Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bannockburn 1314
Autor Wiadomość
Dominik
Sierżant

Wysłany: Pią 10 Lip, 2015   

Andrzej Scheffs napisał/a:
Rozumiem ze maksymalnie moze byc 10:1 ale liczac sile i modyfikatory atakujacego moze dosc np do 13:1 nastepnie biorac pod uwage sile obroncy i jego modyfikatory no przesuwamy wynik w tabelibo 5 pol w kewo i mamy wtedy 8:1 czy te 5 pol przesowamy od 10:1 i mamy 5:1?

[ Dodano: Pią 10 Lip, 2015 ]
Rozumiem ze jezeli koncowy wynik jest wuekszy niz 10:1 to i tak bedziemu patrzec w tabelke z wynikiem 10:1 ale pytanie dotyczy jak zliczac zeby ten koncowy wynik osiagnac

Nie może dojść do 13:1, maksymalnym stosunkiem po obliczeniu ilorazu sił atakujący/obrońca będzie 9:1 (nawet gdyby matematycznie wychodziło inaczej) dopiero po tym wstępnym obliczeniu stosujemy modyfikatory. Gdy po zastosowaniu modyfikatorów wyszłoby więcej niż 9:1 i to i tak wyniku szukamy w kolumnie 9:1.

Ja mam w tabelach z Grunwaldu maksymalnie 9:1, jeżeli Banockburn jest nawet 10:1 to nic nie zmienia w mojej odpowiedzi :)

Andrzej Scheffs
St. szeregowy

Wysłany: Sob 11 Lip, 2015   

Atakuja 3 jednostki jazdy kazdy o sile 2 majace impet 3 w ataku bierze udzial dowodca i sztandar
Jeden z oddzialow atakuje tylna strefe broniacego o sile 2 z 2 tarczami dowodca i sztandarem. Mamy 6:1 za sama sile dodajac modyfikatory 2 za tarcze 3 za impet 2 za dowodce i 1 za sztanda i mamy juz 14:1 i teraz od tego odejmujemy 2 za tarcze obroncy,2 za dowodce i 1 za sztandar co daje na koncu 9:1 czy jesli dojdzie tak jak w tym przypadku do 14:1 to przyjmujemy 10:1 bo taki jest najwiekszy w tabelce i dopiero odejmujemy modyfikatory obroncu co daje nam juz tylko 5:1 to juz zasadnicza roznica. Moze bledem jest zliczanie najpierw wszystkiego co przysluguje atakujazemu a potem obroncy ale tak jest wygodniej. I CO TERAZ ???

[ Dodano: Sob 11 Lip, 2015 ]
Teoretycznie jest mozliwosc ataku 6 oddzialow na jeden i mozliwy jest stosunek sily bez modyfikatorow 12:1

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A zatem mamy na starcie 6:1
+3 impet
+2 dowódca
+1 sztandar
ale i tak doliczamy jedynie do maksymalnego stosunku sił w tabeli (9:1)
i teraz odejmujemy modyfikatory obrońcy:
- 2 strój ochronny
- inne jelsi posiada

stanley
Porucznik

A moim zdaniem najpierw:
- obliczamy stosunek
- dodajemy wszystkie modyfikatory dla atakującego
- odejmujemy wszystkie modyfikatory dla obrońcy
- po tych obliczeniach jeżeli stosunek jest większy od 9:1 przyjmujemy 9:1 lub jeżeli jest mniejszy od 1:4 przyjmujemy 1:4

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

- obliczamy stosunek
- dodajemy wszystkie modyfikatory dla atakującego
- po tych obliczeniach jeżeli stosunek jest większy od 9:1 przyjmujemy 9:1 lub jeżeli jest mniejszy od 1:4 przyjmujemy 1:4
- odejmujemy wszystkie modyfikatory dla obrońcy

Andrzej Scheffs
St. szeregowy

Do mnie bardziej przemawia wersja stanleya bo niby dlaczego modyfikatory atakujacego sa nie w pelni zliczane i maja byc okrajane a obronca wykozystuje wszystkie to wypacza sytuacje bo mozna zaatakowac mniejszymi silami i wszystkie modyfikatory wykozystac a gdy uzyje sie wieksze sily to juz nie i jak to ma sie do realizmu. Skoro sa jakies modyfikatory to niech bedzie mozliwosc ich pelnego uzycia przez obie strony. Prosze o rzeczowe argumenty ze moja i stanleya metoda zliczania jest zla i dlaczego.

Jezeli koncowy wynik jest wiekszy niz 9:1 to zgoda ze przyjmujemy tez najwyzszy z tabelki to logiczne ale nue zgadzam sie z okrajaniem wyniku w trajcie zliczania.

Moze inny przyklad:
Atakujacy ma sile 6 broniacy 2 mamy 3:1 i teraz atakujacy ma nastepujace modyfikacje: 2 za tarcze, 3 impet, 2 dowodca, 1 sztandar i 2 morale a obronca 2 za tarcze 2 dowodca 1 sztandar i 2 impet wedlug mojego sposobu wyliczania koncowego wyniky bedzie 13:1 po zliczeniu sily i kodyfikatorow atakujacego a po dodaniu modyfikatorow obroncy bedzie 6:1 moim zdaniem rozsadny wynik a wedlug obliczen Pana Zalewskiego atakujacy nie bedzie mogl juz uwzglednic np morale i dowodcy bo to przekroczy magiczne niepodlegajace dyskusji 9:1 i wynik koncowy zmaleje do marnego 2:1. Pytanie nasowa mi sie takie PO CO ROBIC DO GRY TAKA ILOSC MODYFIKATOROW SKORO NIE MOZNA ICH W PELNI UZYC !!!!!

Sama sila juz dawala przewage 3:1 a jakosc wojsk byla jednakowa roznica na kozysc atakujacego wynikala tylko z impety wiekszego i posiadania morale a tu wychodzi ze obronca wiecej skozystal jak to ma byc sprawiedliwy wynik? Moze warto by sie nad tym zastanowic ?

Dżibril
Szeregowy

Zaznaczam, że ja mam instrukcję do Grunwaldu i nie wiem jak bardzo różni się ona od tej do Bannockburn 1314.

Cytat:
6.21 Procedura rozstrzygania starcia jest następująca:
[...]
4) Oblicza się iloraz sił atakujący/obrońca [co do tego nie ma żadnych wątpliwości, min to 1:4, max- 9:1]
[...]
7) Należy zmodyfikować iloraz sił o odpowiednią ilość kolumn, wynikającą z RÓŻNICY wartości stroju ochronnego, morale, wodzów itp. na korzyść odpowiedniego gracza.

Zgodnie z tym zapisem na ostateczny wynik wpływa jedynie różnica modyfikatorów. Jeżeli np. w starciu uczestniczą dowódcy obu stron, to ich wpływ się znosi. Przy czym należy wspomnieć to, co Pan Zalewski parokrotnie powtarzał: instrukcja jest tylko wskazówką i jeżeli komuś coś nie odpowiada, to przepisy może sobie dowolnie modyfikować ;)

Andrzej Scheffs
St. szeregowy

No ale wlasnie tak jak ja proponuje liczyc i tak jak Pan przedmowca nadmienil o znoszeniu sie wzajemnie modyfikatorow wynik bedzie taki sam a wiec inny od sposobu Pana Zalewskiego. Chcialem tylko unaocznic problem bo moze nie kazdy grajacy to zauwazyl.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

jezęli cos do pan aprzemawia "mocniej" to prosze stosować bardziej przemawiajace intepretacje.
Ta z gry ma służyć miiędzy innymi temu by gracze zachowali tzw ekonowmię pola walki i nie kierowali po 1000 ludzi na oddziały 10 osobowe, bo to oczywiscie możliwe tylko bezsensowane.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Dżibril napisał/a:
Przy czym należy wspomnieć to, co Pan Zalewski parokrotnie powtarzał: instrukcja jest tylko wskazówką i jeżeli komuś coś nie odpowiada, to przepisy może sobie dowolnie modyfikować ;)

dziękuję :)

Andrzej Scheffs
St. szeregowy

Ale to Pan tak twierdzi a to byl przyklad majacy unaocznic moim zdaniem bledny sposob wyliczania stosunku sil a 3 jednostki jazdy atakujace jedna wcale nie jest zadkoscia. Ale skoro to jest klub wzajemnej adoracji a nie forum dyskusyjne trudno nie przebije sie jak to mowia pkt.1 szef ma zawsze racje pkt.2 jezeli szef nie ma racji patrz pkt.1 tutaj pasuje to idealnie.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Panu odpowiedziało kilka osób, włącznie ze mną. Ale pan zaakceptuje jedynie odpowiedź, która potwierdzi pana tezę zawartą w pytaniu. Tak nie jest, nie ma pan racji i czasem należy się z tym pogodzić. I proszę nie obrażać ludzi, których w wiekszości znam jedynie z forum, ludzi, którzy bardzo często punktują mnie za błędy.
Poza tym, pan chyba nie grał w system średniowieczny skoro uważa pan, ze atak 3 na 1 jednostke przy stosunku 6:1, co oznacza, że jedna musi atakować z tylnej strefy - jest "nie rzadki". otóż jest bardzo rzadki, bo jest marnotrawstwem wojsk. W ten sposób wystawia pan własną jednostk ą na atak z tylu nietrzymając linii

Andrzej Scheffs
St. szeregowy

Otoz rozegralem w tym miesiacy 4 rozgrywki. A w mojej wypowiedzi byla mowa o ataku 3 jednostek o sile lacznej 6 na jedna o sile 2 czyli 3:1 nie wiem skad wziol Pan stosunek 6:1. Nie mialem zamiaru nikogo obrazac ale nie tylko ja uwazam Panski system wyliczania stosunku przed starciem chcialem tylko zwrocic na to uwagę. Ale coz szeregowiec nie powinien przeciwstawiac sie "generalowi" bo to moze zakonczyc sie plutonem egzekucyjnym. Ja bede gral tak jak uwazam za sluszne a inni gracze moga trzymac sie sztywno Panskich przepisow. Pozdrawiam nie bede sie juz produkowal i uznaje temat za zakonczony.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Otoz rozegralem w tym miesiacy 4 rozgrywki. A w mojej wypowiedzi byla mowa o ataku 3 jednostek o sile lacznej 6 na jedna o sile 2 czyli 3:1 nie wiem skad wziol Pan stosunek 6:1.

Sam pan to napisałe powyżej:
Atakuja 3 jednostki jazdy kazdy o sile 2 majace impet 3 w ataku bierze udzial dowodca i sztandar
Jeden z oddzialow atakuje tylna strefe broniacego o sile 2 z 2 tarczami dowodca i sztandarem. Mamy 6:1

No skoro jedna atakuje od tyłu to obrońca ma 1 PS - wydawało mi się, że stąd pan prawidłowo z resztą wpisał 6:1
ale nie tylko ja uwazam Panski system wyliczania stosunku przed starciem

Tu chyba czegoś brakuje

Może pan dyskutowac do woli, chętnie odpowiem na każdą wątpliwość i jak najabrdziej ma pan prawo do własnych interpretacji

Andrzej Scheffs
St. szeregowy

Wysłany: Nie 12 Lip, 2015   

owszem zabraklo słow "za błędny"
Wiem ze moge dyskutowac tylko po co skoro to napotyka na brak zrozumienia konkretnej argumantacji obalajacej moja teorie nie ma wypowiedz o ekonomi pola walki do mnie nie przemawia to tylko gra i kazda sytuacja jest mozliwa bo kto zabroni tak czy inaczej rozegrac sytuacje graczowi. Albo nie przeczytał Pan mojej wypowiedzi całej albo traktuje ja pan wybiórczo tam jest jeszcze jeden przykład w ktorym nie ma mowy o ataku od tyłu który nie jest wcale taki nieliczny bo oddzial zmuszony do poscigu moze sie niezle wpakowac i jest mozliwe jego zaatakowanie z tylnej strefy. A Panski sposob zliczania premiuje obronce ujmujac niejako z urzedu czesc modyfikatorow. Jaka by nie byla ta sytuacja majaca sens czy nie spotykana czesto czy sporadycznie nie powinno sie ukladac przepisow tak zeby jedna ze stron byla traktowana lepiej od drugiej.

[ Dodano: Nie 12 Lip, 2015 ]
Może jak kupie KURSK1943 nie bede sie czepial II wojna to okres w historii ktory jest mi najblizszy a ta bitwa jest moja ulubiona chetnie wiec ja rozegram.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

przeprasz, nie rozumiem co pan napisał.

Dominik
Sierżant

Andrzej Scheffs
Pojawia się pytanie o sens dalszej dyskusji w sytuacji gdy, parę postów wyżej Dżibril udzielił odpowiedzi zgodnej z tym co piszesz i w dodatku zaczerpniętej wprost z instrukcji. Ponadto cytując wielokrotnie powtarzane przez WZ, że instrukcja to nie jest prawda objawiona i każdy może dowolnie modyfikować zasady, które mu z takich czy innych względów nie odpowiadają. Tak długo jak wszyscy gracze przy stole się na to zgadzają nie ma najmniejszego problemu.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

dokładnie tak to rozumiem.

Andrzej Scheffs
St. szeregowy

Ja juz zaprzestalem dyskusji chcialem sie tylko upewnic jak jest z tym przepisem w instrukcji jest wyraznie ze po okresleniu stosunku atakujacy obronca dodajemy wszystkie modyfikatory wiec tego bede sie trzymal dodam wszystkie atakujacego odejme obroncy jeslu wynik bedzie 10:1 lub wiekszy pozostane przy 9:1.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

bardzo dobrze.
Ze swej strony zalecam jedynie zaczęcie uwzględniania modyfikatorów w kolejności:
1. atakującego
2. broniącego
(prosze jedynie o stawianie kropek, gdyż mam problem z odnoszeniem sie do pana postów)

Odpowiedz do tematu