A decydowała o tym zwłaszcza szybkość wytracania jednostek - a ta jest owszem spora.

Prywatnie - wraz z Kosowym Polem najlepsza gra systemu.

hofner
Kapitan

Nie uzyskałem jednak odpowiedzi ile przeciętnie jednostek ginie w pierwszych etapach?

Dżibril
Szeregowy

W 1 etapie ginie przeciętnie 0 jednostek, ale wiele zależy od taktyki i strategi (albo ich braku) osób grających. Wiadomo, najpierw te chorągwie muszą do siebie dobiec :P .
W kolejnych etapach zaczyna dziać się magia, i zginąć może cały pierwszy szereg (no, może trochę przesadziłem) albo znowu nikt. Ciężko podać przeciętną śmiertelność, bo przy każdym rozegraniu będzie to wyglądało inaczej, a wyniki starć często są dość zaskakujące.

hofner
Kapitan

Wysłany: Śro 08 Sie, 2012   

To zadam pytanie w inny sposób. Ile jednostek pozostaje na planszy w połowie gry? Około połowy jednostek które stały na początku rozgrywki?
W Dragonowskim Grunwaldzie po kilku etapach ginęło przeciętnie ok 7-10 chorągwi litewsko- tatarskich i kilka polskich i kilka krzyżackich.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

nie mozna porównywać tych dwóch gier. Po za tytółem nic ich nie łączy a wszystko różni. Dajmy na to, że odpowiedż brzmi 50%. Nic z niej nie wynika. bo ilość zniszczonych wojsk zależy od taktyki gracza. Jedni walczą w centrum inni na skrzydłach.
Zauważyłem, że próbujesz "znormalizować" pewne aspekty gier. Zastanawia mnie po co? Sam wiesz, że każda gra jest inna, choćby Twoje ulubione Ardeny 1944. Mając 150 oddziałów masz miliony kombinacji, a po przemnożeniu ich przez 12 wyników rzutu kostką, robią się ilości monstrualne.
Zagraj kilka razy i sam odpowiedz sobie, czy jest możliwe podanie optymalnej wartości strat. Wg mnie nie jest możliwe...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

test

hofner
Kapitan

Masz rację Wojtku nie da się znormalizować żadnej gry. Z uwagi na nowe zasady i inne aspekty gry jak domniemam nowy Grunwald po pierwszych etapach będzie dużo krwawszy. To już bardzie chyba uproszczona wersja mojego pytania.

hofner
Kapitan

A co do Arden to najbardziej ulubiona gra w tym systemie z uwagi na to,że kilka pierwszych etapów to typowe przełamanie. Czekam na wznowienie Charkowa 1943 :D za co mocno trzymam kciuki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Charków już wkrótce, ale to nie ten temat

Dżibril
Szeregowy

Wysłany: Pią 08 Lis, 2013   

Rozłożyłem ostatnio scenariusz "Ucieczka Litwy" i zapowiada się ciekawie. Mam jednak kilka pytań odnośnie rozstawienia wojsk:
1. Wg. rozpiski, z Jungingenem stoi pięć siódemek jazdy, problem jednak w tym, że zabrakło żetonów. W scenariuszu jest za dużo wojska, czy to ja mam go za mało i muszę szukać jakiegoś alternatywnego wsparcia?
2. Rozumiem, że polska jazda stojąca wokół pola 2823 jest wymieniona 2 razy tylko i wyłącznie dla podkreślenia jej znaczenia? :razz:
3. Możliwe, że Wielki Książe Litewski Witold był odważnym i walecznym wojem, ale dlaczego stoi sam jeden z powiewającą chorągwią, naprzeciw 7 żetonów jadzy krzyżackiej? Czyżby był do tego szalony?
4. Mam jeszcze wątpliwości co do ustawienia pierwszej grupy jazdy polskiej (podległej Zyndramowi). Wg. rozpiski (patrząc od lasu pod Łodwigowem) stoją trzy siódemki, miejsce czwartej siódemki zajmuje sam Zyndram z jednym żetonem jazdy, za nim stoi jeszcze jedna grupa, a ostatnia siódemka znajduje się gdzieś z tyłu. Ma to być jakieś utrudnienie, czy zwykły błąd i tych co zostali w tyle należy umieścić razem z Zyndramem?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 09 Lis, 2013   

1. tu musze sprawdzić co i jak
2. dwukrotnie wymienione
3. należy go dowolnie przesunąć na własną jednostkę
4. razem z Zyndramem?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 01 Kwi, 2014   

Uwaga: Zostało mi kilkanaście gier. Poddaję pod rozwagę ich zakup by nie było później, że nie uprzedzałem...

mathias999
Szeregowy
SGT BILKO

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015   

pytanie do liczebności żetonów piechoty w grze:
Posiadam
Krzyżacy piechota o nr 1-12 i od 17-22
Krzyżacy kusznicy o nr 1-5
Krzyżacy łucznicy o nr 1-4
Krzyżacy bombardy o nr 1-4
Polacy piechota(1) o nr 1-8
Polacy piechota (0) o nr 11-18
Polacy kusznicy 1-4
Polacy łucznicy brak
natomiast z rozstawienia z TiS Kurzętnik wynika że przynajmniej kuszników i łuczników krzyżackich powinienem posiadać przynajmniej po 10 każdego i polskich łuczników

Prosiłbym o sprawdzenie czego i ile mi brakuje to sobie dorobię brakujące

stanley
Porucznik

Wysłany: Czw 10 Gru, 2015   

Brakuje piechoty litewskiej
(1) -1-4
(0) -5-10

mathias999
Szeregowy
SGT BILKO

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015   

piechotę litewską mam w komplecie, pytałem o krzyżacką i polską bo jakoś mało mi jej wychodzi, choćby po samej numeracji - w TiS w scenariuszu hipotetycznym o forsowaniu Dźwiny pod Kurzętnikiem napisano że należy rozstawić 10x kusznik oraz 10x łucznik krzyżacki - a u mnie w pudełku jednych i drugich do kupy ledwie 9 sztuk.
także polskich łuczników trzeba tam rozstawiać a u mnie ani jednego
Zaznaczę jeszcze że wszystkie żetony są sztańcowane bez dodatkowych do podklejania tak jak to było m.in w Kosowym Polu. Stąd właśnie mój niepokój czy aby wszystko jest. Na reklamie Grunwaldu są zdjęcia żetonów np piechoty krzyżackiej o nr 25 polskiej nr 9 i 20
tatarska nr 10 (u mnie tylko nr 1-9)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 11 Gru, 2015   

nuemrami jako takimi prosze się nie sugerować, najwąznijeza jest ilość. Gdyby "zabrakło", to po śmierci wprowadzamy oddział przy dowódcy

mathias999
Szeregowy
SGT BILKO

Wysłany: Wto 15 Gru, 2015   

tylko żeby wprowadzać przy dowódcy jak zabraknie to muszę wiedzieć ile ich powinno być.
Tak więc ile powinno być? :
krzyżackiej piechoty
krzyżackich łuczników
krzyżackich kuszników
bombard
piechoty polskiej
łuczników i kuszników polskich

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

tyle ile jest w grze (w pudełku)
czy tez chodzi o liste wszytskiego bo coś uciekło?

mathias999
Szeregowy
SGT BILKO

o to właśnie idzie, ile i czego ma być w pudełku

Odpowiedz do tematu